Навіщо розвивати емоційний інтелект та до чого тут успішність у роботі

Разом з психотерапевткою Анною Крайлюк розбираємось, як управляти емоціями та вчити мозок відрізняти відтінки почуттів.

Окрім пізнавального інтелекту (IQ), існує інтелект емоційний - EQ. Однак про нього говорять набагато рідше. Часом інтелекти протиставляють один одному, та насправді тільки разом вони формують повноцінну особистість.

IQ демонструє рівень розумових навичок, EQ показує, як ми ладнаємо з почуттями. І, виявляється, ці здібності також треба розвивати. Навіщо — читаємо далі.?

Що таке емоційний інтелект

Емоційний інтелект — це здатність людей відстежувати емоції та їх усвідомлювати. Це означає, що людина розуміє, що саме зараз відчуває та може дати конкретну назву цьому відчуттю.

Емоційний інтелект дозволяє людям відчувати стани інших людей, тобто бути емпатом. Люди з розвиненим емоційний інтелектом можуть співпереживати колегам, встановлювати міцні соціальні контакти. Також таким людям властива розвинена інтуїція.

Як проявляється високий емоційний інтелект

Людина з високим EQ розуміється на емоціях. Вона знає, чому реагує так, а не інакше на певні речі, а також може пояснити, що саме викликало у неї певну емоцію. 

Якщо людина чітко називає свої відчуття – "Я рада", "Я засмучена", "Я роздратована" - це теж ознаки емоційного інтелекту.

Та найважливіше, що така людина може говорити про свої емоції. Під час спілкування їй не соромно озвучити, що на душі, що зараз її дратує або захоплює.

Такі люди ніби вгадують емоційний стан інших людей і роблять це не спеціально. Вони відчувають брехню, лестощі, підлабузництво, реальну симпатію. Вони вміють влучно щось сказати або, навпаки, вчасно промовчати. Завдяки "зчитуванню" емоцій оточення такі люди можуть навіть ним маніпулювати. Часто люди з хорошим емоційним інтелектом досягають кар’єрних висот, адже знають, коли, як і з ким взаємодіяти.

Як проявляється низький емоційний інтелект

Насамперед такі люди погано відстежують свої емоції. Вони не знають, що відчувають, тому їм важко характеризувати свої емоції та про них говорити. 

Через це люди з низьким EQ погано відчувають свої тіло та його реакції. Однак це не означає, що вони зовсім не відчувають емоцій. Насправді, вони просто погано з ними справляються.

Трапляється, що люди взагалі не відчувають емоцій. Прості або надто сильні переживання вони можуть відчувати, а от відтінків емоцій розрізнити не можуть.

Це означає, що такі люди погано розуміють інших, їм важко спілкуватися та перебувати у соціумі. 

Люди з низьким EQ часто говорять недоречно і, звісно, не можуть співпереживати іншим.

Критерії емоційного інтелекту

  • відстежувати емоції;
  • давати назву емоціям;
  • контролювати емоції - відсутність імпульсивності та відчуття того, коли і що казати доречно;
  • емпатія - здатність до співпереживання;
  • правильно реагувати на емоції.

Якщо на людину з високим емоційним інтелектом підвищать голос, вона не робитиме у відповідь те ж саме. Вона розуміє: так, ця людина зараз злиться. Це її різка реакція на якусь подію. Це стосується не мене, тому я не маю теж кричати. Я можу попросити людину пригальмувати, знизити тон — і тільки після цього почну говорити.

Це називається "конструктивна реакція на негативні прояви"

Як розвивати емоційний інтелект

З емоційним інтелектом не народжуються. Він розвивається упродовж життя, однак основи закладаються у дитячому віці.

Для цього треба, щоб батьки не соромилися говорити з дитиною про емоції. Якщо у родичі плачуть, сміються, навіть сваряться — це є місцем прояву емоцій. У такому колі емоційний інтелект якраз і розвивається.

Також важливо отримувати відгук від батьків. Наприклад, дитина плаче, однак вона не знає, чому це робить.

Батьки мають їй сказати: "Певно, тобі зараз боляче" чи "Певно, ти засмучений/а". Таким чином дитина усвідомлює, чому вона плаче та може зрозуміти, як називається її стан.

Не варто забувати про ігри. У дошкільному віці гра є провідною діяльністю — не навчання. 

Дитина має гратися з однолітками, дорослими та комунікувати з ними. Для розвитку емоційного інтелекту не варто давати дитині комп’ютерні ігри, а треба дати гру, де є взаємодія, фантазування, де можна висловлювати емоції.

Якщо людина починає розвивати EQ у дорослому віці, треба рухатися одразу у двох напрямках: відстежувати власні емоції та вчитися емпатії.

Для цього потрібно спостерігати за іншими людьми та вчитися розрізняти їхні емоції. Можна давати собі декілька хвилин перед розмовою, щоб спробувати визначити настрій людини. 

Правда, це можливо тільки тоді, коли людина вчиться розрізняти власні переживання. Якщо з цим проблеми, можна роздрукувати карту емоцій. Це список відчуттів і в разі, якщо людині важко зрозуміти, що вона відчуває, можна очима пройтися по списку та знайти саме те відчуття, яке відгукується.

EQ дає можливість вибудовувати міцні стосунки, розуміти себе, краще просуватися у кар’єрі. Саме тому його потрібно так само ретельно розвивати, як і пізнавальний інтелект.
Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту