Писк комара: чому він доводить нас до сказу

У Всесвітній день комара, 20 серпня, пояснюємо, як найнестерпніші комахи псують наші нерви, і причому тут інстинкт самозбереження.

Конкретний привід важливого свята

Ініціатором Всесвітнього дня комара став Рональд Росс. Саме він, паразитолог та індійський лікар, відкрив, що переносниками малярії є самиці комарів роду Anopheles.

За те відкриття 1902 року Рональд отримав Нобелівку і на честь цього запропонував відзначати День комара. 

Рональд Росс, Вікіпедія

Як вони роблять це

І якщо про небезпеку комарів як одних з головних переносників небезпечних інфекцій і в той же час важливість в екосистемі добре відомо, то мало хто замислювався про природу їхнього дратівного писку. Отже, дратівливий писк - це звук від помахів крил. На тілі комахи є ще й дзижчалки. Вони відповідають за рівновагу під час польоту і допомагають зависати над тілом людини перед атакою. Комахи роблять ними від 500 до 1000 помахів на секунду, і саме ці вібрації створюють нестерпний звук.

Вчені говорять, що "комарихи", вони на нас і нападають, активніше розмахують крилами, тому тональність їхнього писку вище. До речі, так самці й відшукують пару: летять туди, де "жіночі комарині пісні" звучать гучніше.

Комариний політ, сповільнена зйомка.

Чому це важко терпіти

Навряд чи ви знаєте та й дізнаєтеся колись людину, яка майже не реагує на писк комарів. Звісно, ми залучаємо всі відомі способи боротьби з кровопивцями і чекаємо їхнього повного знищення. А от те, чому ми з нетерпінням очікуємо дії фумігаторів і починаємо в прямому сенсі нервуватися, коли писк не замовкає, криється в наших природних інстинктах. Так, у найголовнішому - інстинкті самозбереження.

Природою ми запрограмовані чути і відслідковувати потенційну загрозу, як фізичну, так і психічну. До того ж наш мозок асоціює високочастотні звуки з небезпекою

Навіть якщо цю небезпеку несе кілька самиць комарів.

З фізичною небезпекою все зрозуміло: поганий сон через дзижчання, сліди від укусів, алергія. А от що відбувається з нашими нервами, коли ми чуємо дратівливі для нас звуки, - пояснюють нейробіологи і психотерапевти.

Неприємні звуки: як це працює

У всіх неприємних для нас звуках закладені будь-які тривожні події - і це факт. А коли ці звуки з якимсь ритмом або постійні, в нашому випадку писк комарів, виникає роздратування. Тим паче якщо до цього додаються загальна втома організму та розхитані нерви.

Вчені з Ньюкаслського університету (Британія) провели дослідження і з'ясували: активність мигдалин і ділянки кори головного мозку змінювалася залежно від звуків, які слухали суб'єкти експерименту. Тобто що огідніше звук, то сильніше "напружувалися" мозок і нервова система. Вдалося з'ясувати, що з десятків звуків найчастіше нам неприємні такі, від найдратівливішого:

  1. 1Скрегіт вилки або ножа по посуду
  2. 2Звук, коли нігтями або крейдою із силою проводять по дошці
  3. 3Звук при терті пінопласту
  4. 4Звук бормашини в стоматологічному кабінеті
  5. 5Скрегіт коліс об рейки, коли гальмує потяг
  6. 6Скрип іржавих ланцюгів на гойдалках
  7. 7Звук води, що капає з крана
  8. 8Писк комара
  9. 9Плач дитини
  10. 10Звук, що видає киплячий чайник з дуже потужним свистком

Проаналізувавши акустичні характеристики цих звуків, було встановлено: всі вони лежать у діапазоні частот від 2 000 до 5 000 Гц.

Ці дослідження проливають нове світло на розуміння взаємодії мигдалин і слухової кори. Це може принести світу нові дані, які в свою чергу допоможуть нам зрозуміти причини емоційних розладів і мігрені.
доктор медичних наук в області нейробіології Сухбіндер Кумар.

У разі, коли роздратування від звуків переростає у приступи люті, то тут бажано проконсультуватися з психотерапевтом. Погодьтеся, впадати в неконтрольований самим собою стан через якісь високочастотні звуки - не є нормою.

Ірина Маслова
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту