Постріл нижче пояса: історія пристрасті, яку розповідає стародавній магічний папірус

Через нестримні еротичні бажання заробляються капітали й великі проблеми, розбиваються сім'ї і голови. Іноді заради досягнення жаданої мети люди навіть звертаються до потойбічних сил. Любовна магія стара як світ і темна як ніч. Яскравий тому доказ - дослідження одного єгипетського папірусу з приворотним заклинанням.

Взяти лук і стрілу, одного давньоєгипетського бога і чоловіка зі збільшеними статевими органами, додати трохи магічних заклять і попросити допомоги в мерця. Все це нанести на папірус. Таким був рецепт, використаний 1800 років тому жінкою для сексуального домінування над чоловіком.

Папірусу 2000 років

Йдеться про папірус 1-2 століття нашої ери під назвою Michigan Inv. 1444, який у статті до журналу Göttinger Miszellen описують дослідники з Чиказького університету Роберт Рітнер і Фой Скальф. 

Окрім тексту, на дивовижній знахідці можна побачити малюнок: песиголовець стріляє з лука в оголену людину.

Науковці пояснюють, що стрілець тут — давньоєгипетський бог смерті, муміфікації та померлих Анубіс, ціль — простий смертний на ім'я Кефалас, а божественна стріла має розпалити в нього пристрасть до жінки на ім'я Таромевай.

У написаних демотичним письмом 35 рядках чимало пропусків — пам'ятка збереглася не ідеально. Але з тексту очевидно, що перед нами — закляття.

Таромевай хоче завоювати серце й деякі інші органи Кефаласа, сина Аполлонії.

На допомогу викликається померлий чоловік

У папірусі жінка закликає "шляхетний дух чоловіка з кладовища" вирушити будь-куди, щоб знайти її обранця. Дух має тривожити його "опівдні, ввечері й повсякчас", аби оскаженілий від жагучої пристрасті Кефалас шукав Таромевай зі "своїми чоловічими органами, що домагаються її жіночих органів".

Задля цього він мав би йти хоч за обрій, аби лише дістатися замовниці заклинання. У тексті це описується як вимушена мандрівка Кефалоса нічним небом через сузір'я Великої Ведмедиці в пошуках Таромевай. І, поки чоловік шукає, для нього не існує жодної іншої жінки на землі. 

На зображенні його пеніс і мошонка навмисно підкреслені як ті "чоловічі органи", домагання від яких вона так прагне,

- пояснив у інтерв'ю виданню Live Science професор єгиптології Чиказького університету Роберт Рітнер. Він підкреслив, що це заклинання, найвірогідніше, зробив спеціаліст-жрець — Таромевай мала значну мотивацію і достатньо коштів, щоб замовити таку роботу.

Чому їй так кортіло спокусити його? Яким був результат усіх цих старань? Цього ніхто не знає. Однак учені в своїй статті підкреслюють, що в цьому заклинанні йшлося не про романтичні почуття, а про підкорення, зведення з глузду й сексуальне домінування.

Подробиці цієї єгипетської еротичної історії перших століть нашої ери навряд чи стануть відомі, але дослідники мають свої гіпотези.

Версії магічно-еротичного сюжету

У ті часи Єгипет перебував під владою римлян, однак у східних провінціях Римської імперії домінувала не латинська мова, а давньогрецька. Тож єгиптяни зазнали значного давньогрецького впливу, переймаючи імена та деякі звичаї еллінів. Втім, науковці вважають, що жінка та її обранець могли належати до різних етнічних груп. Вона точно була єгиптянкою, однак імена не лише чоловіка, а й його матері, грецькі.

Тут справа все ж може бути в тому, що сексуальна фіксація Таромевай долала етнічні межі,
— припускає Рітнер.

Магічний папірус — частина колекції Університету Мічигану, придбаної в 1924 році. Ймовірно, спочатку документ був у якійсь гробниці — "благородний дух", до якого звертається в тексті жінка, мав би належати похованій у цій гробниці людині. Наразі точно невідомо, де знайшли сам папірус, але більшість отриманих разом з ним документів походять з району єгипетського міста Фаюм, який давні греки називали Крокодилополь.

Цей давній документ — яскравий приклад так званих еротичних зв'язувальних заклинань, що були вельми популярними за античних часів серед різних народів Середземномор'я. За допомогою них люди намагалися викликати романтичні почуття або сексуальне бажання до себе з боку обранців. При цьому більшість єгипетських хтивих приворотів були націлені чоловіками на жінок. 

Отже, папірус Michigan Inv. 1444 дає нам змогу побачити досить рідкісне явище.

Ця стародавня "магічна" історія має неприємний присмак. Сприйняття іншої людини не як особистості, а лише як об'єкта власних бажань, який жадаєш здобути в будь-який спосіб, - серйозна моральна хиба. А магія, що переступає через бажання і почуття інших, точно є чорною.

Довідка

Про закляття і прокляття античності

  • Еротичні закляття були вельми поширеними в греко-римському світі. Окрім гетеросексуальних версій, можна зустріти й зроблені жінками для зачарування інших жінок, і чоловіками — для чоловіків. Втім, за словами американської дослідниці релігії Бернадетт Брутен, еротичні зв'язування становлять лише чверть з понад 1500 всіх відомих археологам зв'язувальних заклинань античності. Більша ж частина останніх — так звані таблички проклять. Це тонкі переважно свинцеві таблички, що містять спеціальні формули проклять для шкоди недругам.
Олексій Петюх, науковий журналіст, історик
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту