"На тварин з кліток можуть дивитися тільки такі ж невільні люди": історія Одеського цирку

Фото: Одеський цирк - Wikipedia
Вперше в Україні стаціонарному цирку заборонили вистави з залученням тварин. "Йод" поговорив з зоозахисниками, зоопсихологом та представниками трьох цирків, щоби дізнатися – це рішення вже революція чи до неї ще далеко?

Поки країною йшли марші на захист тварин, Одеський окружний адміністративний суд  17 вересня заборонив Державному цирку того ж міста утримувати, використовувати або розміщувати диких тварин.

Заборона буде діяти до тих пір, поки не створять умови, що "відповідають індивідуальним і біологічним особливостям диких тварин". 

"Представник відповідача (цирку, - авт.) визнав, що створити такі умови в Одеському цирку неможливо. Тому відтепер Одеський цирк має стати першим стаціонарним цирком без диких тварин", - написали у Фейсбуці на своїй сторінці активісти громадської організації "Відкриті клітки", які і подали позов до суду. 

Чому саме Одеський цирк?

Ще рік тому екоінспекція видала припис Одеському цирку і заборонила використовувати диких тварин у виставах. Протягом року інспектори складали адміністративні протоколи і фіксували порушення припису. Після зібрання достатньої кількості порушень, екозахисники звернулися до суду. 

"На останній перевірці інспектори встановили, що тварини утримуються в неналежних умовах. За законом, заборонено використовувати диких тварин у цирку, якщо їм не надали умови проживання, схожі з їх природним середовищем проживання, - каже лідер ініціативної групи по захисту прав тварин Олена Марченко. - Також заборонено утримувати тварин у клітках, але цирк не може надати їм вольєри". 

За її словами, у цирках часто порушуються норми мінімальних площ, на яких живуть звірі.  

"Тварини страждають, не можуть реалізувати свої природні та генетичні потреби. На одній із перевірок цирку я бачила, що ведмеді містяться в клітці розміром 1,60–1,70–1,35 м. А норма — це вольєр, огороджена ділянка земельних угідь не менше 30 кв. м", - говорить Марченко

"Чому саме Одеський цирк? Тому що там завжди були погані умови для тварин, і це частково пов'язано з тим, що будівля цирку будувалась 138 років назад, тому відповідні умови створити не можливо.

Це визнає адміністрація цирку -  представник відповідача у судовому засіданні погодився з такою думкою", - говорить екоактивістка та юристка, яка брала участь у розгляді справи Одеського цирку, Світлана Руденко.

За її словами, якщо цирк порушить рішення суду, то вони будуть добиватися заборони всією господарської діяльності закладу. Але цирк, схоже, налаштувався бути на своєму. 

У Фейсбуці є заява, що вистави з тваринами, які заплановані на осінь, не відміняються.

Вистави в Одеському цирку.

Що говорять в Одеському цирку?

Поки керівництво на контакт з журналістами не йде - слухавки не беруть, на повідомлення не відповідають. Та ще до розгляду справи у суді на своїй офіційній сторінці у Facebook вони написали пост з проханням підтримати цирк. За їх словами, відбувається рейдерський захват будівлі, яка знаходиться у зручному місці і яка "дуже комусь потрібна". 

Під час розгляду справи у суді, представники цирку наголошували на тому, що вони не є власниками тварин. Вистави дають рухомі цирки з інших міст та країн. Також обслуговування  тварин надається на умовах договору між державним і комерційним підприємствами. Саме обслуговуюче підприємство має забезпечити умови утримання і цирк тут ні до чого.

Гроші, рейдери, аудити

Всі цирки в Україні – державні підприємства й існують на кошти платників податків. Тому не важливо – ходити ви до цирку чи ні, підтримуєте виступи тварин чи ні, ви все рівно фінансуєте це. 

Як це відбуваєтеся? Наприклад, у бюджеті на 2020 рік, який подав уряд, закладено 706,1 млн. грн на  підтримку національних художніх колективів, концертних організацій та їх дирекцій, національних та державних циркових організацій. Це трішки більше, ніж у 2019 році. Тоді було 643 млн. грн. 

У 2001 році уряд прийняв постанову, якою перерахував циркові установи, які фінансуються за державний кошт. Всього їх 13:   

 • Національний цирк України;
 • Державна циркова компанія України;
 • Дирекція пересувних циркових колективів України;
 • Дніпровський державний цирк;
 • Криворізький державний цирк;
 • Донецький державний цирк (після початку бойових дій не фінансується);
 • Запорізький державний цирк;
 • Луганський державний цирк (після початку бойових дій не фінансується);
 • Львівський державний цирк;
 • Одеський державний цирк;
 • Харківський державний цирк імені Ф.Д. Яшинова;
 • Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів;
 • Цирковий творчий колектив "Зірки України".

Цирки залежні від державної фінансової підтримки, бо їх витрати роками перебільшують прибутки. Окинути оком масштаби "дірок" у їх бюджетах можна, зазирнувши на сайт Державної аудиторської служби. Там є перевірки трьох цирків. 

Цирк у Дніпрі (перевірка з 1/01/2015- 30/09/2016): держава покрила половину витрат.  

Цирк у Запоріжжі (період 1/01/2012- 31/12/2016): держава покрила майже всі витрати.

Цирк в Одесі – герой публікації: держава майже повністю фінансує установу. 

"Підприємство має ознаки критичної неплатоспроможності", - сказано у звіті по Одеському цирку. 

Тепер про заяву Одеського цирку, що "судове рішення - не захист тварин, а рейдерський захват". З будівлею цирку, дійсно, відбуваються цікаві справи. По-перше, у аудиторському звіті зазначено, що деякі громадяни через суд змогли прибрати до рук частину площі будівлі. 

По-друге, аудитори зазначили, що споруда цирку – "пам’ятник архітектури, що знаходиться у незадовільному стані та потребує капітальних вкладень". І його вартість у аудиторському звіті вказана станом на 2012 рік - 6 млн 719 тис. грн. 

По-третє, за звітом аудиторів, набагато дорожче є не цирк, а "Будинок артистів цирку", який за "ринковою справедливою вартістю коштує 35 млн. грн". Однак будівлю експлуатує приватне підприємство, а цирк не має до неї доступу. Збитки від цього: 

 • втрати підприємства - 2 млн. 907 тис. грн.
 • втрати державного бюджету - 6 млн. 784 тис. грн.

Що про заборону думають у Національному цирку?

Доволі непоміченим пройшло призначення нового директора цієї установи. Ні пікетів, ні заяв. 14 травня 2019 року посаду обійняв Владислав Корнієнко. В інтернеті є програма розвитку цирку, з якою він виграв конкурсі на посаду керівника. Його ідеї з приводу вистав з дикими тваринами "консервативні":  

1. Забезпечити умови утримання за світовими стандартами;

2. Ремонт приміщень та вольєрів;

3. Залучення фахівців у галузі юриспруденції та створення відповідної нормативно-правової бази по захисту тварин разом з Міністерством культури України та іншими органами управління.

"Йод" намагався зв'язатися з паном Владиславом, однак вдалося поспілкуватися лише з заступницею генерального директора Національного цирку України Мариною Новосьоловою. У минулому вона - дресирувальниця собак.  

Жодних погроз, за її словами, ні вона, ні цирк не отримували. Але на них не перестають морально давити. Наприклад, називають, "шкуродерами" в живу та в ефірах різноманітних шоу та тв-програм. Хоча вона теж не вибирає слів до опонентів. Просить читачів "Йоду" розрізняти поняття "зоозахисники" та "зоошиза". З першими цирк, за її словами, дружить і співпрацює. А другі, на її думку, проплачені організації, які каламутять воду.   

Наводимо її цитати.   

"Моя особиста думка: не можна забороняти використання тварин у цирках. Ці тварини народжені відразу там, з дитинства вони, як і їхні батьки, - артисти. Їх не можна випускати зараз на свободу. 

Ці тварини народжені відразу там, з дитинства вони, як і їхні батьки, - артисти. Їх не можна випускати зараз на свободу.

Заступник міністра екології сказав мені якось, що створюватимуться "природні парки", куди перевозитимуть циркових тварин. Але скажіть, чим та за які гірші їх там годуватимуть? Хто за ними буде доглядати, лікувати? У цирку за кожною такою твариною закріплено мінімум три людини, які регулярно та ретельно оглядають та годують хижаків".

Марина Новосьолова під час виступів.

"Ніяке це не знущання, про яке всі кажуть, а розвиток і підтримка тих здібностей, які притаманні тварині з народження. З власного досвіду скажу, що ніхто з дресирувальників не змушує тварин робити ті трюки, що їм не притаманні. Тварин у цирках не б’ють, адже агресією нічого досягти не можливо. Проведіть паралель. Нам тварини цирку, як для вас домашні улюбленці. Ви їх б’єте? Хочете для них зла? Ні, так як і ми нашим пухнастим артистам". 

"Всі спекулюють на тому, що тварини живуть у клітках, але подумайте самі. Цирк – стара будівля, ми ніяк своїми силами не збільшимо площу їх проживання. Ніколи нормативи не будуть такими, як заявляють активісти. Навіть у зоопарку так, повірте. Тільки в цирках тварини більш активні, більш розвинені. Вони чекають свого виходу на арену,  адже з дитинства звикли до нього".

За її словами, у Національного цирку є багато варіантів рішення даного конфлікту та способів щось змінити. Але зараз вони не можуть ні достукатись у двері міністерств, ні побороти, як каже Марина Новосьолова, "зоошизу".

"Просто треба не нападати і забороняти, а допомогти циркам", - завершила вона.

Фото: Wikipedia

Чи переживають інші цирки?

Представники Криворізької арени розказали, що їм ніхто серйозно не погрожував, але часто до будівлі підходять активісти зі страйками та вимогами не знущатися над тваринами. Однак працівники закладу впевнені у своїй правоті і поводженні з тваринами, намагаються переконати у цьому і активістів. Кажуть що, якщо з'являться офіційні накази припинити роботу з тваринами, то тоді вже будуть вирішувати це питання.

Директор Запорізького Державного цирку розповіла, що до них часто навідуються зооактивісти, але для них вона проводить екскурсії приміщеннями, де живуть тварини. Показує, що вони роблять максимум, що можливо для їх зручності. Людей, у яких жорстокі методи дресури, запевняє, що на роботу не беруть.

Поспілкуватись з дресирувальником якогось з цирків нам, нажаль, не вдалось. Скоро у всіх відкриття сезону, тому артисти на безкінечних репетиціях. Відривати від процесу їх відмовились навіть директори цирків. Сподіваємося, вони від нас нічого не приховують? ?

Стрибати слону чи ні?

Лаконічна відповідь екоактивістів: "Якщо у "Танцях з зірками" танцювати вчать людей, то чому у цирках цього добиваються від слонів і тигрів? "

"На тварин з кліток можуть дивитися тільки такі ж невільні люди. В першу чергу, використання тварин у цирках - це не етично, тому що - це примха, а не необхідність. Другий момент - це небезпека, яку звірі становлять не тільки для дресирувальників, а й для глядачів", - говорить юрист Світлана Руденко

Наприклад, у травні  2017 у Білій церкві бурий ведмідь намагався втекти з арени через натовп глядачів.

У самому ж одеському цирку, наприклад, у 2003 році від лап тигра загинула дресирувальниця. Її підопічний, якого жінка виховувала ще змалечку, кинувся на неї.

"Ми часто чуємо, що тварини живуть у цирках у "природних умовах". Тільки замість свіжого повітря та просторів для бігу - залізні грати, які, навряд, впишуться у будь-яку екосистему планети. Тварина має бути вільна не тільки від голоду і спраги, але від дискомфорту, від стресу, мати відповідні умови утримання. І звісно такі умови у цирках - не створені", - коментує Світлана.

Повірити у те, що пані Світлана не перебільшує можна, подивившись відео, яке у 2016 році зробили у Національному цирку України (Київ). Якщо у головній арені країни такі умови, то уявляємо, які вони у обласних закладах. 

Чи калічать "артистів"?

Дресирувати диких тварин взагалі не можна – це "середньовічні розваги", вважає зоопсихолог Сергій Клочко. Він за повну заборону виступів тварин у цирках. І навіть собак. 

"Вони дуже орієнтовані на людину. Умови "по 5-6 чотирилапих у клітці" - неприпустимо для них. Я дуже часто зіштовхувався з тим, що до мене на реабілітацію собак приводять самі ж дресирувальники і я маю виправляти їх часто непоправні помилки. Собаки після таких "циркових розваг" у ненормальному психічному стані", - коментує він.

Можливо депутати щось зроблять?

Поки не зрозумілий масштаб прийнятого рішення по Одеському цирку. Можливо, він стане поштовхом для заборони по всій країні використання тварин у циркових виставах. І проводити це рішення будуть саме через суду. "Точечно". Законодавча база для цього є.

Наприклад, закон "Про захист тварин від жорстокого поводження" забороняє утримання диких тварин у неволі за відсутності умов, які відповідають біологічним, видовим та індивідуальним особливостям". 

Також на місцевому рівні можна діяти так, як поступили у Києві. У 2017 році міська влада заборонила використання тварин у пересувних цирках. Цирк Кобзов намагався відмінити це рішення. Але у 2019 році Окружний адміністративний суд Києва визнав законним рішення КМДА. 

Ще є й зовсім кардинальні ініціативи. У 2018 році уряд схвалив передачу до Верховної ради законопроекту про заборону контактних звіринців і використання тварин у цирках (пересувних, стаціонарних – будь яких). Якщо закон приймуть, то всіх тварин протягом п'яти років мають переселити до спеціальних природних центрів. 

Цей законопроект не розглядався в парламенті, однак він би поставив остаточну крапку в питанні "бути чи не бути". Хоча всі розуміють, що будь яке рішення задовольнить лише одну частину суспільства: з пікетами будуть стояти або зоозахисники, або дресирувальники. Тому що суспільство не має єдиної думки і доволі часто від глядачів можна почути: "Але ж діткам подобається, як слон на м'ячику стоїть". 

І якщо позицію дресирувальника зрозуміти можливо – в них професію забирають. То чому інші доводять, що "медведям у клітках гарно жити", - питання відкрите. 

Звідки беруться дресирувальники?

В Україні не вчать на таку професію. Ними стають за "династією". З покоління в покоління дресирувальники передають свої особисті методи виховання тварин. Інший спосіб стати дресирувальником – піти у цирк робітником-помічником по догляду за тваринами.

Як це працює? Ви прибираєте за тваринами, допомагаєте у догляді за ними, спостерігаєте за процесом дресирування, а згодом і самі долучаєтесь до цієї справи. До речі, зараз навіть дві вакансії на таку посаду є, тільки от заробітна платня – не з найсвітліших мрій.

Фото: скрін з сайту ukrcircus.com

У яких країнах заборонені цирки з тваринами?

Починаючи з 2000 року, по всьому світу почали забороняти цирки з тваринами: Австралія, Великобританія, Канада, Китай, Польща, Франція, Чехія, Швеця, деякі штати Америки та ще 25 різних країн. 

Цікавий досвід є у Коста-Рики. У цій країні, крім цирків, уперше у світовій практиці запровадили заборону на утримання в неволі дельфінів і китів. Також вражає в цій сфері досвід Індії, де не тільки заборонено розваги з тваринами, а й було вирішено відпустити на волю до національних парків та заповідників усіх слонів із зоопарків і цирків. Сталося це в 2009 році. Як один з найбільших кроків на зустріч гуманізму. 

Дарина Коберська Христина Ямбор
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту