Коронавірус проти "іспанки": чи може пандемія 100-річної давнини повторитися в наш час

Історія вірусів і боротьби з ними. По пунктах розбираємо, як змінилася сучасна медицина з часів іспанського грипу і чому віруси діють на наш організм по-різному.

"Іспанка" - це штам грипу, який вирував на планеті 100 років тому. Перший спалах вірусу стався наприкінці Першої світової війни і не щадив ні простих солдат, ні королів, ні кінозірок. Від "іспанки" померли легендарна акторка німого кіно Віра Холодна, німецький філософ Макс Вебер і багато інших відомих і багатих людей.

Перші хворі з'явилися у французькій армії, проте публічно про епідемію заявила Іспанія. Звідси й виникла назва вірусу, на який за два роки перехворіла третина населення планети.

Вірус забрав більше життів, ніж сама війна - за різними підрахунками від 50 до 100 мільйонів людей. Навіть найвіддаленіший від Європи і США австралійський континент відчув на собі жорстокість хвороби, коли додому почали повертатися ветерани, - там вимерло три відсотки населення країни.

Пандемія іспанського грипу 1918-1919 років забрала мільйони життів. На фото члени Американського Червоного Хреста виносять жертву іспанського грипу з дому в Сент-Луїсі, штат Міссурі, 1918 рік.

Саме про цю - наймасовішу в сучасній історії - пандемію згадали, коли в усьому світі почали застосовувати безпрецедентні заходи, щоб зупинити поширення нового коронавірусу COVID-19.

"Йод" виділив сім причин, чому повторення головної епідемії XX століття неможливо в наш час.

1. Люди не знали, з чим мають справу

Це зараз ми знаємо про "іспанку" майже все, а тоді люди просто не уявляли, з чим вони зіткнулися. Щоб розуміти масштаби - процитуємо версії про походження епідемії, які були тоді: невдале розташування планет, виверження вулкана та заражений овес з Росії. Про те, що причиною хвороби могло стати нове, відкрите ними явище - віруси грипу - двоє британських вчених заявили тільки в 1933 році. За 15 (!) років після початку епідемії.

У Сієтлі під час "іспанки" пасажирів пускали в трамвай тільки в захисних масках.

У ситуації з коронавірусом COVID-19 ми знаємо ворога в обличчя вже з перших тижнів - він виявлений. Тест-системи, які дозволяли поставити правильний діагноз і встановити не тільки хворих, а й носіїв, з'явилися практично одразу. Потім, уже за півтора місяця, вчені розшифрували геном вірусу та виклали його у відкритий доступ, щоби працювати над створенням ліків і вакцини могли фахівці в усьому світі.

А недавно стало відомо, що Велика Британія і США вже починають тестування вакцини.

2. Важкі симптоми і швидкість перебігу хвороби

Перші симптоми "іспанки" нітрохи не відрізнялися від звичайного грипу, однак розвивалася хвороба стрімко. Вранці у людини підвищувалася температура, до вечора вона "синіла", починала кашляти кров'ю, стрімко розвивалася пневмонія. Часто організм не витримував і за декілька годин людина помирала. У деяких країнах відсоток летальних випадків сягав 4,2 відсотка населення.

Основні симптоми коронавірусу не так виражені: температура й сухий кашель, а також підвищена втомлюваність, ломота в тілі, в деяких випадках - проблеми із шлунково-кишковим трактом. Тож багато хто переносять її, як звичайну, нехай і неприємну застуду. На цьому етапі її лікують так, як і будь-який інший вірус.

Підступність цієї хвороби в тому, що попри типові для вірусної інфекції симптоми - переносити цю хворобу на ногах або займатися самолікуванням не варто. Якщо ви перебуваєте в групі ризику - ймовірність розвитку пневмонії дуже висока.

Пандемія іспанського грипу, 1918 рік.

3. Насамперед "іспанка" косила молодих

Якщо коронавірус найнебезпечніший для людей похилого віку, людей із серйозними хронічними хворобами та ослабленим організмом, то "іспанка" навпаки - вбивала молодих сильних людей. Чому так?

Штам вірусу грипу 1918 року характерний тим, що він неймовірно швидко й агресивно розвивався в цитокінову бурю. Захищаючись від вірусу, здорова імунна система починає виробляти цитокіни - хімічні сполуки, які мали знищити "ворога". Але при "іспанці" організм реагував так різко, що знищував не тільки вірус, а й легені людини.

Польовий госпіталь армії США №29, Голлеріх, Люксембург. Відділення для хворих на іспанський грип.

4. Про антибіотики тоді й не мріяли

"Іспанка", як і COVID-19 - це вірусна, а не бактеріальна інфекція, тому антибіотики її вилікувати не можуть, проте можуть допомогти впоратися з ускладненнями хвороби. Бактеріальні інфекції, що виникають на тлі хвороби, як правило, і спричиняють пневмонію. Не дарма ж Ангела Меркель у розпал пандемії коронавірусу кинулася робити щеплення від пневмокока.

У 1918 році лікарі могли запропонувати лише хінін - жарознижувальні знеболювальні, сухе шампанське - тоді вважали, що воно допомагає від грипу, або канцерогенне проносне - без коментарів.

5. Антисанітарія

Навіть тепер, 100 років потому, медики в один голос стверджують про необхідність ретельно мити руки й користуватися антисептиками, якщо ви торкалися ручок дверей або поверхонь у громадських місцях. Саме це, а не маски зменшує імовірність підхопити вірус - будь-який.

Ця, на перший погляд, дуже проста порада була важкореалізованою в країнах, які були ослаблені війною та не могли дозволити собі елементарні засоби гігієни.

6. Сучасні реанімації та доступ до чистого кисня

У 1918 році пацієнти лежали в палатах по 10, а то і по 100 людей. Одне від одного їх у кращому разі відокремлювали марлеві занавіски, а про реанімаційні відділення тоді ніхто й не мріяв.

Лікарня швидкої допомоги під час епідемії іспанського грипу, Канзас, 1918 рік.

Сучасні реанімації забезпечені апаратами ШВЛ (штучної вентиляції легенів), які мають вирішальне значення для лікування пневмонії. Головна проблема в тому, що лікарням вкрай важко забезпечити лікування безлічі хворих одночасно. Але в умовах пандемії багато підприємств перепрофілювалися для того, щоб забезпечити весь світ максимальною кількістю необхідного обладнання.

7. Відсутність системи охорони здоров’я

Зараз з пацієнтами, у яких COVID-19 протікає в середній і важкій формі, працюють профільні фахівці - найкращі інфекціоністи країни. При лікуванні хворих вони використовують не тільки весь свій накопичений досвід і можливості сучасного обладнання, а й спираються на рекомендації ВООЗ. На щастя, сучасні засоби зв'язку дозволяють боротися з вірусом, об'єднавши сили медичних експертів усього світу.

У ті часи люди не могли мріяти про дільничного або сімейного лікаря, системи страхування теж не було, тому послуги лікаря могли дозволити собі не всі. Тому масова смертність здебільшого зачепила дуже бідні райони з високою щільністю населення, антисанітарними умовами і неможливістю отримати допомогу.

Саме епідемія "іспанки" змусила уряди різних країн замислитися про необхідність створення єдиної системи охорони здоров'я, яка дає можливість отримати невідкладну допомогу кожному з нас.

Який перебіг "іспанки" в Україні

До нашої країни хвороба потрапила в серпні 1918 року. На території Російської імперії, частиною якої тоді була Україна, загинуло 3 мільйони людей, що становило 3,5 відсотка населення.

Використані фото ? є суспільним надбанням.

Верстка ? Дарія Давиденко.

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Наталья Мельник
Завжди є дві сторони медалі, лише від нас залежить як сприймати кожну ситуацію.
19 квіт 2020 р., 14:58
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту