Коронафейки: чи можна самостійно зробити тест на COVID-19 вдома, чи зникне вірус влітку і навіщо носити на обличчі прокладки

Йод.media продовжує розвінчувати міфи про коронавірус та боротися з відвертою брехнею про нього.

Коронавірус не припиняє мучити людство, а разом з ним – фейки та міфи, що множаться навколо хвороби. Тож ми продовжуємо їх розвінчувати, пояснювати та, за потреби, спростовувати у рубриці #коронафейки. Про перші три фейки можна прочитати 👉 тут, а нижче – про три нових. Зберігаємо спокій та віримо лише найнадійнішим джерелам. 

Фейк №4

Щоб дізнатися, чи хворий ти, не обов'язково йти до лікаря – можна просто купити швидкий тест в аптеці і зробити його самостійно.

У деяких українських аптеках з'явилися швидкі тести на коронавірус – на визначення антитіл у крові. А за кордоном пішли ще далі – там лабораторії пропонують доставку додому наборів для самостійної ПЛР-діагностики. Для першого виду тесту людині потрібно власноруч зробити забір крові, для другого – мазок з носоглотки. 

Однак лікарі по всьому світу попереджають: робити тестування самостійно шкідливіше, ніж не робити взагалі.

Про українські реалії розказала колишня керівниця медичної галузі країни Уляна Супрун. За її словами, домашні тести дуже неточні, адже непрофесійний лікар не знає, ні як правильно взяти кров, ні скільки саме її потрібно. Звичайна людина не зможе розрахувати точний час отримання результатів, а також гарантувати вдома необхідні для якісного тестування умови. 

Але найнебезпечніше те, що без медиків людина все одно не зможе правильно розшифрувати результати свого тесту, незалежно від того позитивний він чи негативний.

Швидкий тест — це тест на визначення антитіл, а не на виявлення вірусу. Залежно від особливостей виробництва, він здатний виявити антитіла вірусу в середньому після 4-7 дня інфікування. Тому якщо результат негативний — це може створити хибну ілюзію, що все в порядку. Він не виключає можливості зараження вірусом. Позитивний результат означає, що контакт з вірусом вже відбувся. З одного боку, це може означати, що людина вже давно перехворіла і тест показує наявність імунітету. В іншому випадку, це може означати, що хвороба у розпалі, -
Уляна Супрун.

Тож без консультації з лікарем таке тестування – повне безглуздя, що не дає точної інформації про ваш стан здоров'я.

Щодо самостійного використання вдома ПЛР-тестів, то така процедура на офіційному рівні заборонена у багатьох країнах світу. В тому числі, наприклад, у США, де Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA) заявляє:

Нині FDA не санкціонувала жодного тесту на COVID-19 для проведення в домашніх умовах, в тому числі самостійний забір зразка з використанням телемедицини чи без неї, -
FDA.

Думку чиновників підтримують і безпосередньо лікарі.  Едо Пас, доктор медичних наук з нью-йоркської клініки і практикуючий терапевт каже:

На ділі це може виявитися не таким хорошим, як звучить. Бо належний забір мазка з рота чи носа вимагає тренувань. А затримка його доставки до лабораторії може вплинути на достовірність, -
Едо Пас.

Підсумувати цю історію можна заявою професора Кріса Вітті, головного медичного консультанта Великої Британії, який щодо самостійного тестування на COVID-19 сказав:

Єдине, що може бути гіршим за відсутність тесту – це поганий тест, -
Кріс Вітті.
Фейк №5

Жіночі гігієнічні прокладки краще захищають від COVID-19, ніж звичайні медичні маски або маски з тканини.

Мережею ширяться фото та відео, на яких люди приклеюють до обличчя замість маски гігієнічні прокладки. З'явилися чутки, що вони є надійнішим засобом захисту від коронавірусу, ніж будь-які інші.

Але давайте не будемо смішити цією інформацією одне одного, бо очевидно, що це – брехня.

Автор маски Макс Зидентопф (Max Siedentopf)

По-перше, попри те, що в Україні зобов'язали носити маски геть усіх у публічних місцях, офіційна позиція ВООЗ з цього приводу незмінна – здоровим людям маски не потрібні. Це необхідний товар для медиків, а також людей, що надають допомогу іншим людям із симптомами ГРВІ. Також маску можна надягати тим, хто чхає або кашляє, але маска не зупиняє вірус, а лише трохи зменшує відстань, на яку поширюються краплинки рідини, які при цьому виділяються. Тому, за великим рахунком, не має особливого значення, чим саме ви прикриватимете у такому випадку обличчя – хоч щитом. 

Саме тому, не від хорошого життя, а від дефіциту масок, у багатьох країнах почали носити замість них на обличчі все, що трапляється під руку. У Японії, наприклад, дослідили, що з цією метою населення вже використовує шкірку фруктів, чашечки бюстгальтерів, пластикові пляшки та гігієнічні прокладки.

Однак небезпека полягає у тому, що використання речей не за прямим призначенням може призвести до їхнього дефіциту. Цього, наприклад, побоюються в Індії, де спочатку забули включити прокладки до товарів першої необхідності, які треба безперебійно виготовляти, поставляти й продавати, а потім все-таки виправили помилку.

Наголошуємо, прокладки - для використання за прямим призначенням, як гігієнічний товар для жінок, а не як "протидія" коронавірусу.

Спеціалісти ж у медичній галузі стверджують – якщо вже геть не обійтися без носіння маски на обличчі, а аптечних ви не маєте, то найкращим рішенням буде – носити на обличчі звичайну тканину у декілька шарів. 

"Багато шарів щільної тканини будуть найефективнішими", - заявив Річард Пельтьє, доцент кафедри наук про охорону довкілля Університету Массачусетсу в Амхерсті.

Фейк №6

Влітку коронавірус зникне сам, оскільки не витримує високих температур.

Це питання турбує нині людей по всьому світу, які втомилися від невизначеності майбутнього, карантинних заходів та обмеження прав і свобод. 

Тому називати це фейком язик клякне, однак мусимо попередити: це – хибна надія.

Саме такий термін використовують спеціалісти ВООЗ, відповідаючи на запитання, чи зупинить пандемію літо та тепла погода. 

Фахівці ЮНІСЕФ тим часом пояснюють: детальних досліджень з цього приводу поки що немає, але вже зараз є невтішний факт – COVID-19 передається і в місцях з теплими, і в місцях з холодними температурами. 

Авторитетною думкою з цього приводу поділився Марк Ліпсіч, професор епідеміології та директор Центру динаміки інфекційних захворювань Гарвардської школи охорони здоров'я:

Хоча ми можемо очікувати скромне зниження заразності коронавірусу в теплу погоду, не розумно очікувати, що це зниження так сповільнить вірус, що це призведе до значних результатів, -
Марк Ліпсіч.

На думку професора Ліпсіча, тепла погода, вологість, сезонне підвищення імунітету влітку, провітрювання приміщень і те, що люди більше часу проводитимуть надворі, трохи сповільнить COVID-19, але не зупинить. 

Тому уряди багатьох країн та ВООЗ налаштовують населення планети на те, що певні карантинні обмеження, соціальне дистанціювання збережуться не лише влітку, а взагалі до того часу, доки не буде застосовано вакцину від COVID-19.

"Ми вважаємо цей вірус переслідуватиме людську расу тривалий час, доки ми не зможемо отримати вакцину, яка захистить нас", - заявили в організації. 

Марта Абрикосова
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту