Модний сленг: як криповий аб’юзер влаштував аутинг з газлайтингом

Сучасний лексикон змушує нас бути в тонусі. В іншому разі незнання значень новомодних слів приведе вас у Google. Йод.media позбавить від сором'язливого набору чужорідних сполучень літер і доступно пояснить популярні терміни. Саме час вийти із самоізоляції і запалити в компанії чудернацьким лексиконом.

Аб’юз, аб’юзер

(з англійської abuse - ображати, зловживати)

Сімейний тиран, деспот, емоційний вампір... Забудьте весь цей нафталін, адже на олімпі сучасного лексикону набуло величі нове слово: аб’юзер! Тепер тільки так треба називати партнера, який у стосунках усіляко принижує свою половинку.

Аб’юзери постійно порушують особисті кордони своїх супутниць (або ж супутників) і дозволяють собі жорстокість і приниження людини. Мета перерахованих вище дій - придушити свою половинку.
Головна складність у стосунках з аб’юзером - те, що жертва може десятиліттями продовжувати терпіти його моральне насильство. А все тому, що аб’юзер, попри підлість свого характеру, встиг стати їй рідною людиною.

Аутінг

(з англійської outing - вихід)

Поняття, зворотне до відомого терміну "камінг-аут". Але, на відміну від камінг-ауту, аутінг - це розголошення особистої інформації без відома і згоди людини.

Найчастіше ми можемо спостерігати аутинг у випадках, коли ЗМІ кажуть про сексуальну орієнтацію якоїсь публічної людини. Або ж про її гендерну ідентичність (далеко не всі трансгендери готові публічно заявляти про те, що змінили стать).

Прояв аутінгу можна часто помітити на роботі, коли в курилці обговорюють, чи є геєм той гарненький новенький чи просто він занадто ретельно доглядає за собою.
Спершу ніж когось аутити, варто добре подумати про наслідки. Жертви аутингу нерідко втрачають роботу, друзів, хороші стосунки з близькими. А в найгіршому разі можуть навіть накласти на себе руки, не впоравшись із цькуванням такої форми.

Газлайтінг

(термін, аналогічний назвою фільму "Газове світло" - Gas Light)

У фільмі Gas Light чоловік вселяє дружині те, що вона збожеволіла, і таким чином він приховує власні злочини. Так-так, це ще один вид психологічного насильства. До слова, його дуже часто застосовують до своїх жертв аб’юзери.

Якщо співрозмовник всіляко сумнівається у вашій адекватності, намагається вас запитати і спотворює сказану вами інформацію - вітаємо: ви - жертва газлайтингу!

Мета цього виду маніпуляції - зробити так, щоб ви почали сумніватися в адекватності інформації і прийняли "правду" співрозмовника.

Улюблені фрази аб’юзерів - "Ти все вигадав(ла)", "Не бреши мені", "Ти дуже гостро на все реагуєш". Головне - переконати жертву в тому, що вона неадекватна.

Криповий

(з англійської creepy - моторошний)

Це зовсім не про криптовалюту та її адептів. Слово "крипово" - це сучасний синонім прислівника "страшно".

Нині цей термін можна часто почути в компаніях підлітків або ж в їхніх текстах під публікаціями в соцмережах. Так, словосполучення "криповий шмот" у перекладі на загальнолюдський лексикон звучить як "огидний одяг".

Що ж, запам'ятовуємо: криповий - це страшний, той, що лякає, викликає занепокоєння, неспокійне відчуття або огиду.

Матерiали по темi
Словник молодіжного сленгу: рофл, флекс, крінж та інші неологізми підлітків

Лукізм

(з англійської look - зовнішній вигляд)

Лукізм - дискримінація людей за зовнішнім виглядом, виходячи з принципу "що красивіше, то успішніше". На лукізм часто страждають топ-менеджери, які призначають на відповідальні посади тих, хто гарніше та доглянутіше. Навіть якщо в компанії є компетентніші, але менш красиві люди.

Серед любителів лукізму - ті, хто вибирає собі пару, орієнтуючись тільки на зовнішній вигляд. Такі люди вважають, що за красивим фасадом неодмінно ховається не менше приваблива ментальність. Ах, якби все було так просто.

Слатшеймінг

(з англійської slut - повія, shame - соромити).

З цим терміном у своєму житті стикалися чимало жінок. Причому дуже часто незаслужено.
Слатшеймінг - це осуд зовнішнього вигляду і поведінки дівчини з огляду на фривольність і розбещеність як першого, так і другого. Сюди ж можна додати плітки про численних сексуальних партнерів жінки, яка, на думку тих, хто її обговорює (і засуджує), поводиться, як звичайна повія.

До речі, сучасні психологи вже охрестили слатшеймінг однією з форм сексизму, адже за зухвалий зовнішній вигляд і вільну сексуальну поведінку здебільшого лають саме жіночу стать.

Тригеринг

(з англійської trigger - спусковий гачок)

Тригер - подія, дія, особистість або предмет, що викликає у людини постійне занепокоєння і панічний страх. Наприклад, звичайна повітряна кулька може бути для когось предметом радості, а для когось - справжнісіньким тригером (можливо, через дитячі спогади про випадок, коли вона раптово лопнула). Відповідно, тригерити - дуже сильно дратувати людину, викликати у неї неприємні відчуття.

До речі, цей термін вже давно широко популярний у психології, але "загальнолюдським" став зовсім недавно. Зате вже встиг стати дико популярним. Утім, це зовсім не дивно: сучасний світ, хоч і прекрасний, але багатий на різноманітні тригери.

Шеритинг

(з англійської share - ділитися)

Серед тих, хто займається шеритингом, часто можна побачити матусь, які люблять невпинно розповідати про своїх дітей у соцмережах. Сам шеритинг полягає в тому, що "інстаматінки" тільки те й роблять, що розповідають про нові уміння свого чада, але при цьому мінімально беруть участь у його вихованні.

Основна мета шеритингу - бути ідеальною матір'ю в очах оточення. І зовсім неважливо, що "за кадром" дитина заливається сльозами в той час, як ви пишете черговий пост, націлений незаслужено потішити власне батьківське самолюбство.

Ейблізм

(з англійської to be able - мати силу, можливість)

Будь-яка дискримінація людей з інвалідністю - чистої води ейблізм. Так-так, попри повсюдну пропаганду толерантності та рівноправності, в світі досі є місце ейблізму.

Ейблізм може виражатися в найрізніших формах - від банального глузування і тикання пальцем на людину з особливостями розвитку і до пропозиції допомоги в побутових моментах у разі, коли вона таким людям зовсім не потрібна.

Грані ейблізма досить гострі, адже відсутність спеціалізованих умов теж є дискримінацією. Висновок простий: ні - дискримінації, так - доречній та ненав'язливій пропозиції допомогти.

Катя Бахаджаті
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту