"Коктейль Молотова", "позамежна дурість", "лисенківщина": що кажуть експерти про російську вакцину проти коронавірусу

Росія оголосила, що першою в світі зареєструвала вакцину проти коронавірусу. Світова наукова спільнота в шоці від цієї новини. Пояснюємо, чому.

Навіть Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) сприйняла новину про реєстрацію вакцини в РФ досить прохолодно. А експерти в галузі медицини в усьому світі і зовсім не шкодують висловів, даючи оцінки російському "Супутнику V". Йод.media зібрав різні думки на цю тему.

Що відбувається?

11 серпня Росія оголосила, що першою в світі зареєструвала вакцину від COVID-19. Про це особисто розповів президент РФ Володимир Путін, додавши, що вакцина "працює досить ефективно, формує стійкий імунітет і пройшла всі необхідні перевірки". Він також заявив, що одна з його дочок вже зробила щеплення і почувається добре. У РФ підносять це як перемогу вітчизняної науки і медицини та очікують, що вже найближчим часом почнеться масова вакцинація населення.

Але не все так однозначно. Російська вакцина, що отримала назву "Гам-Ковід-Вак", а на ринок вийде під назвою "Супутник V", пройшла тільки дві фази випробувань з трьох необхідних. У них взяли участь лише по 38 добровольців у двох групах, у яких спостерігалося 144 побічних ефекти, 31 з яких не завершилися на момент закінчення випробувань.

Серед побічних дій - набряклість, біль, гіпертермія та свербіж у місці введення препарату, астенія, нездужання, лихоманка, підвищення температури, зниження апетиту, головний біль, діарея, біль в ротоглотці, закладеність носа, першіння в горлі, нежить.

Фахівці визнали, що небажані явища за частотою появи "можуть бути розцінені як ті, що зустрічаються часто і дуже часто".

Також у звіті розробників зазначається, що захисний титр вакцини, тобто рівень антитіл після щеплення, на сьогодні невідомий. Як довго зберігається імунітет після щеплення - теж ніхто поки що не знає. А клінічні дослідження з вивчення епідеміологічної ефективності зовсім не проводилися.

Розробники "Супутника V" також попереджають, що місця, де буде проводитися вакцинація, мають бути оснащені засобами протишокової терапії.

Що кажуть в РФ?

Звучить, як то кажуть, не дуже ? Тому до чого такий поспіх - не зрозуміли, здається, навіть самі російські фахівці в цій галузі. Російська Асоціація організацій з клінічних досліджень виступила з відкритим зверненням, де закликала міністерство охорони здоров'я "відкласти питання про державну реєстрацію вакцини до моменту, коли (і якщо) вона успішно пройде всі стадії клінічної розробки".

Захисники ж цієї скороспішності стверджують, що всі, хто "наїжджає" на "Супутник V" просто не знають російське законодавство в цій області. Мовляв, у Росії не можна почати широку третю клінічну фазу випробувань нової вакцини, в якій зазвичай беруть участі тисячі людей, не отримавши спершу від МОЗ реєстрацію. Тож реєстрація "Супутника V" - поки що тимчасова і діє до 1 січня 2021 року.

Крім того, адвокати вакцини заявляють, що насправді вона не нова, а успішно випробувана давно. Просто російським фармакологам пощастило адаптувати стару технологію для COVID-19.

Справа в тому, що в основі російської вакцини - звичайний аденовірус людини. Той, який викликає симптоми застуди. Його модифікували, позбавивши здатності розмножуватися в організмі, і вставили в його геном фрагмент COVID-19. У РФ стверджують, що цей аденовірусний "двигун" раніше вже успішно застосовували у вакцинах проти Ебола і MERS, пройшовши всі стадії клінічних випробувань. Тому він апріорі не може стати небезпечним зараз, у боротьбі з COVID-19.

Що думають на Заході?

Але ці аргументи здалися не надто переконливими для світового медичного співтовариства. Адже те, що вакцина нешкідлива, ще не означає, що вона - корисна та ефективна. Щоб зрозуміти останнє, потрібен час. А його однозначно було недостатньо.

Тому навіть Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) відреагувала на "Супутник V" досить прохолодно. Там заявили, що поки не отримували результати клінічних випробувань російської вакцини від коронавірусу, тому аналізувати це не можуть. І додали, що при прискореній розробці вакцини слід дотримуватися низки вимог, які "гарантують: будь-яка вакцина, яку вироблятимуть, стане водночас ефективною і безпечною".

Категоричнішими є фахівці в цій галузі з різних країн світу. Нижче - кілька висловлювань.

Піттер Піттс, колишній асоційований уповноважений Управління США з питань харчових продуктів і ліків (FDA):

Немає даних, немає прозорості. У Росії відсутнє FDA, і у них є історія схвалення ліків і вакцин при незначному або відсутньому тестуванні. Це меншою мірою вакцина, а більшою - коктейль Молотова на цю мить. Це саме те, чого нам потрібно уникнути в глобальній битві проти COVID-19. Ганьба нам, якщо ми дозволимо цій заяві бодай на мить уповільнити розробку надійної, заснованої на науці вакцини.

Єнс Шпан, міністр охорони здоров'я Німеччини:

Може бути небезпечно починати вакцинацію мільйонів, а то й мільярдів людей, занадто рано, оскільки це може значною мірою вбити прийняття вакцинації, якщо щось піде не так. Тому я дуже скептично ставлюся до того, що відбувається в Росії. Суть не в тому, щоб бути першим, а в тому, щоб мати ефективну, протестовану й безпечну вакцину.

Даніель Салмон, директор Інституту безпеки вакцин в Університеті Джона Хопкінса, США:

Я думаю, що це справді страшно і справді ризиковано. Мало сказати, що твій продукт - чудовий. Перш ніж його використовувати, потрібні сторонні люди, щоб реально подивитися на дані та переконатися, що користь перевищує ризики.

Охід Якуб, старший викладач кафедри досліджень наукової політики Університету Сассекса, Велика Британія:

Це дивним чином нагадує лисенківщину. Що менше розробка вакцини триває таким чином, то краще. Результати мають бути оприлюднені, відкриті для вивчення та вільні від розгортання над ними прапора. Нам не можна допустити, щоб розробка вакцини використовувалася як спосіб утвердження національної наукової майстерності.

Ізабель Імбер, дослідник Французького національного центру наукових досліджень:

Російські розробники фактично перебувають у фазі тестування, як і інші команди по всьому світу. Термін занадто короткий, щоб вони могли закінчити тести. У кращому разі російські лабораторії почали свої випробування в січні. Вісім місяців досліджень з випуску вакцини - це неможливо! Щоб розробити стратегію вакцини, тобто вибрати її тип, протестувати вакцину-кандидата, дочекатися адміністративних дозволів, потрібен час, щонайменше, вісімнадцять місяців. Смію сподіватися, що вони провели випробування на тваринах, перш ніж перейти до випробувань на людях!

Джон Мур, вірусолог Медичного коледжу імені Вейла Корнелла при Корнеллському університеті, США:

Це позамежна дурість. У Путіна немає вакцини. Він просто робить політичну заяву.

А що зараз з вакцинами інших країн?

Зараз по всьому світу розробляється понад 165 вакцин проти COVID-19. Але тільки 20 з них перебувають у фазі 3 клінічних випробувань. Це та, нагадаємо, яку оминула Росія, зареєструвавши свій "Супутник V". На цьому етапі зазвичай відбувається випробування вакцини у великих масштабах - участь беруть тисячі або десятки тисяч людей, а дослідники з'ясовують, наскільки ефективно працює препарат з урахуванням високої заражуваності.

Лідером у цій гонці вакцин світові експерти називають американську біотехнологічну компанію Moderna, яка успішно пройшла вже дві фази випробування вакцини і в липні приступила до третьої.

Але навіть якщо все йтиме добре, в ВООЗ вважають, що раніше середини 2021-го року масова вакцинація проти коронавірусу не почнеться.

Тим часом у США підрахували, що їхня вакцина орієнтовно коштуватиме 25-30 доларів за ін'єкцію. А ін'єкцій необхідно буде зробити дві. Подібна вартість препарату розрахована на жителів США та інших країн з високим рівнем доходу серед населення. Інші підприємства, які розробляють вакцину, планують продавати її дешевше.

Марта Абрикосова
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту