Фото для gif: NASA/JPL-Caltech

Марс, шрифт і гроші – що тут спільного? Інтерв'ю з українцем, який створив шрифт для колонії людей на Червоній планеті

Євген Садко – засновник першого в Україні сервісу оренди шрифтів Rentafont. Людина відома в країні. Але зараз він на шляху до світової популярності, бо створив шрифт для марсіанської колоній людей. Як йому це вдалося і скільки коштувало – спитав "Йод".
Євген Садко

- Пане Євгене, коли вперше з'явилася новина, що українець створив шрифт для Марсу, а було це наприкінці 2018 року, помилково вирішила, що ви отримали грант чи виграли конкурс. Але з'ясувалося, що це було за власним покликом.

- Так, почав з власної ініціативи. Покроковий процес створення шрифту від ідеї до готовності – мануал (керівництво з експлуатації. - Авт.) - я описав у блозі.

- Як таке завдання спало вам на думку?

- Створення шрифту - трудомісткий процес. Так просто в мене не було часу відірватися від мого проекту Rentafont (з англійської "орендувати шрифт" - Авт.), але у 2018 році харківські колеги-шрифтовики та дизайнери запросили до міста вірменського шрифтаря Едіка Габузяна, щоби він провів невеличкі курси.  

Габузян – не просто вірменський шрифтар, він батько вірменського шрифтового дизайну. Майже всі шрифти, які мають вірменську абетку, створені Едіком Габузяном або його учнями. Він знає стару й нову школу шрифтового дизайну, проводить міжнародний фестиваль "Граншан" - дуже цікава особистість, відома у світі.

Я пішов на ті курси, щоби мати привід поспілкуватися з Едіком Габузяном та пригадати часи, коли я сам розробляв шрифти. Я був шрифтовиком до того, як кілька років тому перейшов на іншу діяльність – створення шрифтового веб-сервісу.

На курсах треба було створити текстовий шрифт з нуля. Не копіювати, а новий. Це дуже цікаве та непросте завдання, передусім через те, що курси тривали тільки три тижні. Замало часу. Коли я обирав, який шрифт мені зробити, пригадав свою ідею.

У 2014 році, коли я дізнався про перші польоти ракет Ілона Маска, я хотів створити шрифт для Марсу. Тоді я цю ідею виклав у Фейсбук, але нічого так і не зробив.

У 2018 році інтерес до марсіанської теми знову виріс і я подумав, що час настав. На курсах усім сподобалась ідея. Без шрифтів не існує брендів. Та це може стати надихаючою штукою для мене особисто й можливістю привернути увагу до шрифтів в Україні через зв'язок з марсіанською тематикою.

Коли я описав критерії, яким має відповідати шрифт для марсіанської колонії, то зрозумів, що це як міська чи транспортна навігація, тільки на Марсі. Там будуть інші кліматичні умови, але критерії зрозумілі. Так усе й склалося.

Mars Type by Євген Садко

- Ви зв'язувалися з космічними організаціями, щоби вони дізналися про вашу роботу: Європейська космічна агенція, NASA, SpaceX?

-  Я думав про це, але активних дій не застосовував. Я пишу у блозі та на сайті Rentafont. Закликаю людей популяризувати це. Я наче запускаю слабку хвилю і хто хоче, той її підтримує.

Піар почався з того, що про шрифт написали в українському виданні "Telegraf.design". Завдяки заголовку це прозвучало, як якась політична новина чи сенсація, і на це звернули увагу інші видання про дизайн і шрифти. По всьому світу пройшла новина. Вона не була на перших шпальтах, звісно, однак стосувалася Марсу, тому й привернула увагу.

У різних країнах новину сприйняли або як цікаву, або як таку, що треба обговорити. Тільки у Росії - так, як пропагандисти сприймають будь-яку подію в Україні: спочатку вони кажуть, що Зеленський класний чувак, друг Росії, а через тиждень - що клоун і бандерівець. Вони намагаються висміювати все українське.

І до такої хвилі російського дискурсу долучилися видання Шарія та Страна.ua. На Страна.ua текст новини був нейтральним, а коменти під новиною… Читачі сприйняли шрифт суто як привід поржати, не входячи в тематику.

Яндекс написав приблизно так: "Поки "Роскосмос" друкує на принтері нирку для космонавта на МКС, в Україні створюють шрифт для Марсу. А-а-а-а!". Одна країна з усього світу так виділилася. Ніхто не шукав у шрифті нічого смішного, крім Росії.

- Якщо хтось попросить дозволу на використання Type Mars, ви надасте права безкоштовно?

- Шрифт уже можна безкоштовно скачати на сайті Rentafont для будь-якого використання. Ясна річ, я безкоштовно надам право на використання будь-якій українській чи міжнародній організації, чи Ілону Маску. До речі, про Ілона Маска. Його тегали під новиною про шрифт, особисто я цього не робив – планую трішки пізніше.

Mars Type by Євген Садко

Шрифт уже використовують в Італії, завдяки новині у Wired.it. Є одна газета, яка має блог про Марс. Вони друкують новини моїм шрифтом. Та італійський планетарій у містечку Лекко зробив презентацію про космічні апарати на Марсі цим шрифтом.

В Україні також, на щастя, знайшлися люди, які зацікавилися. Є такий стартап "Space1OOO". Ком'юніті колекціонерів (об'єднання. - Авт.), які запускають дорогоцінні метали у космос і потім роблять з них сувенірні монети.

- А якби вам замовили шрифт для Марсу, то скільки б він коштував?

- Я дуже мало робив шрифтів на комерційній основі. Якщо дуже грубо, то приблизно за шрифт без засічок (ґротеск) з базовою латинкою можна брати від 1000 доларів. Якщо потрібна кирилиця, то дорожче. В цій справі дуже багато подробиць: складність літер, особливості стилю, додаткові символи.

Мінімальний шрифт містить від 200 символів: латинка, цифри, пунктуація, деякі знаки. А є шрифти, які містять тисячі знаків для підтримки різних мов і сучасних шрифтових можливостей, як лігатури (об'єднання знаків двох літер в один. - Авт.), альтернативні знаки тощо.

Mars Type - літери, цифри й символи by Євген Садко

- Створення шрифтів – це професія чи один з напрямків дизайну?

- В Україні людей, які регулярно роблять цифрові шрифти на комерційній основі, можна порахувати на пальцях рук і ніг. Навіть не ніг, тільки рук. Не більше півтора десятка. Але це професія, тільки маловідома.

Часто люди приходять у шрифтовиробництво з графічного дизайну, каліграфії, інколи з ілюстрацій і часто з програмування. Спочатку цифрові шрифти були не про те, як зробити їх красивими та функціональними, а про те, як їх перенести у комп'ютер із залізних літер чи плівок. Це були суто програмістські питання.

Ближче до нульових років на заході почали створювати навчальні заклади для дизайнерів цифрових шрифтів. У нас поки що спеціальних факультетів немає, але є на рівні курсів, як було у Харкові.

- Люди, які створюють шрифти, займаються мистецтвом?

- Вони займаються дизайном. Але мистецтво цьому не суперечить. Це філософське питання відмінностей між дизайном і мистецтвом.

Можна сказати, що шрифтовий дизайнер - це окрема професія, однак вона не така затребувана, як веб-дизайнер чи програміст. Трішки менше роботи у цих людей.

У світі приблизно 100 тисяч різних шрифтів, це набагато менше, ніж шаблонів сайтів, малюнків, фотографій, векторних ілюстрацій. Шрифт - це технічний засіб для відтворення функціонування тексту, але не тільки. Ще він передає цінності брендів, емоцій, асоціацій.

Якщо вам потрібно лише прочитати текст, допоможе нейтральний текстовий шрифт. Але зазвичай нам потрібно, щоб книжка, сайт чи упаковка мала певний настрій, тому текст має нести ознаки часу, стилю, інтонації. У таких непомітних рисах шрифти є мистецтвом, тонким ремеслом.

Mars Type by Євген Садко

- Останнє десятиліття програмування - одна з найпопулярніших професій, бо добре оплачується. Дизайнери шрифтів добре заробляють?

- Я би мав такі дані, якби в Україні хтось найняв принаймні одного шрифтовика собі у штат. Є окремі люди – приватні підприємці, які створюють шрифти і продають їх в онлайн-магазинах чи сервісах, як Myfonts чи Rentafont.

Можна бути дизайнером шрифту й заробляти як програміст, але в середньому в Україні - це менше за програміста. Хоча у світі достатньо шрифтарів заробляють непогано, бо спеціалістів не дуже багато, а попит високий.

У світі є великі гравці шрифтового ринку, наприклад, Monotype. Вони стали глобальною корпорацією у 2014 році, коли поглинули дуже багато шрифтових магазинів і студій. А ще є шрифтові відділи у корпораціях, де платять зарплатню шрифтовикам, наприклад, Microsoft, Apple, Adobe.

- У "Марсіанських хроніках" Рея Бредбері описуються вивіски, вказівники доріг, газети землян та марсіан на Марсі. Це якраз історія про шрифт.   

- Дуже цікаво, треба прочитати. Може, я в дитинстві й читав, але зараз забув.

- Ви уявляєте свій шрифт на тій планеті?

- Звісно. Я уявляю: ось є колонія, десь стоїть електростанція, є виробництво, водогін - тобто різні зони, в яких треба орієнтуватися.

Завжди ззовні будуть позначки, наприклад, три кілометри до колонії або чотири кілометри до електростанції. Будуть дороги, інфраструктура. Всередині колонії будуть написи. Хоча б - де той туалет. Правда ж? Лабораторія, їдальня чи пам'ятка з безпеки.

Усі написи мають добре розрізнюватися, виглядати звично, без зайвої оригінальності. Для людей це буде сприйматися як інтернаціональний шрифт, наприклад, як зараз Гельветика (Helvetica) – шрифт без обличчя. Марсіанський шрифт матиме лише трішечки обличчя, не набагато більше за Гельветику.

Фото Марса, зроблені апаратом Curiosity/NASA

- У своєму блозі ви написали, що шрифт Mars Type має особливу форму овалів - коло зовні та "ілюмінатор" всередині, а деякі знаки мають такий саме кут нахилу, як вісь обертання Марсу - 25,19 градусів. Як ви вигадали цю поезію?

- Фішка з ілюмінатором народилася, коли я збирав мудборд (дошка чи папка з ідеями. - Авт.). Добирав аналоги з різних афіш, логотипів, що певною мірою стосуються Марсу. Це були логотопи NASA, SpaceX, Curiosity, фільм "Марсіянин"... Я побачив, яке є масове сприйняття марсіанської тематики.

Наприклад, літери "о" прямокутні. І я подумав, якщо використаю якусь прямокутну форму, то натяк правильно зрозуміють. Але тоді це вже буде акцидентний шрифт, який підходить для плакатів і стислих написів, але не для довгого тексту чи навігації.

Людині на Марсі треба буде легко впізнавати написи, кинув погляд і зрозумів: ага, щось кругле – значить це "о". Я почав поєднувати прямокутні та круглі контури та знайшов компромісну форму - круглу, але з некруглими рисами.

Про кут нахилу – ідея народилася у діалозі з дизайнером і засновником видавництва "Видавництво". Ілля Стронґовський наводив приклади робіт Pentagram, де часто бачиш наче звичайний ґротеск - і раптом виверт в одному символі. Не пам'ятаю, хто з нас першим запропонував кут нахилу, але це тоді сталося.

- Ви так говорите, наче абсолютно впевнені, що людство оселиться на Марсі.

- Я впевнений, але це не стовідсоткова впевненість. Якщо в світі не буде глобальної війни, яка забере багато життів і ресурсів, розверне людство в інший бік розвитку, то ми, звісно, полетимо на Марс. Чи на якусь іншу планету й оселимся.

- Ви прихильник теорії Стівена Гокінга, що людство загубить Блакитну планету, тому нам треба подумати про притулок на Червоній?

- Я підтримую два напрямки думок. Перший – це хеджування (обмеження, ухиляння. - Авт.) ризиків, щоби мати запасний план на випадок катастрофи на Землі. Тоді ми зможемо вижити як біологічний вид на Марсі або ще десь.

Але мені більш цікаво, щоб людство було здатне піднятися над собою, втілити якесь глобальне добро. Щоби через 50 років ніхто не голосував за політиків, які розв'язують війни, щоби відібрати Крим, чи Кіпр, чи Аляску. Щоби люди обирали тих, хто хоче розробляти ліки від раку, старіння. Щоби люди винаходили нову енергетику, переміщувалися у просторі. Я за прогресивні, гуманістичні ідеї.

- Які втіляться зокрема й у поселенні на Марсі. Як думаєте, яким воно буде?

- Щось надувне чи надруковане на принтері, модульне, універсальне. Спочатку там не буде цікавого різноманітного дизайну. Це буде найкращий науковий мінімалізм.

Перші п'ятдесят чи сто років там будуть жити лише науковці, які будуть проводити експерименти. Кожен ковток повітря чи води буде на рахунку.

А от потім, коли на Марсі почнеться справжнє людське життя, коли люди відчують потребу там співати, створювати вірші, писати музику – тоді ми побачимо дизайн, більш прив'язаний не лише до утилітарних потреб людини, а й до естетичних.

Але в усьому є своя естетика, навіть у грубості. Є стиль мінімалізм, конструктивізм, бруталізм. Там є краса і її можна сприйняти, якщо мати знання з історії мистецтв і дизайну. Краса є в усьому, треба лише бути людиною, налаштованою на різні види естетики.

Ганна Мамонова
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту