Сімейний тиран, деспот, емоційний вампір... Забудьте весь цей нафталін, адже на олімпі сучасного лексикону набуло величі нове слово: аб’юзер! Тепер тільки так треба називати партнера, який у стосунках усіляко принижує свою половинку.
Аб’юзери постійно порушують особисті кордони своїх супутниць (або ж супутників) і дозволяють собі жорстокість і приниження людини. Мета перерахованих вище дій - придушити свою половинку.
Головна складність у стосунках з аб’юзером - те, що жертва може десятиліттями продовжувати терпіти його моральне насильство. А все тому, що аб’юзер, попри підлість свого характеру, встиг стати їй рідною людиною.
Поняття, зворотне до відомого терміну "камінг-аут". Але, на відміну від камінг-ауту, аутінг - це розголошення особистої інформації без відома і згоди людини.
Найчастіше ми можемо спостерігати аутинг у випадках, коли ЗМІ кажуть про сексуальну орієнтацію якоїсь публічної людини. Або ж про її гендерну ідентичність (далеко не всі трансгендери готові публічно заявляти про те, що змінили стать).
Прояв аутінгу можна часто помітити на роботі, коли в курилці обговорюють, чи є геєм той гарненький новенький чи просто він занадто ретельно доглядає за собою.
Спершу ніж когось аутити, варто добре подумати про наслідки. Жертви аутингу нерідко втрачають роботу, друзів, хороші стосунки з близькими. А в найгіршому разі можуть навіть накласти на себе руки, не впоравшись із цькуванням такої форми.
У фільмі Gas Light чоловік вселяє дружині те, що вона збожеволіла, і таким чином він приховує власні злочини. Так-так, це ще один вид психологічного насильства. До слова, його дуже часто застосовують до своїх жертв аб’юзери.
Якщо співрозмовник всіляко сумнівається у вашій адекватності, намагається вас запитати і спотворює сказану вами інформацію - вітаємо: ви - жертва газлайтингу!
Мета цього виду маніпуляції - зробити так, щоб ви почали сумніватися в адекватності інформації і прийняли "правду" співрозмовника.
Улюблені фрази аб’юзерів - "Ти все вигадав(ла)", "Не бреши мені", "Ти дуже гостро на все реагуєш". Головне - переконати жертву в тому, що вона неадекватна.
Це зовсім не про криптовалюту та її адептів. Слово "крипово" - це сучасний синонім прислівника "страшно".
Нині цей термін можна часто почути в компаніях підлітків або ж в їхніх текстах під публікаціями в соцмережах. Так, словосполучення "криповий шмот" у перекладі на загальнолюдський лексикон звучить як "огидний одяг".
Що ж, запам'ятовуємо: криповий - це страшний, той, що лякає, викликає занепокоєння, неспокійне відчуття або огиду.
Лукізм - дискримінація людей за зовнішнім виглядом, виходячи з принципу "що красивіше, то успішніше". На лукізм часто страждають топ-менеджери, які призначають на відповідальні посади тих, хто гарніше та доглянутіше. Навіть якщо в компанії є компетентніші, але менш красиві люди.
Серед любителів лукізму - ті, хто вибирає собі пару, орієнтуючись тільки на зовнішній вигляд. Такі люди вважають, що за красивим фасадом неодмінно ховається не менше приваблива ментальність. Ах, якби все було так просто.
З цим терміном у своєму житті стикалися чимало жінок. Причому дуже часто незаслужено.
Слатшеймінг - це осуд зовнішнього вигляду і поведінки дівчини з огляду на фривольність і розбещеність як першого, так і другого. Сюди ж можна додати плітки про численних сексуальних партнерів жінки, яка, на думку тих, хто її обговорює (і засуджує), поводиться, як звичайна повія.
До речі, сучасні психологи вже охрестили слатшеймінг однією з форм сексизму, адже за зухвалий зовнішній вигляд і вільну сексуальну поведінку здебільшого лають саме жіночу стать.
Тригер - подія, дія, особистість або предмет, що викликає у людини постійне занепокоєння і панічний страх. Наприклад, звичайна повітряна кулька може бути для когось предметом радості, а для когось - справжнісіньким тригером (можливо, через дитячі спогади про випадок, коли вона раптово лопнула). Відповідно, тригерити - дуже сильно дратувати людину, викликати у неї неприємні відчуття.
До речі, цей термін вже давно широко популярний у психології, але "загальнолюдським" став зовсім недавно. Зате вже встиг стати дико популярним. Утім, це зовсім не дивно: сучасний світ, хоч і прекрасний, але багатий на різноманітні тригери.
Серед тих, хто займається шеритингом, часто можна побачити матусь, які люблять невпинно розповідати про своїх дітей у соцмережах. Сам шеритинг полягає в тому, що "інстаматінки" тільки те й роблять, що розповідають про нові уміння свого чада, але при цьому мінімально беруть участь у його вихованні.
Основна мета шеритингу - бути ідеальною матір'ю в очах оточення. І зовсім неважливо, що "за кадром" дитина заливається сльозами в той час, як ви пишете черговий пост, націлений незаслужено потішити власне батьківське самолюбство.
Будь-яка дискримінація людей з інвалідністю - чистої води ейблізм. Так-так, попри повсюдну пропаганду толерантності та рівноправності, в світі досі є місце ейблізму.
Ейблізм може виражатися в найрізніших формах - від банального глузування і тикання пальцем на людину з особливостями розвитку і до пропозиції допомоги в побутових моментах у разі, коли вона таким людям зовсім не потрібна.
Грані ейблізма досить гострі, адже відсутність спеціалізованих умов теж є дискримінацією. Висновок простий: ні - дискримінації, так - доречній та ненав'язливій пропозиції допомогти.