Король світового шпигунства з Одеси, що був радником Черчилля

100 років тому виходець з України став консультантом британського прем’єра "з російських питань"

Продовжуємо серію публікацій про вихідців з нашої країни, які зробили величезний внесок в історію цивілізації. Сьогоднішній герой - Сідней РЕЙЛІ (при народженні – Георгій, позашлюбний син лікаря Розенблюма) – розвідник, життєвий шлях якого донині вкритий запаморочливими легендами.
Якими тільки епітетами його не нагороджували: прототип Джеймса Бонда, король шпигунства, суперрезидент, мегасищик…
Про феноменального бійця невидимого фронту знято щонайменше сім повнометражних фільмів і два серіали (у Великій Британії, СРСР, НДР і Польщі) і написані сотні книжок!

"Я був політичним градусником"

Фото: wikipedia.org

Шпигунська діяльність по всьому світу покрита таємницями. Трапляються, щоправда, "витоки інформації". Отак і з подвигами нашого героя.

Наприклад, деякі джерела стверджують, що вбивство німецького посла Мірбаха есером Яковом Блюмкіним – справа рук Рейлі. Узагалі перелік подібних "заслуг" одесита – величезний (див. нижче Цікаві факти).

Однак траплялися у супершпигуна й невдачі. Чи не найгучніша – "Змова послів".

Рейлі та його поплічники в 1918 році запланували у Петрограді державний переворот (шляхом підкупу як охорони Кремля, так і особистих бодігардів Леніна) під час засідання Ради народних комісарів, результатом якого мав стати арешт і ліквідація більшовицьких вождів. Плюс захват Державного банку, Центрального телеграфу, станції телефонного зв'язку та інших важливих установ. Справа не вигоріла, а Рейлі про ті події згадував: "Я був у міліметрі від того, щоб стати володарем Росії".

Тікаючи з Петрограда, шпигун переодягнувся священиком і за фальшивим німецьким паспортом "емігрував" до Європи. Перебував там, доки його, за особистим наказом Дзержинського, не заманили до Росії, де, після тривалих допитів, розстріляли. Архів та особисті папери розвідника викрали з квартири удови Пепіти-Жозефіни Боабодільє…

Сам одесит характеризував свою розвіддіяльність так: "Я був у ролі градусника, за допомогою якого вимірювали політичні пристрасті ті, кому це було необхідно. Клізмою не був".

Пепіта-Жозефіна Бобаділья і Сідней Рейлі на весільному банкеті в готелі "Савой" 18 травня 1923 р. Фото: stuki-druki.com

Джентльмен невдачі

Про Рейлі казали, що в Лондоні він був справжнім денді та джентльменом. А от на батьківщині забував про чемність навіть у стосунках із жінками.

Одного разу на підніжку кабріолету, на якому, разом з врангелівськими контррозвідниками, Кримом пересувався Рейлі, стрибнула симпатична пані. Вона голосно кричала, звинувачуючи красунчика у зраді. З'ясувалася, "англієць" обіцяв відвезти дівчину та її маму на віллу до моря. І, використавши юну красуню, втік.

Одесит на людях тримав марку джентльмена. Він зупинив авто, публічно продемонстрував, який він радий бачити давню пасію і заспокоїв її, вручивши ключі від готельного номера зі словами: "У мене справи. Їдь, причепурися. І чекай на мене! Ми докладно все обговоримо".

Коли за декілька годин в двері номера чемно постукали і красуня з найкращими передчуттями їх відчинила, до кімнати вдерлися... озброєні контррозвідники Врангеля, а старший за званням скомандував: "Більшовицьку агітаторку – до відділку! Про все і всіх ця шльондра нам розповість".

З досьє Сіднея Рейлі

Народився 24 березня 1873 р. в Одесі. Вивчав медицину в Австрії, філософію в Німеччині, хімію в Англії. Є версія, що Рейлі закінчив Девонширську школу шпигунів.

Був співпрацівником британського посольства в Петербурзі та віце-консульства у Вологді, помічником військово-морського аташе Британії в Росії, консультантом Уїнстона Черчилля. Вільно спілкувався шістьма мовами. Кавалер Військового хреста Британської імперії.

Навесні 1919-го вів переговори з агентами Симона Петлюри та українським "Союзом хліборобів" про консолідацію зусиль у боротьбі з більшовиками. Верховний ревтрибунал РРФСР заочно засудив Рейлі до розстрілу. Вирок виконали 5 листопада 1925 року в Богородському лісі в районі Сокольників. Таємно похований у дворі прогулянок внутрішньої в’язниці московського ОДПУ.

Цікаві факти

 • Рейлі ще замолоду інсценував своє самогубство в порту Одеси і, взявши ім'я Сигізмунд, відправився до Південної Америки, там він, до речі, став Педро.
 • Мало кому відома доля Олександра Керенського, який, переодягнувшись жінкою, утік з будівлі Тимчасового уряду. Потім його, під виглядом сербського офіцера, вивіз до Мурманська, де посадив на британський есмінець, фантастичний Сідней Рейлі.
 • Закохавши в себе секретарку ЦВК Ольгу Стрижевську, отримав від неї перепустку до Кремля на ім'я Сіднея Релінського (ну, й потрібну інформацію, звісно).
 • Щоб серед російських красунь не виникало питань про його статус, опублікував у газеті "Новий час" інформацію про автокатастрофу (вигадану), у якій нібито загинула його кохана дружина Маргарет Рейлі-Каллаган.
 • Серед коханок Рейлі була американська письменниця Етель Войнич, причому одесит стверджував: відомий роман «Ґедзь» написаний на фактах його біографії.

Художні фільми про Рейлі

 • "Змова послів" (1965) - зіграв Володимир Сошальський.
 • "Операція "Трест" (1967) - Всеволод Якут.
 • "Крах" (1968) - Олександр Ширвіндт.
 • "Крах операції "Терор" (1980) - Володимир Татосов.
 • "Синдикат-2" (1981) - Харій Лієпіньш.
 • "20 грудня" (1981) - Сергій Юрський.
"Рейлі: ас шпигунів"
 • "Рейлі: ас шпигунів" (1983) - Сем Ніл.
 • "Береги в тумані" (1985) - Сергій Юрський.
Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту