Один з керівників студії "Квартал 95" Андрій Яковлєв - про "Слугу народу", "Папіка", "Сватів" і "Чорнобиль"

Сценарист і режисер в інтерв'ю "Йоду" розповів про новий фільм, який виходить на екрани в грудні, про "Квартал" без Зеленського, долю українського кіно й про те, хто має взяти наступний "Оскар" за кращий фільм.

Один з керівників студії "Квартал-95" Андрій Яковлєв у статусі сценариста, режисера, продюсера доклав руку до створення популярних телесеріалів і повнометражних фільмів: "Свати", "Слуга народу", "8 перших побачень". А найсвіжіший - "Папік" зі Станіславом Бокланом і Дариною Петрожицькою в ​​головних ролях.

Боклана затвердили безальтернативно

- Андрію, зізнайтеся, "Папік" - це серіал, який придумано і знято спеціально під Станіслава Боклана?

- Як сказати... Коли з'являється ідея і навіть ще нічого не написано, то, звісно, все одно одразу ти починаєш думати: а хто її зможе реалізувати, хто буде героями?

Тому - так, можу сказати, що під них двох усе й писалося. Не тільки під Станіслава Володимировича, а ще й під Дашу. Бо вона - акторка молода й для неї це - дебют у такий великий роботі. Але я її знав трішки раніше, тому, так, ці актори були одразу затверджені на ролі безальтернативно.

Стас Боклан та Даша Петрожицька під час зйомок телесеріалу "Папік".

І це не зовсім комедія. При тому, що у фільмі багато комедійних ситуацій. Та оскільки герої проходять якийсь шлях, видозмінюючи одне одного, то там по ходу справи порушуються серйозні теми й виникають драматичні ситуації.

Тож глядач має бути готовий до того, що це як мінімум лірична комедія.

- У яку аудиторію хотіли влучити цим фільмом?

- У широку, на мою думку. У нас є різновікові герої, кожен - зі своїми проблемами. Та проблематика, яка порушується, близька широкому колу глядачів. У молоді свої проблеми, у людей старшого віку інші. А у взаєминах між ними (про конфлікт поколінь буде теж, до речі) завжди виникають проблеми треті.

- Сезон "Папіка" - перший. Він буде і останнім? Чи будете дивитися, як піде?

- Подивимось. Хоча, взагалі-то, історію, за великим рахунком, закінчено. Герої проходять свій шлях і змінюються.

Зйомки серіалу ''Папік ''. Фото: kvartal95.com

"Свати" казахською схожі на наших

- Тоді запитаю про інший фільм, з яким теж не до кінця зрозуміло: історія серіалу "Свати" закінчено чи вона продовжиться?

- Важко сказати поки що. Хотілося б дозняти сезон і закінчити цю історію. Ще в 2017-му році ми почали знімати останній сезон, зупинилися та "стоїмо" поки що.

- У Казахстані та Естонії за вашим форматом зняли своїх "Сватів". Ви, як сценарист і режисер, цікавитеся що там вийшло?

- Так, дивився. Жарти, хоч і їхньою мовою, все ж близько до оригіналу, і зрозуміти суть можна. Ситуації ті ж, але трохи перероблені під їхній побут і ментальність. Але оскільки серіал там йде успішно, отже, все зроблено правильно.

- Діалоги ті ж, що й в оригінальному фільмі?

- У Казахстані близько до оригіналу, а в Прибалтиці по-іншому. Але складно зрозуміти їхні діалоги через незнання мови.

- Гумор у кіно і на ТБ - він завжди має національне забарвлення або є речі, смішні всім, незалежно від мови?

- На мою думку, є й універсальні речі. Все залежить від порушеної тобою теми. Звісно, вона може бути якось прив'язана до місцевої території, але є теми, близькі всім. І якщо ти в таку тему влучаєш - проєкту гарантовано довге життя, бо це стає неодноразовою історією. Найчастіше - це тема людських стосунків, які однакові, за великим рахунком, усюди.

Замінити Зеленського? "Місія нездійсненна"

- "Слуга народу" виходить на ТБ у Білорусі, що дещо несподівано. Як прокоментуєте цю подію?

- Ну, так вийшло після зустрічі президентів України та Білорусі.

- Тобто?! Олександр Лукашенко після зустрічі з Володимиром Зеленським захотів подивитися серіал?

- Мені важко сказати, як саме сталося. Але після зустрічі президентів двох країн прийшла ініціатива з білоруської сторони, і вони придбали у нас права на показ серіалу.

- Це державний канал?

- У Білорусі всі канали державні.

- Якщо долю "Сватів" ви поки що самі не знаєте, то у "Слуги народу" продовження точно не буде?

- Ну, ми ж бачимо продовження - вже в житті.

- Ви, як один з керівників студії "Квартал-95", пошуками фронтмена на заміну Володимиру Зеленському займаєтеся? Чи це безнадійний задум, який не має сенсу?

- Важко знайти такого фронтмена, як Вова. Ну, і його ж не знайшли - він сам "виріс" і навколо себе організував те, що зараз називається "Кварталом". 

Тому нерозумно було б намагатися знайти адекватну заміну Зеленському, це просто неможливо. Потрібно, виходячи з нових реалій, перебудовуватися.
Зйомки телесеріалу "Слуга народу". Фото: kvartal95.com

Справжній детектив по-українськи

- Скоро виходить ще один ваш проєкт - серіал "Мишоловка для кота". Чого раптом "режисер комедій" замахнувся на детектив?

- Скоріше, це соціальна драма. Але, так, з елементами детективу. Про гру (не віртуальну, а цілком реальну), де можновладці з фінансами вирішили провести експеримент: як на простих людей впливають великі гроші, що раптово звалилися їм на голову.

Просто виникла така ідея - Андрій Чивурін і Чингіз Мазінов запропонували - нам вона сподобалася, і ми з нею почали працювати. Серіал уже знято, він на стадії постпродакшна. Домонтується - і наступного року вийде на екрани.

Зйомки першого кримінального детективу від студії "Квартал 95" - 12-серійного телефільму "Мишоловка для кота". Фото: kvartal95.com

- У вас є якісь "стоп-теми", на які ви ніколи не будете знімати? Тарантіно зняв "Одного разу в Голлівуді..." про трагедію, але переробив усе на свій лад. Скажімо, чи можна зняти комедію про АТО?

- Ну, якусь же зняли нещодавно ... На мою думку, це неправильно. Зараз - так точно. Ця історія не закінчилася і нічого в ній веселого немає. Я нікого не збираюся засуджувати, але я б точно цього не робив.

"Третій світ" світу кіно

- У популярному серіалі "Вікінги", знятому для каналу History, в останньому його сезоні, де присутня Русь, сценаристи й режисери натворили стільки історичної і логічної нісенітниці - на голову не налізе! Вони хоча б могли звернутися до вас просто по консультацію або співпрацю? Великі кити кіно - HBO, History, світові студії-лідери - знають про ваше існування? Маю на увазі студію "Квартал-95"?

- Навряд чи вони про нас знають, якщо чесно. І це зрозуміло: у нас, в Україні, дуже слабко розвинена індустрія, дуже мало виробляється по-справжньому конкурентного для сучасного світу продукту, і ми для них все одно залишаємося країною "третього світу" - як би ми до цього не ставилися... І, справді, як і де побачити якийсь фільм, який став чимось. Те, що ми тішимо у себе всередині країни свого глядача - це добре. А який сенс їм звертати на нас увагу?

- Але до нас часто останнім часом приїжджають знімати кліпи та епізоди якісь світові артисти, бренди.

- Але це тільки починається. А мають бути створені умови, щоби прийшли інвестиції в кіно. А зараз як? У нас країна багата, а економіка - слабка. Не будемо говорити чому - в даному контексті це не так важливо, але факт: у кіно велике та в кіно серіальне вкладається дуже мало грошей зараз. Рекламний ринок, об'єктивно, не може поки що робити такі внески, на які можна створити конкурентоспроможне кіно. У нас все це існує всупереч. Зрозуміло, поступово все починає розвиватися, і я сподіваюся розвинеться, але поки що це все слабо.

- Ви, як режисер, задоволені ринком акторів України?

- У нас взагалі хороша школа акторська, просто, на жаль, з роками все занепадає. І останнім часом профільні виші в країні, зокрема й найвідоміший, імені Карпенка-Карого, занепадають. Не сильно підтримується індустрія державою, на жаль. Дуже слабка матеріальна база, майстри старі йдуть, а молодих не так вже й багато з'являється... Хоча талановитих людей багато, зокрема й в акторському середовищі. Але з освітою у нас дуже погано - це не новина.

Фото зі сторінки Facebook Андрія Яковлєва

- Ви вважаєте, що профільна освіта для актора обов'язкова? Тобто: просто прийти з КВК або "Ліги сміху" - і стати успішним актором не можна?

- Та ні, можна, звісно! Це - не догма. І там теж людина проходить якийсь шлях, навчається, хоч і по-іншому. Але піти і повчитися професії ще й спеціально - це ще ніколи нікому не шкодило.

Є приклади, коли талановиті люди й без освіти проявляли себе. І навпаки - є маса дипломованих артистів, які за великим рахунком артистами не є. Але будь-який талант треба розвивати. І, повторю: це комплексне питання: освіта, розвиток індустрії. Навіть якщо актори виходять з інституту - у чому вони знімаються?

- У чому?

- У тому, що ми бачимо навколо. А бачимо ми не дуже високий загальний рівень. Більше того, він доволі плачевний. Так, є деякі поодинокі хороші роботи, але глобально в нас що? Дешеві серіали й не дуже хороші повні метри, де від артистів нічого особливо не вимагають. І вони, в свою чергу, з часом просто втрачають кваліфікацію, бо їм ніде розвиватися.

 - Вихід з цієї ситуації?

- Треба щоб індустрія почала працювати. Починаючи з освіти, закінчуючи держпідтримкою.

- Натякаєте, що може з'явитися якийсь законопроєкт або програма, спрямована на розвиток індустрії кіно? З огляду на те, що деякі ваші колеги зараз у Раді?

- А звідки ж я знаю? Ну, так, є колеги, але я-то до Ради не маю ніякого відношення. У будь-якому разі, все впирається в гроші - як ти не крути. І в бажання правильно їх розподілити, щоби щось отримувати. Не для миттєвого прибутку - взагалі не для цього! 

Щоби щось виросло, його треба посадити, поливати і підгортати. І на це треба час.

Хотіли зняти "Чорнобиль" раніше, ніж НВО

- У чому феномен серіалу "Чорнобиль"? І чи було можливо зняти тут, нашими силами, але так, щоб він був цікавий всьому світу?

- Ми ще до 30-річчя трагедії Чорнобиля (2016) почали розробку великого проєкту - за три роки до сумної дати. Хотіли знімати "повний метр", який розповів би і показав у деталях усю катастрофу. Тому що такого фільму на той момент не було, ніхто його не зняв. Були фільми не про саму трагедію, а про якісь події на тлі катастрофи. Ми ж хотіли зняти фільм саме про те, що сталося, вивчили документи й весь процес. У нас і сценарій є, він був уже написаний!

І коли я дивився серіал - я все це побачив!

А чому він так добре зайшов? Не тільки тому, що серіал якісно зроблений, із чудовим відтворенням радянської епохи в дрібницях, створенням атмосфери (в цьому сенсі робота - неймовірна), але й тому, що знято так, як це реально було! Це ж - уперше в кіно так.

- Чому ваш проєкт так і не запустився?

- Усе через те ж: щоб зробити це на гідному рівні, треба було багато грошей, насамперед для прокатного кіно. І ми просто не змогли їх у такому обсязі знайти.

Андрій Яковлєв. Фото: kvartal95.com

- На Netflix є "Слуга народу". Як вони на вас вийшли, і що студія "Квартал 95" з цього має?

- Усе просто: вони запропонували, а ми не відмовилися. Гроші там невеликі зовсім, це скоріше просто іміджеве рішення для нас.

"Оскар" для "Джокера"

- "Зелена книга", що взяла "Оскар" як найкращий фільм року, картина хороша. Але особисто мені здається, що вона  спеціально створювалася саме "під" Оскар "- набір штампів і прийомів. Я помиляюся?

- Мабуть, не помиляєтеся. У мене особисто схожі відчуття. Чи навмисно так робили, чи ні - не знаю. Та проблематика, яка порушується у фільмі, так, вона потрібна й важлива, але останнім часом на цю тему вже вийшло безліч фільмів, зокрема оскароносних. І в "Зеленій книзі" немає якоїсь новизни, іншого підходу. Так, щоб хлопці розкрили тему таким чином, щоб всі очманіли - немає такого у них.

На мій погляд, за своєю щирісттю "Оскар" за найкращий фільм мав отримувати фільм "Народження зірки". Чому? Можу пояснити: адже найскладніше - зробити просте, показати взаємини чоловіка та жінки, розвиток їхнього кохання - і зробити це "на носовій хустинці", з нічого. Але зробити так, щоби тебе зворушило до мурашок по тілу - це найвищий пілотаж!

"Богемна рапсодія" - теж дуже хороший фільм, але ж це ж байопік. Тобто спочатку була спекуляція (в хорошому сенсі слова) на імені відомої талановитої людини, до якої одразу є увага.

А в "Зірці..." є просто дві людини та їхня історія. А зроблено неймовірно!

- Ваш фаворит на наступний "Оскар" за фільм року?

- Я би "Джокеру" дав.

- Хоакін Фенікс зіграв свого лиходія крутіше, ніж Хіт Леджер свого?

- Я б не порівнював їх, це неправильно. Фільми за їхньою участю вийшли в різні часи, по-друге, це різні історії. Хоча і той геніальний, і цей, без питань.

Руслан Меженський
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту