Ілюстрація pixabay

"Людям треба сповільнитися": запропоновано рецепт захисту від фейків у соцмережах

На сайті "Психологія сьогодні" опублікована авторська колонка доктора філософії, професора психології в Університеті Західного Вашингтона Іра Хаймана. Він розмірковує про те, як зупинити в соціальних мережах потік дезінформації, теорій змов і мемів, які викривляють сутність подій. Наводимо її переклад.

Соціальні мережі мали стати прекрасним місцем, щоби подивитися відео про котиків, фотографії друзів, які подорожують світом і прочитати головні новини дня. Але сталося так, що деякі новини, які ми зустрічаємо в стрічці (або на новинних сайтах) - фейкові.

Чому в соцмережах так багато дезінформації? Імовірно, через те, що ми всі ллємо воду на цей млин.

Ілюзорний ефект істини

Зупинити поширення дезінформації - виклик, який стоїть перед нами. Для його подолання спершу потрібно зрозуміти природу проблеми.

Деякі люди неміряно шерять фейки. Для них це вибір, причому пов'язаний з якоюсь користю. Для інших поширення дезінформації - політична робота. Мета поганих політиків часто полягає в тому, щоби поширювати неправду, маніпулюючи виборцями.

А ще є ми. Не забувайте, що кожен з нас може бути мимовільним агентом цього процесу.

Щоразу, коли ми вирішуємо поділитися новиною, яку не уточнили, ми робимо внесок у поширення дезінформації. І що більше людей діляться фейком, то сильніше він стає. Повторення неправдивої інформації змушує цю інформацію відчувати себе правдивіше. Це називається ілюзорний ефект істини.

Ми всі думаємо, що ми обережні критичні мислителі. Нам здається, що хтось інший вразливий перед фейком, а не я. А насправді ніхто з нас не застрахований від цього вірусу.

Як ми можемо боротися?

У мене є дві пропозиції. Соціальні мережі та інші інтернет-компанії мають стати відповідальнішими. Наприклад, YouTube не має показувати відео з інформацією, яка, як відомо, є помилковою, а Google зобов'язаний допомагати переміщати цю інформацію у важкодоступні куточки Інтернету. Журналісти мають обережніше ставитися до того, які новини публікують, відповідаючи за якість інформації, щоб не бути бездумним ретранслятором. І це не тільки моя думка, а й багатьох психологів (Lewandowsky et al. 2017; Hyman & Jalbert 2017).

Друга пропозиція стосується всіх нас. Давайте дивитися правді в очі. Як правило, ми часто легковажно ставимося до того, якими новинами ділимося в соцмережах. Ми не обережні, оскільки, гортаючи стрічку, відключаємо критичне мислення. Цьому сприяє те, що ми розслабляємося, сміючись з відео з котиками і собачками, лайкаючи фотографії наших друзів і рідних.

Як включати "мізки" на новинах?

Вивчаючи "пам'ять очевидців", професор кафедри психології Університету Тафтса - Аянна Томас - з'ясувала, що люди можуть обмежувати поширення дезінформації, коли дотримуються такого правила: не вимагають відповідей від людей, які не впевнені в своїх даних або спогадах.

Коли ви не вимагаєте відповідей, люди з більшою імовірністю оцінюють інформацію, з якою стикаються. А коли вони оцінюють її, то долучається критичне мислення.

Цей психологічний метод легко можна "вшити" в логіку соціальних мереж. Потрібно розробити систему, яка буде спонукати користувачів бути більш оціночними, перш ніж ділитися новинною інформацією у соціальних мережах.

По суті, нам потрібно сповільнитися. У такому стані людина краще розрізняє правду від брехні (Bago, Rand, & Pennycook, 2019).

Як це зробити? Якщо в соціальних мережах, перш ніж перепостити інформацію треба буде оцінити, наприклад, її якість, то люди сповільнюватися, почнуть більш усвідомлено робити вибір, долучиться їхнє критичне мислення. І все разом це призведе до того, що користувачі краще протистоятимуть фейку.

Продовжуйте ділитися відео про котиків. Лайкати фотографії ваших друзів і рідних. Але пам'ятайте, ми всі маємо бути вдумливими, перш ніж перепостити новину. Деякі з них - брехня.

Джерело Psychology Today

Петро Йодченко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Тетяна Віт
😐 Якась ну дуже інформативна стаття. Коротко переказую: треба критично оцінювати інформацію, щоб було менше фейків, а для того, щоб їх було менше, треба критично оцінювати інформацію.
30 лип 2019 р., 15:52
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту