Обговорюємо фільм про секс-домагання "Сенсація": чому мовчать українські тележурналістки

Цього тижня в українських кінотеатрах - прем'єра фільму про секс-скандал на американському каналі Fох News. "Йод" подивився фільм у компанії медійних персон і спробував розібратися, чи є актуальною ця тема для наших реалій.

На планерку - тільки з оголеними ногами

"Сенсація" (в оригінальній версії "Bombshell" - тобто "Секс-бомба") - драма, заснована на реальних подіях, які згодом зробили можливим рух #metoo.

2016 рік. У фокусі фільму - найконсервативніший, але й найприбутковіший новинний канал Америки Fox News. Тут ведучим заборонено носити штани, а кадр програми новин має бути побудований так, щоби було видно її ноги - неодмінно довгі та неодмінно в короткій спідниці. Співпрацівниці каналу знають правила, тому навіть на ранкові планерки ходять "при повному параді".

"Якщо хочеш грати з крутими хлопцями - треба спати з крутими хлопцями"
Голова Fox News Роджер Айлз.

І цим принципом на каналі, де біля керма стоять переважно чоловіки-республіканці, керується не тільки він.

Хтось приймає правила гри, хтось відмовляється і, в кращому разі, втрачає місце в прайм-таймі. Ще частина тележурналісток і ведучих роками балансують на межі, намагаючись зберегти і роботу мрії, і залишки власної гідності. Решта просто мовчки спостерігають.

У цьому "акваріумі" (на каналі встановлені камери та прослушка, до яких час від часу звертається керівництво) кожен сам за себе.

Відчуй себе нікчемною

Кінець епохи мовчання настає після заяви та судового позову від звільненої ведучої Гретхен Карлсон (її грає Ніколь Кідман). Вона публічно звинувачує Айлза в сексуальних домаганнях і приниження упродовж багатьох років. А за декілька днів до неї приєднуються інші співпрацівниці каналу на чолі з головною зіркою Мегін Келлі (Шарліз Терон).

Один з найемоційніших моментів фільму - нарізка відео з реальними цитатами жертв Айлза: деякі на той момент були неповнолітніми, іншим Роджер наказував спати не тільки з ним, а й з його друзями.

Чому всі ці жінки мовчали роками?

Це змушує вас сумніватися в собі. І ти розумієш: кошмар ситуації не тільки в сексуальному переслідуванні, а й у витонченій системі, що змушує відчувати себе нікчемною.
- каже одна з героїнь.

Сексизм чи політика партії?

Детальніше та глибше історія епохи Роджера Айлза розповідається в книзі "Найгучніший голос у кімнаті" (наприкінці минулого року за нею вийшов однойменний серіал). Вона була опублікована ще в 2014-му, за два роки до подій фільму "Сенсація", і спровокувала в США грандіозний скандал - не тільки гендерний або сексуальний, а й політичний.

У ній вперше докладно розповідається про роль Айлза в американській політиці: до приходу на ТБ він був консультантом декількох президентів-республіканців. Влада телебоса дала йому ще більше можливостей створювати потрібну картину світу у мільйонів жителів країни.

Свої шовіністичні замашки Роджер Айлз приніс з епохи 1960-х, коли він тільки починав кар'єру. У той час подібне звернення із жінкам в США вважалося варіантом норми. Але те, що в 2010-х одна з найвпливовіших телеведучих країни відчуває себе недостатньо впливовою, щоби покласти край харасменту з боку боса - стало шоком для сучасної Америки. І підготувало ґрунт для публічної розмови про домаганнях у сфері медіа і не тільки.

В Україні про домагання кажуть без імен

Не під запис українські медійники діляться історіями про харасмент і дрібні сексуальні домагання - на перший погляд, без наслідків. Але публічно гучних заяв ніхто не робить. І імен не називає.

Найпотужнішим висловлюванням на тему сексуальних домагань став флешмоб #янебоюсьсказати, який почався з поста в Фейсбуці української журналістки Анастасії Мельниченко. Тоді своїми історіями поділилися тисячі жінок - з медіа і не тільки. Їх зрозуміли не всі: реакція "сама винна" йшла і від чоловіків і, як не дивно, від багатьох інших жінок.

Пізніше Настя випустила підліткову книгу на цю ж тему, але фільмів про харасмент у нашій країні поки що не знімають. Чому? І чи є актуальною ця проблема для українських медіа - ми обговорили з телевізійниками, які прийшли на українську прем'єру фільму "Сенсація" до кінотеатру "Сінема Сіті".

Анастасія Даугуле, ведуча телеканалу "Інтер":

"У нас жінки відчувають себе впевненіше".

- На нашому телебаченні зовсім інші проблеми. За багато років роботи на українських національних каналах я не стикалася з випадками серйозного сексуального харасменту. Можливо, десь у приватному порядку щось було, але в масовому порядку - ні. У нас таке медіасередовище - все дуже швидко стає відомим.

Мене іноді запитують: "Може бути, ви там мовчите? Може, приховуєте ці випадки і страждаєте?". Але у нас по-іншому влаштований медіаринок. В Україні - це не зовсім бізнес, як в Америці, тому тут діють інші закони.

У нашого медіасередовища достатньо мінусів, але величезний плюс у тому, що такого сексуального переслідування жінок на нашому телебаченні немає.

Так склалося, що Україна - країна, де жінки доволі впевнено себе почувають і не дозволяють так із собою поводитися. У нас жінка здавна була в родині рівноправним партнером, а не підлеглою. Тому я радію, що у нас такої теми немає.

Фільм про Fox News - це історія не про нас, а про американське телебачення. Я знаю всіх керівників наших інформаційних каналів, і це не та ситуація.

В'ячеслав Соломка, ведучий телеканалу "Київ", актор:

"Не кажуть публічно, тому що не можуть довести".

- У нас це абсолютно по-іншому. Наприклад, є продюсер, а у нього - підлегла, яка йому подобається. Він дає їй знаки уваги, може їй симпатизувати. Але щойно відчує від неї справжній холод і зрозуміє, що нічого не може бути, - тоді починається абсолютне приниження. Начебто нічого й немає, але він зробить так, щоб цій людині було все важче і важче, і витисне її з проєкту. Отакий харасмент в українських реаліях. Тихе мовчазне хейтерство тих, хто начальству подобається, але не дається.

Чому ніхто про це не каже публічно? А як це можна довести? Припустімо, я від когось морожусь. І продюсер каже: "Ага, на ту зйомку піде той ведучий, а не Слава. Тут вестиме той ведучий, а не Слава. І взагалі проєкти Слави у нас не топові". Як я доведу, що причина цього - харасмент? Ніяк.

А відвертих домагань, щоб хтось хапав за статеві органи або тягнув у ліжко, на нашому ТБ немає.

Людмила Ардельян, акторка, експерт на телепроєктах:

"Наше суспільство ще не доросло про це говорити".

- Голлівудом зараз кермують жінки. Подивіться тенденції фільмів за останні два роки. Якщо раніше в блокбастерах було декілька більш-менш помітних жіночих ролей, усе інше - чоловічий світ, то тепер цей світ змінюється, зрівнюється. Бойовики - жіночі. Герої, які рятують світ, - тепер жінки. Вони стають на рівень чоловіка не за силою, а за розумом і за впливом на цей світ. У століття технологій треба бути розумною, а не сильною. У США до цього вже прийшли.

Наше ж суспільство ще не доросло до цього, щоб відверто говорити або навіть кричати на такі теми.

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту