Полтавчанин, який зробив балет у США таким же популярним, як і бейсбол

Цими днями виповнюється 25 років з дня смерті нашого видатного земляка Ігоря Юшкевича, рідкісного віртуоза сцени.

Сьогоднішній герой рубрики (не)відомі-українці Ігор Юшкевич - засновник і перший соліст Національного балету Куби, провідний танцівник Американського театру балету, виконавець однієї з головних ролей в голлівудському фільмі "Запрошення до танцю" (переможець Берлінського кінофесту-1956), засновник власної сценічної школи...

"Відставний матадор", який здійснив танцювальну революцію

У восьмирічному віці майбутню світову зірку батьки вивезли з Пирятина (нині - Полтавська обл.) у Королівство Югославії. Згодом юнак захопився гімнастикою і дуже швидко досягнув значних спортивних висот.

На змаганнях його помітила відома югославська балерина Ксенія Грант, залучивши до сценічних танців. Ігор погодився і не пошкодував. Адже невдовзі з великим успіхом не тільки виступав на сценах Франції, а й отримав офіційне запрошення в Балет Парижа.

Гастролі Австралією і Новою Зеландією (1936-1937). Далі - підмостки "Рус де Монте-Карло" (1938-1944), Американського театру балету...

У 1946-му Юшкевич став головним танцівником. У нього закохувалися, йому поклонялися. По суті, саме популярність полтавчанина і дала максимальний імпульс розвитку в США балету. Іноді цей вид мистецтва за популярністю наближався до головної "забавки" американців - бейсболу. У країні був справжній балетний бум.

З 1955-го наш земляк стає "граючим" художнім консультантом багатьох театрів, в тому числі "Метрополітен-Опера".

Дует Ігоря Юшкевича з Алісією Алонсо, з якою він брав дуже активну участь у становленні кубинського балету, фахівці охрестили легендарним. Гастролі Північною і Південною Америкою. Регулярна поява на екранах кіно і ТБ. На думку знавців, з Юшкевичем і Алонсо в популярності могли посперечатися хіба що Марго Фонтейн і Рудольф Нурієв. Але це вже пізніше...

Навіть завершивши в 1962 році сценічну кар'єру, пирятинець не сказав "адью" справі свого життя. Разом з дружиною він відкрив у Нью-Йорку власну балетну школу, а за кілька років став директором балетної програми в University of Texas в Остіні, а також художнім керівником престижного конкурсу New York International Ballet Competition (NYIBC).

Сучасників і фахівців перш за все вражали унікальний стиль Юшкевича, спрямований на атлетичну красу, вишуканість і елегійність. Саме виходець з України запровадив стандарти для чоловічого танцю в Південній півкулі.

Ігорь Юшкевич з Алісією Алонсо. Фото: Mary Clarke Collection

Один з прихильників таланту Юшкевича, пізніше зізнавався:

Той, хто не знав, що він колишній танцівник, міг би подумати, що перед ним - відставний матадор.

Мовчазне кінокохання

Коли в оскароносного актора, режисера, сценариста, продюсера, хореографа та співака Джина Келлі поцікавилися: "Що вас привело в кіно?", він відповів: "Мрія зняти щось незвичайне, схоже на "Запрошення до танцю".

Йдеться про його фільмі без слів, що вийшов на екрани в 1956 році. Мюзикл міні-серіал, фільм-танець складався з трьох новел: "Цирк", "Зашморг навколо троянди" і "Синдбад-мореплавець". У першій – найглибшій за змістом - зіграв виходець з Пирятина.

Сюжет - класичний трагічний трикутник: клоун, герой Келлі, закоханий в еквілібристку, а та - в повітряного акробата, роль якого грає Ігор Юшкевич. Грає блискуче, вкотре підтвердивши свій статус "видатного силового балетного танцівника сучасності" (саме тому Келлі запросив його на зйомки, відібравши з десятків претендентів).

За вісім років до цього неймовірно талановитий полтавчанин зіграв у картині творця психологічного балету і прихильника дзен-буддизму Ентоні Тюдора "Тінь вітру" (1948), що, на думку фахівців, і вплинуло на подальший вибір Джина Келлі...

Загалом Юшкевич знявся в чотирьох голлівудських фільмах.

З досьє Ігоря Юшкевича

Ігорь Юшкевич. Фото: findagrave.com

Народився 13 березня 1912 року в Пирятині Полтавської області.

Закінчив російсько-сербську середню школу, Белградський королівський університет.

Виконав майже 100 партій у постановках, серед яких "Жизель", "Лускунчик", "День Фавна", "Червоне і чорне", "Карнавал", "Порт-Саїд", "Чорний лебідь", "Трамвай "Бажання", "Ромео та Джульєтта"...

Лауреат премій: Dance Magazin (1958), Capezio Dance (1991), Premio del Gran Teatro de La Habana (1993).

Помер від серцевої недостатності 13 червня 1994-го. Похований на Східному цвинтарі Кліфтона (штат Нью-Джерсі, США).

Почесний професор театру і танцю Техаського університету в Остіні.

Цікаві факти

  • Отримавши громадянство США (1944), добровільно вступив у ВМС, де два роки "нюхав японський порох".
  • Балет "Жизель" у виконанні Ігоря Юшкевича та знаменитої кубинської танцівниці Алісії Алонсо донині вважають одним з найкращих усіх часів.
  • У статті, опублікованій у "Таймс" у 1982 році, маестро дорікнув колегам-чоловікам за "дешеві театральні ефекти" і "байдуже, а іноді й неповажне ставлення до партнерок".
  • Дочка нашого земляка Марія була солісткою балету Меріленда, а потім - викладачкою балетної школи Прінстона.
  • Мав два улюблених хобі: змолоду - гімнастичні вправи, в зрілому віці - рибальство.

Анекдот на тему

В Одеський національний академічний театр опери та балету приходить чоловік:

- У нас акція! Я за двісті доларів зроблю масаж усім вашим балеринам.

- Чудово! - задоволено потирає руки директор. - А гроші з вами?!

 

😄😄😄

Відсьорбни скоріш 100 грам – і мерщій у Телеграм!

Ти не п'єш? Кури бамбук – і скоріш до нас в Фейсбук!

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту