Коронавірус у культурі: як карантин вплине на мистецтво. Прогнози художників

Для багатьох карантин став приводом усамітнитися, подивитися улюблений серіал і приділити час сім’ї. Дехто працює віддалено, а для когось настав момент пошуку нової роботи. Проте всіх об’єднує одне – невизначеність. Вона переслідує малий та середній бізнес, звичайних працівників і, звісно, культуру. І якщо про перших ми багато бачимо і чуємо у ЗМІ, то чим митці займаються наодинці?

Карантин став кризовим моментом для багатьох людей мистецтва та тих, чия робота це мистецтво поширювати. Скасовані масові заходи, закриті музеї, кінотеатри, концертні зали. Але й зараз художники, артисти, режисери творять. Та чи матиме "карантинне мистецтво" шанс бути побаченим?

У період криз культура завжди підпадає під удар. З початку карантину фінансування багатьох культурних проєктів скорочується, а у чиновників виникають питання: "Яка культура, коли економіка в занепаді?", "Яка культура, коли борги?", "Яка культура, коли коронавірус?"...

Але ж культура залишається ковтком свіжого повітря для тих, хто зневірився і втомився від новин про кількість інфікованих. Вона залишається елементом, невіддільним від нормального життєвого циклу і незамінною його частиною.

Чому? Подивимося на це зсередини разом з художниками галереї М17.

Чи стало мистецтво на паузу під час карантину

?Анна Тарадіна, художниця та скульпторка:

- Я багато читаю про те, що коронавірус зіпсував комусь плани. Про себе такого сказати не можу, адже так сталося, що на час карантину я планувала усамітнитися і сконцентруватися на творчих процесах. Я не сиджу вдома, а працюю в майстерні, що поруч. Тому коронавірус точно не завадив мистецтву.

Тут варто розуміти, що навіть попри закриті галереї та відсутність виставок, мистецтво під час карантину не стало на паузу. Його не можна просто так зупинити, адже воно відбувається завжди. Лише не демонструється фізично.

Наприклад, зараз є багато віртуальних виставок. Або просто художники демонструють свої експонати онлайн. Такий формат, по суті, є документацією того, до чого ти через об’єктивні причини не можеш дістатися. Але як спосіб самопрезентації та заміни тактильних чи інших вражень — ні, так це не працює. Мистецтво наживо впливає інакше, ніж картинка, відкрита на телефоні. У такому форматі можуть працювати лише ті експонати, які були спеціально для нього створені.

"Проєкція іншого", 2017. Кураторський проєкт Олени Мєнжуліної та Анни Тарадіної, реалізований у межах конкурсу молодих кураторів "Без журі і без премій" у галереї Come in. Харків
"Метаморфоза", 2019. Чорнозем
"LITIЙ SONЯН", 2018. Крига, насіння соняшника. Команда: Світлана Кошелєва, Родіон Прохоренко, Анна Тарадіна

?Богдан Локатир, художник:

- З огляду на те, що я бачу, мистецтво зовсім не на паузі. Всі працюють далі, просто хтось став робити це більше вдома, не маючи змоги дістатися майстерень. Єдине, що справді змінилося — це те, що зараз експонати стало важче продати. Але не більше.

Якщо казати саме про наш з Маргаритою Журуновою проєкт (художниця та колега Богдана. - Авт.), то дійсно ним займатися в умовах карантину важко. Ми створюємо ленд-арт проєкти, а для цього треба відкритий простір і довкілля. До прикладу, у Запоріжжі відбувається фестиваль таких інсталяцій, але його перенесли в онлайн. Художникам пропонують створювати об’єкти у себе вдома, наприклад, на подвір’ї, коли є така змога. Далі їх треба сфотографувати та надіслати на адресу фестивалю і ці фото показують в онлайні.

"Перекотиполе ХХІ сторіччя", 2017. Дизайнерські пластикові стаканчики. Об'єкт створено в межах ленд-арт фестивалю "Павутина". Одеса
"Заміщення", 2018. Об'єкт створено в межах ленд-арт симпозіуму "Простір прикордоння". Могриця. Тема симпозіуму – "Формула горизонту". Куратор: Костянтин Зоркін
"Повернення", 2018. Об'єкт створено в межах фестиваль кіно та урбаністики "86" (ленд-арт програма). Славутич

Чи перейде мистецтво остаточно в онлайн

? Анна Тарадіна, художниця та скульпторка:

- У майбутньому буде більше людей, які будуть експериментувати з віртуальними формами подачі мистецтва, але все ж це не буде масовим явищем. Мені також ця тема цікава, але коронавірус та карантин ніяк не вплинули на те, що цього стало хотітися більше. Швидше з’являється усвідомлення нових можливостей, за допомогою яких можна у майбутньому реалізувати свої ідеї.

Вже зараз ми бачимо віртуальні музеї та виставки. Арт-простір Noch в Одесі зробив виставку на OLX. Це дуже цікавий проєкт, бо художники використали наявний простір для продажу витворів мистецтва. Вони спеціально підлаштували свої роботи під формат майданчика, а не просто виставили фото своїх картин.

Також у мене є знайомі, які пробують переходити в онлайн і створюють віртуальні виставки на окремих сайтах. Але, на мою думку, поки це виходить невдало ?. Я усвідомлюю, що у перспективі подібних форматів ставатиме більше. Але не вбачаю цікавою можливість відвідати віртуальний музей, якщо є його реальний аналог. Хіба що додавати до фізичних експонатів VR-технології, що дає митцю ширше коло можливостей для самовираження.

?Богдан Локатир, художник:

- Онлайн-галерей стане більше. Але в цьому немає ні нічого поганого, ні хорошого ?. У часи, коли немає змоги фізично кудись піти й щось подивитися, це добра ідея — відкрити онлайн-музей. Але мистецтво краще бачити наживо.

У майбутньому я можу уявити роботи ленд-арту в онлайн-форматі, наші в тому числі. Їх можливо відзняти та підлаштувати під шоломи віртуальної реальності — це взагалі був би досить цікавий спосіб репрезентації. Все одно до моменту відцифрування доведеться створювати інсталяцію наживо. А графіка, якою ми теж займаємося, може вільно існувати в цифрі. Проте наразі переходити в онлайн не збираємося, бо немає такої потреби.

Чи стане коронавірус головною темою для художників

?Анна Тарадіна, художниця та скульпторка:

- Я так не думаю. Ні мене ця тема особливо не цікавить, ні моє оточення. Коронавірус лише одна з тих речей, які впливають на людей. І нас більше цікавить саме те, що відбувається з нами постійно, а не тимчасово.

?Богдан Локатир, художник:

- Мене та моє оточення більше турбує той факт, що урізали фінансування культури, ніж сам коронавірус. Це відіб’ється на молодих художниках, які тільки починають себе шукати. Наприклад, у сфері ленд-арту за державні кошти проводиться багато фестивалів, на яких новачки можуть про себе заявити. А якщо цих коштів немає, то й місць реалізації для митців немає. Адже за стипендію студента не так багато є способів поекспериментувати й пошукати свій стиль. Тому це буквально питання майбутнього мистецтва. 

Чи будуть люди більше звертати увагу на мистецтво після коронавірусу

?Анна Тарадіна, художниця та скульпторка:

- Після коронавірусу люди підуть до галерей та на виставки, попри онлайн-презентації картин та інших експонатів. Однак я побоююсь, що це буде тимчасовим явищем. Мистецтвом будуть цікавитися ті люди, які цікавилися ним і до карантину. До прикладу, моя мама дивиться багато відео з музеїв Барселони чи Нью-Йорка, але вона це робить зараз, бо робила це і до закриття музеїв. 

?Богдан Локатир, художник:

- Не думаю, що щось кардинально зміниться. Кількість виставкових місць обмежена, тому тут вже питання не до митців та їхнього потенціалу, а до власників галерей. Єдине, що думаю — за час карантину людям так набриднуть усі ці "онлайн-речі", що вони кинуться у реальні розваги, походи в галереї та театри. І це дасть позитивний ефект для культури в цілому. Проте чи довго це протримається?

Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Plush Gacha cat
Plush Gacha cat, шикарная*
27 бер 2021 р., 07:40
Plush Gacha cat
Блин книга шыкарная , хочу попросить у бабушки на др ( кстати я сама бисексуалка) :)
27 бер 2021 р., 07:40
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту