Консультант серіалу "Чорнобиль": "Треба вчитися жити з радіацією - це небезпека для всіх на століття"

Друга частина інтерв'ю Анни Королевської "Йоду" - про йодну профілактику, дежавю від Фукусіми і про те, чому атомна загроза ніколи не зникне.

На екрани вийшов останній, п'ятий епізод міні-серіалу "Чорнобиль" - спільного продукту американського каналу HBO та британської телемережі Sky, який відродив небувалу увагу до катастрофи, а також до України в цілому по всьому світу.

Про те, чи можна буде колись закрити чорнобильську тему і як змінювався інтерес до неї з моменту аварії, розповідає Анна Королевська, заступник директора з наукової роботи Національного музею "Чорнобиль", яка в тому числі консультувала творців фільму.

Анна Королевська. Фото: Дарія Давиденко / "ЙОД"

Більше за всіх темою Чорнобиля цікавляться туристи з Туреччини

- Анно Віталіївно, після шаленої популярності по всьому світу серіалу "Чорнобиль" очікуєте збільшення відвідувачів музею та зростання інтересу до цієї теми в цілому?

- Уже зараз приходять у музей ті, хто дивляться серіал і хоче прояснити для себе певні моменти з побаченого чи почутого там. Але не можна сказати, що це щось надприродне для нас. У нас завжди багато відвідувачів під час туристичного сезону. За 28 років близько 2 мільйонів людей зі 120 країн світу відвідали музей.

Ви знаєте, яка країна сьогодні вийшла на перше місце у відвідуванні музею? При тому, що раніше звідти приїжджали одиниці. Це Туреччина. Уже два роки турецька молодь просто валить у музей! Приходять великі групи по 40 осіб, попри те, що часто не володіють англійською і не завжди можуть собі дозволити перекладача. Намагаються хоч на пальцях зрозуміти, хоч через Google Translate - надиктовую їм інформацію в телефони.

(До 2023 року планується введення в експлуатацію першої турецької АЕС, будівництво якої супроводжується протестами місцевого населення та закликами міжнародного співтовариства відмовитися від проекту. - Авт.)

Позначки на мапі - країни, туристи з яких вже побували у музеї "Чорнобиль" у Києві. Фото: Дарія Давиденко / Йод

За перші 10 років – 1200 операцій у дітей з Києва через рак щитовидки

- Які конкретно теми найбільше цікавлять людей, що до вас приходять? Як змінювався цей інтерес з часом?

- З 1992 року, коли відкрився музей, ситуація лишається незмінною: на першому місці - соціально-психологічні наслідки катастрофи, на другому - медичні, і тільки потім - технічні причини трагедії.

Коли ми тільки організували музей, минуло лише 5 років з аварії на ЧАЕС, і, ясна річ, люди хотіли знати, що ж буде з усіма нами далі. Але при цьому статистика залишалася цензурованою.

Щоб її отримати, доводилося встановлювати безпосередньо контакти з лікарями. Однак і вони могли нам надавати цю інформацію тільки на рівні особистої бесіди, адже під час створення Держреєстру осіб, які постраждали від катастрофи, давали підписку про нерозголошення.

Анна Королевська. Фото: Дарія Давиденко / "ЙОД"

З цих даних, наприклад, випливало, що за перші 10 років після катастрофи в Києві було зроблено 1200 операцій з приводу раку щитовидної залози у дітей - тих, кому на момент аварії на ЧАЕС було до 5 років. І це були не евакуйовані із зони діти, а кияни. Ті, які, вірогідно, були на першотравневій демонстрації на Хрещатику в 1986 році. І ось вони підросли, увійшли в перехідний вік, почали дорослішати - і проблеми проявилися.

Ми сьогодні показуємо в музеї документ, з якого стає зрозуміло, що рівень радіації в Києві підвищився тільки після 30 квітня (через чотири дні після катастрофи. – Ред.). Оскільки перша радіоактивна хмара пішла в іншому напрямку - у бік Білорусі та накрила її всю - 26% радіації випало саме на території цієї республіки.

Потім напрямок вітру змінився, і найвищий рівень радіації у нас був якраз 1-2 травня. Нормальний фон - до 15 мікрорентген на годину. У містах допускається до 20, а в центральних районах мегаполісів рівень може сягати 40-60 мікрорентген на годину через велику кількість пам'ятників, гранітного облицювання будинків і тому подібного. Це так звана природна радіація. А 1-2 травня в Києві фіксували 1000-3000 мікрорентген на годину!

На графіку видно, як після 30 квітня стрімко підвищився рівень радіації у Києві. Він сягнув свого піку 1-2 травня, якраз коли людей вигнали на першотравневу демонстрацію.

- І що влада? Йодну профілактику, про яку побіжно згадується в серіалі, провели?

- Ні, навіть йодну профілактику, як необхідно було, ніхто дітям не проводив. Її почали робити вже в 20-х числах травня, коли влада ухвалила рішення раніше закінчити навчальний рік, а дітей з Києва вивезти в табори на літні канікули.

У музеї представлені фотографії дітей часів аварії на Чорнобильській АЕС
Фото: Дарія Давиденко / Йод

Але правда в тому, що препарати стабільного йоду ефективні лише впродовж першої години-двох. Саме у цей час стабільний йод блокує накопичення радіоактивного йоду в щитоподібній залозі, захищаючи від переопромінення. Тому те, що дітям роздавали йод через місяць після катастрофи, взагалі було позбавлене всякого сенсу!

Тому й тоді, й зараз будь-яку людину, якої б вона не була національності, насамперед цікавить власне життя, її здоров'я. 

Наприклад, у нас є така програма - ми для іноземців, звичайних туристів, після екскурсії організовуємо зустрічі з ліквідаторами, вони дуже про це просять. І їх зовсім не причини аварії цікавлять. Вони запитують:

 • "А як ви жили ці 20-30 років після катастрофи?"
 • "А що ви їли, що ви пили?"
 • "А що вам допомогло вижити?"
 • "А яку дозу радіації ви отримали?"
 • "У вас променева хвороба, а ви досі живі - завдяки чому?"
 • "А діти у вас є?"

Ось, що цікавить людей.

"Коли тему Чорнобиля спробували згорнути, сталася Фукусіма"

- Як думаєте, чи настане час, коли чорнобильська тема все-таки стане неактуальною?

- Знаєте, був такий період, після 20-ї річниці, коли і на рівні українського уряду, і в цілому на рівні Європи поширювалася думка, що тема Чорнобиля закрита. Ми це дуже сильно відчули. 

Анна Королевська. Фото: Дарія Давиденко / "ЙОД"

Закривалися багато програм, в тому числі закрилася чорнобильська програма ООН (пізніше вона переформатувалася на програму відродження та розвитку).

Усе потихеньку згорталося. Була опублікована доповідь TORCH (The Other Report on Chernobyl - "Інший звіт про Чорнобиль"). І фахівці, які тривалі роки займалися цією темою, не зовсім розуміли, хто взагалі давав для цієї доповіді дані, цифри, статистику щодо наслідків і постраждалих. Там все було доволі суперечливо.

Ми десь розуміли, що все це робиться усвідомлено, щоби чорнобильське питання закрити. Мовляв, є інші катастрофи, інші проблеми, годі про це. Існувала думка, що, мовляв, зараз закінчимо спільними зусиллями новий саркофаг Арку - і взагалі питання буде закрите.

Але ж ні. Господа, як то кажуть, не обдуриш. 2011-го, прямо напередодні 25-ї річниці Чорнобильської катастрофи, 11 березня, сталася аварія на японській АЕС Фукусіма-1.

Аварія на АЕС Фукусіма-1. Фото: Вікіпедія

У багатьох, хто пам'ятає аварію на ЧАЕС, було відчуття повного дежавю, попри різні причини аварії. Так, природний фактор у Японії зіграв свою роль. Але ж не природа побудувала АЕС в сейсмонебезпечному регіоні на березі океану?! Це зробили люди. Не прорахували під час будівництва, що цунамі може бути заввишки не 7 метрів, а 10. Так, 300 років не було такого - але ось сталося.

Тобто стало зрозуміло, що катастрофи, навіть такі масштабні, як на ЧАЕС, за великим рахунком нічого людину не вчать. Це перший момент. А другий полягає в тому, що, як би хто не старався, неможливо знівелювати цю тему.

У світі нині працює 455 атомних блоків. І всі їх не закриють, це очевидно. Але навіть якщо уявити, що це зроблено, людство відмовилося від атомної енергії та повністю перейшло на альтернативну, все у нас чудово, то куди ми подінемо відходи, які накопичились від роботи цих 455 блоків?! Це ж на століття! Це небезпека для всіх. І нові покоління мають навчитися жити з цією радіацією.

Анна Королевська. Фото: Дарія Давиденко / "ЙОД"

"Відмінність японського уряду в тому, що вони падають на коліна і вибачаються"

- Японці прилітали в Україну після своєї катастрофи. Відповіді на які питання шукали?

- У нас у музеї були представники японського уряду, парламентський секретар. А через 2 роки після катастрофи і чорнобильську зону, і музей відвідав Наото Кан, колишній прем'єр-міністр країни, який ухвалював рішення щодо катастрофи, потім він пішов у відставку. Просив організувати йому зустріч із ліквідаторами, хотів зрозуміти, що ж він зробив неправильно, чому в них виникли ті ж проблеми, що й у нас у 1986 році.

Вочевидь, що головний урок Чорнобиля полягав у тому, що таємність за таких обставин є неприпустимою. У жодному разі не можна засекречувати від людей інформацію, яка стосується їхнього життя і здоров'я.

Вся інформація про катастрофу на ЧАЕС у Радянському Союзі була засекреченою - список таких матеріалів вражає.

Проте японці цей урок не засвоїли і припустилися, по суті, тих же помилок, злякавшись масової паніки.

Йодну профілактику там теж не провели, а крім того у них були величезні проблеми з евакуацією - масову одразу не організували, люди їхали самі, хто як міг.

Але відмінність їхнього уряду від нашого в тому, що там завжди вибачаються. Падають на коліна і просять вибачення у народу за свої помилки.

- А є те, чого нам у світлі катастрофи та ліквідації її наслідків слід повчитися у японців?

Я була в Японії після аварії на Фукусімі та бачила, як вони займаються своїми дітьми. У малечі на рюкзачках бовтаються індивідуальні дозиметричні прилади. І навіть найменші знають, що ось тут, припустимо, гуляти можна, а он на тій гірці - вже ні.

Тому, повертаючись до теми серіалу "Чорнобиль", у мене подвійне відчуття. З одного боку - страшно нагнітати. Але з іншого боку - може, десь і потрібно перехлеснути, щоб змусити людей боятися, насамперед тих, хто приймає рішення. Вплинути на емоційному рівні.

Недарма гасло нашого музею:

"Є межа у журби, але немає її у тривоги"

Це гасло могло б стати і гаслом серіалу.

Національний музей Чорнобиля. Фото: Дарія Давиденко / Йод
Матерiали по темi
В Україні по ТВ покажуть резонансний серіал "Чорнобиль"

Цифри та факти про радіацію після ЧАЕС

 • 300 мільйонів кюрі радіонуклідів було викинуто в атмосферу в результаті аварії на ЧАЕС (для порівняння - атомна бомба, скинута на Хіросіму, - це 5 мільйонів кюрі).
 • 200 видів різних радіонуклідів потрапили в довкілля.
 • Основне забруднення сформували цезій-137, стронцій-90, плутоній-239 і плутоній-240. А також йод-131.
 • Забруднено понад 145 тисяч квадратних кілометрів території, близько 5 тисяч населених пунктів.
 • Вплив катастрофи відчули на собі також: Білорусь, Швеція, Норвегія, Польща, Австрія, Швейцарія, Німеччина, Фінляндія, Велика Британія.
 • Прямі та непрямі економічні збитки України внаслідок Чорнобильської катастрофи становлять близько 180 мільярдів доларів.
 • Постраждали близько 5 мільйонів осіб на пострадянському просторі.
Матерiали по темi
Український консультант серіалу "Чорнобиль": "Творці фільму хотіли крові, як на війні"
***

Відсьорбни скоріш 100 грам – і мерщій у Телеграм!

Ти не п'єш? Кури бамбук – і скоріш до нас в Фейсбук!

Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту