Фото: freepik

Нова-стара школа: чому батькам не подобаються зміни в українській освіті

З 1 вересня у школярів з'явилося декілька новацій. Однак глобальні зміни поки що торкнулися не всіх.

З 2018 року в Україні запрацював новий освітній закон, який докорінно змінив підхід до навчання у вітчизняних школах. Однак – лише для першокласників.

Резонансний проєкт "Нова українська школа" (далі - НУШ) відразу змусив про себе говорити. Нарешті учні могли не просто зубрити, а дійсно вчити та розуміти предмети. Бо їм принаймні пояснювали, навіщо це робити. Вчителі відвідували спеціальні курси, щоб переформатуватися під нові вимоги, а батьки перестали бачити школу у нічних жахіттях.

Цього року НУШ запрацювала й у другокласників. У перспективі – покращення системи навчання й в інших класах. 

Що вона передбачає?

  • Школа стає місцем здобуття компетенцій.

Окрім стандартних навичок читання, письма та рахування, діти вчаться шукати інформацію та використовувати її для взаємодії з оточенням.

  • Командна робота.

Школярі працюють у групах над здобуттям навичок. Для цього у класі парти розміщають по колу або групами, щоб діти спілкувалися один з одним.

  • Більше індивідуальності.

Вчителі приділяють увагу емоціям та почуттям дітей, навчають тих розуміти власні бажання. Для цього розробляють спеціальні уроки та програми – наприклад, у форматі ранкових зустрічей перед основним навчанням. 

  • Пізнання у формі гри.

Для того, щоб зацікавити дитину, предмети подаються через музику, інтерактивні розваги, мультфільми тощо. Для цього необов'язково сидіти у класі – розваги на природі теж вітаються.

  • Без оцінок.

Замість табеля, у першому та другому класах будуть видавати "Свідоцтва досягнення", у яких будуть повідомляти про навички, які дитина вже здобула, та поради, на що батькам варто звернути увагу. І так, традиційних оцінок у класах більше немає.

Що думають батьки?

Деякі батьки таким нововведенням дуже раді. Ліна, мама першачка Максима, сподівається, що нова школа допоможе школярам отримувати задоволення від навчання.

- Нас зібрали за декілька тижнів перед початком навчального року. Класний керівник пояснила, що очікує дітей у новій школі.

Перший акцент – всебічний розвиток дитини. Ігри, інтерактив, спілкування.

Також розповіли, що діти будуть сидіти за партою на одне місце, які будуть розміщувати по колу чи групах у разі потреби.

У класі зробили ремонт, забезпечили телевізором, принтером, ноутбуком.

Усі робочі матеріали видали батькам на руки – і це не стоси книжок.

Цікаві задачі, малюнки, яскраве оформлення – мені сподобалося 😊. 

Киянка Таня не вперше віддає свою дитину до школи. Цьогоріч її донька Софія потрапила до НУШ, як і син Даня, котрий торік теж пішов до оновленої школи. Однак сама матуся програмою незадоволена і розчарувалася, що її дитина потрапила до "нового" класу.

- У минулому році я покладала великі надії на нову школу. Однак, провчившись з дитиною у НУШ цілий рік, можу сказати, що це тільки зовнішні зміни. "Труди" тепер називаються "Дизайн та технології", однак суть від того не змінилася. Домашнє завдання дійсно не задають, однак ті вправи, що є у підручниках, інколи настільки важко описані, що навіть батькам не розібратися. Оцінок нема, щоденників також. Але немає і контролю над навчанням: хочеш – виконуй вправи, хочеш – ні. 

Найбільше претензій у мене до самої суті програми. Малювати кружечки та квадратики моя дитина навчилася ще у садочку. А тут цілий рік треба повторно це робити у школі. У мене троє дітей: старший син Мишко не потрапив до нової програми та вчився у звичайній початковій школі. Він наприкінці першого класу вмів робити удвічі більше, ніж молодший, який провчився у НУШ!

Дійсно, діти багато дивляться відео, слухають музику. Але чим це відрізняється від занять удома? У школі вони мають отримувати знання, а не приходити відпочивати.

Також розпіарена тема з класами. Моя дитина вчиться за одномісною партою, але через те, що школярів у класі багато, їх все одно зсувають одну до одної – і виходить класична двомісна парта! Є інтерактивна зона в кінці кабінету, однак діти там виключно складають лего під музику чи супровід вчителя. Ми це ще у садочку проходили. 

Звісно, є мами, яким ця система може сподобатися. Та й від вчителя багато залежить. Але, як на мене, НУШ – це ніщо більше, як полегшення шкільної програми для учнів завдяки яскравій обгортці. Безліч недоопрацювань, а галасу – хоч греблю гати. 

А що там зі старшими класами?

Однак з початком вересня у цьому році зміни у навчальному процесі торкнулися й  інших класів:

1. Зникла форма. Ще у червні Володимир Зеленський скасував обов'язкову шкільну форму у класах. Дітям (та батькам) на радість 😊. 

2. Зникли лінійки на свята та 1 вересня. Радянські "співи" та кричалки більше не в моді.

3. Уроки проводять не тільки вчителі. Окремі предмети можуть проводити спеціалісти, експерти та профільні організації. А ще – батьки 😊. 

4. Без дошок пошани. Фото найкращих учнів зникнуть зі стін шкіл – адже діти вчаться по-різному і здобувають перемоги у різних сферах, що не робить їх гіршими за інших (відмінників, по-старому 😊).

5. Заборона на оголошення оцінок. Вчителі не повинні на весь клас у присутності учнів чи батьків на зборах оголошувати оцінки школярів. Вони мають право загальними словами оцінити досягнення дитини, однак цифру у щоденнику можна малювати в індивідуальному порядку після уроку.

6. Вибір форми навчання. Ті школярі, які займаються спортом чи іншими видами позашкільної діяльності, можуть займатися за індивідуальним планом, розробленим вчителем. 

7. Розмаїття у їдальнях. Школи мають право впроваджувати спеціальну систему харчування, коли діти будуть обирати страви, які їм до смаку – за принципом "шведського столу". До того ж, їжа у школах має містити виключно корисні речовини, і, найголовніше, бути смачною 😊. Про переваги нового харчування у школі – за посиланням в інтерв'ю з Євгеном Клопотенком.

Верховна рада поки ще розглядає закон про "Повну загальну середню освіту". Змін у цих учнів менше, однак вони є.

По-перше, школам дається ширше право на самоврядування та автономію. На розсуд керівництва можна змінювати підходи до навчання, вводити більше цікавих форм подачі предметів. 

Наприклад, в одній зі столичних шкіл дирекція об'єднала декілька класів та змінила їх профіль. Людмила, мама 11-класниці Лєри, не дуже задоволена таким підходом, адже впевнена, що для дітей це – тільки ще одне джерело стресу.

"ЗНО, вибір майбутньої професії, величезне навантаження – а діти мають знову адаптуватися у новому колективі і звикати но іншого класного керівника. Можливо, у цьому є сенс у плані розвитку дитини, однак не в 11 класі. Занадто важкий рік", - коментує мати.

Також у школах змінюють підручники. Окрім електронних версій, у деяких книжках "осучаснять" інформацію – наприклад, про музику діти будуть дізнаватися на прикладі Паваротті, про мистецтво – завдяки Енді Ворголу, а кіно репрезентуватимуть Джеймс Бонд і Каннський кінофестиваль. 

Зміни торкнуться й програми з літератури. З підручників 11-го класу зникнуть "Земля" Ольги Кобилянської чи "Гайдамаки" Шевченка, однак з'являться Сергій Жадан і Любко Дереш.

Однак це лише поверхневі зміни. Оксана, мама Дениса та Максима, семикласників, стверджує, що загалом для старших класів школа залишилася незмінною.

- Нову українську школу помітно лише у початкових класах. Наприклад, в освіті моїх хлопців не змінилося майже нічого. Предмети викладають ще за радянською системою: викладач прочитав, діти щось відповіли, отримали оцінку – і з дзвоником якнайшвидше втекли з класу. Те ж саме стосується самих предметів: навіщо, наприклад, дітям трудове навчання, замість якого можна було б дати додаткові уроки з української? Якби ж вони ще й на "трудах"  робили те, що за програмою встановили! Нещодавно був скандал: вчитель на уроці повів дітей подвір'я прибирати! Це нормально?

Інший приклад - з іноземною мовою. У школі ввели другу іноземну – польську. Однак книжки довелося купувати самостійно, бо школа забезпечила "не тими підручниками". Ще й вчителька постійно зникає з уроків. За пів року у дітей від сили було 10 занять з мови! 

До речі, з'явилося багато електронних версій книжок. Вчителі часто надсилають додаткові матеріали на електронну пошту. Однак інколи відкриваєш документ – а там, без перебільшення, 50 чи 100 сторінок. І що, їх усіх друкувати? А якщо немає принтера? У школі навіть ксерити листки не дають.

І найбільше, що мене дратує – Максим та Денис активно займаються спортом. Однак від стосів домашнього завдання це не звільняє. Уявіть: мої сини приходять з тренувань близько сьомої вечора. Їдуть на них одразу після школи. Вони до ночі пишуть, читають, зубрять – і так 5 днів на тиждень. А ще ж відпочивати треба! То коли ж школа зміниться й у старшачків?

У Міносвіти зазначають, що остаточне рішення за змінами у школі залишається на розсуд їх керівництва. Однак, очевидно, деяким закладам чекати на нововведення доведеться ще довго. 

Ілюстрації - Freepik.

Матерiали по темi
Чи потрібна українським дітям література про ЛГБТ: слово батькам
Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Надежда Пучкова
НУШ мы пошли во 2 класс в этом году , и мне и многим другим родителям очень не нравится что наших детей не оценивают . Мы ходим в русский класс так как все говорим на русском языке, я не противник українського языка он должен быть и дети должны его знать , но когда они читают они нечего не понимаю.
5 вер 2019 р., 14:36
Valerii Khalskyi
Леся, типу українка, ти що зовсім вже охаміла? Ти, кого, потвора москварота, лаєш та принижуєш? Чужих дітей? Ти свою маму так ображай, потолоч москварота, замка? Нехай твої діти й моють класи та коридори, як раби безоплатно безоплатно прибирають та ноги панам моють! В школах є прибиральники, яким платять заробітну платню з бюджету. Ось вони, ці прибиральниці-технічки й є хамливі лодирки, платню вони потвори гнидосна отримують, а прибирати за них, як раби повинні діти. Ти сама в адекватні, чи зовсім вже очманіла від свого хамства та маразма!? Зовсім вже обнагліли та охрініли, гроші отримують з бюджету, а працюють за них діти, як холуї та раби! А батьки ще гроші дають за це! Повний сюр! Діти, звісно мають прибирати за собою, якщо нагадили, але не працювати рабами за обнаглівших штатних шкільних прибиральниць, які сидять на окладах з бюджету!
5 вер 2019 р., 10:10
Леся Украинка
Бедненькие детки, двор они убрали, который сами и загадили . Ох, как мамашка возмущается... В Японии ученики, которым украинские в подметки по знаниям и воспитанию не годятся, убирают сами классы, коридоры, моют окна и даже туалеты, и считают это нормальным. А эти уроды тупые и ленивые еще и вякают.
3 вер 2019 р., 15:07
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту