Нова українська реклама: як народжується креатив, яким нас щоденно годують

В епоху експансії маркетингу обізнаність у рекламних справах точно варто додати у категорію "Навички та вміння" в резюме. Бо реклама – всюди. І за останні п'ять років вона помітно змінилася. Отже, ми хочемо про це поговорити. Тим паче 23 жовтня – День рекламщика ?.

"Усім лизати", "Сину, ти вилупився не з капусти" - це ті рекламні банери, які сьогодні спостерігають українці на вулицях. Вражаюче? Так. Незвично? Так. Відверто і провокативно? Тричі так.

А все через те, що українська реклама за останні п'ять років набралася досвіду, сміливості та в дечому заточила зуби. І якщо раніше "А ти налий – і відійди" було верхівкою креативності, зараз подібними "лозунгами" вже нікого не візьмеш.

"Йод" не буде нудити щодо того, навіщо в сучасному світі маркетинг, а покаже найкращі зразки української реклами та "приправить" їх спогляданнями молодої копірайтерки, яка встигла попрацювати у великих рекламних агенціях Києва.

Погнали у світ креативу!

Що треба для реклами

Розповідає Катя Полюхович, представниця "покоління Z", в минулому - копірайтерка в агенціях OMD та "СОХО".

Команда

- У рекламі є так звані креативні пари  — це копірайтер та арт-директор. Вони удвох "штормлять", придумують ідеї та разом несуть їх до креативного директора, який, у свою чергу, має оцінити усе це "добро". 

Копірайтер працює над текстовим наповненням, арт-директор — над візуальним.  Проте на ділі не все так просто і наприкінці важко сказати, хто що придумав.

За комунікацію з клієнтом відповідають акаунт-менеджери. Разом зі стратегами вони слідкують, щоб креатив був не лише заради креативу, а виконував конкретні завдання бізнесу. Така модель дуже класична, але, знову ж таки, в реальності все не завжди так. Наприклад, на останній своїй роботі я креативила разом з іншою копірайтеркою - і це теж працювало.

Ідея

- Звісно, основа реклами – це ідея. Для того, щоб вона з'явилася, як мінімум, треба мати креативну голову. Однак це не так, що ти сів за стіл – і щось прийшло (хоча і так буває). Часом ідея тебе настигає у метро, в черзі в супермаркеті чи під час розмови з кимось. Головне – вчасно її "зафіксувати" та потім доробити.

Дуже важливо  бути "набаченим" та постійно розвиватися. Дивитися фільми, знати, які серіали зараз у топі, стежити за трендами у соцмережах, слухати, про що говорять люди, подорожувати. Надихатися можна і балетом, і новим влогом у YouTube. Головне - не плагіатити іншу рекламу ?.  

Втілення

- Реклама, яка "спрацьовує", має бути якісною. Це і "дороблена" ідея, і круте оформлення, і професійне знімання. Неможливо зачепити людину чимось тривіальним чи неякісним – забагато конкуренції та свободи у виборі. 

Реалізація навіть є складнішим процесом, ніж придумування. 

Як робиться реклама

Якщо коротко описати процес роботи, то це:

1.  Отримати завдання/заповнений бриф від клієнта. 

2.  Максимально зануритись у тему.

3.  Придумати ідею.

4.  Затвердити її в команді.

5. "Продати" клієнту.

6. Реалізувати.

Між захистом проєкту перед клієнтом та його "виходом у світ" проходять й інші, тривалі етапи: якщо йдеться про відеорекламу - потрібно знайти режисера і продакшн, зробити режисерський трітмент (описати локації, героїв, їхні емоції, музику тощо), обрати студію, — і не забувати кожен цей крок узгоджувати з клієнтом ?.

Основна проблема української реклами

- Це насамперед несміливість. Причому це проблема як зі сторони клієнтів, так і зі сторони агентства, на мою думку. 

Ти приходиш з класною ідеєю, а тобі кажуть: "Так, це суперкруто, але давайте залишимо на потім, а зараз зробимо щось традиційніше".

Часто доводиться слухати, що "це неможливо". Тому до реалізації часто доживають далеко не найкращі ідеї. Однак часом навіть обмежувальні фактори стають каталізатором чогось крутого. 

"Крута реклама — це синергія клієнта й агентства, коли вони розмовляють однією мовою"

Реклама копірайтерів агенції BBDO, що першими в українській історії виграли золото в Каннах на Young Lions 2019:

ТОП-5 свіжих реклам, які цікаво дивитися

1. Спільний проєкт української агенції ISD Group та російської "Восход" - AI Versus.

Вони створили два штучних інтелекти: один "нагодували" новинами російського державного телеканалу, інший -  незалежного. Це показало різницю між новинами та пропагандою і продемонструвало, як кардинально різна подача інформації змінює саму новину. В результаті, ISD Group привезли бронзового "Лева" ("Каннські леви" – найвища нагорода в рекламі. – Авт.).

2. Маніфест агенції Fedoriv для "Моршинська": "Твоє тіло - твоє майбутнє".

Ролик, знятий на плівку. Як каже Катя, "такі роботи надихають". 

3. Ролики для shafa.ua від агенції Banda.

Максимально коротко, влучно й цікаво. Катя каже: "Тут найкраще те, що у таких обідніх перервах я можу впізнати себе". 

4. Нові кейси від Comfy.

Катя: "Це, мабуть, найсміливіший клієнт в Україні".

5. Ролики для Yummi Gummi від Bart&Fink. 

Катя: "У них нетипові герої (професор археології, печерні люди, НЛО) і за цим цікаво спостерігати".

Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ghanna Mamonova
комфи реально без башни
23 жовт 2019 р., 09:11
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту