Король піаністів з Києва, який отримав 25 "Греммі"

Володимир Самійлович Горовіц – піаніст, якого неможливо копіювати, символ фортепіанної гри XX століття, найнепередбачуваніший музикант сучасності, 25-разовий володар вищої Світової музичної нагороди – премії "Греммі" у кількох номінаціях.

Більшовики украли мій рояль

За спогадами Володимира, революція 1917-го його близьким нічого хорошого не принесла. Будинок, к якому мешкала родина, конфіскували. Як і майно. Упродовж доби винесли майже все – навіть одяг. Пізніше Горовіц із жахом констатує: "Мій батько був зломлений. Він, мов білка, збирав їжу".

Та не це найбільше вразило 14-літнього хлопця. А незбагненний факт: "Більшовики украли мій рояль".

Можливо, саме ця образа й стала мотивом його неповернення до СРСР у 1926-му. Бо ще кілька років після виїзду до Німеччини Горовіц офіційно був радянським громадянином, який навчається за кордоном. Але він вирішив лишитися на Заході.

Один з перших концертів Володимира Горовіца, приблизно 1920 рік. Фото: Джордж Грентем, wikipedia.org

Упродовж майже трьох років Володимир об'їздив з концертами практично всю Європу, маючи шалений успіх. У Парижі, коли він грав, навіть викликали жандармів, аби втихомирити публіку, яка в катарсисі трощила стільці.

Черга за квитками на концерт Володимира Горовіца. Амстердам, 1986 рік. Фото: Роланд Герритс, wikimedia.org

А 1928 року музикант переїжджає до США, де дуже швидко стає одним з найвисокооплачуваніших піаністів, поступаючись за рівнем гонорарів лише великому Рахманінову.

Горовіц за роки роботи в США отримав 25 премій "Греммі" (стільки ж, як і у Стіві Вандера) в різних номінаціях – це п'ятий показник в історії Grammy Award.

Іронічний імпровізатор

"Імператор музики", "геній творчої комунікації", "король королів серед піаністів, під час гри якого димляться клавіші". Пишномовні порівняння та епітети щодо Горовіца з’являлися постійно – і від шанувальників, і від журналістів, і від музичних критиків. Маестро, слухаючи все це, не ніяковів: "Мені начхати на почесті, які тривають один день на рік, я люблю бути в центрі уваги весь рік".

Ажіотаж навколо – це його життя. Він "ставив на вуха" нечуваними стилем і технікою виконання найскладніших опусів, причому у власних, фантастично неповторних, трактуваннях.

Та не лише музичною майстерністю він закохував у себе. Справжнього захоплення заслуговує витончена іронічність маестро, який може з легкістю констатувати: "Я розмовляю п’ятьма мовами. Однаково погано". Чи заявити, що він – барометр, оскільки, передчуваючи зміну погоди, ніколи не потрапляє під дощ. Або на запитання у присутності дружини, що він найбільше любить, відповісти: "Музику, парфуми та гроші". Ванда, не відстаючи від чоловіка, додасть: "Мене він не любить. Я йому просто потрібна".

Володимир Горовіц, 1930 рік. Фото: wikimedia.org

Заради омолодження, заплутав усіх

Левова частка довідниково-біографічних матеріалів про Горовіца містом його народження вказує Бердичів Житомирської області. Насправді, як свідчать останні архівні дані, це був Київ.

Різняться і дати народження. Більшість довго вказувала 1904-й. Аж доки не набуло розголосу зізнання піаніста у тому, що насправді він з’явився на світ 1903 року. Винуватець плутанини - сам музикант: внаслідок "штучного омолодження" вдалося уникнути призову до армії.

І останнє. Панує думка, що виступати з концертами Горовіц почав на Заході, куди емігрував. Насправді ж перший з них відбувся ще 1920-го у тодішній столиці України Харкові, проте до офіційних реєстрів з якоїсь причини не потрапив.

Цікаві факти

 • Батько киянина згинув безвісти у сталінських таборах.
 • Свій перший рекорд піаніст встановив під час так званої "Ленінградської серії" (1924-1925): за два місяці - 20 концертів, у яких виконав 150 творів.
 • Горовіц: "Фортепіано – найпростіший інструмент для тих, хто починає вчитися, але найскладніший для тих, хто вже його опанував".
 • Музикант двічі грав у Білому домі - для президентів Герберта Гувера (1931) та Рональда Рейгана (1989).
Рональд Рейган та Ненсі Рейган вручають Володимиру Горовіцу президентську медаль Свободи. Фото: White House Photo Office
 • За кар’єру дав понад тисячу концертів.
 • Після того, як Сергій Рахманінов прослухав свій Третій концерт у виконанні Горовіца, він поклявся більше ніколи не грати його і слова свого дотримав.
 • Тестем Горовіца був видатний італійський оперний диригент Артуро Тосканіні, 1933-го піаніст одружився на його дочці Ванді.
 • Принаймні тричі Горовіц страждав від тривалих депресій, під час яких не виходив на сцену. Загалом це близько 18 років: 1936-1938; 1953-1965; 1975-1979.
 • Дочка Горовіца Софія 40-річною трагічно загинула (1975) від передозування медикаментами. За однією з версій, це могло бути самогубство.
 • Про життєвий шлях киянина зняли документальний фільм "Останній романтик" (1985), а музикознавець Девід Дюбаль опублікував книгу "Вечори з Горовіцем".
 • Незадовго до смерті відвідав Москву (1986), проте їхати до Києва не наважився – через аварію на ЧАЕС.
 • Останній публічний концерт Горовіца відбувся у Гамбурзі (1987), коли музиканту було 83.

З досьє Володимира Горовіца

👶 Народився 1 жовтня 1903 року у Києві.

👨‍🎓 Закінчив Київську консерваторію (1912-1919).

🧑 Після еміграції мешкав поперемінно в США (1928-1934), Швейцарії (1934-1938), знов США (1938-1989). Отримав американське громадянство в 1944-му.  

☝ Почесний член Королівської академії музики в Лондоні (1972).

😎 Премія Вольфа за досягнення в галузі музики (1982).

💪 Ордени Почесного Легіону і За заслуги перед італійською республікою (обидва – 1985). 

🏅 Президентська медаль свободи США (1986).

🎵 Британський щомісячний журнал про класичну музику Gramophone помістив Горовіца до своєї Залу слави.

💀 Помер 6 листопада 1989 року в Нью-Йорку (США). Похований у родинному склепі Тосканіні у Венеції (Італія). 

☝ У Києві започатковано Міжнародний конкурс молодих піаністів його пам’яті (1994).

Фото: wikimedia.org

Афоризм на тему

"Музика - посередниця між життям розуму і життям почуттів".

(Людвіг ван Бетховен).

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту