"Здається, почалося. Зустрінемося в пологовому будинку": як це - бути фотографом на пологах

Сучасний світ диктує нові тренди в сфері фотомистецтва. Ще років 5 тому фоторепортаж з пологової зали був викликом для суспільства - багато хто просто не зрозуміли б. Сьогодні ж це модна фішка. "Йод" поспілкувався з Тетяною Клименко, яка одна з перших в Україні почала показувати таїнство народження через об'єктив фотокамери.

Спочатку була реклама

До фотографії я 10 років пропрацювала в рекламному агентстві. За цей час вдалося побудувати кар'єру і досягти хороших результатів. Але, як часто буває в будь-яких відносинах, настав час для паузи. Я пішла в нікуди з бажанням знайти відповідь на питання, яке заняття приносило б мені не тільки дохід, а й щиру радість.

Через місяць роздумів я глянула на притрушений пилом фотоапарат. Зйомка завжди була моїм хобі. І я вирішила спробувати всерйоз зайнятися фотографією.

Перше розчарування сталося, коли я зрозуміла, що комерційні фотосесії - це, як правило, постановочні зйомки, де люди хочуть мати вигляд, як вже на оброблених селфі. Один і той же ракурс, надумані погляди, жести, емоції. Зовсім не про те, що відбувається реально. Саме це розуміння та цей досвід допоміг усвідомити і знайти правильний шлях. Той, де все по-справжньому, де немає місця постановочним кадрам, тільки щирість, абсолютне життя. А життя починається де? У пологовому будинку!

Фото з особистого архіву Тетяни Клименко

"Привіт, у мене відійшли води, я їду в пологовий будинок"

Моя перша фотозйомка пологів сталася три роки тому. Знайти героїв для тоді ще незвичайної фотосесії допомогли соцмережі та теорія, а насправді, практика шістьох рукостискань.

Напередодні ввечері з майбутньою клієнткою ми обговорили, що пологи мають початися за тиждень, і я подумала: "Дуже добре! Ще є цілий тиждень, щоби підготуватися". А в 5 ранку, побачила повідомлення від тієї самої дівчини, надіслане о першій годині ночі: "Привіт, у мене відійшли води, я їду в пологовий будинок".

Усе було б круто, але, з’ясувалося, що у мене немає флюорографії, без якої на партнерські пологи не пускають. На щастя, дізнавшись про мою місію, лікарі в поліклініці пішли мені назустріч й оперативно зробили знімок о 8 ранку. І я поїхала - на свої "перші пологи"! Як з’ясувалося пізніше, часу в нас було більш ніж достатньо: лише за 10 години світ побачила прекрасна дівчинка. Але я добре зрозуміла, що плани та пологи - абсолютно несумісні поняття.

"Перші пологи": найбільше боялася перешкодити мамі та лікарям

Перша зйомка була особливо хвилюючою: дуже боялася перешкодити - мамі або лікарям. І дуже переживала за технічні моменти: щоб фотоапарат не підвів, щоб у кадрі було красиво, смачно, а головне - чесно. Адже момент народження неповторний, другого шансу не буде. На щастя, все вийшло. Думаю, якби перша зйомка не вдалася, я більше не знімала б пологи.

Саме в день першої зйомки сталися два важливих відкриття. ☝Перше - професійне: я нарешті зрозуміла, чим хочу далі займатися. ✌Друге - особисте. Я вийшла з пологового будинку, сіла в машину, подивилася на літнє небо і вперше в житті подумала: "Господи, як же я хочу дітей".

Одного разу мені написала дівчина з проханням забронювати для неї зйомку пологів, хоча вагітною вона ще не була. Сказала: "Таню, дуже хочу вашу зйомку. Щойно завагітнію, одразу вам напишу". І вже за місяць ця дівчина написала мені, що вагітна. Цілих 9 місяців ми обидві чекали народження її малятка. А за рік після народження дитини ця ж дівчина прийшла до мене на майстер-клас, щоб теж знімати пологи. Тепер вона моя колега. І у мене немає жодних сумнівів у тому, що саме вона зніме народження моєї дитини.

Критична ситуація, в якій люди знімають маски

Поза роботою мій слоган звучить так: "Звісно, все в силі! Якщо не почнуться пологи". І так уже три роки.

Ясна річ, я будую свої плани на вільний час, але... Куди б не йшла, завжди беру із собою фотоапарат. І перевіряю телефон кожні 15 хвилин, щоб не пропустити важливе повідомлення. І якщо таке раптом стається, все, чим би я не займалася, - терміново "охранаотмєна". Але найчастіше це відбувається вночі. І, звісно, раптово.

Важливий момент на зйомці - постаратися одразу зрозуміти, як поводитиметься тато. Чи можна його відволікати, чи не варто. Чоловіки часто дуже концентруються на своїх думках і діях - тієї миті їм не до фотографій, вони тебе просто не помічають.

Була одна історія з татом, який до моменту народження дочки взагалі не зважав на мене. Наче я порожнє місце. Ні слова, ні погляду. Щойно народилася дочка - людину підмінили. Плакав, не міг зупинитися і весь час повторював "моя дівчинка, моя донечка", а потім раптом мені: "Таню, будь ласка, сфотографуйте мене отак і отак, а можна ще отак!". От, що роблять з чоловіками діти і безумовне кохання!

Або, наприклад, сталося так, що чоловік спочатку був проти партнерських пологів, але його на це вмовили. І всі ці емоції дуже відчуваються. Хто в сім'ї головний, наскільки подружжя близьке одне з одним. Адже пологи - це, по суті, критична ситуація, в якій люди знімають соціальні маски. А вони є у всіх нас.

На щастя, мені дуже пощастило: щоразу, зустрічаючись з новою парою, я не перестаю вірити в те, що кохання існує. І це неймовірно надихає.

Парадокс: жінка під час пологів - неймовірно красива

Ми, дівчата, хочемо завжди бути красивими і зйомка пологів - не виняток. Тому я обов'язково питаю клієнток: "Дівчата, яких ви бачили в моєму Інстаграм на фото, - красиві?". У відповідь поки жодного заперечення не почула. (Усміхається).

Парадоксально, але жінка під час пологів - неймовірно красива. Таке враження, що в цей момент до неї приходить візажист-невидимка, який малює їй рум'янець, підфарбовує губи, підкреслює всі найкращі риси. Можливо, в цьому заслуга гормонів. Але мені здається, що вся таємниця - в справжності миті.

Ще один нюанс, який може непокоїти дівчину - це присутність сторонньої людини. У цій ситуації - мене. Тому фотографу важливо дотримуватися кордону і не лізти в душу.

За моєю статистикою, приблизно в 80% випадків я зустрічаюся з парою особисто вже в день пологів. Але якщо майбутня мама хоче поспілкуватися перед зйомкою - я завжди "за".

У будь-якому разі, я пишу своїм парам напередодні народження малюка. Цікавлюся, як самопочуття мами, що сказав доктор на огляді, яка приблизна вага дитини. І паралельно розповідаю про себе, свою роботу в Інстаграм. Ділюся не тільки історіями, пов'язаними з народженням малюків, а й своїми особистими. Тому при першій зустрічі створюється враження, що ми вже хоча б один раз у житті зустрічалися.

Нюанси передачі кольору

Більшість моїх фото з пологових зал зроблені в чорно-білій гамі. Це допомагає акцентувати увагу на найважливіших деталях: є лише два кольори, все інше - відтінки. І люди це розуміють.

Але останнім часом я роблю дедалі більше знімків у кольорі. Переглянула своє ставлення до деяких кадрів, де колір дуже органічний.

Під час зйомки намагаюся спочатку підбирати ракурси так, щоб занадто інтимні моменти не потрапляли в кадр. Хоча у мене є і кадри того самого моменту, де видно народження дитини. І там я приховую за допомогою ч/б те, що не треба бачити іншим людям. Мить народження дитини - це таїнство і тут важлива інтимність моменту.

Якщо говорити про конфіденційність, то, як правило, 95% героїв зйомки не проти того, щоб їхні фото були опубліковані в соцмережах або на сайті. Іноді навіть запитують: "Таню, а нас ти в своєму Інстаграм не викладатимеш?" (усміхається). Людям приємно ділитися щастям і отримувати теплі слова та привітання в коментарях.

Кесарів розтин і фотозйомка

Тут особливість - в тому, що все відбувається дуже швидко. Операція триває лише 40 хвилин. Технічно в такій зйомці є одна дуже важлива умова: стояти треба виключно на тому місці, де тобі сказали лікарі. Ні кроку вперед, ні кроку назад. По суті, в твоєму розпорядженні маленький квадратик персональної локації. І це стає викликом. Намагаюся щоразу знайти нові ракурси, нестандартні підхід у зйомці.

Домашні пологи: там зовсім інша енергетика

У мене було й декілька зйомок домашніх пологів, які останнім часом набирають популярності. Це зовсім інша робота. Там панує інша енергетика.

Але у мене є залізне правило: я ніколи не дозволяю собі думати про щось негативне. Я йду знімати народження дитини, це найголовніше. І не важливо, де це станеться. Я поважаю вибір батьків, які вирішили, що їхній малюк має з'явитися саме за таких обставин.

Чи є "фотомафія" в пологових будинках

Від редакції. За розповідями досвідчених матусь, раніше в деяких пологових відділеннях діяла ціла "фотомафія". Просто прийти в пологову залу зі своєю камерою або з фотографом не дозволяли. Тільки за окрему плату.

Ціновий діапазон фотографа на пологах в Києві - від 200 до 1200 доларів. Вартість залежить від низки факторів: часу, проведеного в пологовій залі, кількості оброблених знімків, чи є в переліку послуг фотозйомка виписки та інше. І якщо раніше мало не при кожному столичному пологовому будинку був свій фотограф, який ділився з лікарями, то зараз, за ​​словами Тетяни, вже такого немає.

- Я знімаю в будь-якому пологовому будинку Києва: державна це установа або приватна клініка, - пояснює Тетяна. - Зараз фотографів, які знімають пологи, стало набагато більше. Але не за ким з нас не закріплені конкретні пологові будинки: це вибір залежить тільки від майбутніх батьків.

Більш того, якщо раптом у мене станеться якийсь форс-мажор, я зв'яжуся з колегами і запропоную їм підстрахувати мене. Ситуації можуть статися різні, але війни між конкурентами точно немає.

У комунікації же з лікарями в процесі пологів є важливі правила: не заважати і не ставити безглуздих питань. Зараз лікарі набагато простіше ставляться до присутності фотографа в пологовій залі. З деякими змінами я перетинаюся вже не вперше. У процесі пологів безумовна першість належить лікарям. Це не вони до мене прийшли, а я до них. Я - їхня гостя.

У мене є принцип: там, де є ризик для життя або здоров'я людини, про мистецтво варто забути. Точка, крапка. Мені б дуже хотілося, щоб цей принцип став загальним для всіх фотографів, незалежно від тематики зйомки.

Фото 📷 Тетяна Клименко

Катя Бахаджаті
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту