Найважливіші кольори в історії людства: чому гроші - зелені, а прапор миру - білий

У свідомості великої кількості людей конкретні барви міцно асоціюються з певними поняттями та явищами. Взяти хоча б вислів "білий прапор". Чому саме білий символізує відмову від бойових дій, а пурпуровий є кольором влади ще з античних часів? Як сталося, що відтінок багатства - зелений?

Ставити питання про нібито очевидні речі - цінна навичка. Це можна назвати філософським типом мислення - саме в тому, що більшість вважає загальнозрозумілим, часто є справжні сюрпризи. Такі питання ставлять усі діти, але з дорослішанням більшість людей забувають свою природну цікавість - особливий дар запитувати про суть найочевиднішого. Пропонуємо його потренувати, задавшись питанням про світ кольорів в історичному ракурсі.

Колір миру

Перша Женевська конвенція у 1864 році офіційно визнала білий прапор символом нейтралітету, однак задовго до цього білий колір асоціювався з мирними намірами - від капітуляції до ведення переговорів.

Ще в Середньовіччя європейські герольди-переговірники ходили полем бою під білими корогвами, а воїни за допомогою білої тканини демонстрували бажання здатися. Однак мирне значення білого відоме з давніших часів.

Оригінал Першої Женевської конвенції, 1864

Першу згадку про цей колір миролюбних намірів зустрічаємо у давньоримського історика Тіта Лівія, який помер не пізніше 17 року нашої ери. Описуючи події Другої Пунічної війни, він згадує про оздоблений білою вовною і гілками оливи карфагенський корабель, споряджений для переговорів.

Дещо пізніше історик Тацит (56-120 роки) чітко каже про білі прапори, які в 69 році підняли війська римського імператора Вітеллія, побажавши здатися майбутньому імператорові Веспасіану.

Дослідники вважають, що білий став кольором мирних ініціатив і капітуляції з двох причин: 

  1. 1безбарвна тканина була дуже поширеною за доіндустріальних часів - будь-які барвники коштували великих грошей;
  2. 2матеріал білого кольору легко помітити на полі бою.

Однак могли бути й інші причини для обрання білого як символу відмови від бою.

Так, у китайській династії Східна Хань у перші віки нашої ери білий прапор використовували для тих же цілей, що в Європі та Середземномор'ї. Для китайців білий - колір трауру, тож східноазійські воїни могли таким чином ще й підкреслювати свою скорботу від поразки.

 

Колір влади

Одразу зазначимо: не варто плутати пурпуровий (purple) з фіолетовим (violet) - це абсолютно різні кольори. Спеціалісти з оптики давно встановили: пурпуровий - суміш червоного й синього світла, а от фіолетовий - один зі спектральних кольорів.

Але в символічній сфері крутіше за справжній пурпуровий не знайдеш. Це колір, який на Близькому Сході та в Європі з давніх-давен асоціюється з вищою владою і божественним статусом. 

Пурпуровий одяг носили найуспішніші полководці Стародавнього Риму, а пізніше - лише римські імператори. Задовго до того урочисте пурпурове вбрання мав непереможний Александр Македонський, якого чимало сучасників вважали божеством. Чому цей колір став таким престижним? Просто він був дуже рідкісним.

Жан Батист Рено. Олександр і Діоген

Пурпуровий отримували завдяки барвнику під назвою пурпур, або тірський пурпур. Така назва пов'язана зі стародавнім фінікійським містом Тір, де вироблялося найбільше цього барвника. Його добували з декількох видів морських молюсків. 

Технологію відкрили фінікійці близько 3600 років тому. Там виловлювали і вбивали десь 10 тисяч нещасних равликів заради отримання 1 граму пурпуру, якого достатньо хіба що на фарбування невеликої частини одягу. Не дивно, що поблизу центрів виробництва з часом виростали цілі штучні пагорби з мушель. 

Коштував пурпуровий одяг захмарних грошей. Секрет виготовлення тірського пурпуру оберігали так ретельно, що після завоювання турками візантійського Константинополя у 1453 році, рецепт було втрачено навіки.

Три основних види молюсків, що використовувалися для виробництва пурпура, і одержувані з них відтінки. Зверху вниз: морські черевоногі молюски Bolinus brandaris, обрубаний Мурекс (Hexaplex trunculus) і Stramonita haemastoma (Thais haemastoma). З колекції Віденського музею природознавства. Фото: wikipedia.org

Коли історики все-таки реконструювали старовинну технологію, темний пурпуровий колір був уже широкодоступний. Усе завдяки хімії: в середині 19 століття в Британії відкрили синтетичний пурпуровий барвник мовеїн. Однак наслідки колишньої раритетності відчутні й нині - на прапорах держав світу фактично не знайти “кольору імператорів”.

Фрагмент вовняної тканини з іудейської фортеці Масада (Ізраїль, I століття до н. Е. - I століття н. Е.), пофарбованої пурпуром - його також називають тирський (див. Tyrian purple), фінікійським або королівським пурпуром.
Матерiали по темi
Я відчуваю книги на смак і запах. Це називають синестезією

Колір багатства

Одна з назв американських доларів англійською - greenbacks (з англійських слів green - зелений, back - зворотній бік). Вона закріпилася за доларами після того, як їх почали друкувати з використанням зеленої фарби. Коли й чому банкноти Сполучених Штатів зазеленіли? 

Все почалося під час Громадянської війни в США (1861-1865).

У 19 столітті американські паперові гроші мали різну форму й номінал і друкувалися одночасно багатьма банками - приватними й штатівськими. Федеральний уряд США взявся за випуск власних грошей лише 1861 року - заради фінансування великих витрат на війну проти Конфедеративних Штатів Америки.

У ті буремні часи в Америці процвітало фальшивомонетництво. Надзвичайно популярною стала фотопідробка валюти - фотографія банкноти просто видавалася за саму банкноту. Тогочасні фото були чорно-білими, отже, щоб завадити таким фальсифікаціям, свої гроші федеральний уряд вирішив друкувати з використанням друкарської фарби. Обрали зелену, бо цей барвник був стійким і доступним.

Коли 1929 року влада США змінила вигляд американських грошей і зменшила їхній розмір у півтора рази, звичний колір залишився. Він асоціювався з фінансовою стабільністю. Долари відтоді дещо змінювали відтінки, але зелені нотки на них і понині лишаються домінантними.

Олексій Петюх, науковий журналіст, історик
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Алексей Сысоев
24 черв 2020 р., 19:05
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту