Прожити 101 рік: секрети довголіття Бориса Патона

Спорт, оптимізм і дворазове харчування - що видатний вчений розповідав про свій спосіб життя.

Видатний український вчений Борис Патон, який покинув цей світ на 102 році життя, не просто дожив до глибокої старості, але при цьому до останніх днів зберігав активність, ясність розуму і чудову пам'ять. Секретом свого довголіття Борис Євгенович називав "гармонійний розвиток тіла і духу, фізичних та інтелектуальних здібностей". Що ж конкретно це означає - детальніше розбирався Йод.media, зібравши головні цитати про спосіб життя Патона.

Втік від старості, завдяки спорту

Борис Патон втік від старіння і старості в прямому сенсі - на своїх ногах, за допомогою фізичної активності, яку дуже любив. Він стверджував, що рух - це життя. І продовжував займатися спортом, навіть в поважному віці.

Вчений захоплювався водними лижами, тенісом і плаванням. Причому - регулярно, хоч би якою була зайнятість.

Молодий Борис Патон - тут йому 33 роки. На фото - з батьком Євгеном Патоном. Фото: Архів НАН
Я ніколи не займався спортом професійно. А вибирав такі види фізичної активності, які були б цікавими і захоплюючими. Довго займався тенісом і водними лижами, плавав. А 20 з гаком років тому пошкодив ногу на водних лижах. Травма, на жаль, нагадує про себе. Але від руху не відмовляюся, адже рух - це життя. Він тримає людину в тонусі, скільки б років їй не було. Не можна зберігати ясність думки і гостроту розуму, якщо тіло занедбане. Тому, щоб працювати ефективно, я завжди намагався хоча б кілька годин на тиждень присвятити підтримці фізичної форми. Крім того, це добре знімає стрес. Це важливо, як мені здається, і для людей на керівних посадах. Оскільки їм переживань вистачає. Сам знаю, -

розповідав в інтерв'ю Патон.

Зберігав оптимізм

Вчені та лікарі постійно нагадують нам про важливість позитивного мислення і оптимізму для здоров'я людини. Але, схоже, більшості людей це здається недостатньо переконливим і вагомим. Тоді, може, особистий приклад Бориса Патона зможе вас переконати:

"Знаєте, яким гаслом я завжди керувався? Залишатися оптимістом, незважаючи ні на що. І от, як би не складалося життя, я намагаюся цього принципу дотримуватися. Але це буває складно. Особливо з урахуванням нинішнього стану нашої науки. І стає все складніше" .
Матерiали по темi
Зварити все! Головні винаходи, які залишив світу Борис Патон

Багато працював. І не збирався на пенсію

А ось думку про шкоду великих навантажень на роботі, вигорянні та необхідності повних перезавантажень приклад Бориса Патона спростовує. Він очолював Академію наук України протягом 58 років. І не просто почесно обіймав цю посаду, а регулярно їздив в офіс, як і інші співробітники, проводив наради і робочі зустрічі. Навіть свій 101-й день народження в 2019-му році відзначив на робочому місці.

Відпустки Бориса Євгеновича теж складно назвати класичними, оскільки він продовжував працювати і під час них. У "Книзі про людей, що змінили світ" у розділі, присвяченому Патону, є цікавий момент, який якраз описує, як вчений працював, відпочиваючи:

Його підлеглі розповідають, що навіть на відпочинок Борис Євгенович завжди брав із собою багато ділових паперів і писав "морські хвилі" - записки із завданнями для співробітників свого інституту. За відпустку таких "морських хвиль" набиралося до шестисот. Після повернення з відпустки записки передавалися виконавцям і одночасно вводилися у комп'ютер. І через кожні десять днів їм надсилалися нагадування від групи контролю.

У квітні 2020-го мали відбутися перевибори голови НАН, але через пандемію їх довелося відкласти. Патон не подавав свою кандидатуру цього разу, але не збирався йти на пенсію, навіть залишивши пост:

Після складення повноважень президента академії в мене ще залишатимуться обов’язки директора Інституту електрозварювання імені Є.О. Патона НАН України. Тому роботи поменшає незначно — не з моїм щастям ? З іншого боку, нічого незвичного чи обтяжливого в цьому для себе не бачу — в нашій родині з діда-прадіда панував культ праці. А коли втягуєшся, то не одразу помічаєш, що професія поглинає весь твій час.

Тренував пам'ять

Щоб зберігати працездатність, Борис Патон спеціально тренував свою пам'ять. І навіть поділився однією з вправ, які розробив, щоби зберігати ясний розум:

Все робиться дуже просто. Припустимо, я забув прізвище або назву предмета. Щоб згадати, починаю перебирати подумки алфавіт - "а", "б", "в", "г" ... Припустимо, не виходить. Тоді залишаю "а" і додаю наступну літеру - приголосну чи голосну. І так поки не знайду потрібне слово. Цей метод добре розвиває пам'ять. Раджу на дозвіллі спробувати.

Зберігав помірність у харчуванні

 

Ще одне правило від Патона - помірність у всьому. Наприклад, він ніколи не зловживав спиртними напоями. Але на якомусь прийомі чи презентації не відмовлявся від келиха коньяку або сухого грузинського вина.

Помірність Борис Євгенович зберігав і в їжі. Харчувався він лише двічі на день:

 

"З їжі найбільше подобається борщ і чорний хліб. Їм овочі, м'ясо і фруктові салати. Харчуюся двічі на день - вранці та в обід. Ввечері лише п'ю чай. При зрості 172 сантиметри важу 65 кілограмів". 

Знаходив час для близьких

Психологи кажуть, що головні ліки від депресії і поганого настрою - спілкування з близькими. Важливість цього пункту для життєвої бадьорості визнав і Борис Патон. Правда, не так давно - під час карантину, коли більше часу проводив з родиною.

В останні роки Борис Євгенович жив разом з родиною його внучки Ольги. І надолужував згаяне за час кар'єри вченого і управлінця. Розповідав він про це так:

Звичайно, страждало приватне життя, рідні й близькі бачили мене далеко не так часто, як хотіли і як варто було б. Трохи виправився я, мабуть, тільки тепер — живу з родиною онучки Ольги, виховую правнучку Ганнусю. Вона велика непосида, допитлива дівчинка-щебетушка. З нею не засумуєш. Пандемія — це, без сумніву, велике лихо, але можу погодитися з думкою, що для багатьох із нас карантин став нагодою побути в сімейному колі довше, ніж зазвичай.

Фото: УНІАН.

Марта Абрикосова
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту