Як зрозуміти, що у вас токсичні стосунки, та чому це залежить від обох партнерів

Ставлення одного партнера до іншого часто переходить межу та веде до втрати самооцінки. Психотерапевт дає відповідь, чи варто залишатися з такою людиною, чи треба від неї йти.

Карантин є часом випробувань стосунків між рідними та коханими. Ми вже розповідали, як треба поводитися, щоб в умовах ізоляції не посваритися та не розійтися назовсім. Однак для декого карантин може стати показовим з точки зору того, що стосунки від природи, а не через постійне перебування у чотирьох стінах є нездоровими.

А от як розпізнати токсичність у стосунках – з цим нам допомогла психотерапевтка Анна Крайлюк.

Чому про це заговорили

Раніше безліч поганих речей вважалося соціальною нормою: насилля, алкоголізм, розпуста. У наш час, коли рівень життя зростає, люди починають замислюватися над наслідками таких проявів. Так само можна сказати й про стосунки, адже це вагома частина життя. Переосмислюючи їх, людина може помічати, що їй не до кінця добре з партнером і починає шукати шляхів розв’язання цієї проблеми.

Індикатори токсичності

Насамперед токсичність у стосунках проявляється емоційно. З’являються відчуття, яких начебто не має бути в житті двох закоханих. Це стани, коли людина хронічно відчуває:

 • страх;
 • вину;
 • небезпеку;
 • злість чи дратівливість.

Також токсичність має відбиток на раціональному рівні. Це проявляється у фразах: ти ні нащо не здатна/-ен, ти нічого не варта/-ий, ти не зможеш з цим впоратися, навіть не намагайся, це безглузда ідея. Тобто це судження про нас та наш потенціал, що б’ють по самооцінці та психологічному стану.

Третій рівень, на якому проявляється токсичність — поведінковий. Це насилля (психологічне, фізичне, сексуальне), знецінення, благі наміри.

Нетипові сигнали про токсичність у стосунках

 1. 1Відсутніть сил
 2. 2Демотивація
 3. 3Депресивність
 4. 4Тривога та невпевненість
 5. 5Фізичні хвороби
 6. 6Проблеми зі сном
 7. 7Переїдання (або бажання постійно заїдати емоції), втрата апетиту

Таким чином психіка дає сигнал, що ставлення партнера до вас не таке, як має бути.

Найчастіші прояви токсичності

Агресія

Може бути як прямою — підвищений тон, постійний злив негативу на партнера, — так і непрямою, коли людину дратують дії коханої людини. Можна розрізнити, коли на звичайні дії токсичний партнер неочікувано реагує спалахом ярості чи осудження.

Явище "людина-контролер"

Партнер потроху або одразу агресивно втручається у ваш особистий простір та починає все контролювати. Звучать питання: де була/-в, що робила/-в, а чому робила/-в саме це. У людини може з’явитися відчуття, що вона — власність свого партнера. 

Благі наміри

Це також є формою контролю, коли людині дають можливість чогось не робити та не брати за це відповідальності. Насправді, у цьому проявляються заборони та бажання контролю.

Наприклад: "Слухай, може, перестанеш працювати? Тобі краще бути вдома, бо таке перенавантаження. Я це з любові кажу, з турботою про тебе". Такі фрази ведуть до того, що людина втрачає віру в себе, певну матеріальну стабільність та навіть стає психологічно інвалідизованою: розгубленою, зневіреною, знесиленою навіть перед найдрібнішими проблемами.

Чому людина є токсичною у стосунках

Токсичними є ті партнери, які стикалися з травмами у минулому. Вони не опрацювали негативний досвід, а токсичність є способом програвати цю травму далі. Їх контролювали — вони контролюють, їх знецінювали — вони знецінюють, до них ставилися насильницько — вони роблять так само.

Однак проблема не тільки в токсичному партнері. Люди, що терплять таке ставлення, теж стикалися з травмами та бачили негативний приклад у поводженні батьків. Їх теж знецінювали, їм не знайоме нормальне ставлення. Саме тому вони можуть собі дозволити бути у токсичних стосунках та навіть цього не помічати.

Чим небезпечні токсичні стосунки

Окрім очевидних фізичних небезпек у разі агресії та втрати самооцінки через психологічний тиск, токсичність може пожирати енергію людини, яку можна було б використати на самореалізацію, самовдосконалення тощо. Людина може почати вважати себе ні на що не здатною чи нікому не потрібною. І, звісно, токсичність призводить до депресії.

Матерiали по темi
Як зрозуміти, що у тебе депресія

Як уникнути тоскичності

По-перше, треба добре себе розуміти й тренувати відчуття сигналів організму. Важливо усвідомлювати реакції на кожну фразу чи дію партнера. Це допомагає вчасно розпізнати токсичність та не розпочинати такі стосунки.

По-друге, треба опрацювати дитячі травми. Якщо у минулому було щось негативне, людина може несвідомо потрапити у такі стосунки та не зрозуміти цього.

Якщо людина вже перебуває у токсичних стосунках, основна рекомендація - їх припинити. Рано чи пізно токсини негативно вплинуть на психіку та можуть зруйнувати особистісні якості.

Але у разі, якщо людина не готова покинути токсичного партнера, важливо вийти з позиції жертви та рятівника. Потрібно прийняти відповідальність за себе, за свій психологічний та фізичний стан.

Партнер каже: ти ні на що не здатна/-ен, навіть не намагайся. Ви робите навпаки — берете відповідальність за власні бажання та реалізуєте те, що хотіли робити. 

Якщо це стосувалося роботи, ви йдете на неї; якщо це стосувалося хобі, ви починаєте ним займатися. Це вже не позиція жертви, у яку намагається загнати партнер, і таким чином людина стає психологічно захищеною. До того ж, із часом токсичний партнер теж може послабити тиск та визнати свою неправоту. Відчуваючи внутрішню силу партнера, токсична людина може помітити за собою цей негативний прояв та прибрати його. Їй перестане бути цікавою ця гра, їсти енергію вже не буде з кого, тому й сенс продовжити тиск зникне.

? freepik.com

Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту