Погляд режисера на бій з Королем ночі: як зняли епізод і чому він дивовижний

Баталію об’єднаних сил людей та армії Короля Ночі очікували як головну подію усього серіалу, а ватажка білих ходоків аудиторія сприймала головним антагоністом проекту.

Тому не дивно, що епізод "Довга ніч" спричинив жваві дискусії та суперечки не лише серед фанатів, а й у професійних колах сценаристів та режисерів. Усім є що сказати. На моїй пам’яті, це перша серія шоу, яка викликала таку реакцію публіки.

Війна фанатів

На горіхи, в основному, дісталося сценаристам серії. Воєнні експерти (як з реальним досвідом, так і "диванною" компетенцією) розкритикували стратегію оборони Вінтерфела та дії командувачів під час сутички.

Фото НBO

Рів надто близько, піхота без прикриття лучників, кіннота провела необдуманий маневр, за який поплатилася життям. Требушети стріляли мало, дракони літали марно, стіни обороняли погано і так далі.

Також, на думку коментаторів, герої поводили себе вкрай нелогічно. Наприклад, вмирали. Або не вмирали взагалі.

Охорона Брана Старка видавалася жалюгідною, перемога Короля Ночі – надто легкою, а його несподівана смерть здалася глядачам маячнею. Як можна вбити головного супротивника так просто? Чому його вбив не Джон і навіть не Дейнеріс? Звідкіля та Арія на нього впала?

Сценаристи та режисери у професійних спільнотах розібрали сценарій та зйомку на атоми, критикуючи арки персонажів (шлях розвитку героя впродовж розповіді), ляпи, недостатню кількість смертей та навіть режим зйомки – глядачам було надто темно дивитися.

І якщо вам теж здалося, що вас обдурили, що серіал "здувся", - вмощуйтеся зручніше.  Зараз ви зрозумієте, чому "Довга ніч" - найвидовищніша серія, яка колись була знята.

Саспенс

Зйомки тривали 11 тижнів, 55 нічних змін. Виконувачка ролі Дейнеріс Емілія Кларк жалілася у інтерв’ю, що під час її зйомок було -14С.

Я минулого року пережила 2 місяці зйомок у Буковелі, серед яких було декілька нічних змін, з температурою -25С. Тому можу вас запевнити – те, що зробили ці люди – це подвиг, можливо, ще більший, ніж усі звитяги їхніх персонажів.

Драматургічно серію розділили на три жанри: саспенс, екшн та хорор.

Відкриває епізод саспенс – персонажі мовчки готуються до сутички із невідомим ворогом. Тиша, яка штучно створена для підсилення напруги. Перша сцена однокадрова, ми бачмо Сема Тарлі та чуємо його дихання. Від переляканого Сема переходимо до Тіріона Ланістера, який втратив усю свою напускну жвавість і теж нажаханий. Звуки та музика створюють напруження.

Затягнуте очікування битви накручує нерви та змушує слідкувати за кожним кадром. Ви ще не бачили жодного мертв’яка, а вже знервовано ковтаєте заспокійливе. Ворог ще не з’явився, а вам уже моторошно. Це і є якісний саспенс.

Сцена із згасаючими, немов свічки на святковому торті, вогниками дотракійців виводить нас на кульмінацію переживань. Чого вони поскакали в атаку? Як можна було віддати такий наказ? Куди дивилися командувачі?

Всі ці питання і повинні були розривати ваш мозок, поки ви спостерігали за смертю кінноти. Чому? Тому що закони драматургії невблаганні і глядач повинен нервувати, обурюватися, давати поради, дратуватися і радіти. Ви для цього і дивитеся шоу, чи не так?

Екшн

Скажений темп монтажу, коли все миготить, проноситься повз, палає. Страшні мерці, жах лицарів, відчай піхоти, навіть Бездоганні виявилися не такими вже й бездоганними.

Музика, звуки битви, волання та суцільне пекло – нам одразу стає зрозуміло, що шансів виграти немає.

Дейнеріс та Джон намагаються прикривати своїх з повітря, але підступний Король Ночі зчинив снігову бурю і "авіація" втратила контроль. Усі плани та стратегії летять шкереберть.

Фото НBO

Монтаж у цій частині відіграє вирішальну роль – глядачам перехоплює повітря на швидкій зміні кадрів, а напруга зростає на планах з персонажами та їхніми реакціями. У підсумку маємо емоційні качелі, на яких нас гойдає усю дорогу.

Той факт, що битва пішла не за планом, і на що нарікали більшість критиків – саме це і є одним із найдивовижніших прийомів, які були застосовані сценаристами.

Коли все йде не так, як планувалося, коли відчай захоплює впевнених у своїй стійкості людей – все це вселяє справжню паніку та відчуття незворотності у глядачів.

Хорор

Це моя улюблена частина. Ми всі звикли до того, що Арія – непереможна вбивця, що вміє ходити по стелі, розчинятися у повітрі, прослизати у найщільніші щілини і взагалі, - не зовсім людина, а холоднокровна машинка для помсти. Але зараз дівчинка злякалася.

Чи не вперше за довгі роки тренувань та подорожей. Арія не просто налякана – вона розгублена і дезорієнтована.

Сцена у бібліотеці Вінтерфелу знята за всіма канонами хорору. Тиша, що дзвенить у вухах. Мерці, які швендяють між шафами та полицями. Лабіринт смерті, крізь якій їй потрібно прослизнути непоміченою. І дихання Арії.

Ну а далі, як ви пам’ятаєте, було місиво у коридорах, дивовижний порятунок ціною життя Беріка Дондарріона і "нагадайка" від Червоної Жінки про те, чиї саме очі Арія має закрити.

І поки Дейнеріс намагалася зробити із Короля Ночі барбекю, Джон Сноу опинився у колі мерців, поки Тіріон та Санса розчулювали наші серця, мовчки прощаючись з життями у крипті, Арія побігла назустріч долі.

Фото НBO
Сцена у Богорощі

Це справжнісінький шедевр, починаючи від уповільненої зйомки і завершуючи музикою. Композитор серіалу, Рамін Дживаді, перевершив себе.

Настільки красивою була мелодією для сцени зустрічі Короля Ночі з Браном. Але спершу дозвольте мені висловити щире захоплення персонажем Теона Грейджоя.

Це один із найцікавіших та найнеочікуваніших персонажів, який пройшов купу змін на своєму шляху. 

Починав із невпевненого у собі хлопчиськи, далі перетворився на жалюгідного каліку і за декілька епізодів повернув собі гідність.

У фіналі змусив глядачів ридати, спостерігаючи його відчайдушну смерть. Рідко який персонаж так кардинально змінювався впродовж саги.

Повертаємося до зустрічі Короля Ночі і Брана. Чи зрозумів головний "холодильник" серіалу, що його заманюють до Богорощі? Навряд.

Він увійшов туди переможцем. Ступав повільно, насолоджувався всім своїм крижаним серцем. Монтаж доповнив цю сцену спробами Джона пройти повз Візеріона, котрий випалював усе, до чого міг дотягнутися своїм пошматованим горлом, та Дейнеріс, яка чи не вперше взяла до рук меча, щоб захищатися разом із Джорахом Мормонтом від мерців та колишніх побратимів-дотракійців.

Дивиться на Брана і вважає себе переможцем. Фото НBO
У цій сцені головною актрисою була музика. Саме вона несе максимальне емоційне навантаження.

Це досить відомий та дієвий штамп, який непомітно, проте дуже якісно виводить глядачів на найвищу точку переживання.

Кульмінацією сцени була поява Арії, яка десантувалася звідкілясь згори. Ну а далі було те, що я називаю "драматургічним оргазмом".

Могутній, непереможний, страшний та небезпечний ворог розпадається на мільйон шматочків від руки дівчини, що висить у нього на руці. Просто, легко, невимушено.

А потім нас вирішили добити смертю Джораха. Щоб відкат з гірки емоційного накалу не був катапультуванням. За що творцям окреме спасибі.

Фото НBO

Головний бій попереду

На останок, спробую відповісти на найпоширеніші запитання від критиків. Отже👌

1. Чому Короля Ночі було вбито посередині сезону? Тому що він не є головним антагоністом.

Шоу називається "Гра Престолів" і головна битва попереду. Ми так і не зрозуміли, що це був за персонаж і яка його місія. Що ж, можливо, ми дізнаємося про це у наступних серіях, а можливо, нам про це розкажуть у приквелі, який анонсували на 2020 рік.

2. Чому дотракійці та Бездоганні так марно були втрачені? А як ви собі уявляєте складність та драматичність головної битви серіалу, якщо у Дейнеріс буде величезна армія плюс два дракони? Її військо мало полягти у бою, тому що протагоніст не може бути сильнішим за антагоніста.

І так, антагоніст у нас Серсея. Перемога сил живих повинна була залежати від удачі та майстерності однієї людини. 

Коли на твоєму боці сила – драми немає.

Зізнайтеся собі щиро – чи переживали би ви, якби битва йшла за планом? Якби все не летіло шкереберть? Якби всі герої не припустилися жодної з помилок? Ні. Ви би відволікалися на соціаль мережі, чай, розмови.

Особисто для мене, цей епізод – мрія у професійному плані. Люди, які створили цю серію – майстри найвищого гатунку. Вони задали високу планку для всіх, хто знімає ТБ продукт. Знову. Тож готуймо носовички і чекаємо на вирішальну битву за Залізний Трон!

Ольга Гдуля
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Marina Bondar
Ідеально написано! Все в яблучко! Особисто я, при перегляді, дихала через раз. Арія для мене була героєм серії. Нейсовірно сильна серія.
6 трав 2019 р., 08:29
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту