Ілюстрація: Таша Шварц

Мільярдер з Солотвино - найуспішніший продавець медіа-ілюзій

Роберт Максвелл (Гох Абрахам Ян-Людвіг) - медіамагнат, мільярдер, видавець, власник глобальної видавничої імперії Maxwell Communication, який народився на території сучасної України.

Від сотні фунтів до мільярду

Перед Другою світовою тоді ще Гох Абрахам Ян-Людвіг перебрався до Франції. Недовго воював проти німців. Діставшись Лондона, вступив до британської армії, в якій прослужив до 1947-го (учасник висадки союзників у Нормандії).

Солдат збройних силах Великобританії під час Першої світової війни. Фото: Сyclowiki

Повернувшись на Туманний Альбіон, зайнявся видавничим бізнесом, маючи вже британське ім’я Роберт Максвелл. Статутний капітал першої фірми складав усього 100 фунтів, які він накопичив на оборудках у західній зоні впливу розділеного рейху. А чотири десятиліття потому - став мільярдером з десятками підприємств газетно-видавничої галузі та телебачення, серед яких Maxwell Communication Corporation, Mirror Group, частки в телеканалах TF-1 (Франція), Canal 10 (Іспанія), Central Television (Англія), МТV, видавництв Perqamon-Press та Macmillan.

Фото: Daily Mirror

Конкурент "імператора ЗМІ" Мердока

Видаючи твори не лише відомих письменників, а й учених, спортсменів, політиків найвищого рангу (особливо з соцтабору), з більшістю був особисто знайомий, включаючи Брежнєва, Черненко, Горбачова, Хонеккера, Ярузельського, Живкова, Чаушеску.

Роберт Максвелл і Леонід Брежнєв, 1978 рік. Фото: eleanorberry.net

Злі язики натякали на зв’язки з радянськими спецслужбами. Інші вважали Максвелла "геніальним творцем ілюзій". Проте факт залишається фактом: 

Протистояти всесильному ЗМІ-магнатові Рупертові Мердоку, намагаючись перехопити його ділові угоди, міг лише він.

Прибрали, аби не базікав?

Смерть Роберта була загадковою. Містер Максвелл вийшов на прогулянку яхтою у бік Канарських островів. На ранок капітан знайшов каюту шефа порожньою. Той щез!

За кілька днів тіло без одягу виловили з океану. Офіційний висновок – самогубство. І крапка. А що сталося насправді?

Версій багато, але більшість з них вказують на роботу спецслужб. І на британську МІ-6, і на радянсько-російське КДБ/ФСБ, і на ізраїльський Моссад.

Настійливо циркулюють чутки, буцімто Максвел у 1991-му був модератором таємної зустрічі представника Моссаду з головою КДБ Володимиром Крючковим. І нібито обговорювали вони повалення Михайла Горбачова. Через кілька місяців медіамагната вирішили прибрати, щоб не базікав.

Сам же Максвелл стверджував: "Чим більше таємниць людина забере з собою в могилу, тим більшого успіху в житті вона досягла". 

Фото: Daily Mirror

Цікаві факти

  • 22-річний лейтенант, закохавшись в парижанку Елізабет, заявив: "Обіцяю тобі, що стану депутатом парламенту, мільйонером і у нас буде семеро дітей". Перше – виконав, а от другий та третій пункти перевиконав - став мільярдером, а дружина народила йому дев’ятьох.
Максвелл з донькою Гіслен (зліва) та дружиною Бетті (справа), 1996 рік. Фото: Daily Mirror
  • Назва видавництва Максвелла "Пергамон прес" (Pergamon Press), випадково чи ні, збігається з Пергамським вівтарем Афіни, який в Святому Письмі позначений як "вівтар сатани".
Фото: amazon.co.uk
  • Медіамагнат стверджував, що винайшов "нейтралізатор алкоголю" - йогурт з чорною ікрою.
  • Перебуваючи в СРСР, незмінно зупинявся в одному і тому ж московському номері "Націоналю", де в 1917-му мешкав Ленін: "Я додивляюся залишки його снів".
  • Мав звичку занурювати кінчик сигари, яку палив, в бокал з бренді, а оскільки бував украй неуважним, то часто влазив у чужі напої.
  • Максвелл, незважаючи на те, що сам палив, підлеглим це робити забороняв, мотивуючи турботою про їх здоров’я.
  • Недоброзичливці називали його то "чехом-шантажистом", то "червоним мільярдером" (і не тому, що у нього були червоні гелікоптер та "Роллс-Ройс").
  • 1969-го відвідав рідне Солотвино - навіть спустився у соляну шахту.
Соляна шахта в Солотвино. Фото: istoria.ko.net.ua
  • Роберт Максвелл: "Я - єдиний щур, який прорив хід по обидва боки берлінської стіни".
  • Медіамагнат придбав у самому серці Лондона страхову компанію виключно заради того, аби використовувати дах хмарочосу в якості майданчика для приземлення власних гвинтокрилів.

З досьє Роберта Максвелла

👶 Народився 10 червня 1923 р. в Солотвино Тячівського району Закарпатської області.

👨‍🎓 Закінчив місцеву єврейську школу.  

🧑 Служив шифрувальником, офіцером військових британських органів МІ-9 і МІ-14 (1941-1947). Спеціалізувався на допитах колишніх офіцерів абверу, СД і гестапо та аналізі секретних документів німецької розвідки.

👨‍💼 Лорд, депутат британського парламенту (1964).

☝ Кавалер британського "Військового хреста" (1945).

👨‍🏫 Почесний доктор Нью-Йоркського політехнічного інституту та Московського державного університету.

😎 Засновник Ліхтенштейнського фонду Максвелла.

💀 Помер 5 листопада 1991 р. поблизу Канарських Островів. Похований на горі Олив в Єрусалимі (Ізраїль).

Роберт Максвелл, 1989 рік. Фото: wikimedia.org

Креатив на тему

Мільярдера запитують під час інтерв'ю:

- У чому секрет вашого успіху?

- Терпіння, мій друг, терпіння.

- Але я можу назвати тисячу речей, де не допоможе ніяке терпіння!

- Наприклад?

- Носити воду в решеті...

- Ви помиляєтеся: просто треба взяти решето і дочекатися зими.

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту