Ілюстрація: freepik, колаж "Йод"

Профорієнтатор: "Професії майбутнього – фахівець з вертикальних ферм та менеджер космотуризму"

Ірина Плешакова про те, як дитині не помилитися з вибором спеціальності, і які якості цінують сучасні роботодавці.

"Ким ти хочеш стати, коли виростеш?". Нинішнім випускникам шкіл остаточну відповідь на це питання треба знайти до 1 липня, коли в Україні стартує вступна кампанія. Варіанти для "маневрів" залишаються до останнього - абітурієнтам дозволено подати до 7 заяв на 4 спеціальності. Але як реагувати, якщо дитя досі сумнівається? Як переконатися, що престижна нині професія буде затребуваною в майбутньому? І до кого звернутися, якщо кардинально поміняти життя й ремесло раптом вирішила доросла людина?

Без паніки - відповіді на ці запитання знає Ірина Плешакова, фахівець з профорієнтації, психолог, менеджер програм "Освіторії".

Ірина Плешакова. Фото: Дарія Давиденко / Йод

Тепер люди працюють не в професіях, а в проектах

- З якого віку треба починати розмовляти з дітьми про вибір професії?

- Усе залежить від кожної конкретної дитини. Буває, що і в 14 років вони вже доволі зрілі та розсудливо міркують. Потрібно розуміти, чи зацікавить це у певний конкретний момент підлітка, оскільки сама процедура тестування досить тривала та кропітка. Тест триває години дві, плюс консультація психолога - стільки ж, разом 4 години.

- Які тести використовують для того, щоб зрозуміти, чого людина справді хоче від життя і в чому може бути успішною?

- З альтернативних методик, які використовують провідні психологи та профорієнтатори - це європейська методика "Магеллано".

Ілюстрація: pixabay.com
Ілюстрація: pixabay.com

Тривалий час вона була безкоштовною, але потім, на жаль, грант закінчився, і вона стала платною. У тесті - 440 питань, розбиті на 5 блоків, проходження яких забирає десь півтори години.

За підсумками дитина отримує на 12 аркушах якісну інформацію про себе - що їй подобається робити, які в неї професійні та культурні інтереси, які здібності. Умовно кажучи, що дитина хоче і що може. Звісно, тест не відповість за дитину на питання: "Ким мені бути?", але він принаймні розсіє світло. А профорієнтатор потім поставить правильні уточнювальні запитання.

- Як пояснити дитині, що професія, яка їй подобається, не підходить їй за підсумками тестування? Навряд чи комусь буде приємно таке почути...

- Звісно, категорично про це ми не говоримо. Починаємо дивитися інші професії.

Адже зараз дуже великий вибір суміжних спеціальностей, на стику. Треба з'ясовувати, як людина бачить конкретну роботу, чим саме вона хоче займатися.

Я зазвичай наводжу приклад з генетикою. Є два одногрупники, обидва - генетики за фахом. Один - працює в лабораторії, цілий день дивиться в мікроскоп, вивчає клітини, працює поглиблено над певною темою. Другий - теж генетик, але він їздить світом, виступає на конференціях, популяризує науку, розповідає про нові відкриття, доносить інформацію.

Ілюстрація: pixabay.com
Ілюстрація: pixabay.com

Спеціальності однакові, але діяльність різна. Одному - не дай боже виступати на публіці, іншому не подобається сидіти в лабораторії, але кожен у результаті займається улюбленою справою.

Тим паче, нині люди працюють більше не в професіях, а в проектах. Нині, щоб залишатися успішним, треба постійно добирати нові навички, "скіли", які потім можна буде монетизувати. Ти програміст - супер, знаєш англійську - ще краще, маєш навички у написанні статей - взагалі чудово. Що більше навичок у тебе є, то більше заробиш.

Часто важливіше знайти свого ментора, ніж вступити до вишу

- Залишилися ще батьки, які до вибору професії підходять якось на кшталт: "У нас - династія лікарів, тому ти будеш лікарем", або з якоїсь іншої причини нав'язують свій вибір дитині?

- Так звісно. "Будеш бібліотекарем, як тьотя Таня", "Будеш юристом, це престижна професія".

До речі, торік штучний інтелект у Великій Британії обробив понад  мільйон судових справ, взагалі без участі людей. А що ж в Україні? Минулого року у нас випустилось 36 тисяч юристів. Потреба ринку - 6 тисяч...

На щастя, останнім часом дедалі більше зустрічається усвідомлених батьків. Це ті, які не "завдають добро" насильно, а справді хочуть дитині щастя, дозволяють вибрати професію і нести відповідальність за свій вибір. І кажуть, що не може не тішити: "Вибирай, що хочеш, ми тебе підтримаємо". Бо що насправді потрібно підлітку? Любов і підтримка, цього достатньо.

Ірина Плешакова. Фото: Дарія Давиденко / Йод
Ірина Плешакова. Фото: Дарія Давиденко / Йод

- Іноді можна почути думку, що вища освіта в її нинішньому форматі - просто трата часу. Уже давно в багатьох галузях при працевлаштуванні дипломи взагалі не питають, безліч людей працюють не за фахом. Згодні з цим?

- Це загальносвітова тенденція. Люди дедалі більше працюють у командах. Часто набагато важливіше, ніж вступити до вишу, знайти свого ментора. Якщо, наприклад, людина хоче стати режисером - попрацювати "молодшим підповзаючим" у знімальній групі, буквально приклеїтися до класного фахівця і ходити за ним хвостиком, щоб він допомагав, підказував. Так ти дізнаєшся більше, ніж за 5 років в університеті.

Навіщо, наприклад, вчитися відеомонтажу 5 років в університеті, якщо нинішні випускники шкіл часто вже вміють це робити і встигають ще в шкільні роки заробити перші гроші?

Зрозуміло, що є професії, де без університету неможливо. Медицина, наприклад. Але часто вища освіта - справді трата часу.

Для успіху потрібні емоційний інтелект і критичне мислення

- А буває таке, що на профорієнтацію приходять дорослі? Працював, наприклад, учителем, а потім раптом зрозумів, що більше не може - набридла школа, діти... Як бути?

- Часто - це вигоряння, особистісна криза. Але іноді - дуже класна криза, під час якої можна звернути гори. Тут потрібен не так профорієнтатор, як психолог. Він з'ясує, як давно виникло це бажання, чи сталося щось, що спровокувало зміни, останнім часом.

Важливо покопирсатися - чи людині насправді набридла її професія, або це просто бажання щось змінити. Можна порадити чогось довчитися додатково або просто змінити трохи профіль. Чи взяти рік перерви і подауншифтити десь.

Ілюстрація: pixabay.com

- У нас тепер є наочний приклад, як можна дуже кардинально все змінити - комік став президентом. Тому, напевно, такі випадки багатьох надихнуть на зміни?

- Мене це теж дуже надихнуло (без прив'язки до того, за кого я голосувала, зараз не про це). Це історія про те, що все можливо.

Якщо доросла людина вже зважилася на кардинальні зміни, вона усвідомлює всі можливі труднощі, але її вже ніщо не спинить. Хоча частіше людина все ж приходить до цього поступово. Наприклад, спочатку пішла на аматорські курси фотографії, а за три роки в неї вже власна студія.

Ірина Плешакова. Фото: Дарія Давиденко / Йод

- Які запити у ринку тепер? Яких фахівців шукають роботодавці?

- На перше місце виходять "софт-скіли" (м'які навички. - Авт.): вміння працювати в команді, наприклад. Адже бувають випадки, коли приходять розумники зі стратегічним мисленням, чудові фахівці, але емоційний інтелект відсутній. Неможливо працювати в команді з цією людиною!

Для успіху в сучасному світі потрібні емоційний інтелект, критичне мислення, вміння самостійно приймати рішення, делегувати повноваження...

Бо навчитися працювати в графічному редакторі можна і за 3 місяці. А навчитися розумітися з іншими людьми, вміти подивитися на ситуацію очима іншої людини - це вже складніше.

Блок "ер", що зникає

- Існує так званий Атлас нових професій, який дивує списком доволі екзотичних спеціальностей, що вийдуть у тренди вже в найближчому майбутньому. Що особисто вас в ньому найбільше вражає?

- Наприклад те, як крокує вперед урбаністика, розвиток міських систем. За прогнозами, через постійну міграцію населення до 2025 року 75% населення Землі буде жити у великих містах. Тому потрібні фахівці в інфраструктурі, транспорті, екології, проектуванні довкілля, перебудові старих конструкцій тощо.

Ірина Плешакова. Фото: Дарія Давиденко / Йод

Дуже затребуваною може стати професія фахівця з вертикальних ферм. Бо місця в містах мало, а овочі, фрукти та інші культури десь потрібно вирощувати. За таких умов  на перший план вийдуть багаторівневі ферми, які будуть розміщуватися навіть на дахах житлових будинків.

Сфера професій, які стосуються освіти, теж дуже цікаво розвивається. Давайте будемо чесними - вона поступово переходить в онлайн. Усілякі онлайн-курси і програми зараз роблять просто нереальні речі в боротьбі за увагу дітей. Відповідно, розробники онлайн-курсів - вже зараз дуже затребувані фахівці. А це професія, про яку ще 10 років тому ніхто не знав.

Багато професій, звісно, замінять машини, штучний інтелект. Потрібні будуть фахівці, які зможуть цією технікою керувати. І, безумовно, креативні люди, які можуть генерувати щось нове.

- А які професії від нас йдуть назовсім?

- Я виокремлюю блок "ер": вахтер, ліфтер, білетер... Але є й інші, звісно. Бухгалтер скоро піде, наприклад. Лічити будуть системи. Ясна річ, хтось буде завантажувати в них дані для обробки, але називатися ці фахівці вже будуть не бухгалтерами, а якимись менеджерами цифр. Знаєте, яка професія була найпопулярнішою 300 років тому в Європі? Факельник, який освітлював вулиці. У числі найзатребуваніших також - людина-будильник. Вона ходила з палицею, стукала у вікна до жителів, щоби прокидалися.

А всього лише 30 років тому серед жінок у лідерах була професія секретаря-машиніста. Де зараз ці професії? Усе змінюється стрімко.

Ілюстрація: pixabay.com
ДО РЕЧІ

ТОП-10 професій майбутнього

Біоетик - фахівець на стику медичної та юридичної галузі, без консультації і, можливо, дозволу якого не обійдуться операції складні з морально-етичної точки зору - з клонування органів і втручання в гени ембріонів. Єльський університет вже запустив таку програму.

profatlas.com.ua

Проектувальник особистої безпеки - кількість всіляких ризиків у світі постійно зростає. Тому невдовзі знадобиться фахівець, який допоможе спланувати життя людини з урахуванням усіх можливих ризиків - від генетичної схильності до певних захворювань до ймовірності аварій або того, що людина стане жертвою злочину.

profatlas.com.ua

Проектувальник дирижаблів - життя та історія циклічні. З літаків люди знову перевели свій погляд у бік дирижаблів. Але фахівців, які їх розробляють або вміють кермувати - поки що немає.

profatlas.com.ua

Куратор колективної творчості - бути креативним у сучасному світі - обов'язкова умова для досягнення успіху. Вже зараз з'являються фахівці, які збирають арт-групи для реалізації конкретного творчого проекту. А невдовзі, прогнозують дослідники, до них вишикується черга.

profatlas.com.ua

Інфостиліст - фахівець у медіа, який не дозволить людині потонути в світі інформації, кількість якої стрімко збільшується. Він буде добирати інформацію і стиль її викладу відповідно до запитів конкретного користувача, а не на основі алгоритму пошукових систем.

profatlas.com.ua

Менеджер космотуризму - вже ніхто не сумнівається, що не лише космонавти, а й звичайні жителі Землі почнуть подорожувати до інших світів. Ось і знадобиться фахівець, які пропонуватиме "пакетні тури", але не в Єгипет, а на орбітальні комплекси, місячні бази і, можливо, Марс.

profatlas.com.ua

Сіті-фермер - той самий фахівець з вертикальних ферм в умовах міського середовища, про якого ми вже згадували. Обслуговуватиме господарства на дахах і в будівлях хмарочосів великих міст. Такі фахівці вже з успіхом працюють у Сінгапурі ще з 2012 року.

profatlas.com.ua

Координатор освітньої онлайн-платформи – та сама людина, яка вміє розробляти навчальні онлайн-програми, розуміється на онлайн-педагогіці та модерує спілкування викладачів і студентів у рамках курсів або платформ.

profatlas.com.ua

Дизайнер віртуальних світів - зовсім скоро не потрібно буде купувати квиток на літак, щоб опинитися у Парижі. Достатньо надіти окуляри віртуальної реальності й гуляти Монмартром, скільки душа забажає. І не одному, а разом з іншими віртуальними туристами. Знадобиться фахівець, який створюватиме закони та правила взаємодії у віртуальних світах.

profatlas.com.ua

Проектувальник домашніх роботів - роботи - це більше не фантастика, а реальність. І вони дедалі більше допомагатимуть людям, навіть у побутових питаннях. Знадобляться фахівці, які зможуть розробити робота-доглядальника, робота-пралю і навіть робота для вигулу собак.

profatlas.com.ua
***

Відсьорбни скоріш 100 грам – і мерщій у Телеграм!

Ти не п'єш? Кури бамбук – і скоріш до нас в Фейсбук!

Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту