Позитивний інтелектуал з Поділля, який заклав основи соціології

Євген Валентинович де Роберті (повне прізвище де Роберті де ла Серда де Кастро де Кабреро фон дер Тан) – філософ, соціолог, викладач, публіцист, перекладач, один з засновників соціології як самостійної науки та організаторів соціологічної освіти в Західній Європі, розробник нової системи позитивізму (гіперпозитивізм, робертізм, неопозитивізм).

В травні виповнилося 105 років з дня його смерті. 

Історія суспільства є надійним підґрунтям соціології… Соціологія ж – наука абстрактна та описова.
Євген Де Роберті.

Розумний означає "вільний духом"

Суспільство існувало тисячоліття, але лише у 1930-х роках ХІХ ст. виникла наука, яка почала його вивчати. Соціологія. Одним із перших власну теорію, яким чином виникає суспільство, розробив, а згодом привів до неї Європу Євген де Роберті. Наука отримала назву аналітично-психологічної (неопозитивізм). 

Соціальну еволюцію, вважав хмельничанин, обумовлюють чотири фактори - наука, філософія, мистецтво, труд (поведінка). Відповідно всі люди це: 

 • вчені - спостерігають світ, знаходять різницю у речах та явищах;
 • філософи - судять про них;
 • художники - знаходять близьке за духом чи необхідне;
 • практики - обирають переваги і діють.

У свою чергу, філософія залежить від науки, мистецтво – від них обох, праця, що залежнить від усіх трьох чинників, являє собою розвиток економіки, політики, держави. І хоча наука стоїть на найнижчій сходинці, саме освіченість особистості є джерелом і рушієм будь-якого соціального прогресу. 

Водночас де Роберті відстоював точку зору, орієнтовану на єдність індивіда і соціальної групи. ☝

Матерiали по темi
Афоризми Ейнштейна, що актуальні в наш час

Під катком подвійної цензури

У Європі Роберті з самого початку визнавали як одного із засновників соціології, а його систему викладання нової науки охрестили першим "соціологічним факультетом". Ідеї викликали жваве обговорення, роботи – цитувалися найшанованішими ученими. ??

Відзначився він і в Росії. Разом з харків'янином Максимом Ковалевським відкрив першу кафедру соціології у Психоневрологічному інституті Санкт-Петербурга (1907).

Однак для влади, яка позитивізм ототожнювала із соціалізмом, продовжував залишатися "ворогом". Насамперед за пропозицію вмістити самодержавство в жорсткі конституційні рамки.

Наївний "полум'яний позитивіст", як його охрестили у Франції, у 1880-у написав першу велику роботу "Соціологія", куди увійшли статті попередніх років для "Журналу позитивної філософії". Але її матеріалістичний та антирелігіозний зміст викликали неприязнь з боку влади. 

Автор зазіхнув на святе - спробував довести необхідність зміни світогляду, відійти від віри на користь науки. 
Матерiали по темi
Одесит Володимир Хавкін урятував світ від холери та чуми, але ми про це забули. Може, комусь це вигідно? Інтерв'ю з нащадком вченого

Церква повстала. Обер-прокурор Священного Синоду та "сірий кардинал" в уряді Олександра ІІІ Костянтин Побєдоносцев зажадав для його творів не лише світської, а й духовної цензури. Продаж тих, що вийшли, припинили, наклади конфіскували і знищили, заборонили для публічних бібліотек. За автором встановили гласний поліцейський нагляд. 

Збереглися звіти управління жандармерії у Тверській губернії за 1886 рік.?

"Безумовно шкідлива для уряду особистість. Протегує політично неблагонадійним…, часто їздить до Петербурга та Москви, возить якісь книги, у своєму маєтку часто замикається сам у кабінеті, щось друкує, нікого до себе не пускаючи та маючи під рукою заряджений револьвер". 

Роботи врятувало лише те, що на той час вони були видані у Франції. До Парижа перебрався і сам де Роберті. Став членом місцевого товариства соціологів, активно друкувався у журналах, брав участь у конгресах соціологів. 

Мало яка книга з філософії та соціології в 80-х і 90-х роках обходилася без приватних посилань на роботи де Роберті.
Максим Ковалевський, соціолог, історик.
Один з найзосередженіших розумів нашого часу. …Філософські та соціологічні роботи мають значення не стільки для його вітчизни, скільки для великої "міжнародності" суспільств, на які поширюється влада соціології, одним з найдосвідченіших і найповажніших представників якої він був.
Гільйом де Греєф, французький філософ.

Зла іронія убивства

24 квітня 1915 року служниця знайшла де Роберті в його кабінеті з кулею у грудях (в газеті "Русское слово" від 25 квітня 1915-го є замітка про цю кримінальну справу). На письмовому столі залишився незавершений рукопис –

"Криза моралі та науки".

Отака зла іронія.?

За офіційною версією, злочин скоїв крадій, до того ж душевно хворий. Хоча не слід відкидати і версію помсти.

Якщо у Європі де Роберті цитували та називали "єдиним російським соціологом", на батьківщині він набув дурної слави через постійні судові позови та скандали із селянами через вирубку лісу. "Нелюдиме, грубе, дурне та вульгарне середовище", - писав він про сусідів. Вони платили взаємністю.

Друзі відреагували кількома некрологами, суспільні діячі промовчали. Маєток після смерті власника згорів.

Могила Євгенія де Роберті в Санкт-Петербурзі на "Літераторських містках" Волковського цвинтаря. ? Суспільне надбання

Цікаві факти

 • Один пращур – іспанський гранд Жак де ла Серда, другий - французький дворянин Франсуа де Роберті. Обидва служили при російському дворі і мали російське підданство.
 • Окрім Євгена, у родині виховувалося ще п'ятеро дітей.
 • Молодша сестра Марія Ватсон – письменниця та перекладачка, брат Олександр - генерал, учасник російсько-турецької та Першої Світової воєн.
 • У 1901 разом з Максимом Ковалевським заснували Російську вищу школу суспільних наук у Парижі, де навчалися політики-опозиціонери. Серед учнів були Троцький та Луначарський, кілька лекцій прочитали Грушевський, Мечников, Плеханов, Бальмонт.
 • Літературний псевдонім – Ваша мати Мотрона.
 • За політичними поглядами ліберал, член партії кадетів, противник самодержавства.
 • Де Роберті - один з багатших землевласників Тверської губернії - мав 1238 десятин землі у Старицькому та Новоторжківському повітах та кілька маєтків.
 • Серед близьких знайомих – Ілля Мечников, Олександр Герцен, Георгій Плеханов.
 • Разом зі студентами Гейдельберзького університету видавав газету з провокаційною назвою "Плюю на кожного, хто прийшов" (1864).
 • На Міжнародному конгресі літераторів у Відні надіслав імператорові Олександру III телеграму з вимогою повернути Миколу Чернишевського із Сибіру (1881).
 • Прихильник "почесного компромісу" шкіл позитивізму, оскільки сам пройшов усі стадії еволюції соціологічного позитивізму від теорій засновника соціології Оґюста Конта до новітніх на той час форм (енергетизм, махізм).
 • Член паризької масонської ложі (з 1884) та московського "Відродження", підпорядкованого організації "Великий Схід Франції" (з 1906).

З досьє Євгена де Роберті

?Народився 6 січня 1843 року в Козацькому Одеської області (тоді - Балтського повіту Подільської губернії).

?‍?Закінчив Олександрівський ліцей у Санкт-Петербурзі (1862), вступив до Московського університету, але покинув навчання заради освіти за кордоном. 

?‍?Навчався в Гейдельберзькому, Єнському, Гіссенському, Паризькому університетах (1862-1866).

?‍?Професор Брюссельського вільного університету (1894-1907), Петербурзького психоневрологічного інституту (1908-1915). 

☝Член-кореспондент першого в світі Паризького Соціологічного товариства (1872-1874).

? Суспільне надбання

☝Член Міжнародного соціологічного товариства в Парижі (1906).

??Був одружений на Катерині Глазенап (за однією з версій, німкеня, за іншою - полька).

?Убитий 8 травня 1915 року у власному маєтку в с. Валентинівка Старицького повіту Тверської губернії. 

⚰Похований у Санкт-Петербурзі на "Літераторських містках" Волковського цвинтаря.

Мотивація на тему

- Я за натурою - філософ. Для мене, наприклад, немає різниці, що їсти: чорну ікру чи чорний хліб.

- Але я бачу, ти все ж їси ікру, а не хліб.

- А яка різниця?!

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту