Автор малюнка Джон Декер (John Decker), 1930.

Ковбой з Кременчука створив "мелодію оргазму" та отримав чотири Оскари!

16 травня виповнилось 90 років церемонії Оскар. Цими ж днями Голлівуд святкує 125-річчя з дня народження видатного композитора та кінопродюсера Дмитра Тьомкіна, який народився в Україні.

Сьогоднішній герой рубрики (не)відомі-українці, якого мало знають на батьківщині, - один із шістьох мелодистів США, офіційно удостоєних титулу "Легенда американської музики". А ще Дмитро Тьомкін - рекордсмен з кількості отриманих Оскарів за певний проміжок часу, кавалер орденів Почесного легіону (Франція) та Ізабелли Католицької (Іспанія). Життя його було дуже насиченим – ніби романтичний вестерн.

Фото: dimitritiomkin.com

Фабрикант снів

27-річний кременчужанин, після навчання в Петербурзькій консерваторії, спробував себе у післяреволюційній музиці. Але радянська влада йому не сподобалась. 1921-го Тьомкін емігрував до Німеччини, а потім – до Франції, де мешкав його батько.

Дмитро підробляв грою на інструментах, брав уроки у відомих європейських піаністів. А через чотири роки перетнув океан і впродовж 1925-1929 рр. займався тим же в США (навіть виступив в Карнеґі-холі).

А коли потрапив до Голлівуда, впіймав жар-птаха за хвіст. Його кар’єра на Фабриці мрій розгорталася просто карколомно. Наш земляк безпосередньо причетний до виходу у світ 136 фільмів! До 121-го з них написав музику, у 14-тьох картинах зіграв самого себе, а також продюсував культове кіно "Золото Маккенни"!

А підйом до слави почався із… сексу! Точніше, зі специфічної музики для кіно. 

Написав найсексуальнішу музику

До своєї стрічки "Дуель під Сонцем" (1946) прискіпливий продюсер Девід Селзнік замовив 11 мелодій. Зголосилося шість композиторів – "засвітися" у митця такої величини гарантувало вдалу подальшу кар’єру.

Але стався небачений скандал: маестро по черзі розпрощався з усіма. Каменем спотикання стала... мелодія оргазму. Девід хотів музику, від якої отримуєш задоволення не менше, ніж від сексу.

І тоді Селзніку привели Тьомкіна, який без роздумів погодився випробувати і свою долю. Над нотами скнів кілька місяців. Останньої миті додав до своєї "мелодії оргазму" ще сорок барабанщиків і хор зі 100 голосів. І почув вердикт:

- Взагалі мені подобається. Але це не оргазм! Я так не fuck.

Кременчужанин обурився:

- Містере Селзнік, ви fuck так, як подобається вам, а я fuck - як подобається мені. А все це - fucking music!

Приголомшений таким "вагомим" аргументом, продюсер з композитором погодився. Так ім'я Тьомкіна стало відомим у Голлівуді.

Рекордна скорострільність по нагородах

Упродовж шістьох років (1953-1959) "містер Дімі", як його називали в США, отримав чотири Оскари! Зібрав також і великий врожай "Золотих глобусів" – п'ять штук з 1952 по 1965 рр. За скорострільністю отримання Оскарів "ковбой з Кременчука" й досі лишається рекордсменом!

Фото: dimitritiomkin.com

І ще один неймовірний тріумф: 1953 року Тьомкін мав одразу два Оскари - за музику взагалі та пісню "Не покидай мене" з вестерну "Рівно опівдні". Багатозначний факт: ще понад два десятки разів кременчужанин номінувався на головну кінонагороду…

Після смерті дружини, у 1967 році,  Дмитро Тьомкін переїхав до Лондона, де і жив, доки 11 листопада 1979 року його прославлене  життя не добігло кінця.

21 вересня 1993 року Поштова служба США випустила серію із  шістьох марок "Легенди американської музики", до якої увійшов і наш земляк.

Дмитро Тьомкін із дружиною Олівією. Фото: dimitritiomkin.com

Цікаві факти

  • Через бідність емігрував наш земляк "у нестерпно яскравому зеленому костюмі", пошитому з кількох штор, і почувався перші тижні в Німеччині, за його словами, клоуном.
  • У надпопулярній за часів СРСР стрічці "17 миттєвостей весни" у сцені, де нацистське керівництво переглядає американське кіно, звучить музика, написана Тьомкіним.
  • Пісню "Дикий вітер" на музику Тьомкіна виконували Барбара Стрейзанд, Ніна Сімон, Девід Боуї…
  • Кременчужанин написав музику до фільмів культових продюсерів та режисерів: шістьох – Ховарда Хокса, п’ятьох - Стенлі Крамера, чотирьох – Альфреда Хічкока.
  • Отримавши з рук Уолта Діснея одразу два Оскари, на запитання журналіста, як він цієї миті почувається, кременчужанин відповів: "Немов мама чудових близнюків".
  • Зі спогадів композитора: "(У українок) дуже красиві ноги - навіть у Голлівуді я не бачив таких... Я пам'ятаю, що, будучи маленьким, навіть соромився того, що так довго дивився на них - мені це здавалося чимось непристойним".
Дмитро Тьомкін на зйомках. Фото: dimitritiomkin.com

В'язничний конфуз

Від розстрілу врятував солдат-земляк

Одразу після революції 1917-го, Тьомкін прийшов до в'язниці навідати приятеля - царського генерала, якого заарештували більшовики. Був такий безлад, що композитор потрапив до катівні без будь-яких перешкод. Побачився з арештантом і вже хотів іти, коли конвоїри почали викликати людей за списком і кудись їх виводити. А оскільки прізвища Тьомкін не прозвучало, його залишили в камері.

Дні збігали, бідолашному приносили пайку, проте випускати не збиралися, не вірячи, що він за ґратами опинився випадково.

Аж ось якось уночі майбутній оскароносець почув… українську пісню. Її співав юний солдат. З'ясувалося, що той теж з Полтавщини. Музикант умовив конвоїра-земляка передати записку на волю колезі Олександру Глазунову. Через дві доби "в’язня мимоволі" звільнили…

Фото: dimitritiomkin.com

Анекдот в тему

- Ну, чого ти, дурню, так мучишся?! - заспокоює перед екзаменом студента-музиканта його друг. - Візьми прелюдію свого педагога, перепиши її навпаки - з кінця до початку - і готово!

- Уже намагався! – приречено зітхає той. - Вальс Шуберта виходить...

🤣🤣🤣
Матерiали по темi
Тест дня. Впізнай володаря "Оскара" за фрагментом постера
Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту