Нинішнє глобальне потепління на Землі – найстрашніше за останні 2000 років

Photo by Toa Heftiba on Unsplash
Вчені у паніці: так швидко планета не нагрівалася з 1 року нашої ери – так і підсмажитися недовго!

Минулі спекотні або холодні періоди на Землі або були регіональними, або не відбувалися скрізь синхронно. Нинішнє ж глобальне потепління впливає одночасно на 98% планети. Це головний результат наукового дослідження, яке реконструювало еволюцію середньорічних температур з 1 по 2000 рік, повідомляє elpais.com.

Незважаючи на природну мінливість клімату, за два тисячоліття було лише п'ять глобальних періодів – три теплих та два холодних. Але попередні чотири не мали впливу відразу на увесь континент, а тим більше – на всю планету, як відбувається зараз.

Перші офіційні записи температури за допомогою термометрів датуються серединою ХІХ ст. Це період Промислової революції, коли машини, що спалюють вугілля, стали універсальними і почали впливати на клімат. Окрім цих записів вчені у своїй реконструкції враховували понад 700 записів про температуру та клімат, що ґрунтувалися на дослідженні кільц дерев, накопичення  мінералів у екзоскелетах коралів, кільц росту столітніх молюсків, осадових утворень на дні озер та шарів льоду на полюсах і льодовиках. Таким чином дістали дані про погоду та клімат навіть у 1-му році нашої ери.

Саме так з'ясувалося, що нинішній кліматичний період на Землі дуже схожий на Середньовічний кліматичний оптимум (X-XIII століття).

"Під час Середньовічного оптимуму температура була дуже схожа на нинішню, - каже фізик Регіональної групи з моделювання атмосфери Університету Мурсії та співавтор дослідження Хуан Хосе Гомес. - Але те потепління було дуже локалізовано північною півкулею".

Те саме стосується Малого льодовикового періоду (приблизно 1400—1850 роки), що йшов слідом. Так, він стосувався усієї планети, але не настав одночасно скрізь – якщо у Тихоокеанському регіоні він наступив у XV столітті, то у північно-західній Європі – лише у XІХ.

А ось нинішній теплий період – унікальний. Він охопив усю планету відразу на глобальній більшості її території. І якщо у доіндустріальні часи темпи потепління становили 0,6 градуса за Цельсієм на століття, то зараз нагрівання складає вже 1,7 градуса на століття. Це набагато більше, ніж закладали у можливі сценарії зміни планети вчені.

А останні 10-50 років – взагалі є одними з найспекотніших в історії людства.

Причини кліматичної революції треба досліджувати окремо. Однак уже зараз вчені в один голос стверджують, що це – не частина природного кліматичного циклу. Усьому виною – діяльність людини та антропогенні викиди парникових газів.

Петро Йодченко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Alex Ono
Так і до глобальної катастрофи недалеко...
25 лип 2019 р., 12:45
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту