Лідер гурту "Гринджоли": Образ MARUV нав'язали музичні канали

В екслюзивному інтерв'ю для сайту "Йод" Роман Калин проаналізував скандали навколо нацвідбору Євробачення і розповів, чому перемогла саме MARUV.

Цьогоріч назва гурту, який 14 років тому на Євробаченні посів 19 місце  (з 24 можливих), звучить так часто, що аж вухам незручно. «Гринджоли» перетворились на мем-чемпіон в усіх соцмережах. Згадуючи саме їх, диванні критики додають перцю до словесних батлів про «вигнаницю» MARUV та висміюють НСТУ. Мовляв, ну, діставайте вже з комори свої «Гринджоли», якщо усі – навіть KAZKA – відмовились від кошерної поїздки на співочий «Оскар».

Онлайн-булінг – це неправильно, - вирішив "Йод". І відшукав в Івано-Франківську фронтмена гурту, який розповідає про кухню Євробачення такі речі, від яких відвисає щелепа.

"Гринджоли" втратили шанс через своє політичне минуле"

- Романе, чи дошкуляють вам фрази: «Відправте на Євробачення Кириленка чи Гринджоли, якщо всі відмовляються» та інші подібні, що після нацвідбору лунають  з усіх соцмереж, сайтів та каналів?

- За ті 14 років після участі «Гринджол» на Євробаченні в мене виробився такий імунітет стосовно того, що говорять про групу, що мені глибоко все одно! Я от не знаю, що зараз говорять про нас. Додому приходжу ввечері, а дружина каже: «Ой, щось там вас згадували». Молодці! Хай пишуть! Хоч мають про що говорити.

Зрозумійте одну річ: я людина не публічна. До політики теж не маю жодного стосунку. Те, чим я займаюсь протягом останніх 10 років, – продюсування сучасної музики. Конкретніше - я музикант-аранжувальник і мікс-інженер. Навіть до Євробачення я займався музичним виробництвом – володію студією звукозапису. Ми виробляємо аудіопродукцію, рекламні ролики. Пишемо пісні та записуємо фонограми.

У мене достатньо багато замовників-артистів, з якими я співпрацюю і яким потрібні мої послуги.

Роман Калин володіє студією звукозапису. Фото: Facebook

- Як гадаєте, чому не вдалося втримати популярність після 2004 року, коли пісня Гринджол «Разом нас багато» стала саундтреком революції?

- Розвитку групи завадило її політичне минуле - в цьому я зараз упевнений на 100%. Власний проект я зараз не продюсую. «Гринджоли», через своє політичне минуле, втратили шанс стати саме музичним гуртом. Я зрозумів, що вкладати кошти в свою творчість - дурниця, шлях в нікуди. Тож, як я і казав вище, увесь свій творчий потенціал реалізую в інших проектах.

"Якби ви знали, скільки в мене вкрали грошей!"

- Якби мали можливість відмотати час назад і обрати опцію «Не їхати на Євробачення», - скористалися б шансом не потрапити в полон критиків після невтішного результату?

- Ні. Тому що я та людина, яка вміє відповідати за свої вчинки. Я  усвідомлюю, що на шляху кожної людини є успіхи і невдачі, і треба вміти прийняти невдачу, зробити висновки та рухатись далі. Це є наше життя. У цьому і кайф, що ти завжди робиш якісь помилки, а десь попереду на тебе чекають успішні кроки. Євробачення - то моє життя і мій шлях, який я пройшов. Отримав шалений досвід.

- Але хтось після цього отримує контракти, починає багато заробляти…

- Якби ви знали, скільки в мене вкрали грошей!

- Вкрали?!

- Так, звісно. Це тепер називається "вкрали". Адже тоді рінгтон з піснею «Разом нас багато» був одним з найпопулярніших. І недавно я дізнався, що на наших рінгтонах заробили 300-400 тисяч доларів! А ми отримали винагороду в розмірі лише двох тисяч гривень. То це не крадіжка?

- Але як це провернули за вашою спиною?

- Ми підписали контракти, в результаті яких нічого не отримали. Тоді у нас не було людини, яка б була компетентна в цих питаннях, і ми просто підписали документи. Тільки тепер я дізнаюсь істинні суми, які на нас заробили компанії. А ми в результаті не заробили нічого.

Нам не було чого вкладати в творчість. Останній наш кліп - «Я не знаю слова досить», в який ми вклали останні свої 8 тисяч доларів, які ми заплатили Каті Царик…

Якби у нас були гроші, то ми, можливо, далі в Києві намагалися писати та знімати кліпи, намагатися продюсувати себе. А коли ти стоїш перед вибором: чи вкладати гроші в творчість, чи просто купляти їжу, починаєш думати: "та ну його нафіг, буду чимось іншим займатися".

"Правила гри на Євробаченні змінюються"

- На Євробачення образ немає?

- Ні. Слідкую за конкурсом відтоді, як туди потрапив, тобто з 2005 року.

- Мабуть, вже можете наперед вгадувати переможця головного пісенного конкурсу Європи?

-  Перше Євробачення, коли я не вгадав переможця, – це коли перемогла Джамала.

До того часу я був впевнений: щоб вигравати і посідати призові місця на Євробаченні, треба грати за їхніми правилами. Одне з них, про яке в Україні не кричать і не кажуть, – необхідно відправляти представника гей-спільноти, в нього буде більше шансів перемогти.

Тому перемога Джамали - це було щось неймовірне! Артистка, яка співала політичну пісню. Так, суперспівачка. Так, суперголос. Але в неї не було якогось масштабного шоу на сцені, вона просто класно співала сучасну й модну пісню. Здавалося, на Євробаченні такі пісні не перемагають, це не поп-стандарт.

За останні 11 років Роман майже завжди вгадував переможця Євробачення. Фото: особистий архів

Тоді я сказав: «Напевно, я нічого не розумію. Євробачення змінюється, змінюються правила гри, смаки»… Знову ж таки перемога Сальвадора Собрала з Португалії (два роки тому) - ми побачили повну відсутність шоу на сцені, ніяких вибухів, драбин та масок, просто стоїть людина і співає! Всі голосують за цю людину! Я знову сказав: «Радий, що Євробачення змінює формат, тепер перемагає той, хто класно співає. Центром Євробачення знову стає музика. Не шоу. Не сексуальні вподобання».

Як музичні канали перетворюються в порно

- А як вам сексуальність MARUV й усі ці скандали навколо неї і нацвідбору?

- Коли я дивився український відбір і слухав музику артистів, в мене одразу виникло питання. Оскільки я займаюсь продакшном, ми від себе посилали заявки на три пісні. Нам навіть не відповіли, чи дивилися ці пісні. Тож, чому саме цих 16 артистів було відібрано у фінал?

Фактично людина, яка відбирала, це був Руслан Квінта, він вирішив, мабуть, представити широку палітру музики, яка є в Україні, але це надзвичайно слабкі і не цікаві проекти як на мене.

І людина, яка обирала ці проекти, зробила так, що всі фіналісти були зрозумілі ще до самого початку. Принаймні те, що саме ці артисти вийдуть до фіналу, я знав, щойно почався нацвідбір.

Відверті образи MARUV - у форматі Євробачення. Фото: стоп-кадр

- Що ви маєте на увазі?

- Якщо ми почнемо аналізувати музику, яку співали учасники, то найуспішнішою та сучасною для Євробачення є MARUV. Бо це євро-поп, сучасний звук. Це те, що грає за правилами Євробачення.

І мені не зрозуміло, чому всі обурюються поведінкою дівчини на сцені, її зовнішнім виглядом, її балетом? І при цьому ніхто не обурюється, що саме таку картинку вже 10 років транслює музичний канал М1, який я називаю “порнокалом” - музики там вже давно немає. Це музичний канал №1 в Україні, і саме він сформував таку картинку. Хіба що деякі треки з Америки або Європи, які там транслюються - це дійсно сучасна музика. А все, що там з’являється україно- та російськомовне, - порно, тваринні інстинкти.

М1 нав’язав молоді думку, що модний артист має бути саме таким. От і  MARUV грала за цими правилами. Тому за неї голосували люди, які дивляться цей канал, - бачать, що ця пані в тренді.

- Ви пам'ятаєте ваш контракт з Національною телекомпанією – чи були там прописані такі ж штрафи, як в договорі MARUV, через які вона відмовилась його підписувати і не їде на Євробачення?

- Я не пам’ятаю штрафів. Думаю, цей пункт з’явився в контракті з MARUV. Але чиновників теж можна зрозуміти, адже вони хочуть застрахуватися, щоб артист, який поїде від України, не наговорив дурниць. Тому, чисто по-людськи, їх можна зрозуміти. Але де вони були раніше?!

“Дурна справа просити артистів їхати на Євробачення замість когось”

- Чи визнаєте ви «культурних амбасадорів»? Наприклад, вам не здається це радянською шароварщиною, коли учасника призначають, а не обирають? Як от у Росії...

- Це досвід багатьох країн. Там немає цієї проблеми, конкурсів, немає пафосності, які роздмухують наші канали. Україна сміливо може назначати учасників, це не є порушенням правил Європейської мовної спілки.

Я би віддав цей конкурс молодим артистам, невідомим іменам. Можна створити певний сайт, куди молоді артисти висилали б свої треки, народ лайкав їхні пісні, а 20 чи 30 найкращих з них відправлялися на ефір. Змагайтесь! Хто переміг – той поїхав.

- Чи має Україна їхати на Євробачення в ситуації, коли на знак солідарності з MARUV одне за одним відмовляються від участі в конкурсі фіналісти відбору – Freedom Jazz, KAZKA... (інтерв’ю було взяте напередодні оголошення НОТУ про те, що від України ніхто не їде. - Ред.)?

- Якщо уявити, що саме я керівник суспільного мовлення, то, щоб зберегти обличчя, я прийняв би рішення відмовитися від конкурсу. Зараз це вже безглузда справа – просити когось з артистів їхати «замість когось». Ніхто не поїде.

До речі, мене дивує, коли люди пишуть: «Гаряча новина! Пісня MARUV належить російському лейблу». Але ніхто не ставить питання, чому співачка віддала пісню саме російському лейблу? Може, через те, що в Україні вона не захищена як автор? Може, тому, що в Україні в неї крадуть авторські роялті (винагорода. - Ред.) і вона не може їх отримати повною мірою, а там виплачують?

Знаєте, я б із задоволенням віддав всі свої авторські треки, не українським компаніям, які забирають роялті, а в Польщу! Адже полякам виплачують роялті сповна.

Усе настільки відносно, що коли починаєш дізнаватися деталі, тоді важко когось засуджувати та звинувачувати. Саме тому я відмовляюся від інтерв’ю.

У MARUV класна музика, суперпісня, і я на її боці як музикант. Але ми маємо таку безглузду ситуацію, коли політики роблять навіть на Євробаченні хайп. Та й українські артисти, яким не вдалося реалізуватися, теж роблять на цьому хайп

«Відбір на дитяче Євробачення цього року теж був дуже дивним»

- Пане Романе, якими артистами наразі опікуєтесь?

- Переважно це артисти, які живуть в Івано-Франківську - наші місцеві зірки. Також 10 років поспіль співпрацюю з продюсерським центром STARTEAM в Івано-Франківську. У нас є чудова виконавиця KIMA, яка пише круті треки в жанрі сучасної української електронної музики. У неї неповторний вокал, але її голос часто порівнюють із Бейонсі та Ріанною.

Ще одна наша дівчинка-випускниця - співачка DI. Пише свою музику та має унікальний голос. Але в неї психологічна проблема: добре володіє вокалом і часто її порівнюють з Джамалою, що її дуже засмучує.

В STARTEAM займається 350 дітей. Вже 6 років поспіль ми відправляємо дітей з Івано-Франківська на дитяче Євробачення.

- Є чим похизуватись?

- Всі наші вихованці діти потрапляли у фінальні відбори, тож ми завжди у фіналі. Уже два роки поспіль наші діти потрапляли в фінал, але цього року дитячий відбір був, на мою думку, непрозорий і дивний…

На відміну від попередніх років, учасника відбирали по відеозаписах. Претендент мав заспівати на телефон чи на камеру свою пісню наживо і надіслати запис журі. І саме по цих відеозаписах мали визначити переможця. Дату визначення відтягували й переміщали, а потім зрештою запросили виступити в прямому ефірі двох дівчат, однією з яких була й наша підопічна - Ярина Тарас. І оголосили переможницею іншу дівчинку. Фактично ми розуміли, що нібито пройшли фінальний відбір, але чому в останню секунду нам відмовили…

- А де можна почути ваші пісні, якими пишаєтесь?

- Багато людей певні, що найкраща пісня колективу, який я представляв – «Разом нас багато». Це не так. Я ніколи не вважав, що це моя найкраща пісня, мені подобається зовсім інша музика, інша подача.

До прикладу, зараз працюю в Івано-Франківську з аранжувальником Євгеном Чичановським. Ми робимо цікавий проект з робочою назвою «Nation». Ідея в тому, що Євген переробляє українські народні пісні по-своєму, частково залишає мелодію, але робить з тих пісень своє бачення. Ідея в тому, що українські народні пісні належать народу і народ з часом має право їх змінювати. Євген їх змінює по-своєму, а я з ним співпрацюю та допомагаю.

Мій колега робить аранжування, ми разом пишемо тексти, створюємо на студії, записуємо, зводимо, міксуємо. Зараз нам зробила замовлення вокальна школа з Києва, їм було цікаво зробити remake української пісні «Ой, чий то кінь стоїть». Наразі закінчили цю роботу, вислали їм, а в Києві буде телевізійний концерт, на який вони саме готують цей трек.

Олена Юрченко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту