Перші алгоритми штучного інтелекту розробив математик з Чернігівщини більше ста років тому

Георгій Вороний – математик, фундатор сучасної аналітичної теорії чисел. Також спеціалізувався з проблем алгебраїчної теорії чисел, геометрії чисел, геометрії багатогранників, автор низки наукових напрямів і фундаментальних відкриттів. І все це наприкінці XIX – початку XX століть.

Тунель у цифрову епоху

Довівши ще студентом теорему Адамса (а згодом – і Штудта), Вороний побіжно зазначить: "Довелося додати одну лему". 

Виникає непідробний подив, скільки він зробив "мимохіть", не розраховуючи на "алаверди". Утім, донині в різних країнах світу виходять фундаментальні монографії, присвячені його відкриттям. Чи не найґрунтовніша з них – "Просторові мозаїки: Поняття і застосування діаграм Вороного" - міжнародної організації John Wiley and Sons, яка спеціалізується на академічних виданнях і на рахунку якої - праці понад 350 Нобелівських лауреатів.

А от відгуки колег-видатних математиків:

🧑 Борис Делоне: "Його роботу про число точок під гіперболою треба вважати віхою, з якої починається сучасна аналітична теорія чисел. Вороний є творцем геометрії чисел".

🧑👦 Австрійські математики Айхгольцер і Ауренгаммер: "Діаграми  Вороного повсюдно використовують при конструюванні геометричних алгоритмів, тож дехто датує народження обчислювальної геометрії саме цим моментом". 

👨‍🦱 Дмитро Граве: "Займався з гідним подиву успіхом кубічною областю і в цій області зробив геніальне відкриття, узагальнивши на кубічну область алгоритм неперервних дробів. Це узагальнення марно шукали з часів Ейлера впродовж XIX століття усі найвидатніші математики". 

Піонер інформатики

Математику недарма величають царицею наук. І якщо раніше хтось це твердження вважав перебільшенням, то нині – в цифрову епоху – таких не залишилось. На те вона – й цифрова. А математик з Чернігівщини - її провісник.

Нині відкриття Вороного широко застосовуються не лише в сфері чистої математики, а й в кристалографії, офтальмології, мікробіології, радіаційній фізиці, хімічній інженерії, електроніці, комп’ютерній графіці, у розв'язання проблем з розпізнавання образів, при плануванні пересування роботів і ще у безлічі галузей.

Одна з найтаємничіших і найперспективніших - створення штучного інтелекту. Який, за передбаченнями вчених, зрештою, перевершить людину за розумовими здібностями. І буде здатен свідомо завдавати шкоди власному, начебто, господарю. Або оголосити себе Богом. Багато буде залежати від алгоритмів, біля витоків розробки яких стояв Вороний. 

…А тим часом Всесвітній банк даних білків і нуклеїнових кислот оголосив, що розроблено алгоритм пошуку тривимірних поліедрів Вороного, і це дозволяє зчитувати інформацію про координати атомів навіть у молекулі білка.

Цікаві факти

 • Батько вченого, Феодосій Вороний, автор ідеї створення безкоштовних недільних шкіл для незаможних, яку гаряче вітав Тарас Шевченко.
 • Відомий математик виховував шістьох дітей - чотирьох дочок та двох синів.
 • Син Юрій, здобувши професію медика, першим у світі (1933 рік) виконав пересадку нирки, започаткувавши трансплантацію.
 • Марія Василенко, сестра Вороного: "Нас у родині вчили ніколи не думати про статки".
 • У Варшаві Георгій не тільки започаткував новий науковий курс – математичний аналіз, а й написав підручник з нього.
 • Різноманітні заходи з діаграм Вороного - конференції, літні школи, симпозіуми - відбуваються в Японії, США, Канаді, Нідерландах, Британії.
 • Із щоденника математика: "Жага до пошуків, до відшукання нових властивостей і відношень величин розвинулась у мене неймовірно; я через силу випускаю перо з рук".
 • За заповітом похований у рідному селі. Під час колективізації склеп зруйнували, а прах підховали до батькової могили.
 • У Сеулі функціонує Дослідницький центр діаграм Вороного.
 • Архів Вороного зберігається у відділі рукописів бібліотеки АН України.
 • Існують наукові терміни: "Метод Вороного", "Клітка Вороного", "Мозаїка Вороного", "Розбивка Вороного", "Метод підсумовування Вороного",  "Діаграма (алгоритм) Вороного", "Теорема Вороного про паралелоедри".

З досьє Георгія Вороного

👶 Народився 28 квітня 1868 року в Журавці Варвинського району Чернігівської області.

👨‍🎓 Навчався в Бердянській, Прилуцькій гімназіях, закінчив математичне відділення Петербурзького університету (1885-1889).

👨‍🏫 Працював викладачем Варшавського університету (1894-1908).

😎 Лауреат премії ім. академіка В. Буняківського (1897).

👨 Член Московського математичного товариства, (1898). 

😏 Член-кореспондент Петербурзької АН (1907).

💀 Помер 20 листопада 1908 року у Варшаві. 

💸 Національний Банк України в ознаменування 140-річчя від дня народження та 100-річчя від дня смерті Г. Вороного випустив ювілейну монету номіналом 2 гривні, 2008 рік.

☝ Пам’яті видатного вченого присвячені три Міжнародні конференції з теорії чисел, які пройшли у Києві (1993; 1998; 2003).

Пам'ятна монета на честь Вороного номіналом 2 гривні, яку випустив НБУ 2008 року. Фото: НБУ

Загадка на тему:

Всюдисуще "9"

Якщо щасливою цифрою вважають 7, то найзагадковіша - 9. Чи знаєте, ви, наприклад, що вона невидимо присутня в датах народжень усіх без винятку людей? 

Візьмемо день народження одного із авторів цієї статті - 2 березня 1951 року. Запишемо дату, як одне число - 231951. Переставимо цифри у будь-якому порядку. Приміром, 921315. Тепер від більшого числа віднімемо менше: 921315-231951=689364. Складемо отриману суму: 6+8+9+3+6+4=36. І далі сплюсуємо числа отриманого результату: 3+6=9! 

Найнедовірливішим пропонуємо переставляти цифри на власний розсуд, послуговуючись датами народження кого завгодно, до безтями - все одно матимете у залишку всюдисущу 9.

Понад те, візьміть будь-яку довільну цифру і проробіть з нею таку ж операцію: можете не сумніватися, вам в кінці "усміхнеться" все та ж дев'ятка 😏.

Фото з сайту babichev-domme.blogspot.com.

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту