Нюх нашого часу: як запахи стали частиною сучасного мистецтва

Ми звикли насолоджуватися мистецтвом за допомогою зору й слуху, проте митці також застосовують нюх у своїх роботах. Розповідаємо, як пов'язані запах і культура, що взагалі таке "нюхове мистецтво" і за що дають премію, створену для заохочення експериментальної роботи із запахами.

Запах і культура

У запаху двоїста природа. Аромати належать природному світу, адже кожен з них - це сукупність речовин, які діють на нашу систему нюху. Але в той же час запах для людини виступає в ролі певних асоціацій, переживань, почуттів і значень. А оце вже і є культура. І саме культура визначає, які запахи будуть значущими і важливими для людини, а які не відіграють жодної ролі; які слід вважати приємними, а які - смородом.

Люди завжди намагалися поліпшити й облагородити свій власний запах, зробити його привабливішим, і зрештою це прагнення набуло промислових масштабів - причому, в усіх сенсах.

У сьогоднішньому суспільстві ароматичні речовини застосовуються в різних культурних сферах: політиці, мистецтві, рекламі. А запах відіграє важливу роль у формуванні іміджу. Так аромати почали виконувати функції, які безпосередньо не пов'язані з їхньою природою.

Що таке нюхове мистецтво та його приклади

Це форма мистецтва, яка використовує аромати - як засіб донесення сенсів. Нюхове мистецтво вперше було визнано, як особливий вид мистецтва, в 1980 році. Однак його історія почалася раніше.

Французько-американський художник Марсель Дюшан був одним з перших митців, які застосували аромати в мистецтві. Ще в 1919 році він презентував роботу Air de Paris (Повітря Парижа). Це марна медична ампула, яка вміщала сотню кубічних сантиметрів повітря французької столиці.

Ясна річ, вміст неможливо було побачити. Єдиний варіант переконатися в існуванні "повітря Парижа" був запах, відчути який можливо лише при руйнуванні ампули.

Ампула, яка вміщає сотню кубічних сантиметрів повітря французької столиці. Фото: christies.com

У 1938 році поет Бенджамін Перет за ширмами Міжнародної виставки сюрреалізму, організованої Марселем Дюшаном, спеціально підсмажував кавові зерна, щоб наповнити "ароматичним сенсом" одну зі своїх тематичних робіт.

Фото: pixabay.com

А в 1965 році Такако Сайто створив дві серії шахів, у яких фігури можна розрізнити лише за запахом: Spice Chess і Smell Chess. На дошці не пішаки з королями, слони з кіньми й тури з ферзями, а однакові на вигляд фігури, але з різними ароматами. Spice Chess відповідно пахли різними спеціями та прянощами, а Smell Chess - відомими ароматами.

Наприклад, чорний ферзь з Spice Chess був наповнений каєнським перцем, а його слони - кмином. Білий ферзь - анісом, коні "світлої" сторони - мускатним горіхом, а пішаки - корицею.

Smell Chess. Фото: moma.org

Художниці Джуді Чикаго та Міріам Шапіро в 1972 році створили простір Womanhouse. Це була перша виставка феміністського мистецтва. Загалом у проєкті взяли участь 23 художниці, які переоблаштували занедбаний голлівудський особняк, створивши там традиційні "жіночі місця".

Наприклад, Джуді Чикаго відповідала за ванну. Там вона створила інсталяцію Menstruation Bathroom. Кімната була стерильно чистою, просто блищала. А в кутку стояла урна, переповнена використаними прокладками. На підлозі валялися розкидані закривавлені тампони, на спинці унітаза була прикріплена грілка, а на полицях стояли засоби жіночої гігієни. Сама кімната пахла ароматами чистячих засобів і кров'ю водночас.

"Ванна кімната з менструацією", 1972 р. © Droits réservés, awarewomenartists.com

У 1978 році бельгійський художник Гі Блеус написав нюховий маніфест "Гострі відчуття від роботи із запахами", в якому він висловив жаль з приводу відсутності інтересу до ароматів в образотворчому мистецтві. Згодом він створив запахи картин, парфумованих предметів, ароматичних інсталяцій і нюхових уявлень.

Під час своєї вистави "Святий Пікассо" в Брюсселі Гі Блеус розпорошив на публіку туман ароматів, які зібрав у Грассі і Валлорісі, а у фіналі за допомогою палаючого клею написав назву "Святий Пікассо" на стіні театру.

Проект інсталяції "Гострі відчуття від роботи із запахами", Гі Блеус. Фото: artpool.hu
Проект інсталяції "Гострі відчуття від роботи із запахами", Гі Блеус.

Один з найвідоміших найсвіжіших прикладів нюхового мистецтва - проєкт Sillage. Це постійний нюховий публічний витвір мистецтва Брайана Гоелтценлейхтера, в якому художник просить жителів назвати запахи, пов'язані з різними районами міста. Потім він переводить відповіді в розлиті по пляшках аромати, що представляють кожен регіон.

Кульмінацією проєкту є захід в художньому музеї, під час якого відвідувачі обприскуються запахом свого району і їм пропонується спілкуватися з іншими людьми, які пахнуть по-різному. Підсумковий ароматний портрет покликаний стимулювати бесіду та забезпечувати уявлення демографічних даних музею.

Sillage: Los Angeles, Brian Goeltzenleuchter. Фото: bgprojects.com

Премія запахів, або Рай для нюхачів

У 2015 році лос-анджелеський Інститут мистецтва і нюху запустив премію Sadakichi Award. Вона створена для заохочення експериментальної роботи з запахами.

Першим переможцем премії став проект нідерландських художників - Famous Deaths. Вони створили спеціальну машину, схожу на МРТ-сканер. Туди поміщається людина і там він може почути запах останніх хвилин життя чотирьох історичних персонажів. Наприклад, Джона Кеннеді. Останні хвилини життя американського президента пахнуть осіннім листям Далласа, шкіряними сидіннями лімузина і духами його дружини Джекі. Однак трохи аромат розкривається - і відвідувачі відчувають запах крові, пороху і мізків.

Через два роки, в 2017-м, премію отримав проєкт Вольфганга Георгсдорфа під назвою Osmodrama. Його створили за допомогою спеціальної машини Smeller 2.0. Вона може створювати, організовувати, записувати, а також виконувати композиції з послідовностей запахів. Простіше кажучи, це такі "ароматичні ноти".

Також лауретами премії ставали Кейт Джонс за інсталяцію про ароматичні ландшафти кліматичної епохи й Освальдо Массія за скульптуру, яка пашіла запахами підземних рослин і організмів.

Олексій Симончук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту