Музей історії Києва про виселення з Українського дому: "Що нам робити в будівлі Адміністрації президента - не уявляємо!"

Фото газети "Україна молода", кодаж "Йод"
"Український дім" бурлить від чуток. Будівля за крок до перетворення на Адміністрацію президента. Офіційної заяви ще немає, однак питання вважається вирішеним. Від "президента" приходили архітектори – дивились, що до чого.

У киян "Український дім" найчастіше асоціюється з ярмарками хутра та виставками котів, яким тепер доведеться шукати нові приміщення для своїх подій. Однак не лише в них болить голова через зміни.

Останні 15 років у будівлі ховається найбільш недооцінений музей столиці. У 2004 році Музей історії Києва примусово виселили з Кловського палацу на 4-й та 5-й поверхи "Українського дому".

Відтоді унікальні стародруки, фотографії та археологічні знахідки припадають пилом – не мають зал для виставки.

Чим обернеться для експонатів велике переселення Зеленського з Банкової на Хрещатик і за яких умов музейники готові звільнити приміщення для президента – про це ми поговорили із заступником генерального директора з наукової роботи Тетяною Лютою.

"Нас вже намагалися виставити з усіма ящиками"

- Тетяно Юріївно, багатьом відомо, що Музей історії Києва знаходиться біля метро Театральна. У 2012 році вам передали будівлю скандального торгово-офісного центру. Що ж тоді зберігається в Українському домі?

- Приміщення на вулиці Богдана Хмельницького - це просто виставкова зала. Там є частина нашої експозиції, відбуваються виставки. А Український дім - серце нашого музею. Тут, на 4-му та 5-му поверсі, зберігаються наші фонди. Це 300 тисяч експонатів.

Безперечно, ми, м'яко кажучи, здивовані. Але офіційно жодної інформації про те, що на нас чекає, ми не отримали.

- Проте Український дім - це теж тимчасовий варіант? Ви можете зберігати тут колекцію, але місця, щоб її показати, немає.

- Так, але у нас є перспектива. Ми наполегливо просимо передати нам Гостинний двір. Ми неодноразово виступали на київських депутатських комісіях, але справа поки що остаточно не вирішена.

Наскільки я знаю, зараз власником споруди є держава. Залишається тільки отримати її в комунальну власність, щоби ми могли мати, так би мовити, надійнішу надію на те, щоб туди переїхати.
А тепер тут така ситуація (вірогідне створення Адміністрації президента в Українському домі. - Авт). Що я можу сказати? Ми стривожені, ми боїмося.

Неодноразово були спроби взяти всі наші ящики та перемістити у приміщення, де неприпустимо зберігати фонди. Тут, в Українському домі, теж не ідеальні умови, але принаймні все компактно та під нашим контролем.

Експонати музею ховають у коробках. Фото з сайту www.prostir.museum

"У нас є унікальні стародруки та телефон Гітлера"

- Значна частина колекції зберігається у сховищі з 2004 року. Більшість киян не пам'ятають, чим можете похизуватися музей. Розкажіть, будь ласка.

- У нас зберігається велика бібліотека - понад 40 000 томів. Але головне - живопис, графіка, скульптура, предмети побуту, загалом 47 груп, які буду дуже довго перераховувати. Основна колекція реліквій нашого міста знаходиться у нас.

Я дуже боюся за археологію, тому що вона вимагає уважного ставлення, ретельного звіряння і таке інше. Нам неодноразово доводилося її рятувати: і коли переїхали з Кловського палацу за документом з підписом Януковича (у 2003 році прем’єр Віктор Янукович підписав розпорядження №506-р про розміщення в палаці Верховного суду. - Авт.), і під час штурму Українського дому в 2014 році.

Вже кілька днів ми лише про новий переїзд говоримо. Болить це всім. Дуже так тривожно.

- А що саме є гордістю музею?

- У нас зберігається давньоруська частина археології - масова та дуже цікава. Наприклад, копали свого часу Майдан незалежності - так всі знахідки у нас і зберігаються: від кераміки і кісток до всього, що тільки можна. Наша перевага - комплексність.

Є і рідкісні речі: археологічне золото, дуже добра нумізматика, рідкісні монети. Все це треба показувати.

У нас дуже непогана колекція стародруків, серед яких є дуже рідкісний "Часовник" Івана Федорова. Один із шести примірників у світі, який надійшов до нас з колекцією Сержа Лифаря. Це великий київський танцюрист, балетмейстер, директор відомого французького театру - людина, навколо якої велося культурне життя Європи XX століття. Зараз ми отримали його колекцію на опис - це 14 залізних ящиків! Наприклад, там є його листування з найвидатнішими постатями XX століття.

- І все це ми наразі не можемо побачити?

- Так. Дехто говорить: "Що у вас там показувати?". А хіба ви знаєте, що у нас є? Наприклад, телефонний апарат, яким, очевидно, користувався Гітлер. Зараз ми написали з цього приводу листа в інститут історії Siemens (у 2017 році телефон Гітлера продали на аукціоні у США за 247 тисяч доларів. - Авт.).

Ще є дуже велика колекція негативів. Фотоісторія Києва у нас, мабуть, найбільша. Було б у нас більше приміщення, де можна поставити віртуальні кіоски, щоб усе це показати...

Якщо президент буде обачним та уважним до своєї історії, до історії нашого міста - будемо дуже вдячні.

- У Кловському палаці, де до 2004 року розташовувався музей, було більше місця?

- У нас було 30 зал! Одні наші меблі чого варті! Величезна колекція музичних інструментів, порцеляни. Повна бібліотечна колекція видань з історії Києва. Наприклад, видання Закревського середини XIX століття. Це велике надбання українського народу і ми будемо його захищати.

- Cкільки років музей збирав колекцію?

- Сорок. Як і Мойсей. Називаємо це 40 років блукання пустелею.

"Нас влаштовує Гостинний двір"

- Ходять чутки, що у разі переїзду, вам можуть запропонувати будівлю Президентської адміністрації. Погодилися б на такий варіант?

- Це досить складно. По-перше, що Український дім, що колишній будинок ЦК (нинішня будівля Адміністрації президента, - авт.) - пам'ятки архітектури. Валяти стіни і робити з них експозиційні зали - мабуть, буде недоцільно. Що нашому музею можна робити в Президентській адміністрації - я не уявляю!

По-друге, як я чула неофіційно, президент сказав, що ці приміщення здадуть в оренду. Про наш музей ніхто не говорив. Безперечно, як я вже казала, нам дуже підходить Гостинний двір. Це історична споруда, яка нас влаштовує і за місцем розташування, і за кількістю метражу.

Ми сподіваємося на компромісне рішення: щоби музей отримав якісь достойні площі - нам треба не менше 10 000 квадратних метрів. Сховища вимагають близько 500 квадратних метрів. Експозиційні зали з відповідними службами, реставраційними майстернями тощо. Ось на що ми маємо надію, а як буде вирішено - тільки Бог, мабуть, знає.

- У вас велика колекція, але в музеї біля метро Театральна вона займає не всі поверхи. Чому замість виставкових зал, там  виставки картин, фото?

- Експозиційні зали надаються відомим сучасним художникам, які є друзями музею. Є така дуже добра традиція: після кожної виставки митці дарують нам картини. Таким чином, за відсутності фінансування, ми поповнюємо художню колекцію, яка починається від видатних майстрів XIX - початку XX століття - Олександра Мурашка, Григорія Світлицького, Івана Їжакевича.

- Фактично - це чи не єдиний спосіб поповнювати фонди?

- Так, для нас це велике діло. Ми шануємо їх, а вони - нас.

Гостинний двір "ремонтують" з 2013 року.

Прес-секретар Українського дому Андрій Хома: "Документи з музею Леніна віддадуть державному фонду"

Будівля Українського дому - це насамперед не музей, а виставковий конгрес-центр. Куди тепер можуть переїхати всі ці конференції та виставки, ми поцікавилися у прес-секретаря організації Андрія Хоми.

- Переїзд відбудеться. Підприємство "Український дім" буде ліквідовуватися в рамках законодавства, а для проведення заходів, які відбувалися у нас, є багато місць у Києві.

- Що буде з архівами Ленінського музею, який від початку був в Українському домі?

-  Це не експонати, як такі, а документи та книжки, які звозили з усієї країни. За цим наглядає відповідальний з державного архіву. Коли Український дім буде переїжджати - всі матеріали будуть передані до них. Нічого не загубиться.

- Які зараз настрої серед тих, хто з вами працює?

- У нас не було жодної паніки. Ми пережили дуже багато змін. Вважаємо, все що робиться - робиться на добре.

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту