Ілюстрація: Таша Шварц

Ковбой з Кременчука створив "мелодію оргазму" та отримав чотири Оскари!

16 травня виповнилось 90 років церемонії Оскар. Цими ж днями Голлівуд святкує 125-річчя з дня народження видатного композитора та кінопродюсера Дмитра Тьомкіна, який народився в Україні.

Герой рубрики (не)відомі-українці, якого мало знають на батьківщині, - один із шістьох мелодистів США, офіційно удостоєних титулу "Легенда американської музики". А ще Дмитро Тьомкін - рекордсмен з кількості отриманих Оскарів за певний проміжок часу, кавалер орденів Почесного легіону (Франція) та Ізабелли Католицької (Іспанія). Життя його було дуже насиченим – ніби романтичний вестерн.

Написання музики до фільму нагадує мені приправлення оселедця цукром
Дмитро Тьомкін
Фото: dimitritiomkin.com

136 фільмів Голлівуда танцюють під його ноти

27-річний Дмитро Тьомкін після навчання у Петербурзькій консерваторії спробував себе у післяреволюційній музиці. Але радянська влада йому не сподобалась. Тож 1921 року Тьомкін емігрував до Німеччини, а потім – до Франції, де жив його батько.

Дмитро заробляв грою на інструментах, брав уроки у відомих європейських піаністів. А через чотири роки перетнув океан і впродовж 1925-1929 років  займався тим самим у США. Навіть виступив у "Карнегі-холі". 

Жар-птицю за хвіст Тьомкін схопив, коли потрапив до Голлівуда (1929). Його кар’єра розгорталася вихором. Дмитро безпосередньо причетний до виходу у світ 136 фільмів. До 121-го з них написав музику, у 14-ох картинах зіграв самого себе, а також став продюсером культового кіно "Золото Маккенни". Але підйом до слави почався з "мелодії оргазму". 

Маленький Дмитро Тьомкін з матір'ю. Фото: Вікіпедія

Написав найсексуальнішу музику

До своєї стрічки «Дуель під сонцем» (1946) прискіпливий продюсер Девід Сельцник замовив 11 мелодій. Зголосилося шестеро композиторів – "засвітитися" у митця такої величини гарантувало вдалу подальшу кар'єру.

Але стався небачений скандал: маестро по черзі розпрощався з усіма. Каменем спотикання стала… «мелодія оргазму». Сельцник хотів такої музики у фільмі, від якої отримуєш задоволення не менше, ніж від сексу. 

 

Продюсер Девід Сельцник, що замовив "мелодію оргазму". Фото: Вікіпедія

І тоді до нього привели Тьомкіна, який без роздумів погодився випробувати свою долю. 

- Оргазму? - перепитав Тьомкін. - Як ви її собі уявляєте?
- Придумай щось, - відповів Сельцник. 

Композитор напористо працював з нотами декілька місяців. Останньої миті додав до своєї "мелодії" сорок барабанщиків і хор на сто голосів. І почув вердикт:

 - Загалом мені подобається. Але це не оргазм! Я так не f*ck, - відреагував Сельцник. 

Тьомкін обурився:

- Містере Сельцник, ви f*ck так, як подобається вам, а я f*ck, як подобається мені. А все це – f*cking music.

Спантеличений таким вагомим аргументом, продюсер з композитором погодився. Так ім'я Тьомкіна стало відомим у Голлівуді.

Рекорд зі швидкості отримання нагород

Упродовж сімох років (1953-1959) українець отримав чотири "Оскари". Зібрав також великий урожай "Золотих глобусів" – п'ять штук з 1952 по 1965 роки. 

Ніхто до сьогодні не отримував так швидко "Оскарів", як "ковбой з Кременчука". 

І ще один неймовірний тріумф: 1953 року Тьомкін отримав відразу два "Оскари" - за музику до вестерна "Рівно опівдні" та окремо за пісню з нього "Не покидай мене".    

Особливий успіх він мав, коли писав музику саме до вестернів. На запитання, як людина зі слов'янськими корінням відчуває ковбойський гонор і поезію американського Заходу, композитор відповідав з відсиланням до українських рівнин: "Бо степ є степ. Між козаками та ковбоями багато спільного".

Фото: dimitritiomkin.com
Дмитро Тьомкін із дружиною Олівією. Фото: dimitritiomkin.com

Цікаві факти

  • Через бідність емігрував Тьомкін "у нестерпно яскравому зеленому костюмі", пошитому з пари штор, і почувався перші тижні в Німеччині, за його словами, клоуном. 
  • У серіалі "17 миттєвостей весни" у сцені, де нацистське керівництво переглядає американське кіно, звучить його музика. 
  • Пісню "Дикий вітер" на музику Тьомкіна виконували Барбара Стрейзанд, Ніна Сімон, Девід Бові.
  • Написав музику до фільмів культових продюсерів та режисерів: шістьох – Говарда Гоукса, п’ятьох - Стенлі Крамера, чотирьох – Альфреда Гічкока. 
  • Друзі називали композитора "Дімі". 
  • Отримав від Волта Діснея одночасно два "Оскари". На запитання журналіста, як він почувається цієї миті, Тьомкін відповів: "Мов мама чудових близнюків". 
  • Зі спогадів композитора: "У українок дуже красиві ноги, навіть у Голлівуді я не бачив таких. Пам'ятаю, у дитинстві соромився того, що так довго дивився на них - мені це здавалося чимось непристойним".
  • Акцент композитора, натякуючи на його походження, у Голлівуді охрестили "борщовим".
Дмитро Тьомкін на зйомках. Фото: dimitritiomkin.com

В'язничний конфуз

Від розстрілу врятував солдат

Одразу після революції 1917-го, Тьомкін прийшов до в'язниці навідати приятеля - царського генерала, якого заарештували більшовики. Був такий безлад, що композитор потрапив до катівні без будь-яких перешкод. Побачився з арештантом і вже хотів іти, коли конвоїри почали викликати людей за списком і кудись їх виводити. А оскільки прізвища Тьомкін не прозвучало, його залишили в камері.

Дні збігали, бідолашному приносили пайку, проте випускати не збиралися, не вірячи, що він за ґратами опинився випадково.

Аж ось якось уночі майбутній оскароносець почув… українську пісню. Її співав юний солдат. З'ясувалося, що той теж з Полтавщини. Музикант умовив конвоїра-земляка передати записку на волю колезі Олександру Глазунову. Через дві доби "в’язня мимоволі" звільнили.

Фото: dimitritiomkin.com

З досьє Дмитра Тьомкіна

Народився 10 травня 1899 року у Кременчуці Полтавської області.

Після кар'єри в Голлівуді і смерті дружини Альбертіни Раш 

1967 року переїхав до Лондона, де мешкав до кінця життя.

Помер 11 листопада 1979 року. Похований у Глендейлі у Меморіальному парку "Форест-Лон" (Каліфорнія, США).

Композитор Карл Палмер присвятив монографію українцю: "Дмитро Тьомкін. Портрет" (1984). А Поштова служба США випустила серію із шістьох марок "Легенди американської музики", до якої увійшов Тьомкін (1993).

Цитата

"Уся принадність музики - в її мелодії" (Йозеф Гайдн).

🤣🤣🤣
Матерiали по темi
Тест дня. Впізнай володаря "Оскара" за фрагментом постера
Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту