Як зрозуміти, що у тебе депресія

"Йод" запускає нову рубрику з психології, сенс якої - простими словами пояснювати те, що відбувається з людьми в XXI столітті. І головне, - як це подолати.

Найпоширеніші ситуації, які заважають бути морально у тонусі, ми розбиратимемо разом з психотерапевткою, кандидаткою психологічних наук Анною Крайлюк. Анна максимально просто та доступно розказуватиме про все наболіле, що вилізло на психологічній мапі України за останні 20 років. Ми розберемо суть кожної психологічної проблеми, як вона проявляється, чому так сталося та що з цим робити. 

Психологічні оповідки публікуватимемо як у форматі тексту, так і у відеоблозі, щоб кожен обрав свій зручний спосіб дізнаватися про важливе. 

Відкриває рубрику розповідь про депресію, яка стала чи не головною епідемією сучасності. 

І як би там не було, пам'ятайте: коли ти щось знаєш про проблему – вважай, уже наполовину її здолав.

Чому депресія – хвороба XXI століття

Депресія – це не та проблема, яка виникла тільки сьогодні. За всіх часів та всі народи переживали подібне. Називали це меланхолією, хандрою чи поганим настроєм. Але так сталося, що саме зараз масштаби цієї психологічної хвороби стрімко збільшуються.

За даними ВООЗ, сьогодні понад 300 мільйонів людей страждають на депресію. І за прогнозами їх буде дедалі більше. 

На те є декілька причин. Перш за все питання у глобалізації. Вона веде до того, що людина втрачає контакт із навколишнім середовищем та своїм природнім психічним темпом. Ми стрімкіше живемо: більше працюємо, менше спимо, ставимо багато вимог самим собі, до наших результатів, стосунків, дітей та друзів. Ця висока планка, яку суспільство ставить сьогодні перед людиною, є фактором самостресування, що веде до загострення невротичних симптомів. І насамперед це проявляється в депресії. 

Фото: Anthony Tran/Unsplash

Цікаво, що депресія – це хвороба щасливих людей. Чому? Бо коли людина змушена виживати і боротися за своє матеріальне становище, немає часу переживати за свої почуття та емоції. А в тих країнах, де люди живуть у власне задоволення, з’являється ресурс - і часовий, і матеріальний, - щоб зрозуміти та прожити свої переживання. 

На практиці часто буває, що людина приходить до терапевта з проблемою депресії саме тоді, коли в її житті все добре. Але насправді причина наявності цієї хвороби може ховатися у минулому людини. Наприклад, декілька років тому в неї була потреба виживати і долати незгоди і, звісно, часу думати про власний емоційний стан не було. А сьогодні, коли, здавалося, все налагодилося, з’явилися депресивні симптоми. Ми маємо розуміти, що не просто так ця проблема сьогодні така актуальна. 

Як зрозуміти, що ти переживаєш депресію

Усім знайомий депресивний стан, коли у нас понижений емоційний фон. Ми менше радіємо, більше сумуємо. Буває, що відчувається нестача сил, бадьорості та майже немає бажання радіти від того, що раніше приносило задоволення. У психології це називають депресивним станом, який не є хворобою та є цілком нормальним етапом, який іноді корисно проживати. Подібний стан може залежати і від гормонального фону, й, елементарно, від нестачі сонця. Тобто від простих речей, з якими ми постійно стикаємося. Але це все - не та депресія, яку вважають хворобою. Якщо мова йде про захворювання, яке віднесли до міжнародної класифікації хвороб, то це питання клінічної депресії. Щоби поставити цей діагноз, необхідно, щоб у людини проявилося як мінімум 5 певних симптомів упродовж двох тижнів. Які вони?

Фото: Melanie Brown/Unsplash
  1. 1Депресивний настрій. При клінічній депресії подібний настрій - це не просто смуток чи розчарування. Це стан, за якого людина сприймає себе сьогодні та своє минуле у чорному світлі. Вона ніби переглядає сторінки свого життя і бачить їх через призму негативу. "Все погано зараз, все буде погано в майбутньому і все, що було - теж погано". Це найпоширеніше відчуття, яке спостерігається при депресії – відчуття тотальності.
  2. 2Проблеми зі сном. При клінічній депресії зазвичай спостерігають труднощі із засинанням або ранішнє просинання - посеред ночі або о 5-й ранку. Тривалість сну або зменшується, або навпаки - людина починає дуже багато спати - понад 8 годин (інколи навіть до 14-ти). Це те, що терапевти називають гіперсонмією.
  3. 3Проблеми з харчовою поведінкою. Це коли людина або втрачає апетит, або навпаки - починає заїдати чи їсть більше звичного. Відповідно людина або різко втрачає вагу, або різко її набирає. Це важливий дзвіночок про те, що зі станом негаразди. І це може свідчити про депресію.
  4. 4Втрата уваги. На інтелектуальному рівні у людини спостерігається розконцентрованість. При такому стані важко зібратися, виконувати свої завдання, роботу тощо. Прості речі вмить стають важкими.
  5. 5Самозвинувачення. На емоційному рівні проявляється схильність до самобичування. Людина почувається винною буквально в усьому. Наприклад, за те, що вже давно залишилося в минулому, або навпаки ще не настало. Провина сприймається не як локальне відчуття за певну ситуацію, а як тотальне незадоволення людиною глобальними речами та собою в них.
  6. 6Суїцидальні думки. Сюди ми відносимо наміри чи спроби самогубства, а також фантазії про те, що було б виходом так вкоротити віку. Тому, якщо людина спостерігає у себе принаймні декілька цих симптомів - це вже привід звернутися до психотерапевта. Якщо помітні всі 5 симптомів впродовж двох тижнів - це привід піти на консультацію до психіатра й отримати медикаментозну підтримку.

До чого призводить депресія

Ми маємо розуміти, що депресія як мінімум знижує якість життя. Людина не насолоджується оточенням, а страждає. І так щодня. 

Депресія знижує якість життя незалежно від матеріального рівня, здобутків, успіху людини тощо. Часто від депресії страждають дуже успішні люди і це ніяк не корелює з реальністю. 

Затяжна клінічна депресія може призводити до втрати роботи. Це буває тоді, коли людина настільки втратила сенс у житті, що не має ні сил, ні бажання вставати з ліжка, кудись іти, працювати, займатися власними справами. Крім того, вона може призводити до втрати стосунків, бо не кожен партнер готовий допомагати і витримувати тривалий час людину з депресією. 

Фото: Megan te Boekhorst/Unsplash

І, звісно, депресія підштовхує до суїциду. І це статистика. Просто так людина суїцид ніколи не вчиняє. Цьому передує затяжна депресія, інколи - прихована. Наприклад, депресія може маскуватися в трудоголізмі. У терапії це явище називають ажитованою депресією, коли людина багато працює, самореалізується, вона є суперактивна, але під цією маскою "щастя" ховаються депресивні стани. 

Нотатка від психолога

Варто розуміти, що прояви депресії бувають різні. Тому, коли є сумніви, що ваш стан нормальний - краще проконсультуватися зі спеціалістом, діагностувати, що це таке - просто депресивний настрій чи власне депресія, - і скористатися потрібним лікуванням. 

Якщо ми говоримо про клінічну депресію, то на сьогодні лікуванням є психотерапія і медикаменти. Наголошую: одних ліків недостатньо. Якщо перенести у площину метафори, то ліки - це милиці допомоги при депресії. Але навчитися ходити - це вже завдання психотерапії. При таких хворобах важливо працювати комплексно.

Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Anna Sichova
Нужно следить за собой и своей нервной системой. Ни в коем случае не допускать наступления депрессии. При первых же симптомах можно пропить курс Нейропланта. Это легкий антидепрессант, после него у меня всегда настроение улучшается и уходит чувство апатии.
13 лют 2020 р., 08:05
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту