Психічні розлади 21 століття: орторексія, прокрастинація, вигоряння, дисморфофобія

Вітаємо з міжнародним Днем психічного здоров'я (10 жовтня) всіх, хто може похвалитися його наявністю. І попереджаємо: сучасне суспільство з усіх боків оточене "новинками" у вигляді психічних розладів. Як їм протистояти?

На честь свята ми вирішили запобігти усьому, що може погіршити ваш емоційний стан. Про те, як це зробити на конкретних прикладах з життя, "Йоду" розповів науковий керівник Інституту когнітивного моделювання, психотерапевт, кандидат психологічних наук Спартак Суббота.

Когнітивне викривлення

Приклад з життя:

Після презентації нового іРhone Денис поставив собі за мету стати одним з перших, хто зможе похвалитися новим гаджетом. Для цього він зробив все можливе: взяв кредит в банку, додав до цієї суми всю отриману зарплату і відклав оплату комунальних платежів в орендованій квартирі на прийнятніший фінансовий період. Денис упевнений, що телефон останньої моделі миттю перетворить його з нічим не примітного офісного працівника на представника luxury-сегмента.

Коментар психотерапевта:

- Цей вид когнітивного викривлення існував за всіх часів. Наприклад, бажання купити фрак красивіше та дорожче, ніж у когось, або ж придбати унікальну тростину або шпагу. Правда, зараз це все набуло глобальніших обертів. Люди купують дорогі гаджети на останні гроші з бажанням отримати місце в певній соціальній групі та мати престижний статус в очах суспільства. Існує хибна думка, що людину будуть більше поважати за якусь конкретну якість. У той час, як цього хлопця можуть любити просто за те, що він є. Він просто чийсь друг, брат, чоловік.

Боротися з цим вкрай складно, адже бажання бути в очах інших перспективнішим та успішнішим пов'язане з переконаннями, які вирощуються з дитинства. У нашому випадку корисно використовувати Квадрат Декарта, який я часто застосовую в роботі з пацієнтами нашого інституту. Ділимо квадрат на 4 частини: переваги придбання, недоліки придбання, переваги відмови та недоліки відмови. Цей метод допоможе уникнути нераціональних покупок і самому собі чесно відповісти на питання, навіщо вам потрібна покупка.

Квадрат Декарта

Орторексія

Приклад з життя:

Ліза готується до п'ятого марафону за пів року і дуже картає себе за те, що в її раціоні досі присутні цукор і глютен. Неодноразово міркувала напитися через це вщент, але вчасно згадує, що алкоголь - її чергове табу. З презирством дивиться на колегу Ірку, яка безтурботно поглинає на обіді випічку й цукерки. Четвертий рік поспіль пише гнівні коментарі на YouTube під піснею "Ленінград" - ЗОЖ нібито за те, що побачила в пісні дискредитацію праведних зожників.

Коментар психотерапевта: 

- Орторексія - ще один розлад нового часу. Вона виникає тоді, коли у людини з'являється дуже нав'язлива ідея покращувати своє здоров'я, віддаючи перевагу певним продуктам. Якщо справа доходить до крайнощів, то у хворих на орторексію стає так багато обмежень, що це може призвести до недостатності харчування та навіть летального результату. Рекомендую дотримуватися поставленого собі плану не на 100, а на 80 відсотків. Бути ідеальним у своїй неідеальності, дозволяючи залишити за собою 20% слабкостей. Так ви уникнете крайнощів, що призводять до неприємних наслідків.

Вигоряння

Приклад з життя:

Денису 27 років, 5 з яких він працює менеджером зі зв'язків з громадськістю. У нього є все, про що тільки може мріяти успішний піарник: чудова репутація, гідна зарплата, повага колег, цікаві проєкти.

Але останнім часом він став помічати, що всіляко відтягує термінові завдання, під будь-яким приводом намагається втекти з офіса та дедалі частіше замислюється над тим, щоб усе покинути і полетіти в іншу країну без квитка назад. Але для початку - бере відпустку, щоби принаймні на час заглушити блювотний рефлекс при написанні чергового прес-релізу.

Коментар психотерапевта: 

- Вигоряння - це синдром, який проявляється на тлі постійного стресу. Помітити його дуже легко. Ви відчуваєте постійну втому, не бажаєте виконувати роботу, яка раніше приносила задоволення. У вас вічно поганий настрій, порушення пам'яті та сну, а ще - головні болі, які безпосередньо пов'язані з підвищеною тривожністю). Ви не хочете йти на роботу, але не маєте на це певної причини. І всі свої завдання, не виконані протягом дня, берете додому. Що робити?

Іноді відпочинок справді допомагає. Важливо пам'ятати, що боротися з вигорянням потрібно тільки в тому випадку, якщо людина досі любить свою справу. У цьому вам допоможе Квадрат Декарта, про який ми казали в першому пункті. Також спробуйте знизити кількість робочих годин і додати фізичних навантажень. Але якщо ви чітко усвідомлюєте те, що ваша робота вам не подобається - звільняйтеся і шукайте себе в іншому місці, не втрачаючи сил на душевні терзання.

Прокрастинація

Приклад з життя:

Маша планує схуднути на 15 кілограмів до Нового року. Але, згідно з розписаної дієтологом і тренером програми, вона мала почати свій шлях до мрії більше місяця тому. Щовечора у планових тренувань постійно знаходиться серйозніший конкурент - зустріч з подружкою, побачення, акційна пропозиція від СПА-центру та інші розваги. Дієта, як ви розумієте, також страждає, бо найкращий спосіб - сісти на неї завтра. Тим часом, до "години Х" залишилося трохи більше двох місяців. Ну, й добре! Тоді іншим разом.

Коментар психотерапевта:

- Прокрастинація - це наш бич. Позбавляє нас роботи й стосунків. Це постійне відкладання якихось справ, виконання другорядних завдань замість першорядних, ігнорування потреб - як власних, так і інших людей.

Прокрастинація безпосередньо пов'язана з перфекционизмом. Сенс її в тому, що людина відмовляється від будь-якої діяльності, бо не переконана в ідеальному результаті. Вона боїться осуду та критики тих, хто засуджують. Результат - втрата мотивації та умисна відмова від діяльності з метою не зганьбитися і не засмутитися.

Найкращий спосіб уникнути прокрастинування - це робота з мотивацією і цінностями. В Інституті Когнітивного моделювання ми застосовуємо техніку "мішень". Ви малюєте мішень і ділите її на 4 важливі для себе області - наприклад, здоров'я, особисте життя, робота та визнання. Потім до кожної з цілей придумуєте завдання. Що ближче до центру, то більше довгостроковими вони мають бути. Сенс техніки в тому, що, починаючи з короткострокових завдань, ви маєте йти до глобальних цілей в кожній зі сфер життя. При цьому намагатися виконувати їх не ідеально. Скажімо, на 80%.

Друзям та рідним прокрастинатора не варто його критикувати і засуджувати, бо це його більше пригнічуватиме. Але, в той же час, варто тактовно пропонувати йому просто спробувати почати задумане. Для того, щоби побороти прокрастинацію, людині важливо перебувати в правильному для неї оточенні, а також отримувати підтвердження своєї компетентності. Отримуючи схвалення, людина стає впевненим у своїх силах і діях.

Дисморфофобія

Приклад з життя:

Спочатку були губи. Потім - груди. На черзі - ніс і ліпосакція (добре, ці дві пластичні операції нині можна зробити за раз). Аня з дитинства намагається виправити "помилки природи", час від часу лягаючи під скальпель пластичного хірурга. Вона прекрасно знає, що найсильніший наркотик - це післяопераційна ейфорія. Але губи, на її думку, все одно недостатньо великі. Треба додати гіалуронки.

Коментар психотерапевта: 

- Прояви дисморфофобії - нові проблеми людства через нереалістичних нав'язаних стандартів. Під цим терміном мається на увазі незадоволеність якоюсь своєю частиною тіла. Наприклад, занадто маленькі груди або ніс з горбинкою. Це так сильно мучить людину, що вона зрештою наважується на радикальний захід - пластичну операцію.

Людина, яка прагне постійно вдаватися до пластики, може спинитися лише в тому випадку, якщо зіткнеться з подіями, що травмують її фізично або психічно. Це невдалий результат операції або ж смерть близького через оперативне втручання.

Не рекомендую близьким хворого на дисморфофобію засуджувати його, але раджу всіляко показати, що ви любите його таким, яким він є. Зокрема, це меседж батькам, які здатні вплинути на майбутнє покоління розумним вихованням.

До нових форм дисморфофобії відносяться анорексія і булімія. Працюючи з анорексиками, я прошу їх намалювати контур свого тіла на великому аркуші папера. Потім людина стає на тлі цього малюнка, і ми обводимо різницю між реальністю та її баченням. Майже всі пацієнти уявляють себе набагато більше. І, побачивши різницю, позбавляються від нав'язливого бажання схуднути.

Зображення: freepik, unsplash

Катя Бахаджаті
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту