Взяти лук і стрілу, одного давньоєгипетського бога і чоловіка зі збільшеними статевими органами, додати трохи магічних заклять і попросити допомоги в мерця. Все це нанести на папірус. Таким був рецепт, використаний 1800 років тому жінкою для сексуального домінування над чоловіком.
Йдеться про папірус 1-2 століття нашої ери під назвою Michigan Inv. 1444, який у статті до журналу Göttinger Miszellen описують дослідники з Чиказького університету Роберт Рітнер і Фой Скальф.
Окрім тексту, на дивовижній знахідці можна побачити малюнок: песиголовець стріляє з лука в оголену людину.
Науковці пояснюють, що стрілець тут — давньоєгипетський бог смерті, муміфікації та померлих Анубіс, ціль — простий смертний на ім'я Кефалас, а божественна стріла має розпалити в нього пристрасть до жінки на ім'я Таромевай.
У написаних демотичним письмом 35 рядках чимало пропусків — пам'ятка збереглася не ідеально. Але з тексту очевидно, що перед нами — закляття.
У папірусі жінка закликає "шляхетний дух чоловіка з кладовища" вирушити будь-куди, щоб знайти її обранця. Дух має тривожити його "опівдні, ввечері й повсякчас", аби оскаженілий від жагучої пристрасті Кефалас шукав Таромевай зі "своїми чоловічими органами, що домагаються її жіночих органів".
Задля цього він мав би йти хоч за обрій, аби лише дістатися замовниці заклинання. У тексті це описується як вимушена мандрівка Кефалоса нічним небом через сузір'я Великої Ведмедиці в пошуках Таромевай. І, поки чоловік шукає, для нього не існує жодної іншої жінки на землі.
- пояснив у інтерв'ю виданню Live Science професор єгиптології Чиказького університету Роберт Рітнер. Він підкреслив, що це заклинання, найвірогідніше, зробив спеціаліст-жрець — Таромевай мала значну мотивацію і достатньо коштів, щоб замовити таку роботу.
Чому їй так кортіло спокусити його? Яким був результат усіх цих старань? Цього ніхто не знає. Однак учені в своїй статті підкреслюють, що в цьому заклинанні йшлося не про романтичні почуття, а про підкорення, зведення з глузду й сексуальне домінування.
Подробиці цієї єгипетської еротичної історії перших століть нашої ери навряд чи стануть відомі, але дослідники мають свої гіпотези.
У ті часи Єгипет перебував під владою римлян, однак у східних провінціях Римської імперії домінувала не латинська мова, а давньогрецька. Тож єгиптяни зазнали значного давньогрецького впливу, переймаючи імена та деякі звичаї еллінів. Втім, науковці вважають, що жінка та її обранець могли належати до різних етнічних груп. Вона точно була єгиптянкою, однак імена не лише чоловіка, а й його матері, грецькі.
Магічний папірус — частина колекції Університету Мічигану, придбаної в 1924 році. Ймовірно, спочатку документ був у якійсь гробниці — "благородний дух", до якого звертається в тексті жінка, мав би належати похованій у цій гробниці людині. Наразі точно невідомо, де знайшли сам папірус, але більшість отриманих разом з ним документів походять з району єгипетського міста Фаюм, який давні греки називали Крокодилополь.
Цей давній документ — яскравий приклад так званих еротичних зв'язувальних заклинань, що були вельми популярними за античних часів серед різних народів Середземномор'я. За допомогою них люди намагалися викликати романтичні почуття або сексуальне бажання до себе з боку обранців. При цьому більшість єгипетських хтивих приворотів були націлені чоловіками на жінок.
Отже, папірус Michigan Inv. 1444 дає нам змогу побачити досить рідкісне явище.
Ця стародавня "магічна" історія має неприємний присмак. Сприйняття іншої людини не як особистості, а лише як об'єкта власних бажань, який жадаєш здобути в будь-який спосіб, - серйозна моральна хиба. А магія, що переступає через бажання і почуття інших, точно є чорною.