Психологія стосунків: на що звертати увагу, щоб не нарватися на токсичного партнера

За якими критеріями можна заздалегідь розпізнати складну людину та як працює наша підсвідомість при виборі партнера. Відеоконсультація психолога.

Хто з нас не мріє жити "в горі й радості до кінця днів своїх". Однак на практиці виявляється, що романтичні обіцянки справджуються далеко не в усіх. Під час карантину кількість пар, що розсталися, збільшилася у порівнянні з докарантинним періодом. І не завжди перебування в одному приміщенні ставало цьому виною.

Наша постійна експертка, психотерапевтка Анна Крайлюк розповіла, за якими принципами люди обирають собі партнерів та які прояви другої половинки ще на побаченні можуть вас врятувати від "не того чи не тієї".

Що впливає на вибір партнера

Усвідомлені показники

  1. 1Згідно з еволюційною теорією, ми обираємо партнера з точки зору максимально правильного продовження роду. Ми зчитуємо його генетичні показники і нам подобається той партнер, який дозволить нам мати багато дітей. Саме тому деякі люди обожнюють запах партнера і підсвідомо саме за ним визначають свої симпатії.
  2. 2Фактор гомогамії вказує на те, що людина обирає собі партнера, рівного їй. Це може бути рівність соціальна, освітня, з точки зору здоров'я чи матеріального забезпечення.
  3. 3Фактор компліментарності – це про те, що людина має нас чимось доповнювати. Саме таким підходом пояснюються випадки, коли багатий чоловік обирає собі красуню, або сходяться творчі люди.
  4. 4Також людина керується фактором задоволення потреб. Це схоже на принцип взаємовигідної покупки, коли ми хочемо купити максимально щось хороше при мінімальних затратах. Тобто вибираємо того партнера, який дасть нам те важливе, що нам потрібно від стосунків.

Неусвідомлені показники

На думку Анни Крайлюк, саме ці фактори є найвагомішими при виборі партнера. Людина часто не розуміє, чому робить саме такий вибір, однак не може йому противитися.

Класичний психоаналіз

Ми обираємо партнера, який чимось нам схожий на наших батьків. Дівчина обирає собі партнера, який нагадує їй її батька. Хлопець обирає партнерку, яка схожа на його матір.

Це не про максимальну схожість з батьками у зовнішності, а радше емоції, відчуття, які переживала людина поруч з рідними, і які переживає поруч з партнером. 

Це не є збіг з реальними батьками, а більше - з тим уявним образом, який у нас склався ще в нашому дитинстві. Саме він впливає на те, якого партнера ми будемо помічати і який партнер буде нам подобатись.

Транзактний психоаналіз

Ми обираємо того партнера, який буде вписуватися у наші життєві сценарії – те, як ми уявляємо стосунки та кохання.

Кожна людина має несвідомі програми, як вибудовувати стосунки, як взаємодіяти з партнером, як з ним комунікувати. Якщо партнер відповідає ролі, яку ми йому надали – автоматично з'являється потяг. Така людина стає нам симпатичною. 

Стратегія антисценарію

Ми обираємо партнера, максимально протилежного тому досвіду, який ми спостерігали у дитинстві. Наприклад, досвіду взаємовідносин наших батьків або важливих близьких. Антисценарій притаманний людям, які спостерігали негативні або складні стосунки раніше. Ці люди постраждали від стосунків, тому вони хочуть максимально не повторити те, що було у батьків чи знайомих.

Як розпізнати токсичного партнера

Треба розуміти, поняття "поганого" партнеру є відносним. Що для когось погано, для іншого може бути великим щастям. Важливо, щоб людина чула себе і розуміла, що їй потрібно від стосунків: які риси чи яке ставлення. Це є ключовим при виборі партнера.

Однак існують загальні критерії, які можуть виявити проблемну людину. Якщо вам не хочеться складних стосунків, вони можуть від цього вберегти.

Основним індикатором того, що стосунки є прийнятними для вас, буде відчуття легкості, розслабленості, що вам добре з цією людиною. Ви можете говорити про те, що для вас важливо, ви можете відкриватися, ділитися чимось. Вам приємно чути те, що людина вам розповідає.

Навпаки, якщо ви пішли на побачення, а тут — складнощі, напруження, конфлікти, оцінювання й критика, — це вказує на не зовсім психологічне здоров'я і зрілість цієї людини, що може вилитися у проблеми в стосунках. Не обов'язково мають критикувати чи знецінювати вас. Красномовним є й оцінювання когось з боку.

Як обрати "правильного" партнера

Умовами вибору максимально прийнятного, здорового партнера є спирання на раціональний, емоційний та тілесний компонент. 

🔸 Раціональний: що я думаю з приводу того, щоби бути з цією людиною. Мені цікаво чи не цікаво з цією людиною? Маю я з нею якісь спільні цінності, потреби, світобачення? 

Ви ставите собі питання, які мають дати відповідь на те, як мені з людиною на рівні спілкування.

🔸 Емоційний: що я відчуваю поруч з цією людиною. Напруження чи розслаблення, радість чи сум, злість? Тобто якщо я відчуваю максимально приємні емоційні стани, то на емоційному рівні вона мені підходить.

🔸 Тілесний: чи подобається мені ця людина, чи приємно мені до неї торкатися, чи приємно відчувати її запах. Це про те, чи отримую я задоволення у сексуальному житті, чи я хочу я від неї дітей. 

Це відповідь на питання, як моє тіло реагує на цю людину.

Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту