Одна з творців українського "Х-фактора" Тала Пристаєцька: "Політики дзвонили нам, намагаючись натиснути"

14 вересня на СТБ стартував уже 10-й сезон вокального шоу, яке стало довгожителем на ТБ. Керівник перших трьох сезонів проєкту розповіла про закулісся "Х-фактора", перші кроки Монатика, ексцентричні вчинки учасників та їхню дружбу.

Переможець першого сезону причарував з першої зустрічі

- Тало, пам'ятайте з чого почався для вас цей проєкт?

- Мене покликав Володимир Володимирович Бородянський (нинішній міністр культури, молоді та спорту, на той момент керівник каналу СТБ. - Авт.), сказав, що в осінньому сезоні ми будемо робити два великих шоу - "Танцюють всі!" і "Х-фактор ". І запитав: "Що хочеш залишити за собою?" Вокальні шоу мене тоді не дуже вражали. Отож, я, звичайно, відповіла: "Танці". Але Володимир Володимирович вирішив по-своєму.

Коли ж я почала занурюватися у формат, враження було "вау". "Танцюють всі!" - це було найкрасивіше наше шоу, "Україна має талант" - найбільш народне і чесне, а "Х-фактор" - напевно, найбільш напружене, емоційне та гостре. Там дуже великі ставки і гостра конкуренція.

У "біблії" проєкту (інструкція від творців формату. - Ред.) Сказано, що це "життєва драма на тлі вокалу". 

"Х-фактор" - це не шоу про те, як стати зіркою. І не шоу про щасливий випадок. Це шоу про людину з мрією.

Вона є у кожного з нас. Ми хотіли показати, що навіть найбільш грандіозні та неймовірні бажання — реалістичні. Якщо докласти певних зусиль — будь-яку мрію можна здійснити.

- Багато людей приходило на кастинг?

- Так. Пам'ятаю, приїжджаємо ми на кастинг у Дніпро, а нам кастинг-відділ пише у загальному чатику: "Є перша тисяча людей. Друга. Третя". Це було щастя. Але всіх їх потрібно було прослухати. Вони ж не просто приходили постояти в натовпі.

- Майбутніх фіналістів було видно відразу?

- Сюрпризів було багато. Можу сказати, що переможець першого сезону Льоша Кузнецов - це була чарівність з першої зустрічі. Я відразу зрозуміла: цей хлопчик піде далеко. 

Олексій Кузнецов

З іншого боку, майбутня переможниця, сенсація перших двох сезонів Аїда Ніколайчук, спочатку була просто дуже милою дівчинкою. Ніхто не припускав, який резонанс вона викличе.

Євген Літвінкович, Аїда Ніколайчук, Яків Головко

- А хто з конкурсантів вас розчарував?

- Сюзанна Абдулла, яка прийшла на кастинг в Дніпропетровську. Я була готова віддати руку на відсіч, що це п'ятірка фіналістів". А вона не пройшла навіть тренувальний табір.

- Тобто іноді навіть майбутні зірки (після проекту Сюзанна продовжила кар'єру, знімає кліпи і записує хіти) на телешоу здувалися і вибували з гри?

- Так. У чому ще особливість "Х-фактора"? Це марафон. Часто той, хто був мегаяскравим на початку, брав високий старт і швидко здувався. А середнячки - навпаки, набирали, розвивалися і доходили до фіналу. 

У будь-якому талант-шоу вміння розрахувати свої сили або вміння десь їх набратися потім по дорозі - і визначає кінцевий результат.

У кожному сезоні був "плохиш", який влаштовував бунти

- Поведінка учасників за кадром і кадрі часто дуже сильно відрізняється. Іноді про складний характер учасників ми дізнавалися тільки ближче до фіналу шоу. Так було з Сашком Кривошапко.

- Більш того, я вам скажу: Саша Кривошапко спочатку і не здавався хлопцем з таким вже складним характером. Та й, в принципі, у Саші - нормальний характер. Не потрібно забувати, що це шоу - марафон. 10 років тому у хлопців не було такого сильного конекту з зовнішнім світом. Форум "СТБ", щось "ВКонтакте". Вони знаходилися в закритому просторі серед людей, одержимих тією ж метою, що і вони. Відчуття ізоляції посилювало їхні негативні сторони. Це стандартна психологічна реакція на те, що відбувається. У кого нервова система міцніше - могли з цим впоратися і не вийти за межі. Але творчим людям у такій ситуації важко.

Олександр Кривошапко

У випадку з Сашком наклалося багато: вік, гормони, шалена підтримка фанатів. Виснажлива підготовка до прямих ефірів: репетиції, мало сну, робота на знос. Ось і лізло з конкурсантів те, що у звичайному житті ми могли і не побачити. 

Ми не приховували незручний характер Саші. Просто він дуже далеко зайшов.

Для цієї людини участь у шоу з самого початку не було приколом. Він знав, яким він хоче бути, що хоче співати. Це і призводило до конфліктів.

- Часто доводилося мирити хлопців, проводити роз'яснювальні бесіди?

- Звичайно. У якийсь момент ти перетворюєшся для 12-ти учасників на тата, маму, першу вчительку й інших людей, які приймають на себе весь гострий негатив, намагаються щось пояснити, обійти гострі кути.

У кожному сезоні у нас був головний "плохиш" або "заводила", який влаштовував шабаші і бунти. Але це ж звичайні люди. Вони сюди не в рабство продалися. Ти не можеш на них натиснути. Доводилося знаходити правильні слова: когось посварити, кого-то - похвалити.

Монатік - один з найбільш працездатних учасників шоу

- "Х-фактор" - це шоу, яке відкрило в Україні Монатика. Правда, тоді він до фіналу не дійшов. Як вважаєте, чому?

- Монатік - це мої перші сильні сльози на проекті. Коли він йшов, мені це здавалося настільки несправедливим. Було так прикро.

Монатік - один з найбільш працездатних учасників, з якими коли-небудь стикалася. 

Дмитро Монатік
Дімка чітко розумів, що йому потрібно пахати, і робив це за себе і за того хлопця, і ще про всяк випадок за всіх дванадцять ?.

Він був величезним молодцем. Мені здається, вони з Ванею Сафаровим пішли не у свій ефір.

Дмитро Монатік і Ваня Сафаров

- Часто були ситуації, коли виступ учасників опинявся під загрозою зриву?

- У першому сезоні брали участь "Діти капітана Гранта". Ці хлопці потоваришували з Монатіком і дуже переживали через його виліт. Через це за кілька годин до прямого ефіру у соліста Антона Чілібі пропав голос. Зовсім. А у нього "лід-вокал". І не співати йому було не можна.

У нас був фониатр, але він сказав: "Не беруся нічого гарантувати". І ось вже йде ефір, починається вступ, а ми не знаємо, заспіває Чілібі чи ні. Але заспівав. І виступили вони круто. У них була пісня-посвята Сафарову-Монатіку. А наприкінці номера хлопці опинилися у футболках з їхніми прізвищами. Причому, це була таємниця. Ніхто з нас не знав. Хлопці самі так захотіли.

Зараз, наскільки я знаю, Антон Чілібі працює разом з Дімкой. Він робив аранжування для останнього альбому Монатика.

Учасники Х-фактору "Діти капітана Гранта"

- Багато хто продовжує дружити після проекту? Може бути, склалися пари?

- Так. Як би Кривошапко не воював з Машею Рак, але в її першому кліпі головну роль зіграв саме він. Хоча на проекті здавалося, що у них не найкращі стосунки.

Маша Рак

Пам'ятаю, у другому сезоні наймолодший і найстарший учасники категорії "Хлопці" Олег Кензов і Влад Курасов прям дуже один одного недолюблювали. Але знову-таки, коли все закінчилося, нелюбов пройшла.

Олег Кензов

Учасники дружать дуже щільно. Це довгий складний шлях. Їм разом довелося багато пережити. Той самий Кривошапко з Сашею Павликом разом грають в футбол. Женя Літвінкович дружить майже з усім своїм сезоном, з тієї ж Аїдою (була його головною конкуренткою. - Ред.). Юлія Плаксина і Жанна Перегон. Журналіст Коля Задаченков, який працював на проекті, до сих пір спілкується практично з усіма хлопцями, про яких робив сюжети.

Ще двоє учасників вже після проекту стали парою і до сих пір живуть разом. Не знаю, може бути, у них вже навіть є діти ?. Але вони не афішують цю історію.

Діти зірок в роботі більш передбачувані

- Серед ваших учасників були і діти зірок. З ними було важче?

- Ні. Це залежить не від того, чия ти дитина, а від внутрішніх якостей людини. У першому сезоні в дуеті з Сашком Павликом спочатку повинен був бути Денис Повалій. Але Денис - гострий конфліктний хлопець. Саме тому в підсумку Серьога вирішив його замінити.

Я б сказала навпаки: діти зірок або колишні зірки, в роботі більш передбачувані. У них є досвід. Вони розуміють важливість репетицій краще, ніж просто талановита молодь. З іншого боку, рівень претензій у них теж вище. Їх важче у чомусь переконати. Але якщо це вдалося - вони зроблять все, як потрібно.

- Знаменитості намагалися на вас надавити, щоб пропхати в шоу "своїх" - підопічних або дітей?

- Ні. Була смішна історія, коли головному сценаристу проекту Ксюші Болкун (потім вона прийняла у мене естафету і стала керівником проекту після третього сезону), намагалися дати хабар на першому етапі прослуховування - 100 гривень за прохід далі. Ми потім жартували: "Ксюха, ти б ціну підняла - хоча б пару тисяч доларів, а то зовсім не солідно. Навіть розповісти нема про що ". ?

Хоча я знаю, що особливо в першому сезоні досить відомі люди, навіть політики, дзвонили Бородянському в спробі натиснути. Вони так переймалися тим, що відбувається, що намагалися пролобіювати своїх улюбленців. Але у Володимира Володимировича була надто жорстка позиція з цього приводу, щоб щось могло спрацювати.

У нас завжди була чітка позиція: в "Х-факторі" все повинно бути по-чесному.

І я знаю, що не завжди люди в це вірили. Навіть колеги з інших каналів запитували: "Скажи чесно, як у вас "вигін" відбувається?"

Від цього принципу ми не відступили ні разу, хоча спокуса була. Ти теж жива людина. У тебе з'являються фаворити. Як з Монатіком. Ну рано ... Може бути, по-іншому вчинити. Але немає. У другому сезоні для всіх став шоком "виліт" Роми Веремейчика. У хлопця було все: зовнішність, талант, працездатність. Він завжди був високо за результатами голосування. І ти думаєш: "А, може бути, якось по-іншому? .." Але місць маніпуляціям не було і немає.

Сосєдов так хвилювався за учасників, що навіть захворів

- Давайте поговоримо про перший склад журі. Вони оцінювали учасників, але до шоу деяких з них ніхто не знав.

- Це моя улюблена суддівська команда. У всіх відношеннях. У всіх сезонах всіх шоу. Є кілька принципів формування. Ти можеш взяти суперзірок і будувати історію на цьому - в журі сидять найуспішніші і найвідоміші люди, а можеш взяти людей небайдужих, які будуть готові вкладати себе в проект. Так вийшло з "Х-фактором".

Коли ми покликали Лізу (справжнє ім'я співачки - Єлизавета Іванців. - Ред.) на кастинг - у неї якраз був період затишшя. Але у ній були ті важливі якості, які стали незаперечним "плюсом" для проекту. Вона з середи по п'ятницю сиділа в павільйоні, де відбувалися ефіри.

Або Сергій Васильович Сосєдов, який зривався у будь-який момент, якщо щось траплялося з його підопічними. Він так за них хвилювався, що навіть хворів. У якийсь момент ми навіть хотіли обмежити його прихід на знімальний майданчик, тому що він сам собі робив гірше.

Я пам'ятаю "заруби" з Серьогою: конфлікти траплялися не тому, що у нього поганий характер - просто він дуже хотів допомогти підопічним якнайдалі пройти.

Вони жили цим проектом. І ця віра у те, що відбувається, робила цю четвірку такою крутою.

 А ще, що дуже важливо, - всередині їхнього колективу були дуже неформальні відносини. Вони постійно між собою контактували.

Судді "Х-фактора"

- Тобто всі ці конфлікти між ними були реальними?

- Ми один раз зробили правильний вибір, коли взяли цих суддів. А далі просто йшли за тим, що вони давали. Не можна було сказати: "А ось тут ви повинні поскандалити". Вони самі це робили, тому що вони це відчували. Мені здається, коли дивишся шоу дуже відчувається, де хороша драматургія - поставлена, а де - це народжується прямо тут і зараз. Вони приходили на ефір не тому, що це було круте шоу. Вони в цьому шоу бачили людей, вони з цими людьми працювали і робили для них все.

- З якими думками згадуєте про це шоу зараз, коли більше з ним не працюєте?

- Всі три талант-шоу, які я робила ( "Танцюють всі!", "Україна має талант" і "Х-фактор") - для мене особливі. Але "Х-фактор" - це як випускний альбом. Ми вплутувалися в такі авантюри, у цьому було стільки молодої відваги. Іноді це могло закінчитися погано, але частіше за все закінчувалося добре.

Дуже добре пам'ятаю зйомки тізера другого сезону. Четверо суддів приїжджали на катері і йшли назустріч. Було замовлено вертоліт. Але з третьої години ночі йшов страшний дощ. Оператори розгорнули майданчик і стоять - робити що-небудь неможливо. Переносити теж не можна - зйомка мегадорога.

Я ходжу і розмовляю з небом: "Нам дуже треба. Нам дуже-дуже треба ". У якийсь момент до нас підходить наш стедікамщік Льоша і каже: "Згортати?" - "Ні, чекаємо" - "Чого?" - "Поки небо мене почує". І, о диво - дощ зупинився. Ми все зняли при абсолютно ясній погоді. І такого дива у проекті було стільки. Не знаю, як би ми без нього впоралися.

Фото надане прес-службою СТБ.

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту