Видатний український вчений Борис Патон, який покинув цей світ на 102 році життя, не просто дожив до глибокої старості, але при цьому до останніх днів зберігав активність, ясність розуму і чудову пам'ять. Секретом свого довголіття Борис Євгенович називав "гармонійний розвиток тіла і духу, фізичних та інтелектуальних здібностей". Що ж конкретно це означає - детальніше розбирався Йод.media, зібравши головні цитати про спосіб життя Патона.
Борис Патон втік від старіння і старості в прямому сенсі - на своїх ногах, за допомогою фізичної активності, яку дуже любив. Він стверджував, що рух - це життя. І продовжував займатися спортом, навіть в поважному віці.
Вчений захоплювався водними лижами, тенісом і плаванням. Причому - регулярно, хоч би якою була зайнятість.
розповідав в інтерв'ю Патон.
Вчені та лікарі постійно нагадують нам про важливість позитивного мислення і оптимізму для здоров'я людини. Але, схоже, більшості людей це здається недостатньо переконливим і вагомим. Тоді, може, особистий приклад Бориса Патона зможе вас переконати:
А ось думку про шкоду великих навантажень на роботі, вигорянні та необхідності повних перезавантажень приклад Бориса Патона спростовує. Він очолював Академію наук України протягом 58 років. І не просто почесно обіймав цю посаду, а регулярно їздив в офіс, як і інші співробітники, проводив наради і робочі зустрічі. Навіть свій 101-й день народження в 2019-му році відзначив на робочому місці.
Відпустки Бориса Євгеновича теж складно назвати класичними, оскільки він продовжував працювати і під час них. У "Книзі про людей, що змінили світ" у розділі, присвяченому Патону, є цікавий момент, який якраз описує, як вчений працював, відпочиваючи:
У квітні 2020-го мали відбутися перевибори голови НАН, але через пандемію їх довелося відкласти. Патон не подавав свою кандидатуру цього разу, але не збирався йти на пенсію, навіть залишивши пост:
Щоб зберігати працездатність, Борис Патон спеціально тренував свою пам'ять. І навіть поділився однією з вправ, які розробив, щоби зберігати ясний розум:
Ще одне правило від Патона - помірність у всьому. Наприклад, він ніколи не зловживав спиртними напоями. Але на якомусь прийомі чи презентації не відмовлявся від келиха коньяку або сухого грузинського вина.
Помірність Борис Євгенович зберігав і в їжі. Харчувався він лише двічі на день:
"З їжі найбільше подобається борщ і чорний хліб. Їм овочі, м'ясо і фруктові салати. Харчуюся двічі на день - вранці та в обід. Ввечері лише п'ю чай. При зрості 172 сантиметри важу 65 кілограмів".
Психологи кажуть, що головні ліки від депресії і поганого настрою - спілкування з близькими. Важливість цього пункту для життєвої бадьорості визнав і Борис Патон. Правда, не так давно - під час карантину, коли більше часу проводив з родиною.
В останні роки Борис Євгенович жив разом з родиною його внучки Ольги. І надолужував згаяне за час кар'єри вченого і управлінця. Розповідав він про це так:
Фото: УНІАН.