Про що говорив Зеленський на пресконференції-марафоні (цитати, відео)

Фото: Facebook Володимир Зеленський
Зустріч із журналістами президент провів у Kyiv Food Market у центрі Києва.

10 жовтня о 10:00 розпочалась пресконференція-марафон президента України Володимира Зеленського. Запитання главі держави ставили журналісти, яких, до речі, було приблизно 300 (за списком акредитації). Анонсували, що зустріч триматиме близько 10 годин, хоча сам Зеленський на початку сказав:

"Якщо потрібно буде, залишимось до ночі. Це вже як піде".

Так і сталося.
Представники ЗМІ заходили до Зеленського групами - по 7-14 людей та змінювалися кожні 30-45 хвилин.

Основні тези президента

1. Про схід та ЗМІ на окупованих територіях (10:07)

Володимир Зеленський сказав, що перше завдання - повернути нам східні території та забезпечити можливість людям повернутись додому та жити в Україні. Щодо ЗМІ на окупованих територіях, то зазначив, що працювати там вкрай важко, адже сигнал блокується. Його команда робить все можливе, щоб дозволити нашим журналістам нормально працювати на тих територіях. Жителям Луганської та Донецької областей порадив не дивитись російського телебачення. 

"Жодне телебачення, жодні ЗМІ не повинні на людей впливати. Це мають зробити тільки вони самі: перемикати ці канали, не дивитися їх, а якщо ти дивишся, то як Свєтлаков розмовляв з телебаченням".

2. Про телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом (10:16)

"Жодного шантажу не було. Це не було предметом нашої розмови. До речі, я запросив Трампа приїхати в Україну, хочу показати йому наш механізм роботи та познайомити зі своєю командою". 

3. Про Трампа і військову допомогу (10:35)

"Дзвінок ніяк не міг впливати на наші стосунки зі США. У нас було кілька дзвінків з президентом США і я прекрасно розумів, що для нас завдання зробити ці "втомлені стосунки між Америкою й Україною" – втомлені від питання "А куди ми витрачаємо гроші?", бо це гроші платників податків і для них це святі речі... Цей дзвінок впливав на одне – я розумів, що нам треба добитися зустрічі, що я хочу йому показати нашу команду. Я хотів його затягнути в Україну". 

Щодо питань військової допомоги, українські дипломати постійно над цим працюють. 

"У нас є багато дипломатичних зв'язків, які допомагали нам у підтриманні стосунків з американськими політиками. Так, наша команда над цим плідно працювала".

4. Про акції протесту проти "формули Штанмайєра" та позицію Порошенка (10:43)

"Я недокомунікував із суспільством. Наші хлопці програли. Це є помилка. Але в наших інших кроках жодної помилки не було. Ми захищаємо інтереси держави".

Зеленський зазначив, що в країні більшість людей хочуть завершити війну. Але є й ті, у яких інша позиція, відмінна від позиції Офісу президента.

"Порошенко забуває, що він вже не президент. Він проти розведення, і з цього приводу може бути Майдан. Він сам трішки до цього підштовхує людей". 

Зеленський зазначив, що цьому сприяє риторика п'ятого президента. Крім того, відповідні заклики транслюють і його канали.

5. Про можливий Майдан (10:55)

"Я готовий піти. І моя команда до цього готова. Кровопролиття не буде. Але люди повинні знати, що вони оберуть. Вони точно не оберуть припинення війни. Бо доведеться знову обирати з отого всього "меню", що є у нас в країні".

Фото: Фейсбук Юлія Мендель

6. Про "нормандський формат" та повернення територій (11:01)

"Будуть підняті питання червоних ліній. Які наступні кроки мають бути? Після цього ми ухвалимо закон по Донбасу. Хоча він вже існує. Однак до цього обговорюватимемо питання червоних ліній з суспільством, а вже потім над ними буде працювати рада та комітети".

"Звісно, піднімемо питання амністій. Кого ми амністуємо, кого – ні. Яким це буде чином. Хто має розглядатися в форматі амністії: чи цивільні люди, чи військові. Всі ці питання почнуть обговорюватися на зустрічі".

"Щодо Криму, на жаль, питання так просто не обговорюється. Зараз не існує поля, де воно обговорюється. Воно є у наших західних партнерів, однак лише в контексті посилення санкцій". 

7. Про Байдена й імпічмент (11:15)

"Я у центрі світових ЗМІ, але я цього не хотів. 

Що стосується відносин із США – ми повинні їх укріплювати. У нас була зустріч з президентом США. Ми чекаємо на його візит до України протягом моєї каденції. Це важливий сигнал для наших інших партнерів. Й важливо для нашого іміджу.

Але я не хочу це коментувати. Бо не хочу впливу на тамтешні вибори. Обирайте самі".

8. Про полонених (11:27)

"Ніхто ніколи не забуде жодної людини, яка в полоні – чи в Криму, чи в Росії, чи в ОРДЛО.

У нас існує 2 списки обміну. Один – список людей, який будемо обговорювати саме з Росією. Бо ті люди на їхній території.

Існує другий список – полонені в ЛНР та ДНР. Це будемо обговорювати з "місцевою" владою.

Але існує й третє питання. Це люди, які, за нашими даними, знаходяться на території ОРДЛО, однак бойовики нам цього не підтверджують. І це найскладніша ситуація з усіх.

Ці списки вже підготовлені нашої стороною. Ми готові до їх обговорення на "нормандській зустрічі". Розраховую, що рішення буде готове вже там. 

Якщо цю зустріч будуть відкладати – ми спробуємо інші формати повернення полонених: Мінськ чи прямі переговори з Путіним, які вже спрацювали. Я готовий".

Фото: president.gov.ua

9. Про "червоні лінії" та політику РФ (11:40)

"Ми маємо знайти різні підходи, щоб їх політика змінилась. Є шанс, що й російська сторона втомлена від цього процесу (ситуації на Донбасі – Ред.).

Всі розуміють, що Україна ніколи не здасть своїх територій та свою незалежність. Можливо, хтось сумнівався раніше, але не зараз.

У нас є можливість розмовляти з Російською Федерацією. Я нікого не хочу ображати з тих, хто був на цьому місті до мене, але так як ми хочемо закінчити війну – думаю, у минулої влади такого бажання не було". 

10. Про "старих-нових" міністрів (12:02)

Зеленський зазначив, що наполягає на цілковитому оновленні крісел чиновників та інших українських політиків. Так, змінилося керівництво прикордонників чи Нацгвардії. Однак журналісти нагадали президенту про міністра фінансів Маркарову та міністра внутрішніх справ Авакова, які залишилися з минулого уряду Порошенка.

Зеленський дав коротку відповідь: "Щодо Маркарової - зараз у нас перехідний бюджет, а вона знається на усіх його цифрах. Аваков - тут підкреслю, що ніякого компромісу не було. Я дійсно не знайшов кращої людини на цю посаду.

Є випробувальний термін - я всім міністрам сказав відверто: реальні справи принесіть нам до кінця року, не буде - ми всіх звільнимо".

11. Про Андрушка та інцидент з Мендель (12:20)

Зеленський заявив, що його прессекретар не мала права так реагувати на поведінку журналіста "Схем" (за словами Андрушка, Юлія Мендель його штовхнула). Президент пояснив, що це сталося через людський фактор - емоційне виснаження Мендель. Однак й журналіст поводився неввічливо.

"Ніхто не буде терпіти, кого його б'ють мікрофоном по голові. І я поважаю професію журналіста, однак Андрушко часто поводиться неетично. Треба ж якось вести себе нормально.

Але ми всі люди, ми всі помиляємося. І зараз я захищаю Мендель".

12. Про оголошення війни (12:32)

Журналісти поставили президенту питання щодо відсутності юридичного підтвердження ведення війни на Донбасі. Зеленський заявив, що оголошення війни призведе, наприклад, до прямої інтервенції українських військ у Крим, до чого наша армія не готова.

"Я йшов як президент миру. Я хочу закінчити війну. Суспільство не голосувало за президента, який прийде і скаже: "Від сьогоднішнього дня у нас військовий стан. Ми будемо воювати. У нас армія готова. Ми підемо на Донбас з війною і заберемо свої території". Далі, якщо президент таке говорить, то він повинен сказати, що "ми йдемо війною і на Крим".

"Я не готовий втрачати наших людей. Тому обрано дипломатичний шлях. Для мене перший пріоритет - люди, другий - території. Я хочу спробувати знайти кроки до миру. Не хочу наших людей лякати. Не хочу хаосу в країні".

13. Про звільнення Данилюка (12:53)

Зеленський заявив, що не буде коментувати дії чиновників, які працювали у нього в команді, бо це "неетично". Однак він підтвердив, що Данилюк написав заяву на звільнення до поїздки президента у США.

На думку Зеленського, Данилюк писав заяву з розрахунку, що президент її не підпише. Однак Зеленський зробив інакше, бо "не любить шантаж звільненнями".

"Я підписав заяву, так. Але це не через історію з ПриватБанком. Я сказав: Сашо, ти професійна людина, але є обрав іншу. Дійсно, на це ще й вплинули погані стосунки з Богданом". 

Фото: ЙОД

14. Про звільнення Кличка (13:29)

Президент України Володимир Зеленський заявив, що перед тим, як звільняти Віталія Кличка з посади голови КМДА, йому потрібно особисто з ним зустрітися й обговорити це питання, а також дослідити досвід інших столиць.

"Чому я його не звільнив? Просто ще не звільнив... Думаю про це. Я вважаю, що ці функції (мера і глави КМДА - Ред.) Повинні бути розділені. Наскільки я знаю, це було ще давно, він проти поділу. Тобто я не бачу конфлікту в цьому питанні. Просто у нього одна думка, у мене думка інша. Я ще така людина, я обов'язково буду спілкуватися з мером, паном Кличком, перед тим як вирішу його звільнити ".

15. Про популізм і поїздки регіонами (15.00)

Зеленський заявив, що не займається популізмом та їздить регіонами країни не для того, щоби підтримувати свою популярність.

"Я не займаюся популізмом, люди це бачать. Ми приймаємо законопроекти швидше, ніж будь-які парламенти минулих років. Ми домовилася з мером Дніпра – він побудував міст, там купа проблем. Але щось таки побудував – люди їздять. Триває ремонт стратегічного об'єкту – дамби у Запоріжжі. Буде закінчений у жовтні, хоча мені розповідали, що 2-3 роки на це треба. Додали поїзди у Маріуполь, практично добудували дорогу до Маріуполя. Популізм це чи ні?

Не забувайте, що я не є уряд, я допомагаю у цих питаннях уряду. Багато з цих рішень зроблені моєю командою.

Якщо є результат після того, як я кудись приїхав, і щось змінилося у цьому місці – це не популізм, це допомога людям".

16. Про деолігархізацію (15:32)

Володимиру Зеленському поставили запитання, чи відчуває він тиск з боку олігархів чи, може, він уже з ними домовився.

"Я не домовляюся з олігархами, не працюю з олігархами. То про який тиск ви говорите? Мій на них?".

17. Про екологію (16.05)

Пана президента запитали про екологічну ситуацію у крупних промислових містах та відповідальність за це бізнесу.

"Коли я приїжджаю – вони все виключають, чисте небо, це те, що я бачу". 

Президент вважає, що потрібно посилювати перевірки, однак це матиме певні наслідки. 

"Потім всі світові ЗМІ писатимуть, що ми тиснемо на правоохоронні органи, а вони тиснуть на бізнес і влаштовують щоденні перевірки".

18. Про розчарування та помилки (16:12)

У Володимира запитали, чи може він вже назвати помилки, які зробив, а також назвати речі, у яких розчарувався. 

"Головну помилку, певно, зможу назвати, коли закінчиться мій президентський термін. А що стосується найбільшого мого розчарування - це люди з політичного середовища, які раніше були в політиці, займали різні пости.

Сам формат їхньої поведінки – "говорю одне, а роблю інше", "домовляюся з тобою, виходжу – домовляюся з іншим". Це інтриги, які я бачу в цілому в політиці, не лише в Україні.

Тож моя думка - краще набирати людей не з політики, нехай роблять помилки, але ви не будете в них розчаровані. Бо помилку виправити можна, а таких людей, як я бачу – неможливо. Це інше середовище, інша ментальність, інший народ". 

19. Про легалізацію марихуани (18.15)

Пана президента запитали, що він думає з приводу легалізації канабісу в Україні.

"Зараз про це не йдеться, хоча багато людей хочуть займатися цим бізнесом в Україні. Ми зможемо розглядати це запитання, коли будемо чітко розуміти, що мова йде про медичну марихуану. Це гострі запитання насправді. Не хочу, аби говорили, що ми всім дозволили займатися наркотиками. Скажемо так, ті, хто хочуть – потерплять.  

Гадаю, що це не на часі, не зараз. Ще не виписали всі ризики. Не знаємо, чи готове суспільство, не треба порівнювати з іншими країнами, де це дозволено. 

Ми навпаки боремося з наркотиками зараз. Якщо все це поборемо, буде чисто, тоді повернемося до розгляду цієї справи".

⚡⚡⚡

До речі, пресмарафон Зеленського - це світовий рекорд, найдовша пресконференція у світі. Попередній рекорд належав президенту Білорусі Олександру Лукашенкові - 7 годин 20 хвилин. Президент України спілкується з журналістами вже більше 8 годин.

Подробиці тут

⚡⚡⚡

20. Про ідеологію та мову (19.30)

Питання до Зеленського стосувалося ідеології, яку сповідує нова влада, а також мовного закону.

"Моя ідеологія проста – закінчити війну, підняти економіку, повернути сюди людей. Ми маємо реагувати на все, що може розколювати країну. Якщо ви пам'ятаєте, з мовного питання розпочався Донбас, навіщо ви зараз, за цим столом, піднімаєте ці запитання? Там, на Донбасі, в окопах разом сидять люди, що говорять на різних мовах. Немає в Україні тої чи іншої сторони. Ми дуже різні. Щоб заспокоїтися, треба змінити пріоритети. Ми всі хочемо закінчити війну, так? Хто не хоче – вибачте, але тоді ця інша ідеологія. Ми всі хочемо підняти економіку. Все інше – не пусте, але у воюючій країні – не першочергове. А всім, хто розхитує човен, я кажу – не сьогодні. Давайте вирішувати пріоритетні питання".

21. Про деолігархізацію медіа та ЗМІ (19.50)

Президента запитали про втручання у редакційну політику медіа їхніх власників-олігархів. А також про ЗМІ, за якими він відслідковує новини.

"Всі власники ЗМІ, інтернет-платформ повинні бути бізнесменами, а не політиками. Вони не повинні впливати на медіа. Ми плануємо обговорити відповідний законопроект. Думаю, мені вдасться домовитися з олігархами з цього питання. Я особисто слідкую за новинами. Це будь-хто з команди підтвердить – я кидаю їм посилання на новини з усіх куточків країни. Я знаю, що таке "Вести", що таке "Страна", дуже добре знаю, що таке НВ. Знаю і "Українську правду" і "Кореспондент". Витрачаю на це близько 2 години після роботи, читаю вночі, погано сплю - десь з 4 до 6 ранку дійсно читаю".

Петро Йодченко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту