Що їли та пили перші вегетаріанці на світі 7 тисяч років тому

До Всесвітнього дня вегетаріанців "Йод" згадав історію походження течії у Європі, яку започаткував Піфагор.

У 2017 році в Україні провели дослідження. Мета одна – дізнатися скільки серед нас вегетаріанців? Виявилося, що два мільйони і ця цифра збільшується. 

Звідки вони з'явилися в країні шкварок і домашнього сала до борщу? Повірите, якщо скажемо, що з Давньої Греції? 

Вегетаріанство - найдавніша релігія на планеті. Сім тисяч років. І на сьогодні її сповідують 1,5 мільярди землян.  

Спочатку був Піфагор

У одній відомій історії спочатку було світло. А в історії веганів світло було від шаманських ритуалів ІV - V тис до н.е. Саме жреці вперше усвідомлено відмовились від м’яса для того, щоб налагодити зв’язок з богами. Як можна було їсти тварину, якщо весь пантеон зображував звірів? Давньоєгипетською богинею кохання й краси Хатхор була корова, а хижий шакал був одним з облич Анубіса, бога смерті.

В античності на грецькому та римському пантеонах богів з’являються звичні людські образи. Проте різницю з богами можна побачити в міфах Давньої Греції. Вони куштували нектар і амброзію, жодних м’ясних страв на столі не було, на відміну від смертних, агресивних і недалеких. 

Проте причина появи вегетаріанства у Древній Греції зовсім не пов’язана з містикою. Прогресивні греки задумались: навіщо вбивати тварин? І тут Піфагор зіграв свою ключову роль. Не одними "штанцями" відомий філософ створив першу "спільноту вегетаріанців".

Він вірив у переселення душ, а відмова від тваринного м’яса, на його думку, приводить людину до гуманного способу життя, цілісного з внутрішнім світом☝

За однією з версій, Піфагор не їв нічого "живого". Хоча Діоген Лаерський пише, що той вживав рибу, утримувався тільки від орних биків і від баранів.

А от учні наставника, молоді люди з впливових родин, переходили на виключно рослинну дієту.

Вони відмовлялися від м'яса, вина і загалом від переїдання. Вживали не багато і зазвичай свіже (сьогоднішня мрія багатьох). Наприклад, це були свіжий інжир, маслини із сиром, варені овочі. А на десерт - мед з хлібом. 

"Чи не шкідливо це?" - як зараз запитують, так і тоді турбувались родичі піфагорійців. На що у IV столітті до н.е. відповів Гіппократ. Розповідаючи про здорове харчування, він підтримав вегетаріанство. 

Багато видатних давньогрецьких мислителів, які прийшли після Піфагора, віддавали перевагу вегетаріанській (піфагорійській) дієті.

Сократ, Платон і Аристотель неодноразово порушували на дебатах питання про становище тварин у світі. Це дивно чути, але правда.

Чому дивно? Бо в Римській імперії багато тварин гинули від рук гладіаторів в ім'я спортивних видовищ. Піфагорійців сприймали за людей, які підривають суспільство, тому через страх гонінь вони намагалися тримати своє веганство у таємниці.

Піфагор, що проповідує вегетаріанство (1618-1630). Фото: Peter Paul Rubens (royalcollection.org.uk) / wikipedia.org

Шматочки моркви з половинками грибів від Леонардо да Вінчі

Згодом на певний час у Європі забувають про вегетаріанство. Інтерес повернувся в епоху Відродження. І одним з найвідоміших вегетаріанців того часу був Леонардо да Вінчі. Але в його клубі було не багато охочих відмовитися від їжі тваринного походження. 

В інтернеті можна знайти цитати Леонардо про те, що він з дитинства не вживав м'яса і так сильно любив тварин, що викупав їх на ринках. 

Однак є інша історія. Він захоплювався кулінарією. 

Поряд з такими рецептами, як красиво нарізані шматочки моркви з половинками грибів на листях салату, або супи з ягід, були й сливи на шматочках яловичини, варені яйця, змішані з кедровими горіхами та котлети з лосося. 

В особистих записах Леонардо да Вінчі мова йде про те, що він вживав квасолю, білу і червону кукурудзу, пшоно, гречку, горох, виноград, гриби, фрукти, висівки.

- Попросив надіслати великі кукурудзяні качани з Флоренції, - писав він, коли працював над "Таємною вечерею". Одне з найбільш відомих зображень останньої трапези Ісуса Христа зі своїми учнями да Вінчі теж зробив вегетаріанським.

"Таємна вечеря" - монументальний розпис роботи Леонардо да Вінчі, що зображає сцену останньої трапези Христа зі своїми учнями. І вона вегетаріанська🥑 Створена в 1495-1498 роки. Фото: Santa Maria delle Grazie / wikimedia.org

На столі червоне вино і хліб - це релігійні символи необхідні для причастя. Також там є яблука або гранати (версії різні), а ще - шматочки вугра на грилі.

Вугор в той час був оголошений найкращою рибою. Його любило панство та вегетаріанці.

Вегани під час війни

Із середини XIX століття вегетаріанство стало набувати масовості.

Офіційно вважається, що заново його відкрили англійці. Разом з модою на все східне вони привезли з Індії (своєї найбільшої колонії) ідеї давньоіндійської ведичної релігії, яка забороняє вбивати живі істоти для їжі. 

Називати себе "вегетаріанцями" люди стали, починаючи з 1842 року.

Авторство цього терміна належить засновникам Британської вегетаріанської спільноти. Найпринятнішим їм здалося латинське слово "vegetus", що означає "здоровий, бадьорий, свіжий". Вийшло цілком символічно, адже за звучанням воно нагадувало англійське "vegetable" - овочевий.

З Англії вегетаріанство поступово поширилось і на інші країни Європи. У свій час Лев Толстой став вегетаріанцем через жалість до тварин, а Адольф Гітлер заради довгого  життя. 

Під час Другої світової війни, у зв'язку з дефіцитом їжі, британцям було запропоновано "копати за перемогу" і вирощувати фрукти та овочі. 

Самі ж вегетаріанці мали спеціальні талони, які дозволяли отримувати більше горіхів, яєць і сиру замість м'яса.

Податок на м'ясо

У 80-90-х роках відбувся стрибок у моді на вегетаріанство, оскільки воно стало розглядатися як шлях до збереження ресурсів Землі. З'явився "податок на червоне м'ясо". Про нього говорять у Данії, Великій Британії, Швеції, Німеччині. 

Податок на м'ясо працює як і всі податки. Акцизи на сигарети знижують їхні продажі. Податки на цукор так само. 

За даними Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН, на тваринництво припадає близько 15% світових викидів парникових газів. 

Стимулюючи людей знизити споживання червоного м'яса, можна зменшити і кількість шкідливих викидів в атмосферу.

Дослідницька компанія Fitch Solutions у серпні заявила, що зменшити об'єми червоного м'яса потрібно не лише заради екології та етики, також це підвищить здоров'я населення. 
З кожним роком веганство набирає обертів. Проте тепер ми чуємо про нього не від філософів та мудреців, а зі світлин зірок в Інстаграмі.

Однією з найгарніших вегетаріанок в Голлівуді вважають Наталі Портман. Одного разу в дитинстві вона відвідала з батьком медичну конференцію, на якій ставили досліди на живому курчаті. Маленька Портман була так шокована, що відтоді виключила зі свого раціону м'ясо. До її забороненого списку потрапили також риба, яйця, сир і молоко. Тепер вона ділиться "цікавими" рецептами у мережі 😊

Соліст гурту "30 seconds to Mars" та актор Джаред Лєто, який часто експериментував зі своїми формами, завжди дивовижним чином повертався у "своє" тіло. Експерименти експериментами, але в харчуванні - аспект вегетаріанства завжди залишався  незмінним. Коли актор вирішив набрати м'язову масу для ролі Джокера, то почав харчуватися за розкладом. Основу його раціону склали веганські такос і корисні протеїнові батончики. Ще Джаред дуже любить гречані панкейки за сімейним рецептом. До речі, саме такими млинчиками він відсвяткував свою номінацію на "Оскар".

Де більше вегетаріанців?

Найбільша кількість "не м’ясоїдних" живе не в Європі, а в Індії. Саме на Сході суворе утримання від вживання м’яса пов’язане з вірою у переродження людини. Буддисти, джаяністи, індуїсти практикують вегетаріанство у релігійних цілях. 

Христина Ямбор
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту