Ілюстрація: Таша Шварц

"Батько" Великого адронного колайдера з Житомира

Виповнюється 70 років синхрофазотрону - унікальному винаходу, до створення якого доклав руку виходець з України.
Обдарованість і зрада – речі несумісні. Якщо людина кривить душею, вона втрачає талант
Володимир Векслер

Володимир Векслер - фахівець з проблем прискорення заряджених частинок, фізики високих енергій і космічних променів. Винахідник мікротрона і синхрофазотрона, "принципу автофазування", електронно-ядерних "злив", співавтор відкриття антисигма-мінус-гіперона. Автор визначень "фазові коливання", "синхротрон", "фазотрон". Існує науковий термін "автофазування Векслера".

Як здолали "нездоланний" бар'єр

Володимир Векслер, здобувши у 24-літньому віці вищу освіту, пов’язав свою роботу з ядерною фізикою.

Працюючи у Фізичному інституті ім. Лебедєва (Москва), Векслер зайнявся проблемою руху важких заряджених частинок та винайшов поетапно:

 • фазотрон (пристрій, у якому магнітне поле однорідне та постійне в часі, а його частота змінюється),
 • мікротрон (прискорювач зі змінною кратністю),
 • синхротрон (резонансний циклічний прискорювач).

Науковець брав безпосередню участь у виявленні невідомої до цього елементарної частинки - антисигма-мінус-гіперона, що існує лише одну десятимільярдну частку секунди.

І все ж зоряним часом для вченого слід вважати відкриття ним принципу автофазування (1944), який дозволив, унаслідок підвищення енергії на прискорювачах, одразу на багато порядків подолати релятивістський бар'єр, що тривалий час вважали "нездоланним". Проблема полягала в неузгодженості частот обертання частинки в циклотроні й прискорювального поля. Володимир Векслер придумав, як обійти це обмеження.

Під його керівництвом збудовано перший у світі синхрофазотрон (1957), у роботі якого використали принцип автофазування. Упродовж трьох років він залишався найпотужнішим у світі та, по суті, став прототипом Великого адронного колайдера.

Відтоді ім’я Векслера назавжди пов’язане з розробкою інноваційних методів прискорення елементарних частинок. Багатозначна деталь: функціонування усіх найпотужніших "-тронів" і нині гарантується принципом автофазування Векслера.

Перший синхрофазотрон був споруджений в місті Дубні під керівництвом академіка В. І. Векслера наприкінці 1950-х років. Фото: Об'єднаний інститут ядерних досліджень (ОІЯД)
Модель першого синхротрона, створеного під керівництвом В. І. Векслера. Фото: becquerel.jinr.ru

Вітальна телеграма від президента США

Принцип автофазування Векслер відкрив 1944-го. Яким же було його здивування, коли через кілька місяців журнал Physical Review опублікував повідомлення про те, що цей винахід запатентував… американець Едвін Макміллан. Зухвалий плагіат?! 

Учений звертається з листом до редакції та отримує відповідь самого винуватця. Той написав: "Моя неувага до Вашої роботи була ненавмисною і, дізнавшись про неї, я хотів би підтвердити, що Ваше відкриття передувало моєму".

Володимир Векслер і Едвін Макміллан в диспетчерській Беватрон, 28 жовтня 1963 року. Фото: Дональд Кукси, picryl.com

Коли 1963-го обом присудили премію "Атом для миру", вітальну телеграму Векслеру надіслав президент США Ліндон Джонсон: "Я знову переконуюся в інтернаціональному характері та мові справжньої науки. Її цілі й методи… не знають політичних меж. Це виявляється в практично одночасно здійсненому Вами та доктором Макмілланом відкритті".

Векслер, отримуючи нагороду в США, відповів: "Знаменно, що цю високу премію я поділяю з моїм американським колегою Едвіном Макмілланом… Природа єдина. Завдання, які вона ставить перед нами, дуже часто на даному етапі розвитку науки мають єдине рішення. І воно, звісно, не залежить від того, де - в Радянському союзі або Сполучених Штатах Америки - перебувають люди, які намагаються знайти це рішення".

Нобеля не отримав через "таємність"

Векслера п'ять разів висували на Нобелівську премію з фізики. Причому не лише з ініціативи радянської Академії наук, а й за поданням вчених зі Швеції, США та Великої Британії. На жаль, вчений так і лишився багаторазовим номінантом, не отримавши Нобеля, на якого безумовно заслужив своїми винаходами. Це сталося насамперед тому, що СРСР, керуючись міркуваннями секретності "Атомного проєкту",  відмовлявся надати відповідні документи.

Деякі колеги Векслера запевняють, що на найвищу нагороду вихідця з України номінували не п'ять, а 9 разів. Проте документальних підтверджень у відкритому доступі поки що не з’явилося – вони могли бути засекречені.

Ім’я Володимира Векслера носять вулиці в Житомирі, Одесі, Дубні і навіть CERN (містечко Європейського центру ядерних досліджень, на базі якого й був створений Великий адронний колайдер неподалік Женеви, Швейцарія).

З матір'ю Регіною Владиславівною (1917) / З Давидом Петровичем Штеренбергом (кінець 20-х років) / З дружиною Ніною Олександрівною (початок 30-х років). Фото: becquerel.jinr.ru
На семінарі в ФІАНі. Фото: becquerel.jinr.ru
На Міжнародній конференції з фізики високих енергій. Київ, 1959 р. Фото: becquerel.jinr.ru

Цікаві факти

 • У разі зриву терміну введення в експлуатацію синхрофазотрона, на Векслера очікувала "антипремія" - арешт за шкідництво.
 • З метою особливої секретності лабораторію вченого офіційно іменували безособово - "Еталонна".
 • На початку 1935 року Векслера, "наукового співпрацівника групи рентгенівських променів" за сумлінну працю нагородили... відрізом на костюм.
 • Щоби фінансово підтримати колектив, регулярно допомагав підлеглим, інкогніто сплачуючи частину коштів за путівки, які вони потім викуповували як профспілкові пільгові, або складав відомість і вручав студентам "бюджетні виплати".
 • Векслер був поціновувачем мистецтва. Його донька згадувала, що вдома він мав солідну бібліотеку. Улюблений автор – Олександр Пушкін. Також знався на живописі – шанував творчість імпресіоністів. З музики любив слухати Булата Окуджаву та Олександра Галича.
 • Надгробок вченого виконано у вигляді синхрофазотрона.

Міфи та викривлення подій

Як і біографія кожної публічної особистості, життєпис Векслера містить неточності, які подорожують з публікації в публікацію, дедалі більше набуваючи з кожним "клоном" статус факту. От деякі з них.

 1. 1Біологічним батьком вченого був не інженер Йосип Векслер, а коханець матері, художник-авангардист Давид Штеренберг.
 2. 2Вчений в автобіографії 1953-го власноруч вказав, що його батько загинув на війні 1914-го, коли насправді він не воював і помер 1915-го.
 3. 3Неправда й те, що майбутній геніальний фізик кілька років провів у дитбудинку. Насправді, це був привілейований для своїх часів інтернат.
Автобіографія В. І. Векслера. У ній вчений згадує про свого батька. Фото: becquerel.jinr.ru

З досьє Володимира Векслера

Народився 4 березня 1907 року в Житомирі.

Закінчив Московський енергетичний інститут (1931).

Лауреат премії АН СРСР (1937).

Лауреат Державної премії СРСР (1951). 

Лауреат міжнародної премії "Атом для миру" (1963).

Почесний доктор празького Вищого технічного училища (1963).

Помер 22 вересня 1966-го в Москві після третього інфаркту. 

При Об'єднаному інституті ядерних досліджень (Дубна, Росія) діє Лабораторія фізики високих енергій ім. Векслера.

Відеоролики і фільми з життя Володимира Векслера можна подивитися тут.

Афоризм на тему

У фізиків є традиція - раз на 50 мільярдів років вони збираються і будують адронний колайдер.

???

Відсьорбни скоріш 100 грам – і мерщій у Телеграм!

Ти не п'єш? Кури бамбук – і скоріш до нас в Фейсбук!

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Volkin Volkin
Богата Житомирщина на родившиеся таланты. Только чтобы развиваться никто здесь не оставался и не возвращался - Королев, Векслер, Рихтэр ..... Вечный край работяг, мещан и взяточников....
8 черв 2019 р., 17:57
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту