Мама Майка Тайсона - українка: ось її неймовірна історія

Боксера, якому судилося стати абсолютним чемпіоном світу, усиновила і виховала українська жінка. Він досі згадує Каміллу з теплотою і повагою.
Мені дуже пощастило, що вона благословила мене своєю любов'ю і дбала про мене більшу частину життя.

Так знаменитий боксер Майк Тайсон каже про свою прийомну матір Каміллу Евалд, з якою зберігав теплі родинні стосунки до самої її смерті в 2001-му році. На той момент їй було 96 років. Справжнє прізвище жінки, яка завжди і в будь-яких ситуаціях захищала й оберігала Майка, - Еващук. І вона - українка, родом з Тернопільської області.

НапередоднІ Дня матері, який цього року в Україні святкується 10 травня, Йод.media розповідає її історію.

Під час знайомства з майбутньою мамою поцупив гаманець

Камілла народилася 10 березня 1905 року в селі Староміщина на Тернопільщині - в сім'ї Гната й Анастасії Еващуків. Коли дівчинці було 5 років, сім'я емігрувала на північ Канади і змінила прізвище на Евалд. Там майбутня мама Тайсона росла на сімейній фермі разом з дев'ятьма братами і сестрами.

Після повноліття Камілла переїхала до США, в Нью-Йорк, де багато років працювала, надсилаючи гроші сім'ї в Канаду. Для себе ж змогла купити будинок за 160 км від Нью-Йорка - 6-тисячному містечку Кетскілл.

Після Другої світової Камілла познайомилася з тренером і менеджером з боксу, італійцем за походженням, Касом (Константіно) Д`Амато. Він переїхав до неї в Кетскілл, відкрив там власний боксерський клуб, а в будинку Камілли на 14 кімнат облаштував щось на зразок гуртожитку для своїх вихованців.

Камілла Евалд. © findagrave.com
Кас Д`Амато зі своїми учнями в боксерському клубі. Фото зі сторінки Facebook @Cus D'Amato's Peek-A-Boo Boxing Style

Більшість цих хлопчаків були важкими дітьми та підлітками з бідних і неблагополучних сімей, яким Кас намагався допомогти стати не стільки спортсменами, скільки хорошими людьми. І дати їм шанс бодай на якесь майбутнє. В один з днів у 1980-му році в цю школу привезли і 14-річного нью-йоркського хлопчину на ім'я Майк Тайсон. Від його біографії можна було схопитися за голову.

Він народився і ріс в одному з найкримінальніших і найнебезпечніших районів у світі - бруклінському Браунсвіллі. Ріс без батька, якого ніколи в житті не бачив і точно не знав, хто ним був. Його рідна мати втратила роботу і спивалася. Майк покинув школу в другому класі і в 7 років став плутатися з вуличними бандами - займався пограбуваннями, брав участь у вуличних бійках. У 13 років потрапив до спецшколи для неповнолітніх злочинців, де місцевий учитель фізкультури намагався направити його агресію і лють у спорт, порадивши зайнятися боксом.

Майк Тайсон і Кас Д`Амато. © Blue Rider Press

Складний характер і проблеми із законом не злякали Каса, і той всерйоз зайнявся Тайсоном, заповзято вірячи в те, що у неймовірно потужного і талановитого як для своїх років хлопця є всі шанси стати чемпіоном світу з боксу. У залі до Майка був приставлений особистий тренер - Тедді Атлас, а вдома ним займалася цивільна дружина Каса - Камілла Еващук.

Майк багато розповідає про Каміллу в своїй автобіографічній книзі "Незаперечна правда". Зокрема, говорячи про перше знайомство, називає її "славною українкою". І згадує, що він міг вилетіти з дому Камілли вже першого дня, оскільки пограбував його:

Коли я вперше потрапив до їхнього будинку, я поцупив гроші з гаманця Тедді. Адже це лайно не минає саме по собі тільки тому, що у тебе все налагоджується. А мені потрібні були гроші на траву.

Привчила виносити сміття і врятувала від поспішного одруження

У Камілли були свої власні методи перевиховання важких підлітків. На відміну від суворого Д`Амато, гніву й люті якого боялися діти, мудра українка завжди зберігала спокій, не втомлюючись пояснювати і навчати дітей елементарних речей, багато з яких вони, через свій колишній спосіб життя, не знали. Наприклад, як поводитися за столом, як одягатися і мати пристойний вигляд, як бути чемним у спілкуванні з людьми.

Найкращим методом виховання Еващук вважала працетерапію. У кожного з хлопців-боксерів, які жили у неї, були свої хатні обов'язки. Хтось допомагав з пранням, інші - з приготуванням їжі, треті - з прибиранням. Обов'язком Майка було виносити сміття. Тайсон зізнався, що спочатку терпіти не міг ці клопоти, але потім втягнувся і робив усе навіть без нагадування.

Якщо з Касом у Майка відносини часто бували доволі напруженими, то з Каміллою - здебільшого дружніми та дуже довірливими. А в сперечаннях українка частенько ставала на бік Тайсона.

Боксер згадує історію, як Д`Амато намагався одружити його в 9-му класі школи з дівчиною, щодо якої у нього не було серйозних намірів. Тренер вважав, що так Майк зрештою вгомониться і зосередиться на кар'єрі. Але Камілла заявила тоді:

Не здумай слухатися Каса з приводу одруження з будь-ким. У тебе буде стільки дівчат, скільки ти захочеш, і ти зможеш вибрати найкращу.
Майк Тайсон і Камілла Евалд. © Photograph by Offside Sports via USA TODAY Sports

"Чорний син" і "біла мама"

Справжньою родиною Камілла, Кас і Майк стали в 1982-му році. Коли рідна мати Тайсона померла, Евалд і Д`Амато, не маючи власних дітей, оформили опіку над боксером і всиновили його. Українка згадувала, що Майк сам попросив її про це:

"Він запитав, чи буду я його мамою. І чи можна, щоб він називав мене мамою. Я відповіла: "Так, Майк". Відтоді я була його мамою".

"Це була моя нова сім'я, яка позбавила мене минулого тяжкого життя", - згадував сам Майк.

У своїй книзі Майк писав, що його в прийомній сім'ї називали "чорним сином", він же Каміллу - "білою мамою". І згадав один з епізодів сімейного щастя:

"- Послухай, тепер ми - твоя сім'я, домовилися? - сказав Кас мені. - І ти тепер наш хлопчик. Сім'я пишатиметься тобою. Ти принесеш їй популярність і славу.

Ми втрьох сиділи за столом в їдальні, і Кас сказав:

- Камілло, глянь на свого чорного сина. Що ти думаєш про це?

Камілла встала, підійшла до мене і поцілувала".

"Він же просто дитина!"

Камілла підтримувала Майка й у світлі, й у темні часи. Дивилася його чемпіонські поєдинки в першому ряду біля рингу і виступала із захисною промовою в суді, коли Тайсона звинуватили в зґвалтуванні. Тоді жінці було вже 87 років, проте вона була непохитна у своєму бажанні допомогти синові.

Усім, хто критикував скандальну поведінку Майка, його агресію на рингу та поза ним, вибуховий характер, пристрасть до алкоголю і наркотиків, схильність до депресії і постійні хуліганські витівки, українка відповідала:

Ви ставитеся до нього так, ніби він - машина, а не людина з душею.

До кінця життя Камілли (Кас помер у 1985-му, попросивши Майка перед смертю піклуватися про маму) в її будинку в Кетскіллі залишалася кімната Тайсона, яка завжди, що б не сталося, на нього чекала. І де він частенько ховався від усього світу.

Українка згадувала, що у Майка не було ключів від будинку. Вона давала йому нові десятки разів, але він завжди їх губив. Тому міг просто подзвонити посеред ночі, прямо з трапа літака, тільки-но повернувшись із закордонної поїздки, і попросити відчинити двері. А коли відчував, що депресія поглинає його, просив просто тримати двері будинку завжди відчиненими, щоби він міг прийти туди будь-якої миті. Там же залишався голубник Тайсона, який він ще в юному віці побудував разом з мамою.

Папараці, знаючи про це, влаштовували під будинком Камілли засідки на Майка після найгучніших скандалів з його участю. Про один такий епізод Тайсон розповів у своїй автобіографії:

Камілла Евалд в готелі Ceasars Palace в Лас-Вегасі, штат Невада, 1990 р. © findagrave.com

"Там товпилося пів світу в надії отримати від мене інтерв'ю. Журналісти з Бразилії, Англії, Скандинавії, Японії - всі вони вешталися в Кетскіллі й Олбані, розраховуючи застати мене там, куди я найчастіше навідувався. Вони загатили всі підходи до будинку Камілли, і та воювала з ними:

- Не приходьте більше сюди, дайте йому спокій, він же просто дитина! Вам має бути соромно за свою поведінку!".

"Вона піклувалася про все"

Камілла пішла з життя в 2001-му. Померла тихо, уві сні, в своєму знаменитому будинку в Кетскіллі, де виховала Тайсона. Майк пізніше зізнавався, що смерть "білої мами" став однією з причин, через які він пустився на всі заставки:

Моя депресія посилилася, і я став вживати більше наркотиків.

У 2003-му Майк оголосив про банкрутство, примудрившись не тільки розтринькати зароблені за час блискучої чемпіонської кар'єри 400 мільйонів доларів, а й влізти в борги на 23 мільйони.

Після смерті матері він провів лише 5 поєдинків, 3 з яких програв, і оголосив про завершення кар'єри. Попереду була тривала боротьба з алко- та наркозалежністю, фінансовою кризою і налагодження нормального життя. Майк написав книгу, почав кар'єру стендап-коміка і запустив власний бізнес - купив ранчо, на якому вирощує марихуану на продаж.

Але що б з ним не відбувалося, Тайсон завжди з вдячністю і повагою каже про українську маму:

Камілла була прекрасною помічницею для Каса в усіх справах. Вона дбала про будинок і про все, що нам було потрібно. Я завжди підтримував її. Вона була мені матір'ю.
Надгробки Каса Д`Амато і Камілли Евалд. © findagrave.com
Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту