Покажи мені свій балкон, і я скажу, хто ти

"Йод" поговорив з режисером першого фільму про українські балкони. Вийшла цікава розмова про це суперечливе явище в архітектурній історії наших міст.

Enter Through The Balcony ("Увійти через балкон") - це назва короткометражки, яку зняв український продакшн Minimal Movie. У відкритий доступ її викладуть тільки у 2021 році, а до цього вона візьме участь у численних українських і закордонних кінофестивалях.

? Дивіться трейлер фільму ? тут.

Ми поставили режисерові Роману Блажану одне просте запитання: "Навіщо було знімати документалку про українські балкони?" Та отримали зовсім непросту відповідь.

Про балкони в контексті декомунізації

- Торік для видавництва "Основи" ми робили промо-відео для книги про радянський модернізм, - Роман почав здалеку. - У перервах між зйомками ми з колегами часто виходили на вулиці Києва. І через те, що в процесі створення промо ми самі заглиблювалися і переймалися радянською архітектурою, мимоволі стали звертати увагу на балкони, які "обліпили" радянські будинки. Вони справляли на нас сильне враження, бо постійно виникало питання: звідки на таких чистих, за задумом, будівлях взялися незрозумілі та безглузді прибудови? Часто вони взагалі не вписувалися в основний стиль будівлі. А нас як людей, які займаються зйомками, завжди приваблює те, що ріже око.

Промо для видавництва "Основи" ?

Але в будь-якому соціокультурному питанні завжди є багато шарів. Так і у нас. Передусім балкони зачепили нас тим, що це доволі гостра тема для українців.

Люди останніми роками почали ставити собі питання: що робити з виглядом наших міст і як змінити спадщину попередніх епох? З'являються проєкти ліквідації зовнішньої реклами, розробки велодоріжок, зон відпочинку.

Всіх хвилює питання: як зробити наші міста кращими?

Другим мотивом стало бажання розібратися в тому, як взагалі в Україні дійшло до подібних архітектурних рішень. Зараз у країні тривають процеси декомунізації, і для когось вони полягають у тому, щоб збити зірку або звалити пам'ятник, а для когось — вивісити український прапор або перефарбувати міст. Але на мою думку, це глибший процес, спрямований на те, щоб розібратися з нашою спадщиною і зрозуміти свою історію. І балкони теж є його частиною.

Про локальні особливості балкона

- Зйомки нашого фільму відбувались у вісьмох українських містах — Києві, Полтаві, Одесі, Львові, Дніпрі, Вінниці, Харкові та Горішніх Плавнях. Саме балкони останнього міста виявилися для нас найцікавішими.

Горішні Плавні (колишній Комсомольськ) - це молоде синтетичне місто 1960-х років. Його заповнювали юні будівники комунізму, які зазвичай приїжджали із сіл. Із собою вони привозили місцеві традиції, тому в місті можна побачити широкі вулиці та двори, властиві селам. І, завдяки цим же традиціям, 70% балконів у Горішніх Плавнях завішені шторами, як у сільських хатах. Такої кількості фіранок ми не бачили в жодному іншому місті.

Якщо казати загалом, то "найвидатнішими" балконами є ті, які побудували в районах масових забудов у 1960-80-і роки. У Києві це — Троєщина, Харківський масив, Дарниця. У центрі столиці споруди  — це, передусім історичні будівлі, до яких подекуди можуть приліпити незрозумілі "конструкції" у вигляді балконів. А в спальних районах це окремий світ, у якому кожен будинок — клаптева ковдра, що складається з людських історій у формі балконів. Цим подібні райони й цікаві.

Але в кожному українському місті є свої, особливі, балкони. У Львові, наприклад, менше сонячних днів, тому там у балконів часто є скляні дахи або прозорий пластик.

В Одесі специфікою є вхід у квартиру по балкону. Мене особливо вразив один балкон, вихід з якого веде в під'їзд. В англійському перекладі це явище звучить як Enter through the balcony - увійти через балкон. Так називається наш фільм.

А ще в Одесі стався кумедний випадок, що дозволив нам відзняти унікальний балкон. Під час зйомок ми зайшли в один колоритний дворик. Місцевий дідусь, почувши нас, вийшов на балкон і запитав, що ми тут знімаємо. Ми відповіли: "Фільм про балкони". 

Дідусь одразу ж запропонував нам зафільмувати його балкон зсередини. Пізніше, змонтувавши весь фільм, ми усвідомили, що це — один з найкращих його кадрів. Цим планом ми починаємо стрічку, їм же її й закінчуємо. У чому його краса? Так просто не поясниш — це краще бачити.?

Як зрозуміти за балконом, хто його власники

У нашої короткометражки — терапевтична роль. Ми намагаємося розкрити хвору для суспільства тему створення потворних балконів, зрозуміти, чому так сталося, і спонукати людину це пробачити.

"Мешканці балконів" не є злими істотами, які бажають зіпсувати вигляд міста. Балкони "росли" на будівлях через те, що за часів 1960-80-х людей використовували, як машини: людині відводилася чисто функціональна роль - "відпрацювати, нагодувати, поспати — і так по колу". Будинки не були призначені для комфорту людей, але ті намагалися бодай якось підлаштувати їх під себе. Бажання створити "свій острівець усамітнення" виходило назовні — у формі балконів.

Зізнаюся, що ми спочатку знімали фільм для міжнародної аудиторії. 

Ми вважаємо, що українська естетика гідна того, щоб на неї звернули увагу за кордоном як на культурний феномен.

І хоча наша команда намагалася зробити фільм легким для сприйняття, в ньому закладено багато роботи та сенсів. Він рівнозначно складається з думки експертів — архітекторів, урбаністів, істориків, антропологів, соціологів. І мешканців балконів. Адже всі ці історії важливі для того, щоб усвідомити всю повноту "балконного феномена".

Наприклад, ми зрозуміли, що за виглядом балкона можна сказати, коли у квартирі робили ремонт. Або в яке десятиліття його будували.

У 60-ті роки модними були дерев'яні балкони, в 70-і - "броварський балкон" (з гумками навколо скла). 80-і характеризувалися різноманітністю будівельних матеріалів, які активно застосовували при будівництві балконів. А потім, ближче до двотисячних, з'явилася мода на пластик або підвіконня, які виступають на вулицю.

Але балкон — це ще й історія родини. Балкон каже про статок, про традиції, навіть про характер людей, які там мешкають. Деякі роблять усе нарочито, щоб виділитися; інші ж, навпаки, будують акуратно, щоби було менш помітно.

Балкон — це набагато глибше, ніж звичайна архітектурна споруда. І про це наш фільм.

Фото із сайту enterthroughthebalcony.com

Матерiали по темi
"Який ви балкон?" – типу, тест
Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту