Чому гонитва за успіхом – це манія, і як знайти баланс: консультація психолога (відеоінтерв'ю)

"Йод" продовжує розбирати найгостріші проблеми суспільства, які проявляються у наш час.

Хто з нас не хоче бути успішним?? Чи то в роботі, чи то в навчанні, чи то в стосунках. Однак пам'ятаймо золоту істину: що занадто - то не здраво. ☝

Разом з психотерапевткою Анною Крайлюк ми розібралися, чому люди так прагнуть бути успішними у наш час, а також - як знайти баланс у бажанні реалізувати себе.

Два типи гонитви за успіхом

Сьогодні успіх активно пропагується скрізь: у бізнес-літературі, на різноманітних тренінгах, у тій же поп-психології. Коучі, тренери - всі кричать, як важливо бути успішними і йти вперед. Складається враження, що цінність сучасної людини – це багато заробляти, їздити на дорогій машині чи жити в класному районі. Ніби людину сприймають тільки за її результатами.

Але ми маємо розуміти, що це спотворене сприйняття питання успіху. Якщо він є результатом самореалізації - це здорова установка і здорове бажання тріумфу.

А коли людина бажає перемагати, аби відповідати соціальним очікуванням - з метою бути класним, багатим чи знаменитим, - це не є добре, бо є компенсацією чогось у собі.

Зазвичай ідеться про комплекси, що пов’язані із самооцінкою. Наприклад, до погоні за успіхом схильні люди-нарциси, котрим важливо досягати всього й одразу.

Справді, сьогодні ми стикаємося з тим, що у нас нарцисичне суспільство, яке прагне компенсувати власну пустоту, недолюбленість, покинутість. Тому, коли успіх - це компенсація, йдеться про певну нездорову тенденцію. Ми не можемо говорити про те, що це є порушення, але це є психологічно ненормально. 

Як проявляється нездорове бажання успіху

Якими б позитивними не були люди, які гоняться за успіхом, вони теж страждають. У них високий рівень напруги, стресу, очікувань щодо себе, своїх стосунків чи результатів, що може призвести до психологічних розладів. 

Ми маємо також розуміти, що образ успішної людини насправді відповідає симптомам маніакального синдрому. Які ж вони?

  1. 1По-перше, людина завжди з піднесеним позитивним настроєм. Це не є в нормі для нашої природи. Нормально переживати різні емоційні стани. І якщо ми блокуємо будь-яку з негативних емоцій - печаль, злість, вину, образу, - то вони накопичуються і можуть проявитися відхиленнями, наприклад, емоційним замороженням, коли ти нічого не відчуваєш.
  2. 2Успішна людина завжди активна. Вона самореалізується кожну хвилину свого життя, є суперпродуктивною. Але у кожного з нас як мінімум свій темперамент. А ще є власний темп, психофізіологічна даність, нервова система. Коли ми вимагаємо від себе робити щось максимально швидко, результативно та багато, ми часто ґвалтуємо свою природу. Важливо чути свій внутрішній темп та потребу у відновленні.
  3. 3Успішна людина є соціально активною. Вона постійно щось постить, коментує, висловлюється. Їй важливо, щоб її чули. Також вона сексуально активна, а це є симптомами маніакального синдрому.
  4. 4Успішна людина мало спить. Сон - це важливо. Він потрібен і для відновлення, і для фізіологічного здоров’я.

Як цього не допустити?

Передусім не порівнювати себе з іншими. А для цього потрібно проводити менше часу в соцмережах. Ми маємо розуміти, що ті образи чи сторінки, які випадають у стрічках, не відповідають реальності. Коли ми бачимо тільки якийсь успіх, результат, крутий відпочинок, ми вже відчуваємо певний дискомфорт. Бо ми порівнюємо ідеальні профілі із собою реальним.

Але найголовніше – бути на "ти" із собою. Треба відчувати та реалізовувати власні бажання, а не ті, які очікує від нас соціум.

Фото ? freepik.com

Верстка / колажі ? Дарія Давиденко

Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту