Президент дав Героя України трьом водолазам-ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС

Ананенко, Беспалов та Баранов удостоєні найвищої державної нагороди за героїзм і самовіддані дії, виявлені під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, яка сталася 25 квітня 1986 року.

Президент Володимир Зеленський підписав указ "Про присвоєння звання Герой України" трьом ліквідаторам аварії на Чорнобильській атомній електростанції, які спустилися у воду під реактором після вибуху на ЧАЄС.

Текст указу опубліковано на сайті президента.

Звання присвоїли старшому інженер-механіку реакторного цеху ЧАЕС Олексію Ананенку, старшому інженеру турбінного цеху АЕС Валерію Беспалову та начальнику зміни цього АЕС Борису Баранову (посмертно).

Вони спустилися в басейн під зруйнованим реактором і відкрили запірні клапани, щоб звільнити його від води.

Завдяки цьому вдалося уникнути контакту розплавленого ядерного матеріалу з водою, внаслідок якого з високою ймовірністю міг статися повторний вибух на ЧАЕС, заявили в Офісі президента.

Ананенко, Беспалов та Баранов удостоєні найвищої державної нагороди за героїзм і самовіддані дії, виявлені під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, яка сталася 25 квітня 1986 року.

Як це було у серіалі "Чорнобиль"?

Кадр із серіалу. Фото: HBO

За словами українського консультанта серіалу Анни Королевської, яка дала інтерв'ю "Йоду", "Крейг Мазін починав свій сценарій з "історії трьох, які врятували світ", - про водолазів (це показано в другій і третій серії фільму. - Авт.).

- Історія з інтернету, якою зазвичай напередодні річниці катастрофи репостять у Фейсбуці. "Герої, вони врятували світ, слава їм і вічний спокій..." Але ж вони не вмерли!

Мазін написав листа - я йому відповіла, розповіла, що ця історія є неправдивою. Якийсь російський журналіст вигадав, потім це стали постити всюди. І я ось уже скільки років воюю з цією історією - де б не побачила.

Водолази (так їх називають, а насправді - інженери атомної станції) отримали не такі великі дози опромінення. Ці люди - Беспалов, Ананенко і Баранов - пройшли басейн-барбатер під реактором, зробили свою роботу - відкрили засувки, вийшли звідти і жили після цього.

Борис Баранов помер у 2005-му році, але не від радіації, не в страшних муках. Валерій Беспалов і сьогодні живе в Києві. Олексій Ананенко ще тривалий час працював у Держкоматомі України, а два роки тому його збила машина на пішохідному переході, він був у комі кілька місяців.

Тоді ми писали в Фейсбуці про це, прямо під постами про те, де вкотре розповідали, що "померли герої, низький їм уклін". Ми говорили: ось, глядіть - людина ця жива і прямо зараз потребує допомоги, а не співчуття!

Торік Ананенко був на ЧАЕС, на одному із заходів, де президент вручав йому нагороду за мужність, його приводив син - Олексій пересувається з паличкою.

Прочитати повністю інтерв'ю з консультантом серіалу "Чорнобиль" Ганною Королевською можна за посиланням нижче. 

Матерiали по темi
Український консультант серіалу "Чорнобиль": "Творці фільму хотіли крові, як на війні"
Петро Йодченко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту