Людство готується до війни за космос: хто та як ділитиме Місяць і Марс

21 липня 1969-го року на Місяць ступила перша нога людини. ? 51 рік потому за всесвіт і зорі розгортається неабияка битва. Навіщо вона землянам та хто переможе? Йод.media знає. ?

У розпал коронавірусної паніки ви могли пропустити одну дивакувату на перший погляд новину, що може круто змінити історію людства. 6 квітня президент США Дональд Трамп підписав указ про право США комерційно освоювати ресурси на Місяці, Марсі та інших небесних тілах. У відповідь Росія заявила, що Америка агресивно захоплює території інших планет. Здається, це початок великого космічного скандалу. Пояснюємо, що він означає та що віщує жителям Землі, себто усім нам.

Не суспільне надбання, а нова сфера бізнесу

Указ Трампа, у якому йдеться про те, що космос не можна вважати суспільним надбанням, а "американці повинні мати право займатися комерційним дослідженням, видобутком і використанням ресурсів у космічному просторі", фактично означає, що Сполучені Штати в односторонньому порядку розірвали одразу кілька міжнародних угод. 

По-перше

"Договір про космос" 1967-го року. Там стверджувалося, що космос є надбанням всього людства, а будь-яка держава, що починає діяльність у космосі, має належним чином враховувати при цьому інтереси всіх інших держав. Тепер же США фактично оголосили космос зоною своїх інтересів. Бізнес-інтересів, а не наукових, як було раніше. Це дає зелене світло у тому числі видобутку корисних копалин за межами Землі.

По-друге

Штати вкотре знехтували "Угодою про діяльність держав на Місяці та інших небесних тілах", що була ухвалена у 1979 році Генасамблеєю ООН. Вона так само, як і попередній документ, ділила космос "на благо та в інтересах всіх країн".

Однак у американців давно було багато претензій до цього документа. Трамп каже, що США не підписували угоду і не вважають її ефективною. Крім того, США звертають увагу, що документ ратифікували лише 18 країн. Ну і найголовніше, в Америці кажуть, що дбатимуть насамперед про благо своєї країни, а не інших.

Що можна ділити у космосі

Ви, звісно, спитаєте, що такого можна ділити у ворожому середовищі космосу, непридатному для життя, аби чубитися через це? А ділити справді є що, бо з кожним роком ця сфера стає привабливішою і перспективнішою для жителів нашої планети.

Адже ресурси Землі – вичерпуються. Більше того, людство споживає їх такими швидкими темпами, що вже зараз ми живемо "у кредит", виснажуючи планету понаднормово. Нині ми споживаємо ті природні блага, які мали б належати нашим дітям та внукам.

Людство використовує природу у 1,75 разів швидше, аніж екосистема нашої планети може відновитися. Це наче ми користуємося ресурсами 1,75 Землі. Однак реальність у тому, що 1,75 Землі не існує. У нас лише одна Земля і ми не можемо використовувати її сильніше без руйнівних наслідків,
- йдеться у звіті міжнародної організації Global Footprint Network.

Звісно, іншої Землі немає. Але всесвіт, як відомо, безмежний. Тож там точно знайдеться, чим поживитися, якщо земні ресурси закінчаться. 

Приміром, з місячного реголіту (ґрунту), багатого оксидом заліза, планують видобути воду та кисень. Також там хочуть шукати необхідні ресурси для космічного палива.

Окрім того, дослідники кажуть, що у перспективі на Місяці можна буде видобувати гелій-3, що є джерелом великої кількості енергії. Він необхідний для термоядерних реакторів, робота над першим нині у самому розпалі.

Та й це ще не все. Бо доволі перспективним найближчим часом можуть стати видобуток корисних копалин на астероїдах, що періодично наближаються до нашої планети. Наприклад, у 2022-му році американці збираються надіслати місію на так званий золотий астероїд – Психею. Вважається, що сумарної вартості всіх металів, які є на Психеї, вистачило б, щоб зробити всіх людей мільярдерами. У його породі містяться платина, залізо, нікель і золото. Сумарна вартість всіх металів на Психеї становить 700 квінтильйонів доларів.

"Ви не можете думати про космічний видобуток, як про те, що станеться через 25 або 50 років. Це вже відбувається. І пояс астероїдів - тільки один аспект цього ринку. Весь космічний ринок вже коштує сотні мільярдів", - заявив аналітик Скотт Мур.

Немирний космос та мандри Маска

Ви, певно, вже самі переконалися, що космос – це те, за що варто позмагатися. Бо, як мінімум, це дуже великі гроші. Але є ще кілька факторів, що остаточно прояснять всю серйозність нинішньої ситуації. 

Угоди, про які ми згадували вище, дозволяли використовувати Місяць та інші небесні тіла виключно для мирних цілей. Там заборонено випробування зброї, проведення військових маневрів, створення військових баз, а також розміщення ядерної зброї та іншої зброї масового знищення. Тим не менш міжнародні договори не забороняють використання звичайних озброєнь на навколоземні орбіті. До прикладу, ракет, що можуть знищувати супутники. А якщо є загроза їхнього знищення, то необхідна і гарантія їхньої безпеки.

З цією метою у 2019-му році США оголосили про створення власної космічної армії – Космічних військ. Згідно із законом, вояки-астронавти мають право здійснювати невідкладні чи тривалі космічні операції в космосі, захищати там інтереси США та стримувати акти агресії.

І це все - не віддалене майбутнє, а сьогодення, що пишеться прямо перед нашими очима. Нагадаємо, Ілон Маск та його SpaceX мають плани із заселення Марса та створення там колонії людей до 2050-го року. Кому вона офіційно належатиме, за якими законами житиме, хто про неї дбатиме та охоронятиме? Питання, які теж мають бути вирішені у цій космічній війні, що вже стартувала.

Хто з ким воюватиме

Залишилося з'ясувати, хто з ким воюватиме за космос. Найочевидніша відповідь – США та РФ. У Роскосмосі дуже бурхливо відреагували на американські плани щодо Місяця та Марса.  Дії американської влади назвали "спробами експропріації космічного простору і агресивними планами щодо фактичного захоплення територій інших планет". Та багатозначно додали:

В історії вже були приклади, коли одна країна вирішила почати захоплювати території в своїх інтересах - усі пам'ятають, що з цього вийшло

Але не будемо наївними, за такий ласий шматок, як космос, зійдуться у битві точно більше, ніж дві країни. Свої космічні програми щодо освоєння вселенських просторів мають Китай, ОАЕ, Японія, Європейський Союз та інші. Тож готуйтеся, має бути цікаво. І, сподіваємося, мирно.

? ілюстрації Дарія Давиденко / Йод

Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту