Так знаменитий боксер Майк Тайсон каже про свою прийомну матір Каміллу Евалд, з якою зберігав теплі родинні стосунки до самої її смерті в 2001-му році. На той момент їй було 96 років. Справжнє прізвище жінки, яка завжди і в будь-яких ситуаціях захищала й оберігала Майка, - Еващук. І вона - українка, родом з Тернопільської області.
НапередоднІ Дня матері, який цього року в Україні святкується 10 травня, Йод.media розповідає її історію.
Камілла народилася 10 березня 1905 року в селі Староміщина на Тернопільщині - в сім'ї Гната й Анастасії Еващуків. Коли дівчинці було 5 років, сім'я емігрувала на північ Канади і змінила прізвище на Евалд. Там майбутня мама Тайсона росла на сімейній фермі разом з дев'ятьма братами і сестрами.
Після повноліття Камілла переїхала до США, в Нью-Йорк, де багато років працювала, надсилаючи гроші сім'ї в Канаду. Для себе ж змогла купити будинок за 160 км від Нью-Йорка - 6-тисячному містечку Кетскілл.
Після Другої світової Камілла познайомилася з тренером і менеджером з боксу, італійцем за походженням, Касом (Константіно) Д`Амато. Він переїхав до неї в Кетскілл, відкрив там власний боксерський клуб, а в будинку Камілли на 14 кімнат облаштував щось на зразок гуртожитку для своїх вихованців.
Більшість цих хлопчаків були важкими дітьми та підлітками з бідних і неблагополучних сімей, яким Кас намагався допомогти стати не стільки спортсменами, скільки хорошими людьми. І дати їм шанс бодай на якесь майбутнє. В один з днів у 1980-му році в цю школу привезли і 14-річного нью-йоркського хлопчину на ім'я Майк Тайсон. Від його біографії можна було схопитися за голову.
Він народився і ріс в одному з найкримінальніших і найнебезпечніших районів у світі - бруклінському Браунсвіллі. Ріс без батька, якого ніколи в житті не бачив і точно не знав, хто ним був. Його рідна мати втратила роботу і спивалася. Майк покинув школу в другому класі і в 7 років став плутатися з вуличними бандами - займався пограбуваннями, брав участь у вуличних бійках. У 13 років потрапив до спецшколи для неповнолітніх злочинців, де місцевий учитель фізкультури намагався направити його агресію і лють у спорт, порадивши зайнятися боксом.
Складний характер і проблеми із законом не злякали Каса, і той всерйоз зайнявся Тайсоном, заповзято вірячи в те, що у неймовірно потужного і талановитого як для своїх років хлопця є всі шанси стати чемпіоном світу з боксу. У залі до Майка був приставлений особистий тренер - Тедді Атлас, а вдома ним займалася цивільна дружина Каса - Камілла Еващук.
Майк багато розповідає про Каміллу в своїй автобіографічній книзі "Незаперечна правда". Зокрема, говорячи про перше знайомство, називає її "славною українкою". І згадує, що він міг вилетіти з дому Камілли вже першого дня, оскільки пограбував його:
Camille Ewald, 96, the woman Mike Tyson considered his adopted mother, dies at her home in Catskill, New York This Day June 5, 2001 pic.twitter.com/1oaJGGI4yI
— Boxing Hall of Fame (@BOXINGHALLOFAME) June 5, 2018
У Камілли були свої власні методи перевиховання важких підлітків. На відміну від суворого Д`Амато, гніву й люті якого боялися діти, мудра українка завжди зберігала спокій, не втомлюючись пояснювати і навчати дітей елементарних речей, багато з яких вони, через свій колишній спосіб життя, не знали. Наприклад, як поводитися за столом, як одягатися і мати пристойний вигляд, як бути чемним у спілкуванні з людьми.
Young Mike Tyson Having Dinner with Camille Ewald, Cus D`Amato, Teddy Atlas, Frank, & Billy Hamm, Catskill, NY 1981 - pic.twitter.com/uK7PaV3d27
— CHIP (@philchipbally) January 17, 2014
Найкращим методом виховання Еващук вважала працетерапію. У кожного з хлопців-боксерів, які жили у неї, були свої хатні обов'язки. Хтось допомагав з пранням, інші - з приготуванням їжі, треті - з прибиранням. Обов'язком Майка було виносити сміття. Тайсон зізнався, що спочатку терпіти не міг ці клопоти, але потім втягнувся і робив усе навіть без нагадування.
Якщо з Касом у Майка відносини часто бували доволі напруженими, то з Каміллою - здебільшого дружніми та дуже довірливими. А в сперечаннях українка частенько ставала на бік Тайсона.
Боксер згадує історію, як Д`Амато намагався одружити його в 9-му класі школи з дівчиною, щодо якої у нього не було серйозних намірів. Тренер вважав, що так Майк зрештою вгомониться і зосередиться на кар'єрі. Але Камілла заявила тоді:
Справжньою родиною Камілла, Кас і Майк стали в 1982-му році. Коли рідна мати Тайсона померла, Евалд і Д`Амато, не маючи власних дітей, оформили опіку над боксером і всиновили його. Українка згадувала, що Майк сам попросив її про це:
"Він запитав, чи буду я його мамою. І чи можна, щоб він називав мене мамою. Я відповіла: "Так, Майк". Відтоді я була його мамою".
"Це була моя нова сім'я, яка позбавила мене минулого тяжкого життя", - згадував сам Майк.
У своїй книзі Майк писав, що його в прийомній сім'ї називали "чорним сином", він же Каміллу - "білою мамою". І згадав один з епізодів сімейного щастя:
"- Послухай, тепер ми - твоя сім'я, домовилися? - сказав Кас мені. - І ти тепер наш хлопчик. Сім'я пишатиметься тобою. Ти принесеш їй популярність і славу.
Ми втрьох сиділи за столом в їдальні, і Кас сказав:
- Камілло, глянь на свого чорного сина. Що ти думаєш про це?
Камілла встала, підійшла до мене і поцілувала".
Mike Tyson & His Adoptive Mom Camille Ewald! #BoxingHeads pic.twitter.com/js7zr7heiE
— BoXiNgRoB2018 (@boxingrob1990) August 10, 2014
Камілла підтримувала Майка й у світлі, й у темні часи. Дивилася його чемпіонські поєдинки в першому ряду біля рингу і виступала із захисною промовою в суді, коли Тайсона звинуватили в зґвалтуванні. Тоді жінці було вже 87 років, проте вона була непохитна у своєму бажанні допомогти синові.
Усім, хто критикував скандальну поведінку Майка, його агресію на рингу та поза ним, вибуховий характер, пристрасть до алкоголю і наркотиків, схильність до депресії і постійні хуліганські витівки, українка відповідала:
До кінця життя Камілли (Кас помер у 1985-му, попросивши Майка перед смертю піклуватися про маму) в її будинку в Кетскіллі залишалася кімната Тайсона, яка завжди, що б не сталося, на нього чекала. І де він частенько ховався від усього світу.
Українка згадувала, що у Майка не було ключів від будинку. Вона давала йому нові десятки разів, але він завжди їх губив. Тому міг просто подзвонити посеред ночі, прямо з трапа літака, тільки-но повернувшись із закордонної поїздки, і попросити відчинити двері. А коли відчував, що депресія поглинає його, просив просто тримати двері будинку завжди відчиненими, щоби він міг прийти туди будь-якої миті. Там же залишався голубник Тайсона, який він ще в юному віці побудував разом з мамою.
Папараці, знаючи про це, влаштовували під будинком Камілли засідки на Майка після найгучніших скандалів з його участю. Про один такий епізод Тайсон розповів у своїй автобіографії:
"Там товпилося пів світу в надії отримати від мене інтерв'ю. Журналісти з Бразилії, Англії, Скандинавії, Японії - всі вони вешталися в Кетскіллі й Олбані, розраховуючи застати мене там, куди я найчастіше навідувався. Вони загатили всі підходи до будинку Камілли, і та воювала з ними:
- Не приходьте більше сюди, дайте йому спокій, він же просто дитина! Вам має бути соромно за свою поведінку!".
Tyson outside of his pigeon coop at the home of his surrogate mother Camille Ewald in upstate New York. #Boxing pic.twitter.com/8L9hdPc9V8
— BoXiNgRoB2018 (@boxingrob1990) September 20, 2014
Камілла пішла з життя в 2001-му. Померла тихо, уві сні, в своєму знаменитому будинку в Кетскіллі, де виховала Тайсона. Майк пізніше зізнавався, що смерть "білої мами" став однією з причин, через які він пустився на всі заставки:
У 2003-му Майк оголосив про банкрутство, примудрившись не тільки розтринькати зароблені за час блискучої чемпіонської кар'єри 400 мільйонів доларів, а й влізти в борги на 23 мільйони.
Після смерті матері він провів лише 5 поєдинків, 3 з яких програв, і оголосив про завершення кар'єри. Попереду була тривала боротьба з алко- та наркозалежністю, фінансовою кризою і налагодження нормального життя. Майк написав книгу, почав кар'єру стендап-коміка і запустив власний бізнес - купив ранчо, на якому вирощує марихуану на продаж.
Але що б з ним не відбувалося, Тайсон завжди з вдячністю і повагою каже про українську маму: