П'ять претензій до "Зоряних війн" і чому ми з ними не погоджуємося

19 грудня на широкі екрани виходить завершальна частина нової трилогії космічної саги про джедаїв. Однак кінолюбителі не летять купувати квитки до кінотеатрів, бо стверджують, що "Зоряні війни" вже не ті.

"Йод" зібрав головні скарги глядачів з форумів щодо останніх двох частин космоопери, які вийшли у 2015 та 2017 роках. І з точки зору іншого фаната, який вірить в успіх "Зоряних воєн", розібрався, а чи справді ці скарги обґрунтовані. 

1. Сюжет нагадує дитячу казку

🧑belgub: "Перемудрили із закінченням"

🦆Фруктовий гусь: "Занадто солодкий кінець"

👱‍♂️Владік: "Фільм так собі. Він смикає глядача з боку в бік і нічого не пояснює. Початок стрічки взагалі розлютив, бо немає інтриги. Це ж треба було так бездарно все злити"

✨✨✨

Цю претензію можна зустріти частіше за інших. Фанати пишуть, що нова історія "Війн" примітивна, стосунки між героями – ненатуральні, а про інтригу взагалі варто забути. І додають, що "раніше було краще".

Але ж сюжет "Зоряних війн" ніколи не був залихвацьки закрученим. З появою у кадрі Люка – героя 4, 5 та 6 частини за хронологією розвитку історії, - одразу було зрозуміло, що він стане головним порятунком джедаїв та суперобдарованим молодим хлопцем. Так само очевидно було й те, що йому доведеться змагатися з внутрішнім "Я", здобуваючи навички магічної Сили, бо саме це лежить в основі сюжету античних творів – переродження героя.  А за цим принципом знімають 90% фільмів сучасності. З цієї ж причини – показати конфлікт, - у фільмі має з'явитися Зло, яким у сазі виступає Дарт Вейдер, Галактична Імперія та її імператор Палпатін. І глядач ні на хвилину не сумнівається, що Люку доведеться здолати цю несправедливість та врятувати космос від тоталітаризму.

"Зоряні війни" – це не історія з карколомним сюжетом, яким зараз так розпестили глядачів. Основа космічної опери – це старий добрий принцип "Добро має перемогти Зло", за яким будують й казки. Епізоди космоопери розраховані на те, щоб глядач розважився, але водночас і поміркував про базові принципи, які мають існувати у суспільстві: добро, повагу та прагнення будувати кращий світ. То навіщо пхати у подібні фільми епік, трилер та психологічний тиск?

2. Нерозкриті герої та слабкі діалоги

🦸‍♂️Діма ДД: "Думали, розкриють головного злодія? Ні, не Кайло Рея, цього істєрічку я взагалі не вважаю за лиходія. Я про того дідугана, якому він служить. Але так і не зрозуміло, звідки він взявся. Ще й діалоги в стилі "У чому сила, брат?" Провал"

🧒Аркадій: "Персонажі якісь шаблонні, крім Рей і Люка. Вони ще більш-менш нормально виглядають. А ось про генерала Хакса взагалі мовчу... Решта - так, для масовки й тусовки"

✨✨✨

Як вже стало зрозуміло, основний "закидон" цієї хвилі критиканів – персонажі не такі, як треба. Чи то немає драми, чи то поводяться вони безглуздо – коротше, все не те.

На думку спадає одразу троє основних персонажів саги з минулих частин – Люк, його сестра Лея та її коханий Хан Соло. Які, відверто кажучи, теж не тягнуть на звання "найглибший персонаж року". Якщо описувати їх парочкою слів, то Люк – загублений хлопчик, від якого всі щось хочуть, а він сам не знає, що робити; Лея – різка та бойова леді, яка, окрім врятування галактики, постійно носиться з чи то коханням, чи то відразою до Хана; і сам Хан, який, окрім приколів і тієї ж плутанини з Леєю, переживає за стосунки з Чуї. 

Суть "Зоряних воєн" у підході до персонажів – не зробити їх мегаскладними та незрозумілими, а показати основну драму і боротьбу героїв, які зі звичайних людей (сиріт, як Люк та Рей) стають захисниками свободи. Вони – це символ, ідея для повстанців, ключ і рушійна сила для тих, хто вже втратив надію. Вони не мають ходити до психолога та розбиратися, чому їм випала така складна доля. Вони мають це усвідомити (що й роблять) та перетворити на власну силу. Можна погодитися, що часом сльозогінні сцени стають вже занадто плаксивими, а причини рішення персонажів криються не у благородних цілях. Але погодьтеся, хто не страждає від конфліктів із сім'єю? Ще дядя Фройд казав, що більшість психологічних травм людини тягнуться з дитинства. 

3. Неякісні спецефекти

🧝‍♀️Марина: "Жодних масштабних битв, "спецуха" на рівні 4-6 епізодів, жалюгідні спроби жартів. Жах".

🙍‍♂️Аркадій: "Я пам'ятаю ті зоряні війни, коли ще був маленьким. Я діставав касету і включав старі зоряні війни минулого століття і нові початку 2000-х років. І дивився не відриваючи очей – фантастика, присмачена магією маестро Лукаса і його колег по цеху. А тут - ретро-сучасна картина, але тільки перероблена трохи в сторону графонія. Ні новизни, ні нової захопливої історії, а тільки гра на ностальгії шанувальників"

✨✨✨

До цього списку часто додають ще одну скаргу – що спецефектів часом забагато. Але дивує одне: на що розраховували глядачі, переглядаючи науково-фантастичний фільм? На те, що режисери та оператори полетять на кораблі Маска у космос та зніматимуть баталії між флотиліями космічних кораблів наживо? 

На жаль, ми ще не дослідили космос та не літаємо в експедиції до інопланетян (так, давайте-но вірити, що вони існують 😊). Тому додавати епічності та промальовувати галактики можемо тільки за допомогою комп'ютерної графіки. Яка, до речі, у "Війнах" на вищому рівні, на відміну від того ж продовження "Людей у чорному" (якщо не дивилися, не заохочуємо вас до цього, бо достатньо й трейлера). А плюсик режисерові Джей Джею Абрамсу (який не вперше знімає пригоди у космосі) додає ще й те, що він відчайдушно намагався зберегти саме ті спецефекти, які використовував ідеолог саги, Джордж Лукас, у 90-ті. Нам здається, що почути той самий звук пострілу з космічного лазера через 30 років – це справжнє задоволення та подарунок фанатам, а не бажання їх розсердити.

4. Відсутність динаміки та алогічність

👨‍🎤Володимир: "Якось не бере фільм. Змагатися на мечах взагалі не вміють. Не чіпляє"

👨‍🚀Ярослав: "Фільм сподобається тільки окремим категоріям людей: недолугим фанатикам; людям, що прогулювали уроки з фізики; людям, для яких слово "логіка" – чуже"

🦹‍♂️Андрюша: "Все слабо. Не вистачає епічності та гостроти"

✨✨✨

Не вистачає в фільмі "Прометей", який високо оцінили критики, - хочеться відповісти у подібні моменти. Усі "Зоряні війни" – це постійні сутички, битви та конфлікти, за якими хочеться спостерігати. Армади кораблів, джедайські дуелі – у нових частинах є рівно все те, що було й у минулих фільмах. А поєдинки Кайло Рена та Рей за динамікою рухів точно перевершують моментами кумедні сутички між тим самим Люком та Дартом Вейдером.

Претензію щодо алогічності теж є чим "крити". Існує пласт фільмів, які точно варто дивитися з прискіпливої точки зору фізика. Це – "Інтерстеллар" чи "Гравітація", у яких розповідь має вестися мовою наукових фактів. Бо вони буквально відтворюють нашу з вами реальність. 

А є фільми, мета яких – не бути правдивими з точки зору фізики, а розважити та розслабити глядача. "Зоряні війни" та "Марвел" відносяться саме до цієї когорти. Тому висувати ненауковим фільмам претензію науковості – те ж саме, що закидати мультяшним героям "ой, а вони не схожі на собаку чи кота". Все залежить від завдання кіно, і "Зоряні війни" точно з нею впоралися.

Он краще претензії про відсутність логіки Бреду Пітту та режисерові "До зірок" висувати. Бо польоти астронома через кільця Нептуна на залізних дверцятах – то вже занадто. 

5. Комерція. Суцільна комерція

🕵️‍♂️Максим: "Забагато відсилань до старих фільмів, але зрозумійте правильно: це відсилання заради відсилань, гра на ностальгії. І заради грошенят"

👩‍💼Марія: "Таке враження, що хотіли просто зібрати грошей під відомою вивіскою"

🤵Станіслав Хайфа: "Від витонченої казки про Любов і Дружбу, Силу та Зраду не залишилося й сліду. Жахливе і сумне видовище! Фільм наповнений кальками з попередніх епізодів"

✨✨✨

Певно, це одна з найповторюваніших скарг фанатів. І частково з нею погодитися варто, визнаємо. З виходом першої частини нових "Зоряних війн" у 2015 році, Disney, які купили права на екранізацію космоопери, почали штампувати фільми один за одним. "Вигнанець-1", "Хан Соло", а тепер ще й серіал "Мандалорець" – це не завжди приємне видовище. Стрічки недопрацьовані ні за спецефектами, ні за жартами, ні за сюжетом. Тут насправді можна зробити вирок - сумно.

Однак це не зовсім про "Війни". Режисер намагався якомога детальніше заглибитися у магію Джорджа Лукаса, але подати її у новому обрамленні, як це має бути з продовженням, а не рімейком історії. Звісно, фільми не можуть бути копією інших фільмів, якщо їх знімають інші режисери та за іншими сюжетними лініями. Але, як виявляється, саме цього вимагають фанати, які ніяк не можуть відійти від того, що було колись. І, на жаль, ця проблема простежується не тільки в кіно.

То що далі?

Звісно, можна не йти у кінотеатр та не дивитися дев'ятий епізод "Зоряних війн". Або піти й заплатити гроші "за комерцію". Мистецтво – це завжди вибір, тому природно, що одним воно може не подобатися, а іншим – навпаки.

Головне – не переходити межу у сварках та залишатися чемним, щоб там не було. Бо саме цього вчать "Зоряні війни" вже понад тридцять років 😊.

Фото, gif з останньої частини космічної саги "Зоряні війни: Скайвокер. Сходження" - starwars.com

Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту