Коронафейки: чи викликає COVID-19 імпотенцію та чи можна заразитися від брудного одягу або недовареної курки

Йод.media започатковує нову корисну рубрику – будемо розвінчувати міфи про коронавірус та боротися з відвертою брехнею про нього.

Людство нині воює не лише з коронавірусом, а й з фейками, які щодня виникають навколо хвороби. До інформаційної гігієни закликає Всесвітня організація охорони здоров'я, війну брехні про COVID-19 оголосили соцмережі, які блокують неправдиву та неперевірену інформацію, а в Україні на поширювачів фейків про інфекцію полюють СБУ та правоохоронці. Йод.media робить свій внесок у цю боротьбу – ми започатковуємо рубрику #коронафейки.

Віримо лише найнадійнішим джерелам і розвінчуємо перші три міфи.

Фейк №1

Чоловіки, які перехворіли на коронавірус, мають проблеми з потенцією.

Вже майже місяць, як чоловіче населення світу, тремтячи, пересилає один одному найжахливішу новину про коронавірус, який, виявляється, посягнув на святе – потенцію. Суть страшилки така: один з наслідків коронавірусу – імпотенція. 

Заявляємо: це – фейк.

Китайські ЗМІ розповсюдили маніпуляцію, яку підхопили світові. Події розгорталися так: уряд провінції Хубей (це та, що разом з містом Ухань є батьківщиною COVID-19) опублікував на своєму офіційному сайті інформацію, що місцеві лікарі обстежили декілька чоловіків, які були занепокоєні своїм репродуктивним здоров'ям після перенесеного коронавірусу, однак не виявили у них жодних відхилень від норми. Але, мовляв, якщо ви теж стурбовані, радимо звернутися до лікаря з приводу "теоретичного ризику".

ЗМІ вихопили з цього повідомлення новини у дусі: "Уряд радить чоловікам, що хворіли на COVID-19, звернутися до урологів та андрологів", а соцмережі вже перекрутили до: "COVID-19 викликає імпотенцію". 

Закінчилося тим, що уряд Хубея від гріха подалі просто видалив початкову інформацію зі свого сайту ?

Детально історію можна прочитати на сайті гонконгської англомовної газети South China Morning Post. 

Але у будь-якому разі варто зауважити, що навіть у тій початковій інформації на урядовому сайті йшлося не про потенцію (здатність до статевого акту), а про фертильність (здатність мати дітей). І поки що немає даних про жодні клінічні випробування, які б могли вказувати на довготривалі проблеми зі здоров'ям, спричинені коронавірусом. Для того, щоб їх спостерігати, науково обґрунтувати і довести, елементарно минуло замало часу.

Фейк №2

Після повернення з вулиці потрібно випрати все взуття і одяг, які на вас були, бо від них можна заразитися коронавірусом удома.

Надіслане по ланцюжку в різноманітних чатах, групах та спільнотах повідомлення приблизно такого змісту: щойно ви прийшли з прогулянки, треба прямо на порозі зняти із себе весь одяг і взуття, скласти в пакети, донести до пральної машини й негайно випрати.

Що буде, коли цього не зробити, у тих повідомленнях багато не розписують, тому кожен додумує по-своєму у дусі: коронавірус оскаженіє та почне стрибати з вашої куртки чи кросівок на інші речі у квартирі й людей, поки не позаражає усіх ?‍♀️

Звісно, це неправда.

Вірус справді може зберігати певну активність на поверхнях, але тканини, за попередніми висновками дослідників, не входять до зони ризику. Як стверджується у статті, що опублікована у авторитетному науковому журналі New England Journal of Medicine, COVID-19 активний: упродовж доби-двох на пластикових і сталевих поверхнях, 24 години – на картоні, у межах чотирьох годин – на міді. Про текстиль не йдеться.

Тому не варто доводити себе до панічних атак, у припадку зриваючи із себе весь одяг на порозі. 

Щоб зрозуміти суть цих страхів, треба знати, що вони прийшли до нас із Заходу, зокрема, з Італії. Річ у тім, що там немає нашої традиції знімати вуличне взуття та одяг, коли приходиш додому, та переодягатися у хатнє. По квартирі італійці ходять у тому ж, у чому й на вулиці. Тож, коли стався спалах коронавірусу, лікарі з гігієнічних міркувань почали радити населенню діяти так, як ми це робимо завжди.

Тобто залишити вуличне взуття на порозі, верхній одяг – у коридорі. Вимити руки і більше ними вуличні речі не мацати до наступного виходу з дому. Все, ви у цілковитій безпеці.

Періть одяг за вашим звичним графіком - коли він забрудниться. Температурний режим вибирайте у залежності від типу тканини. Кип'ятити не потрібно. Достатньо просто теплої води і миючого засобу.

І дослухайтеся до фахівців реальних, а не диванних:

Пересічна людина не має турбуватися з приводу свого одягу. Для більшості з нас достатньо подбати про гігієну рук та обличчя,

- однозначна відповідь Сари Фортун, професорки і завідувачки кафедри імунології та інфекційних захворювань Гарвардської школи охорони здоров'я.

Фейк №3

Коронавірус передається через харчові продукти та м'ясо тварин.

Побоювання харчових продуктів, що у декого доходить до справжнього страху, виникли на основі рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо профілактики COVID-19. Одна з них була такою:

"Уникайте вживання в їжу сирих і недоварених продуктів тваринного походження".

Деякі сприйняли цю пораду неоднозначно – мовляв, усі продукти потенційно є джерелами можливого інфікування, тому їх треба дуже ретельно обробляти. 

Відповідаємо: це – пересмикування, що призвело до виникнення фейку.

Єдиний нині відомий спосіб передачі коронавірусу – від людини до людини. Або через прямий контакт з рідинами організму інфікованого (наприклад, з крапельками від кашлю або чхання), або опосередковано – через контакти з поверхнями, яких торкався заражений.

Харчові продукти, в тому числі тваринного походження, не є загрозою зараження. Тут – пруфлінк на наукове джерело з Ірландії, де ці дані підтвердив Орган з безпеки харчових продуктів. Нижче даємо ще декілька авторитетних посилань, що позбавлять вас сумнівів.

Головний науковець Агентства з безпеки харчових продуктів Європейського союзу Марта Х'югас сказала наступне:

Досвід попередніх спалахів пов'язаних з коронавірусами, таких як SARS-CoV та MERS-CoV показує, що через їжу вони не передаються. На цю мить не існує жодних доказів того, що новий коронавірус у цьому плані відрізняється.

А в Європейському центрі з профілактики та контролю захворюваності заявили, що хоча саме тварини в Китаї були ймовірним джерелом первинної інфекції, "немає жодних доказів того, що будь-які тварини або продукти тваринного походження, дозволених в ЄС, мають загрозу здоров’ю громадян наявністю COVID-19".

Підсумувало все Французьке агентство з харчових продуктів, довкілля та гігієни праці, де стверджують однозначно:

Можна виключити передачу коронавірусу безпосередньо через травний тракт.

Зауважте, що перші рекомендації ВООЗ ґрунтувалися на досвіді Китаю, звідки походить COVID-19. А там є і практика вживання в їжу диких тварин (змій, щурів, панголінів тощо), й специфічна подача страв – сирого м'яса та риби, соусів на основі крові. 

Однак якщо ви нічого з переліченого вище в їжу не вживаєте, то боятися вам не варто. Спокійно готуйте свою курку – звичайної термічної обробки (варіння, смаження чи запікання) цілком достатньо, аби страва була безпечною.

Марта Абрикосова
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту