Мапа дня: де в Європі монархія, а де - ні

Князь Емманюель Макрон і перша королева Данії за шість століть. Показуємо і розповідаємо: де ще збереглися королі і королеви.

"Все можуть королі..." - співала колись Алла Пугачова. Але це було зовсім давно?, коли королі, справді, щось могли. Зараз же в більшості країн, де вони ще збереглася, монархія конституційна. Це лад, в якому король (королева) виконує за великим рахунком тільки представницьку роль, а реальна влада - в руках уряду (який, щоправда, сам монарх і призначає).

У деяких країнах (а їх у Європі більше десятка) такий стан речей всіх влаштовує, а дні народження монархів є державними святами. Наприкінці червня таких одразу два: день Великого Герцога Люксембургу (23.06) і "днюха" принцеси Данії (30.06.) До речі, датська монархія веде відлік з 899 року - відтоді (більше тисячоліття) державний лад у цій країні не змінювався жодного разу. І до 1972 року престол переходив у спадок тільки по чоловічій лінії. Тому коли нинішня Королева Данії Маргрете II вступила в свої права після смерті батька (синів у Фредеріка IX не було) довелося поміняти конституцію. Так у Данії з'явилася лише друга королева в історії, вперше з XIV століття.

Маргрете II

Дуже хитро працює парламентська монархія в крихітній Андоррі. Ця держава між Іспанією і Францією історично управляється двома... іноземцями, представниками сюзеренів Андорри. Вони називаються співкнязями і це Урхельскій єпископ з Іспанії і чинний президент Франції. Таким чином, так, Емманюель Макрон формально "рулить" не тільки своєю країною, а й чужою. І, так, він - монарх.

Люксембургом управляє Великий герцог. За ієрархією це менше за короля, але більше за принца. Зараз ним є Анрі (Генріх), який відповідає за виконавчу владу. Тобто саме він погоджує і призначає прем'єр-міністра та уряд.

Єдина країна Європи, в якій абсолютна монархія (а точніше - теократична монархія) - це місто-держава Ватикан, де вся влада в руках у Папи Римського. На сьогодні - у 83-річного Франциска.

А де ще збереглися монархи в Європі? Увага - на нашу "Карту дня".

Руслан Меженський
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту