Медицина після коронавірусу: "антищепленців" стане ще більше, а лікуватиме всіх телемедицина

Як пандемія змінить систему охорони здоров'я, та чи хоче людство вакцинуватися від COVID-19 – відповіді на ці запитання вас здивують.

Вже всім очевидно, що пандемія коронавірусу не мине безслідно і назавжди змінить багато сфер нашого життя. Йод.media вже розповідав, що буде з нашою роботою, подорожами та транспортом, освітою, модою, ресторанами, спортом, а також загалом нашими свободами і правами. Тепер час поговорити про медицину і систему охорони здоров'я. Чи змінив коронавірус ставлення людства до власного здоров'я? Та чи дійсно всі чекають на вакцину, як на єдиний шанс на порятунок?

Телемедицина прискорилася на десятиліття

Найбільш очевидною та універсальною для більшості країн світу зміною у лікуванні людей стане все більше впровадження так званої телемедицини. Не в тому сенсі, що нас усіх вилікують новинами з телевізора ?. А в тому, що лікувати усіх будуть дистанційно (грец. tele – дистанція). 

?: pexels.com

З розвитком та повсюдним поширенням технологій, цей напрямок медицини і раніше впроваджувався, однак доволі неквапливо. Однією з причин було те, що опір чинили самі ж лікарі. Через те, що не хотіли вчитися новому, або через те, що таким чином вони заробляли менше грошей, ніж під час очних візитів пацієнтів. Як наслідок, за повідомленням Американської академії сімейних лікарів, у 2019 році лише 22% лікарів користувалися у своїй практиці відеоконсультаціями. 

Та пандемія перевернула все з ніг на голову: в умовах карантину виявилося, що відеозв'язок іноді – чи не єдиний спосіб безпечно проконсультувати пацієнта та підібрати для нього схему лікування. Тепер дерматологи запросто оглядають шкіру пацієнтів за допомогою камер смартфонів. А гінекологи через відеозв'язок навіть ведуть вагітність.

Експерти кажуть, що тепер цю тенденцію вже не зупинити. Адже переваги телемедицини оцінили й самі пацієнти: зазвичай такі консультації дешевші, ніж відвідування кабінетів клінік. Окрім того, це значно економить час, який би був витрачений на дорогу до лікарні та з неї.

Кріс Дженнінгс, колишній радник з питань охорони здоров’я адміністрацій Обами та Клінтона каже:

Існує думка, що під час первинної медичної допомоги завжди треба мати особистий контакт, і що телемедицина буде недієвою у цьому випадку чи не зможе повністю охопити цю галузь. Однак тепер це спростовано – бо насправді телемедицина безпечніша, швидша і простіша у застосуванні. Якщо у мене просто коротке запитання, і я хочу побачити когось і відчути його увагу, чому я маю бути при цьому у кабінеті? А для лікаря теж є переваги – можна встигати більше, бути більш ефективним та захистити себе і своїх пацієнтів. Зараз люди бачать у дії ту модель, на впровадження якої, на нашу думку, потрібні були довгі роки. Здається, цей процес пришвидшився на десятиліття.

Буде менше непотрібних аналізів, неефективних процедур та здирництва

Національна академія медицини США підрахувала, що щороку тамтешні лікарі назначають своїм пацієнтам непотрібних аналізів та процедур на 200 мільярдів доларів. Експерти прогнозують, що COVID-19 покладе цьому край. 

Заощаджуючи місць у лікарнях, сили медперсоналу та ресурси клінік для хворих на коронавірус, до стаціонарів більшості країн світу госпіталізують тепер лише з гострими та критичними станами. Лікування у палатах хронічних захворювань чи просто профілактичне "лежання під крапельницями" – розкіш, що йде у минуле. 

Тим більше вже давно встановлено, що більшість хронічних станів значно краще проліковуються, коли пацієнт знаходиться у звичній для себе домашній обстановці, де навіть стіни допомагають. 

Езекіель Емануель та Амол Нават з Інституту трансформації охорони здоров'я в університеті Пенсільванії у своїй колонці для The New York Times наводять кілька дуже яскравих прикладів, які демонструють, скільки непотрібних маніпуляцій раніше доводилося витримувати пацієнтам:

?: pexels.com
Пацієнтам з колінним артрозом краще допомагає фізіотерапія, ніж дорогі ін'єкції стероїдів. Пацієнти зі стабільним помірним болем у грудній клітині уникають серцевих нападів так само добре, коли лікуються медикаментами, ніж коли йдуть на дорогі процедури типу катетеризації чи стентування. А багатьом пацієнтам з болями у спині фізична та поведінкова терапія допомагає так само, як спінальні ін'єкції чи операції. Усунення малоефективних процедур і госпіталізації для непотрібних тестів економить кошти, не завдаючи при цьому шкоди пацієнтам.

Тож, схоже, певна користь від пандемії все ж буде – зменшиться медичне здирництво. Проте, як зазначають фахівці, якщо не зафіксувати ці зміни на рівні норм, правил та законів, то після закінчення епідемії медзаклади поступово повернуться до попередніх схем роботи.

Вакцину від COVID-19 чекають далеко не всі

?: pexels.com

Чи змінить пандемія ставлення людей до власного здоров'я? Зокрема, медиків та науковців дуже цікавить, чи стане у світі менше "антищепленців". Відповідь фахівців однозначна – ні.

Згідно з опитуванням, яке проводили у Нью-Йорку, люди не готові до масової вакцинації:

"Тільки 59% опитаних сказали, що зроблять щеплення, і лише 53% дозволять його своїм дітям", - каже Скотт Ратзан, викладач Вищої школи громадського здоров'я та політики охорони здоров'я у Нью-Йорку. 

Фахівці розпочинали опитування у березні, тому були впевнені, що з плином часу необхідність вакцинації визнає більшість людей. Однак вони були неприємно здивовані – навіть три опитування загальну картину не змінили. Люди не побіжать з усіх ніг вакцинуватися, коли  сертифікована вакцина нарешті з'явиться у загальному доступі. Все навпаки: чим більше часу минає з початку епідемії COVID-19, тим менше людей готові вакцинуватися від нього.

Про що взагалі говорити, якщо в США частина населення вірить у те, що вакцинувати людей будуть, вживляючи їм чіпи, щоби встановити за ними глобальний цифровий нагляд.

Якщо ви думаєте, що в Україні ситуація набагато краща, то даремно  ?. Київський міжнародний інститут соціології нещодавно запитав у людей:

"Чи будете ви робити щеплення від коронавірусу безкоштовною, схваленою ВООЗ, вакциною, якщо вона з'явиться в Україні?". 

Результати наступні:

  • лише 47% українців готові наступного року вакцинуватися;
  • 42% не будуть цього робити;
  • 11% не змогли відповісти чи відмовилися відповідати.

Тим респондентам, які не будуть робити щеплення від коронавірусу, поставили запитання про причини такого рішення. Найчастіше учасники дослідження вказували, що це вигадана епідемія, небезпека від коронавірусу перебільшена (33%); 21% опитаних вважають, що під виглядом вакцинації від коронавірусу можуть зробити щось інше; 20% притримуються думки, що вакцину від коронавірусу не можна перевірити так швидко, і вони побоюються, що вона буде небезпечною; 18% думають, що вакцину не можна розробити так швидко, вона не буде захищати від інфекції; 17% вказують, що вони в цілому проти щеплень, шкоди від них більше, ніж користі.

Експерти б'ють на сполох: якщо не почати широку роз'яснювальну кампанію стосовно вакцинації від коронавірусу просто зараз, наслідки можуть бути печальними:

"Це не просто питання прав – це питання захисту суспільства. Вакцини – наша єдина надія. Ми не можемо її втратити", - говорить Скотт Ратзан.

?: pexels.com
Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту