Які пісні будуть в тренді на Євробаченні-2020: інтерв'ю з новим суддею нацвідбору Дроздовим

Чому Україна останні два рази програла на пісенному конкурсі та як змінюються смаки аудиторії Євробачення - в інтерв'ю з новим членом журі українського нацвідбору Віталієм Дроздовим.

8, 15 (півфінали) та 22 лютого (фінал) на телеканалах СТБ та UA: ПЕРШИЙ відбудуться прямі ефіри національного відбору на "Євробачення 2020". Після скандалу з MARUV, новий сезон пройде з оновленими правилами участі та складом журі. 

Судити учасників в цьому році будуть Андрій Данилко, Тіна Кароль та Віталій Дроздов, якого називають одним з найвпливовіших радіо- і музичних експертів країни.

"Йод" одним з перших поспілкувався з Віталієм на вічну тему: як перемогти на Євробаченні. Відповідь непроста. 

Люди йдуть на артиста, а не на пісні

- Віталію, в Україні на нацвідборі "Євробачення" глядачі оцінюють не тільки пісню учасника, а й його особистість. Це важливо на самому конкурсі?

- З кожним роком особистість артиста стає дедалі важливішою не тільки в конкурсі, а й у музиці взагалі. Зрештою, купуючи квитки на концерти, люди йдуть не стільки на пісні, скільки на артиста. Це особливо очевидно з розвитком Інтернету і більш дробовою фрагментацією аудиторії, яка слідом за цим прийшла.

Час артистів з хорошими піснями, але слабким образом практично пішов у минуле.

Висока конкуренція зробила майже неможливим масовий успіх таких артистів. Хоча, цілком можливо, за років 5-10 ця хвиля зміниться, і знову тільки пісня буде правити бал.

- Після перемоги Джамали Україна двічі поспіль опинялася наприкінці списку фіналістів. Що, на вашу думку, на це вплинуло?

- Важко сказати. Варто було б проаналізувати всіх зарубіжних конкурсантів тих років, щоб точно відповісти на це питання. У будь-якому разі - не змогли здивувати, зачепити.

Думаю, ті дві пісні й два артиста були свіжим подихом для нашої країни, але чимось буденним для більшості країн Європи.

Вже до міцного року вони точно звикли - рок-музика в розвинених європейських країнах є цілком звичним і звичайним, а часто і нудним мейнстрімом в останні років 20. Для нашого ж обивателя рок досі сприймається як щось зухвале й революційне.

Lordi, думаю, виграли не тому, що грали рок, а тому, що були схожі на смішний веселий комікс.

Гурт O.Torvald на сцені Eurovision Song Contest-2017 (24-е місце) / Співак Mеlovin на сцені Eurovision Song Contest-2018 (17-е місце)

- Хто з учасників останніх відборів, на ваш погляд, мав шанси потрапити до десятки Євробачення, але не отримав належної підтримки журі або глядачів?

- Це - ворожіння на кавовій гущі. Всі артисти, які перемогли в нацвідборі, перемогли заслужено й чесно. Але, крім переможців, завжди було декілька артистів, які, за вдалим збігом обставин, могли би показати непоганий результат.

Стверджувати, що вони б виступили краще своїх візаві, які перемогли, не візьмуся: в цій справі дуже багато нюансів.

- Від України на Євробачення не раз їздили сильні артисти, але перемогти змогли лише дві співачки. У травні 2004 року - Руслана. Це було за пів року до "помаранчевої революції", і тоді ніхто не передбачав тих драматичних подій. І в 2017 році на четвертий рік війни і анексії Криму Джамала. Думаєте, це збіг?

- У цілому, думаю, це збіг. Хоча напевно частина європейської аудиторії, яка голосує, віддавала нам свої голоси через співчуття за нас, за події, що відбуваються у нас. Але це - частина гри.

Думаю, не в останню чергу Вєрка Сердючка не змогла вирвати абсолютно заслужену перемогу саме через емпатію частини аудиторії того року до багатостраждальної Сербії.

Хоча, як показав подальший розвиток подій, саме Сердючку можна назвати головним тріумфатором того конкурсу.

Вєрка Сердючка на сцені Eurovision Song Contest-2007 (2-е місце)

У нас бородата жінка спричинила шок, а в європейців - співчуття

- Чи існує таке поняття як формат Євробачення та чи змінюється він під впливом часу?

 - Коли кажуть про формат Євробачення, найчастіше мають на увазі тягучі, майже естрадні балади з потужним вокалом у стилі Lara Fabian або Celine Dion. Конкурсні пісні наших TAYANA і JAMALA можна умовно віднести до цього формату.

Цей жанр, як і раніше, непогано оцінюється європейською аудиторією, але останні 10 років вже не так сильно.

Причина - зміни в світовому музичному мейнстрімі. Думаю, цього року ми побачимо багато номерів під впливом Біллі Айліш. Друга причина - це ті процеси, про які ми говорили спочатку: образ артиста й меседж стали важливішими, буде то клоунада і комікс, або навпаки - витончена ліричність і крихкість.

- Торік, крім усього іншого, MARUV критикували за відсутність національного колориту. Чи має це значення на конкурсі?

- Це може бути додатковою родзинкою, яка дозволить привернути увагу, але вирішального значення для голосування, на мій погляд, не має.

-  Чи можна на Євробачення когось шокувати зайвої сексуальністю? Для аудиторії цього шоу - це мінус чи плюс?

- Якщо не помиляюся, правилами це не заборонено. Та й в ефір конкурс виходить у доволі пізній час, коли діти вже сплять.

Зайвої сексуальністю, на мій погляд, можна шокувати лише пострадянські країни, які ще не так давно вийшли з періоду свідомого пуританства.

Бородата жінка - це для нас був шок. У європейців Кончіта Вурст викликала, скоріше, співчуття до трагічної долі самотнього гидкого каченяти, ніж шок зайвої сексуальності.

Для аудиторії цікаві сильні емоції та переживання. Це вдалося Кончіті Вурст, це вдалося й Сальвадору Собралу.

Співак Кончіта Вурст на сцені Eurovision Song Contest 2014 (1-е місце) / Співак Сальвадор Собрал на сцені Eurovision Song Contest-2017 (1-е місце)

"Зріла аудиторія тепер любить музику для тих, хто молодше"

- Успіх на Євробаченні ще не приніс нікому з наших артистів світової слави. Чому туди, як і раніше, багато хто хоче?

- Наші футболісти теж, начебто не ставали чемпіонами світу, а чомусь все одно хочуть поїхати на Мундіаль. Чому ні?

Для когось участь у конкурсі та перемога в ньому - це красива мрія, за яку варто боротися. А для когось - можливість добре засвітитися в своїй країні, що теж непогано.

- У Європі цей конкурс здебільшого дивиться зріла аудиторія. А серед учасників українського нацвідбору переважно молоді команди. Як це може вплинути на їхні шанси перемогти?

- Це питання не таке просте, як ви можете подумати. Останні 7-8 років дослідники в Європі відзначають цікавий феномен: доросла аудиторія дедалі більше цікавиться і любить музику, що спочатку створювалася для молодшої публіки.

Простіше кажучи, за старими законами, сучасна 40-50-річна аудиторія мала б любити тільки музику 80-х-90-х, а також сучасну музику, зроблену в стилістиці тієї епохи. Але відбувається дивне: сьогодні ця аудиторія любить також і поп-мейнстрім 2010-х. Майже так само пристрасно, як і стару музику. У попередні десятиліття такого не було.

З чим це пов'язано - з якісними змінами в сучасному поп-мейнстрімі, можливо, тимчасовими  або зі зміненою психологією споживача в сучасному інформаційному цифровому світі? Про це вчені поки що сперечаються. Але вочевидь одне - сучасний поточний мейнстрім, який спочатку створюється для аудиторії 15-35, сьогодні цікавий і тим, хто постарше.

"Хитромудрі псевдоніми - це бажання відгородитися від старої поп-школи"

- Серед учасників відбору чимало груп, назви яких важко вимовити і важко запам'ятати. Чому прості назви більше не в моді?

- На мою думку, це тимчасове явище. Останні декілька років у багатьох молодих артистів настільки велике бажання відгородитися від старої поп-школи та заявити про свою прозахідну, "фірмову" орієнтацію, що вони придумують хитромудрі назви. Думаю, невдовзі хвиля знову зміниться.

Не раз звертав увагу на ситуацію, коли хтось хоче запитати: "А ти чув групу...", і мнеться, не знаючи, як правильно вимовити її назву. А реклама "з вуст в уста", за порадою друзів, як і раніше, один з важливих інструментів для популяризації нового колективу. Нерозумно робити цю комунікацію важкою для обивателя і втрачати такий інструмент просування.

- Назва групи або псевдонім може вплинути на успіх артиста - в цілому і на Євробачення зокрема?

- Зазвичай це важливо для початківця, невідомого колективу, якому потрібно підвищувати свою впізнаваність. Гучна назва може привернути додаткову увагу як фахівців, так і звичайних слухачів, заінтригувати, спричинити бажання послухати або, як кажуть маркетологи, "зробити пробну покупку".

На пізніших етапах життя колективу назва стає не такою важливою. Тут уже працюють сам матеріал і образ артиста, меседж, який він несе аудиторії.

- На відміну від глядачів, ви вже чули пісні всіх учасників відбору. Чи є для вас серед них очевидні лідери?

- Так, я вже почав роботу над аналізом пісень, але своїх фаворитів визначатиму не раніше півфіналів.

Важливо розуміти, що live-виконання пісень відрізнятиметься від студійного запису, а саме другий варіант важливіший для такого конкурсу, як Євробачення.

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту